Allah sonunda cennete veya cehenneme gideceğimizi biliyorsa neden bizi sınıyor?

Herşeyi biliyor neden burdayız?

0|0
1|32

En İyi Erkek Görüşü

• Size bunun cevabını veriyim :) ilk önce sunu söylemek istiyorum inananlara karşı saygılıyımdır.. Ben böyle bişi olduğuna inanmıyorum.. Eğerki Allah bizi ona dua etmemiz için tapmamız için yarattıysa bizi köle olarakmı görüyor yoksa kendini yenilmez üstün biri olarak göstermeyemi çalışıyor.. zaten üstün tekse kendini kanıtlamak için mi bizi yarattı böyle bişiye gerek warmıydı eğerki kendini kanıtlamak için bizi yarattıysa kime karşı kanıtlayacak? dindar arkadaşlarıma soruyorum Allah sorgulanmaz diyor. Neden sorgulamıyorsun ki sana göre yaratıcın o.. Bence cennette yok cehennemde..

0|0
    0|0
    • Katılıyorum sana bende inanmıyorum sadece insanların bu konular hakkında ne düşündüğünü merak ediyorum

• Şuandan ıtıbaren munafık oldunuz hayırlı olsun :] burada kaç kişinin düşüncelerinin deüişmesine vesile olduysanız onların veballeride öbürtarafta sizden alınır

• eğerki öbür taraf diye dediğin bir yer warsa ben çekmeye razıyım :) ama yokki :D

Erkekler Ne Diyor 31

• Allah olacakları biliyor tabikide ama kader çizgisi vardır o çizgiyi sen belirlersin Allah sadece senin hangi çizgiyi seçeceğini biliyordur seni oraya yönlendirmiyordur.

0|1
    0|0
  • peki İnsanlar neden bilinen bir kitabın bir senaryonun filmini çekiyor. Allah ın bilmesinde sorun yok, senin bilmemende sorun var. Sınanmaya gelince yargılanman için. Allah ın kendisi diyor zaten kanıtı olmayan şeylere inanmayın. Bunu derken sana kanıt göstermeden seni yargılayacak değil ya. kısaca ben sana şunları şunları verdim sen böyle böyle yaptın... yaptıklarının sonuçlarıda bunlar bunlar.. diye olacak. yaşıyacak başka evren başka kainat bulabiliyorsan sana kolay gelsin. Zaten inanmıyorsun boşver yaşa yaşayabileceğin hayatı böyle sorularla biz uğraşalım sen keyfine bak ölene kadar iyi kötü yaşarsın işte.

0|0
    0|0
  • dur senin gibi düz mantık yapayım
    uyanacağını bile bile neden uyuyorsun?
    yarın gene acıkacağını bile bile neden yemek yiyorsun?

0|0
    0|0
    • Bunlar ayni şeyler değil bu mantıkla düşünüyorsan para diktiğimizde para ağacı çıkması gerekirdi.

• İnanan insanlara saygım vardır inanıyor ne güzel ama benim gram inancım yok basit bir soru sordum amacım saygısızlık değildir. Bileme inanıyorum herşeyin bir açıklaması olabileceğinine inanıyorum

• inancım insanlıktır. ve sorun inanan insanlara saygılı bir üslup içermiyor gibi geldi. o yüzden cevapladım. yoksa burada bu tarz polemiklere girmem. geçmiş cevaplarımda inanmayanlara laf söyleyen kesime de cevap verdiğimi görebilirsin.
      inanan ya da inanmayan insanın etrafındakileri kendi tarafına çekme girişimini fikrini garantiye almak olarak görüyorum ya da saldırganlık olarak. milyonlarca insan aynı şeyi düşünüyorsa demek ki doğru yoldayım gibi.

• Can sıkıntısından :)

0|0
    1|0
  • zaman makinan oldugunu , geçmişide geleceğide bildiğini düşün.
    hiç varolmamış olsaydık nasıl hakkımızda bilgi sahibi olabilirdin ki.
    belkide bizim gelecek dediğimiz şey çoktan yaşandı ve bitti.

