"Gel, ne olursan ol yine gel" sözü kime aittir?

Hemen buraya Mevlana yazacak kişiler alttaki durumu okuyunuz. Çünkü Mevlana'ya ait değildir.

Genel olarak yanlış bildiğimiz şeylerden bir tanesidir. Sadece bununla mı ibaret? Değil tabii ki.

"Mevlana'nın 7 öğüdü" olarak bilinen öğütler de ona ait değildir.

Yanlış biliyorsun diyenler için araştırma linki buyrun;

http://www.hurhaber.com/n-kime-ait/haber-612259

Linkin özeti şu şekildedir.
"Aslında bu rubainin aynısı Mevlâna'dan 170 yıl kadar önce yaşayan Horasan bölgesi mutasavvıflarından Ebu Said-i Ebul Hayr'ın divanında da görmekteyiz. Yine birkaç şairin divanında da bu rubai mevcut. Tam olarak kime ait olduğunu tespit etmek zor, ama Hz. Mevlâna'ya ait olmadığı kesin gibi."

0|0
3|7

En İyi Erkek Görüşü

• Bir tv programında izlemiştim İlber Ortaylı isminide söylemişti ama pek hatırlamıyorum ebu yeyn hayrmydi ne

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• demek ki bu düşünceleri en iyi taşıyan en başarılı şekilde işleyen kişi mevlana idi.

0|0
    0|0
    • Biraz daha açar mısınız?

• Evet katılıyorum imla kurallarına uymayan insanların "Ne dediğim önemli nasıl dediğim değil" diye savunduklarını çokça duyduk. Fakat zaten özenli yazmayan insanların fikirleri çoğu zaman tutarsız olup, Kırk yılda bir kedi olalı bir fare tutabiliyorlar.

Fikirler önemli fakat bunu aktarmak daha önemlidir.

Hoşça kalın.

• ayaküstü hakareti de yedim yani... insan yerine koyup yazmam hataydı zaten özür dilerim

• Hepsi birbirinden etkilenmis hocasindan almis günümüze mevlana sozleri diye tasinmis

0|0
    0|1
  • Benim büyük dedemin sözüymüş o...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Bu sözü etkili kullanan Mevlana oldugunu söylebilirmiyiz o halde
    *

0|0
    0|0
    • Mevlana bu sözü kullanmış mıdır tam olarak bilinmiyor. Hiç bir kaynakta da gözükmüyor. Yani söyleyemeyiz.

• ilkkez duyuyorum arastiracagim bunu

• Ya bildiğin safsata bınlar! Kesinlikle mevlanaya ait! Utanmasam bana o söyledi dicem. O kadar yani 😊

0|0
    0|0
  • Ne bilelim abi biz? Okuyom ben. d Abi sen yetkili birine benziyorsun? :D söylemişsin söylenecekleri :)

0|0
    0|0
  • Eminm mevlana bni gorse sen gelme derdi.)

0|0
    0|0
  • Bana ait değil.

1|0
    0|0
  • Sabriye aittir :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...