Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı uydurma bir hikaye olmasına rağmen neden tapılacak şekilde sevilir?

Türk aydınları dediğimiz hatırı sayılı isimlerin hiç biri Elif Şafak'ı sevmez. Çünkü sattığı kitapları belli bir amaç uğruna değil fakat toplumun isteğine göre, sadece maddiyat amaçlı yazdığı açıktır.

Peki bu kitaplardan en meşhuru olan "Aşk" neden bu kadar çok sevilir?

Öncelikle bu kitabı lise 2 yıllarında okumuştum ve okuduğum en güzel kitaptı. Fakat üniversitenin ilk yıllarında çok budala bir kitap olduğunu öğrendim. Sebebi ise iki Allah dostunu kafasına göre sevdirmeye çalışmasından, toplumun beklediği gibi bir kahraman, bir hikaye oluşturmasından başka bir şey değildi.

Şimdi diyeceksiniz ki "bu kitabı okuyanlar Mevlana için adım atmış oldu yeaaa" tabii kesinlikle haklılar. Fakat araştırmayı çok seven (!) bir toplum olarak Mevlana'yı o kitaptan öteye araştıran kaç kişi var? Kaldı ki bu kitap bir çok ülkenin diline çevriliyor. Mevlana'nın hoşgörüsü hakkında çok fazla kaynak yok maalesef Elif Şafak büyük bir kaynak teşkil etmektedir ve bir çok insan Mevlana'yı yanlış tanımış olacaktır.

Şu konuda sadece hak verebilirim: Bazı kişiler Mesnevi okumaya başlamış. Bu iyi yönüdür. Eyvallahımız vardır. Fakat çok fazla yanlışı olduğunu, gereksiz bir kitap olduğu konusunda görüşlerim nettir.

Düşüncelerinizi alayım.

0|0
3|0

En İyi Kız Görüşü

• ben onu değilde paralel i olan bab-ı esrar kitabını okudum. bşlmem belki de anlatış tarzı hoşuma gittiğinden güzel.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ben kadının ifade şeklini seviyorum hikayelerini deyil

0|0
    0|0
    • Çok kitap okumazsınız galiba?

• Yok anlamama gibi bir sorunum var bazen kitabdaki bir cümleyi yuzkere okuyorum ama elif şafak daha sade yazıyo tabi belli yazarlarıaymıyorum şu an gunumuz yzarlarından sevdiğim biri

• hıç okumadım :D

0|0
    0|0
    • Okuyanları ilgilendiren bir durumdu sanki?

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...