0|0
    0|0
  • Cennet ve cehennemi, insan ve cinler için yarattı insan ve cinleri de cennet ve cehennem için yarattı. :)
    Bu yorum da benden gelsin.
    Gir paradoksun içine neden neden diye sor dur artık. :)

0|0
    0|0
  • İnsanın elinde olan irade ve olmayan irade vardır. Yani senin sorduğun soru şey ben cehenneme gidicem zaten neden ben dünyadayım ki gibi bir şey... Ama işte olay öyle değil. Kendi iraden var, istersen yapmayabilirdin yani diye sorarlar adama. Sınama noktasına gelince yaratıldıktan sonra sen direk cehenneme gitsen sormaz mısın bir şans verin diye, benim suçum neydi diye. Daha da bir şey demiyorum...

0|0
    0|0
  • onun herşeyi önceden bilmesine kader deriz kaza ise bildiği olayların gerçekleşmesidir bize kendi ruhundan ve sıfatlarından vermiştir bu nedenle adalet ahlak anlayışımız mevcut Allah ın bizi yaratma sebebi güzelliklerini gösterebilecek kanaat ve irade sahibi varlıklar olmasını istemesi güzelliklerini görmek için burdayız bunun için zaman yaratıldı ömür biçildi ebedi merhamet sahibi kendine ortak koşmayanları ebedi cennetinde yaşatmasını ondan diler ve kudretine sığınırım

0|0
    0|0
  • Eğer Felsefen varsa bunu çok rahat anlarsın

http://www.youtube.com/watch?v=HontWM03xtg

0|0
    0|0
  • Kader mevzusuna giren bir soru tarzi. Kisaca soyle soyleyeyim. Allah bizim nasil bir yasam surdurebilecegimizi biliyor ve bu dogrultudada kaderimizi yaziyor. Sonuc olarak cennete mi yoksa cehennememi gidecegimizide biliyor ama kul itiraz etmesin diye bizi siniyor.

0|0
    0|1
  • sen bilmiyosun ama

0|0
    0|0
  • Seni cehenneme koydugunda allahim sen bana haksizlik yaptin beni dunyaya gonderseydin cennetliydim diyecegini bildigi icin hadi kullarim siz yinede gidin bakin sonucunda benm dedigim olmuyacak mi.. dangalak seni yaratana seni bilene ufacik beynimizle soru mu sorcaz.. sen malini bilmezmisin

0|0
    0|0
    • Ben inanmıyorum sadece merak ediyorum bilmediğim birşeye inanmıyorum diyemem sonuçta

• Hay ben sizin insanları ezmeye çalışmayı ne kadar çok seviyorsunuz

• :) kb ya takiliyrm :)

• sen irade sahibisin cennete gitmekte senin elinde cehenneme gitmekte.

0|0
    0|0
    • Ama biliyor yazılmış

• bak sana bir örnek veriyim kimse durduk yere birini tecavüz etmez demi. Kimse tecavüz etmek kaderimmis demez. Sen şeytana uyup tecavüz edersin birini buda öyle bişi iyilik yapmakta kötülük yapmakta senin elinde

• Teşekkür ederim anlattığın için

• Soyle dusun 10 katli bir binanin tepesindesin atlarsan oleceksin. Yani olaylara karsi verecegin kararlar senin yerini belirleyecek. Evet kadere inanmalisin ama yasayacagin olaylarda hep secim yapma hakkin var

0|1
    0|0
  • Allah senin verecegin kaderi biliyor ve bu kader senin elinde yalnışlarıda dogrularıda sen seçip kaderini sen belirlersin

0|0
    0|0
  • cennet ve cehenneme gitmek senin elinde. Allah kimin nereye gideceğine önceden karar vermedi bu yüzden bize nefis denen özelliği verdi herkes nereye gitmek isteyeceğini kendi seçiyor davranışlarıylka

0|0
    0|0
    • Bizim nereye gideceğimizi bilmiyor mu?

• o biraz karşık konu ama kimin enreye gideceği önceden bellli değilş diye biliyorum. Öyle olsaydı irademiz olmazdı yani

• Ben bakirleri düşünüyorum. Acaba ölene kadar bakir olsam cennete alırlar mıydı.. l*n bir hata yüzünden cehenneme gidemem dfgdfg eğer öyleyse ben hataya devam ediyim boşa gitmesin sdfsdf

0|0
    0|1
  • Zaman sadece bizim için vardır.

0|0
    0|0
  • Daha seviye 1 sorular.

