Din ve ibadetle ilgili iki sorum var, daha çok Müslümanların cevaplarını bekliyorum?

Din ve ahiretle ilgili bir soru, daha çok Müslümanların cevaplarını bekliyorum. geçen iş yerinde bu konuda arkadaşlarla münakaşaya girdim. Bana dedikleri şuydu, ahirette ilk önce insanın ibadetleri sonrasında diğer insanlarla ilişkilerinden (kul hakkı vs) hesabı sorulur dediler, Şimdi sorum şu, bunlardan hangisi daha önemli? ve ibadet önemli diyenler, eğer öyle ise zerre miktar kötülüğün ya da iyiliğin adaleti nasıl sağlanır?

• İbadet önemli
    20% (1)38% (3)31% (4)Oy Ver
  • Kul hakkı daha önemli
    80% (4)62% (5)69% (9)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
6|10

En İyi Kız Görüşü

• hepsi birbirinden önemli birini yapmazsan cezası büyüktür öncelikle kul hakkı yenilmemeli bide arkadaşların komşular insanlar senden memnun olmalı sonra her konuda iyi bir insan olunmalı ama fazla iyiniyet de iyi değildir insanlar kullanmaya çalışır ama öldüğünde kötü biri olarak değil iyi biri olarak anılmalısın ibadet de şu yönden önemli dir beş vakit Allah'ın huzuruna çıkılıyor bir vakit namazı bilerek kaçırmanın ve tövbe etmemenin kaç bin yıl cezası var. Kul hakkı yiyince dedikodu yapınca çiğ et yemiş gibi olursun eğer bikere bilmeden olduysa hayattayken hem içten tövbe edip hem Allah'a dua etmek lazım Allah ta affedicidir ama herşeyi yapıpta affederde denilmemeli düşünülmemeli. Yani ikiside çok günah

1|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Kul hakkı allahın bile müdahale etmediği bir durum kullarin kendi aralarında halletmesi gerek helallik çok önemli

0|2
    0|0
  • Kuran okusaydın bu münakaşaya girmezdin. kurana göre Allah her günahı affeder fakat kul hakkını affetmez. ibadetini yapmazsan da cennete girme ihtimalin var Allahın rahmeti peygamberin şefaatiyle.. ama kul hakkı yersen o kişi sana hakkını helal etmezse cennete giremezsin tanrı kuranda açıkça söylemiş. incil ve tevratta da var.

0|0
    0|0
  • Öncelikle allaha olan sorumluluklar gelir. Ama kul hakkı kullar arasındadır allah onların arasına girmez

0|0
    0|0
  • Onun ölçüsünü biz bilemeyiz. İbadetlerin ve amellerin puanlandırılması söz konusu olamaz bence. İlahi tarzı bizim ölçü anlayışımızdan daha farklı olabilir

0|1
    0|0
  • Allahu teala kullarına şunu söyler , ey kullarım bana şirk koşmak dışında tüm günahlarınızı affederim ama bana kul hakkıyla gelmeyin...

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• www.izlesene.com/.../7740152

sımdı bunların yuzde 99 ı gayri muslım.. yabancı dil oldugu icın anlasılamayabılır, cocuk kanser hastası ve villa realli.. cocugu maca davet edıyorlar, çocuk sadece ızleyecegını sanarak gelıyor... ve gerisi insanlık dersi..

kim nasıl inanıyor bilmiyorum ama bence allah ilk önce insanlığı sorgulayacaktır, daha sonra kendisine yapılması gerekenleri soracaktır insanogluna.. sabahdan aksam namaz kıl senenin 6 ayı oruc tut, insanlıkdan bir habersen cennet senin neyine..

0|0
    0|0
  • dini yalanlayanı gördünmü işte o yetimi itip kakar yoksuluda doyurmaya tesvik etmez yazıklar olsun o nama kılanlara onlar namaz konusunda gaflet ve yanılgı içindedir onlar gösteriş yaparlar hayra ve yardıma engel olurlar... maun suresi böylelerinin sonu cehennem olduğunu allah kuranda beyen etmiştir böyle bir çok ayet var...

