İmla kurallarına niçin dikkat edilmiyor?

Baglaclari ve soru eklerini nicin ayirmiyorsunuz? Ayrilmamasi gerektigi halde iyelik anlamindaki -ki ve -ebilmek fiillerini nicin ayiriyorsunuz? Bana gore Turkce dil bilgisini duzgun kullanmak bir gereklilik, hatta vatandaslik gorevi. Siz ne dusunuyorsunuz?

Güncellemeler:
Ciddiye alarak yorum yapan arkadaslara cok tesekkur ediyorum.

0|0
11|23

En İyi Erkek Görüşü

• Bu konuda seninle aynı fikirdeyim ve söylediklerini hiç üzerime alınmadım. Ben doğru yazmaya çalışır ve imla kurallarına önem veririm. Hatta o kadar önem veririm ki; yazımı hakkında şüphem olan kelimeleri imla kılavuzundan kontrol eder, doğrusunu öğrendikten sonra yazarım.

Anlaşılması zor olacak kadar imla hatası içeren paylaşımları da büyük zevkle siteden silerim. İmla hatası gerekçesi ile sitede paylaşım silme konusunda, tüm moderatörler arasında açık ara önde olduğumu düşünüyorum.

İddialıyım.

2|1
    0|0
    • ıhım ıhım şimdi birşey aklıma geldi.. dünyada iyi insanlar ve kötü insanlar var Allah kötü insanları direkt öldürmüyor hepsi zaten birgün ölecek. eğer senin gibi yapsaydı dünyada insan kalmazdı. Yanlış yapıyorsun arkadaşım

• Uyarı için teşekkürler :)

Erkekler Ne Diyor 22

• "" bukonudahiçbirşeydüşünmekistemiyorumvehiçbirşeyibirbirindenayırmakistemiyorum. ""

tuhaflık bende değil benzeri cümleler gördüm burada.bazen sadece anlamış olmakla yetinmek gerekiyor sanırım :/

3|0
    2|0
  • Niçin bir Türkçe Klavye satın almıyorsun? Sanırım yurt dışında yaşıyorsun.Ama Türkçe ile çok iç içesin.Türkçe'de atasözleri diye bir terim var bilir misin? Bu atasözlerinden başlıcalarından biri de "Taşıma su ile değirmen dönmez." Git kendine bir Türkçe klavye bul ve öyle bunları ilet bize.Türkçe klavye derken -Q klavye değil..-F klavye..Saygılarımla

0|2
    1|0
    • Klavyeme laf etmeden once bence noktadan sonra baglac kullanilmayacagini hatirlaman gerekiyor. Bir de anlatim bozuklugu yapmaman gerek. Degil mi?

• Anlatım bozukluğundan kastın devrik cümle ise..Geç kardeşim onu sen..Cevap vermedin klavyeye

• Devrik cumle degil bozuk cumle yapisi. Devrik cumleye lafim yok. Bende eksik olan Turkce dilbilgisi degil klavyemdeki eksik harfler. Bilgimle ilgili bir sorun bulursan haklisin der ve duzeltirim.

• Evet bu konuda oldukça hassas ve dikkatliyim.

1|0
    0|0
  • tamam Turkkce karakkterlerine hadi laf etmeyelim de; " Bana gore Turkce dil bilgisini duzgun kullanmak bir gereklilik, hatta vatandaslik gorevi" yazdığın zaman zaten sen kendin bu kuralları ihlal etmişsin.

Bana göre den sonra virgül koymalıydın. + gereklilikten sonra noktalı virgül koymalıydın. + gorevidir olacaktı... yani dogrusu;

"Bana gore, Turkce dil bilgisini duzgun kullanmak bir gereklilik; hatta vatandaslik gorevidir"

Neyse, demek istedigin şey anlaşılmıştır herkes tarafından. Ancak şu var ki; kimisi nette hizlica yazar dikkat etmez, kimisi oyle alışmıştır, eğitimi yetersizdir, bilmiyordur, dikkat etmez, kimisi isegunluk hayatındaki konusmalarında da kurallı ve anlamlı cümleler kuramadığı için, doğal olarak yazışına yansımıştır.

0|0
    0|0
    • bu yanyana fazla basılan harflerin sorumlusu, benim süper hassas klavyemdir :)

• Noktalama isaretlerinin zorunlu oldugu durumlarla ilgili yaziyi okumani isterim.:) Ayrica her isim cumlesinin sonuna zaman kipi gelmek zorunda degil. En azindan Turkcede degil. Mantigi da bu zaten. Sana gelelim,

1) Cumleye buyuk harfle baslanir.