0|0
    0|0
  • Tanrı bize cenneti vaat etmemiş olsaydı kimse ona secde etmezdi.

0|0
    0|1
  • O biliyor ya sen biliyormusun? Ansiklopedilerde de binlerce bilgi var sen hangisini biliyorsun

0|0
    0|0
  • ALLAH Geleceği biliyor. Cennet veya cehenneme gitmeni sen kendin belirliyorsun.

0|0
    0|0
  • bir bitmediniz yav

0|0
    0|0
    • Asıl siz bitmediniz soru soruyoruz cevap veremeyeceksen saçma şeyler yazma

• doğru ben veremem ama burada senin nefesini kesecek insanlar var.

• Kessinler adam gibi cevap versinler Kessinler razıyım

• benımde kafam karısmıstır hep o konuda

0|0
    0|1
  • Kusura bakmada soracagın soruya sokayım zaten kafam karışık daha çok karıstırdın :D

0|0
    0|1
  • can sikintisi :/

0|0
    0|0
  • Niye geldik ki biz şimdi buraya deme diye

0|0
    0|0
  • sen olayı hepten yanlış anlamışsın aga

0|0
    0|1
  • Onun bilmesi bişeyi değiştirmiyor gene biz seçiyoruz nereye gideceğimizi.

0|0
    0|0
    • :D Nasil oluyor o is?

• @xxanderxx açıklasan bile değişmicek çünkü açıkladıkların benim inancıma hiçbir etki etmicek çünkü hepsinin cevabı benim kafamın içinde var. Ama benim açıklamalarım gayet anlaşılır ve düzgün iken sen hala anlamamakta ısrar ediyorsan kusura bakma bu konuşma burada bitmiştir yazımın altından git.

• :D allah islah etsin ;)

• Kader vardir. Ama insanin yaptiklarina gore sekillenir. Sen şu an iyi bise yaparsin kaderin ilerisi icin sana iyilik donucek sekilde sekillenir. Kaderi biz sekillendiririz ama kaderde olan disinda bisey olmaz. Buyuzden irademiz var biz sekillendirebilelim diye. Ve allah şu an bizm nereye gitcemizi biliyor. şu an cok kotusundur ve kaderinde iyi olmak vardir iyi oldugundada cenete gidiceksin ama sen inadindan cahiliginden kotu biri olmaya devam edersen iyi olman icin ayana gelen sanslari tepersen hic iyi biri olamicaksin busefer de cehenneme gidiceni allah bilir. İrademizi duzgun kullanmaliyiz. Allah istedigini cehenemden kurtarabilir yeterki haket simdi bildigiyle sonra karar vericegi sey farkli olabilir. Yani bize bildirilen bu gercek nedir bigun ogrenicez:d

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 1

• O herseyi bilir sadece sen niye beni durduk yere cehenneme attin deme diye gönderdi buraya sana o iradeyi verdi ozgur birakti istedigini secebilirsin ama sectigin şeylerin sonunda ne olacagini da biliyosun

0|1
    0|0
    • Arkadaşım inanıp inanmamak senin kişisel tercihine saygı duyarım, Elhamdülillah ben müslümanım, Allah (c. c) bizlere cüzi irade yani iyi kötü, doğru ve yanlışı ayırdedebilme yeteneği vermiştir, bizlerde yaptığımız her işimizde inanç açısından ve kanunen sorumluyuz, kader biz inananlar açısından dibini göremediğimiz karanlık bir kuyu gibi, fakat sonuçta cennetemi yoksa cehenneme mi gideceğimizi Allah (c. c) biliyor, tercihi biz yapıyoruz, mesela iyi bir müslüman ol çalma, rüşvet ve faiz alıp verme, cana kıyma, insanları aldatma dürüst ol yani varlıkları incitme,(kelimeyi şahadeti dilden yapıp kalbin ilede onayla) Allah (c. c) kulum gerçekten tevbe ederse kabul ederim, fakat kul hakkıyla gelmesin buyuruyor, benim acizane fikrim her yapacak olduğun işte yalnız olacağın bir odaya git yapacağın her neyse kalbine sor, kalbin hiçbir zaman sana yalan söylemez, saygılarımla hoşçakal

• Bende farkli birsey söylemedim zaten?

Yükleniyor...