Stefan Zweig okumuş olanlar?

Merhaba canlar. Hangi yayın evinden hangi kitabını okudunuz? Çevirisini beğendiniz mi?

0|0
0|3

En İyi Erkek Görüşü

• Sana da merhaba "Can" kız.

"Halklar sinyali alıyor" der, Alman enternasyonali. Sinyali aldınız. Söz konusu yayınevi, tam bir Zweig sarrafı. Lütfen ilk tercihiniz o olsun. (Bir de Çukurcuma'daki merkezlerinde perakende satış yapsalardı.)

Yazarın -bana göre- Büyülü Dağ ayarında bir 20. yüzyıl "başyapıtı" olan DÜNÜN DÜNYASI; Zweig okumalarının olmazsa olmazıdır. Size rica ediyorum, -okumadıysanız- ıskalamayın ve mümkünse son sıraya atın. Pavese misali, bir altın vuruş (final) yapmalık çünkü.

Satranç, 60'larda sinemaya da uyarlandı. http://www.imdb.com/title/tt0054272/ Bir solukluk kitap zaten. Ardından uyarlamasını da izlersiniz. Kitaba göre eksik kalsa da, tecrit günlerine bir de sinemanın
    gözlüğüyle bakarsınız. Okurken gözünüzde canlandırdığınız kısımlarla kıyaslarsınız o sahneleri.
    İş Bankası yayınları da iyidir.

Sabırsız Yürek (Acımak), delikanlılığımızın ilk göz ağrılarındandı. Yani "acımak"la ilgili tüm klişelere ve değer yargılarına perende attırıyor. Reşat Nuri'nin Zehra Öğretmeni (uyarlama için Ayşegül Aldinç), babasının mektuplarını okuduğunun akabinde bir "Acımak" aydınlanışı yaşamış; buzdan yüreği çözülmüştü ya. Bu iki kitap, yine Nuri'nin -toplumsal merhamet geleneğimize ışık tutan- Miskinler Tekkesi ile okunduğunda kafa karışıklığı yaratacaktır. Gayrı, seçim size kalacaktır.
    Can çevirisi gayet iyidir.

Yordam Kitap, Zweig'in görece iddiasız bir külliyatı ile gelmişti. Amok Koşucusu'nu yayınevinin merkezinde bulabilirsiniz.

Yıldızın Parladığı Anlar, Aslııhan Pasaj'da en son 7 liraya satılıyordu. Girişte, sağdaki kız. Can yayınlarından okunur; fetih 1453 kısmı, okumayanlara anlatılır. Film gibi anlatmıştı gerçekten.

Meçhul Kadından Mektuplar'ı okumadım. Ophüls uyarlaması ile idare ediyoruz :)

Kalan kitapları hakkında bir bilgim yok.

>>> Oda Yayınları'ndan ise mümkünse uzak durun. Kuytularda karşınıza çıkacaktır çünkü, sakın ama sakın yüz vermeyin. Ricamdır sizden. Kırpıyor çünkü namıssızlar.

2|0
    0|0
    • Beklediğimden fazlası geldi. Bu kıymetli değerlendirme için çok teşekkür ederim. Tarihi yıldızları yorumlayışını ve özellikle tasvirlerini çok merak ettim Büyük Budapeşte Oteli'ni izledikten sonra. Daha önce tanışmamış olmam büyük şanssızlık. Verdiğiniz bilgileri aklımda tutacağım. O kadar cinayete şahit oldum ki artık yeni yayın evleri denerken duraksıyorum. Yıldızın Parladığı Anlar'la ilgili bir yerde "hülyaları olan Mehmet" geçtiğini hatırlıyorum. Demek İstanbul'a kadar girmiş :) Daha muhkem bir imge almış olarak zihnime, tekrar teşekkürler ediyorum.

• Yayınevleri seçimi, arşivcinin korsan DVD'de marka seçmesine benzer biraz da. DVD'de rastgele yol izlenirse, acısı çok kalmadan yangınlarla çıkar ya. Kitap alırken, yayınevlerine dikkat etmek şart. Bilinçli olunmadığı takdirde, dediğiniz gibi seri cinayetler işlenir. Örneğin, Sis Yayıncılık'tan Rus klasikleri okumak... Hatırladım da. Aman diyeyim. Devrik cümleler, eksik tasvirler, kuşa çevrilmiş asıllar... Ekonomik gerçekler de var tabii, kitapların ne kadar pahalı olduğu malum. Ancak kötü yayınevinin ucuz yahnisi de insanı kitaptan soğutuyor.
      Yayınevi seçimi gerçekten çok önemli. Hakkınız var.

• Aynı şekilde, Araf yayınları misal. Dokuz yaşında bir çocuğun yapacağı imla hatalarının bütününü yapmışlar. Artık otomatik dil bilgisi hata düzeltmeleri yapan office programlarına rağmen bu hatalara meydan verilmesini aklım almıyor. Bildik yayınlar üzerinden gitmek elbette mantıklı, şu da var ki onların istisnaları daha çok can yakıcı. İnkılap'ın çok bilindik bir öyküyü yerlerde süründürmesi gibi. Ülkemizde çevirmene gereken değer verilmediği için (koca kitabın çevirisinden 2000 TL almaları gibi) o isimsiz kahramanların hepsini tanımak mümkün değil. Mecburen edisyonun adına bakarak gitmek kalıyor. Pek tabii, belli bir tiraja ulaşmak için kaliteli anlaşmalar yapmak zorunda olmaları bizlerin işini kolaylaştırıyor.

Erkekler Ne Diyor 2

• stefan zweig ın satranç ını okumuştuım geçen sene inceydi zaten 72 sayfa mı ne İş bankası kültür yayınlarından.) güzel bir kitaptı zaten 2 saatte falan bitirdim akıcıydı

1|0
    0|0
  • Satranç'ı okudum. Tek solukta bitebilecek bir kitap zaten.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...