2) Turkce, 'Turkkce' seklinde yazilmaz.

3) Alintilar obek seklindeyken tek tirnakla yazilir.

4) Fiili olan bir cumlenin sonuna '...' getirilmez.

5) 'ise gunluk' ayri yazilir.

• Neyse seninle sidik yarıştırmıcam burda, sonucta; ben de hızlı yazdıgım için ve klavyemin hassaslıgından bu sekilde oldugunu acıkladım. Tek tırnakmış, çift tırnakmış, bunlara takılma, onemli olan ne anlatılmak istendigidir. Demek ki, senin de o hor gordugun insanlardan cok da farklı bir türkçen yokmuş değil mi? Demek ki, bu tür sosyal aglarda yazıma dikkat edilmiyebiliyormuş değil mi? ve + ben yarı Rus yarı Türk halimle bu kadar türkçe yazabiliyorum. Hiç bir iş yazışmamda da sorun olmadı.

• Sana katılıyorum, kuzenim benim bilgisayarımı kullanarak bir ödev hazırlamıştı, ödevine şöyle bir bakayım dedim "geliyom" "gitcem" saçma sapan kelimeler vardı, düzeltmesini söyledim, düzeltemedi de ben yardım ettim. SMS Türkçesi öyle bir yaygınlaştı ki bazı gençler kelimeleri doğru yazmaktan aciz.

0|0
    0|0
  • "duzgun" değil, düzgün olacak o.

"aska" değil, aşka olacak o (Başka bir soruya verdiğin cevap için dedim.)

1|1
    1|1
    • Sizin anlayabilmeniz icin ancak o kadar kotu yazabildim. Kusura bakma. Bu kadar arastirmasaydin imla kilavuzu kafiydi sana...

• Yoo sen lafini soyledin; ben lafimi soyledim. Alinacaksan konusmayacaksin.

• Benim alınacağım şey yok ortada ve ben kurallar uyuyorum. ;)

• İmla kılavuzunda bu kuralların olduğundan haberim yoktu.Artık var ve yarından itibaren Türkçe öğreneceğim.

1|0
    0|0
  • Ben elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum .İmla hatası yaptığımda ya da sallama yazdığımda içim rahat etmiyor sanki kendi dilime hakaret etmişim gibi düşünüyorum .

1|0
    0|0
  • Hele -de ekini ayırmayanlar var ya deli oluyorum onlara.

1|0
    0|0
  • yazındaki hatalrın farkında mısın ne saçma bir konu şikayet ediyorum dinime küfreden müslüman olsa! ç yok ı yok bu ne ya

0|0
    1|0
    • Turkce karakter kullanilmamasiyla ilgili degil soru. Yazim hatalariyla ilgili.

• karakteri bilmeyen biri nasıl oluyorda milletin yazım hatalarından şikayet ediyor bana söyler misiniz ?

• Karakteri biliyorum. klavyemde Turkce karakter yok. Keyfimden boyle yazmiyorum yani. Ha bu arada -da ayri.

• ablacım roman makale deneme fıkra biyografi dilekçe vs yazmıyosun burda relax

1|0
    1|0
  • Ben dikkat ediyorum bebişim ama bence sen çok ciddiye aldın bu mevzuyu :/

1|0
    1|0
  • sözlük sitesi mi arkadaşım bu?

1|0
    1|1
  • Kim kaldırdı cevabımı?

Neyse cevap veriyorum. Vatandaşlık görevidir. dahi anlaamındaki -de yi ayrı yazmayanlar hemen siteden uzaklaştırılmalı azizim.

1|0
    0|0
  • Evet yahu neden böyle yapıyoruz ki? Allah Allah..

0|0
    0|0
  • yarısı kuralları sevmememden yarısdıa meslegın bi göturusu

0|0
    0|0
  • Google chrome sağolsun hem gözüme gözüme sokuyor bende düzeltiyorum.

1|0
    0|0
  • Normlde yazarm da ntte farklı ya yksa össde türkçem full gbydı kzma :)

1|0
    0|0
  • terbiyesizliğin daniskası çünkü.

0|0
    0|0
  • Bilmiyorlar ki ciddiye alsınlar.

0|0
    0|0
  • sen bi sorsana bunlar konuşmayı nası öğrendi

0|0
    0|0
  • Katılıyorum, ben aslında dikkat ediyorum ama bazen hızlı yazarken arada kaçıyor.

1|0
    2|0

Kızlar Ne Diyor 11

Yükleniyor...