0|0
    0|0
  • ibadetlerini yaparsan her şeyini en şekilde yaptığında kişilerin haklarını çalarsan o yaptıkların sana kar sağlamaz kul hakkı her zaman önce gelir çünkü hadisi şerifte "Benim huzuruma ne ile gelirseniz gelin affederim ancak kul hakkı ile gelmeyin" sonra "Mazlumun bedduasından sakınınız. Çünkü onun duasıyla ALLAH arasında perde yoktur" ""Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir. Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir. Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir. Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir. Daha sonra cehenneme atılır." her şeyin telafisi var Allah c. c. rahmandır rahimdir o herşeyi affedebilir ama kul hakkı Allahın üzerine değildir kişinin üzerinedir bunun telafisi hakkını aldığın için kişiden helallik istemektir

0|0
    0|0
  • Bak şimdi.
    Hesap ayrıdır. Ameller ayrıdır.
    Namaz kılarsın, iyilik ve hayırlar yapar güzel amel kazanırsın.
    Iyiliklerin ve kötülüklerin mizanda tartılır.
    Ona göre gideceğin yer cennet ya da cehennem belirlenir. ya da cehennemde nekadar azap çekip cennete gideceğin.
    Namazdanda, kul hakkındanda iyi ya da kötü amel kazanabilirsin.
    Ama namaz kulun ilk hesabıdır. Namaz en önemli ibadettir. Zaten namazı hakkıyla kılan kul hakkı yiyemez.
    Kula yapılan iyilik lerde ibadettir. Sen ibadet ya da kul hakkı diye ayrı kefeye boşuna koymuşun.
    Kul hakkıda çok önemlidir. Çünkü üzerindeee kul hakkı vvarken o hakkı ödemedikçe cennete girecek olsan dahi giremezsin.

0|0
    0|0
  • 2 side önemli ama ALLAH ile aranda olanı ALLAH ın affetmesi olağan iken Kul hakkına ALLAH ın karışmadığı söylenir o ki kul senden tabi ki hakkını alacaktır o zaman vay halimize o yüzdendir ki KUL HAKKI ile gitmeyelim ahirete...

0|0
    0|0
    • bu konu cuma namazına gitmeme mevzusundan çıktı, beni namaza davet etmeye çalıştılar. konuştuğum arkadaşlar namaz kılmadan ahirete gidersen kul hakkına girip girmediğinin hesabına bakılmaz dediler, gel de Müslüman ol

• Sen müslüman ol yine tabi inan müslümanlık en doğru esas olan dindir ama bizim müslümanlığı yaşayan insanlarımız kaypak... insanlar yüzünden dinden soğuma mesela sen kavurmayı çok seviyorsun bir lokantaya gittin kokmuş kavurma getirdiler önüne yemedin demi? okavurmadan tiksinme sen o lokantaya gitme orası pis aslında kavurma güzel onlar pisletiyo sen evinde veya başka yerde kavurma yemekten vazgeçme anladın mı beni güzel kardeşim ;)

• İbadet yapmassan bu Allah la aranda olan mesele. kul hakki ise Allah la senin aranda olan bir mesele değildir. çünkü Allah bana kul hakkiyla gelmeyin diyor. evet o yüzden kul hakkina çok dikkat etmek lazim.

0|0
    0|0
  • Kul hakkı çünkü şehidlere bile sorgu sadece kul hakkından gelecek oyuzden helallik alın

0|0
    0|0
  • ibadet Allaha bağlıdır, ama kul hakkı kulun elinde Allah karışmaz

0|0
    0|0
  • dinimizislam. com

0|0
    0|0
  • neyle gelrsen gel kul hakkıyla gelme diyo allah o iki kulum arasındadır ben karışmam diyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...