Paganlık nedir? Paganlık hakkında neler biliyorsunuz?

Lütfen internetten kopya çekmeyin, evet birçok insanın bu konuda bir bilgisi yok, putperestlik vs olarak algılıyorlar. Siz bu konuda ne düşünüyosunuz? Pagan birisine saygı gösterir misiniz? Onunla arkadaş olur muydunuz?
Teşekkürler cevap için

0|0
5|18

En İyi Erkek Görüşü

• Eski dinler çekici bana göre mistik duruyor boyle biriyle tanismak ilginc ve gos olurdu mantiksiz gelsede bir ogreti olarak çeşitli cikarimlar yapilabilir

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Geç Roma dönemi ve Ortaçağ'da genellikle kuzey bölgelerinde Hristiyan olmayıp eski dine inanan insanlar için kullanılıyordu. Bir de genel olarak doğa kökenli varlıkla inanıyorlar o da var. Günümüzde neopaganizm diye bir olay var. Kabaca bilgim var o konuda ancak çok ayrıntılı değil. Hippi ayağına bu tip inançları olan insanlar birazcık komik oluyor ancak kişi gerçekten inanıyorsa neden saygı duymayayım?

1|0
    0|0
  • Bildiğim: İbrahimi dinlere tabi olmayan eski insanların doğadan çeşitli anlamlar çıkararak edindikleri din (ler). Oldukça geniş bir kategori esasen. Şu anki dinlerin hepsine çeşitli ögeler, fikirler vermiştir yani insanlar pagan alışkanlıklarını kaybedemediler. Örneğin Türk müslümanların türbe, cenaze merakı, 3,7,9,40,52 giib kavramları hep paganizmin kalıntılarıdır. Bunu yanında özellikle katolik hıristiyanlıkta aşırı derecede pagan etkisi vardır. İsanın ölümü-dirilişi, paskalya ve hatta haç sembolü roma paganlarından kalmadır. Nitekim Hz. İsa dinini tam olarak tebliğ edemeden öldürüldü ve dini yaymak birkaç yüz yıl sonra paganlıktan Hıristiyanlığa geçen Roma İmparatorluğuna kaldı ve sonuçta pagan öğretileriyle dolu bir Hıristiyanlık ortaya çıktı.

Görüşüm: İnsanlara dinini soran birisi değilim. Pek umrumda değildir. Kendisi isterse söyler ve saygıyla karşılarım.

1|0
    0|0
  • Tabiki severim ve arkadaş ta olurum. Benim için önemli değil neye inandığı. İnandığını üstün görmesin, dayatmasın, insan olsun yeter. Karşılıklı sohbet edip o nun yanlış ve doğruları, daha doğrusu görüşleri ile kendiminkileri karşılaştırır ve eksiklerimizi tamamlardık, vizyonumu genişletirdim. Çok araştırmadım ama, bildiğim kadarıyla paganlık; doğadaki nesnelerin üstün güçlerinin olduğuna inanılmasıdır. Yani bazı hayvanlar, insanlar, ağaçlar, putlar ya da her neyse artık, bazı özel güçler ve ruhlara sahip oluyorlar ve o ruhları da insanlara geçirebiliyorlar.

1|0
    0|0
  • paganlik misirin ve özellikle kuzey ülkelerinin inandigi dinlerin özeti..
    pagan birisi var mı hala hic denk gelmedim..
    ama burada temel mesele inanclara saygi
    inancima saygi görüyorsam inancina saygi duyarim ve..
    dost olmamda bir mahsur yok

1|0
    0|0
  • Paganlıkta iki kol vardı sanırım biri çok tanrılı tanrılar tanrıçalar var onlara inanıyorlar, diğerinde de tek yaratıcı bir tanrı var, arkadaşlarımın dini, dili, ırkı, cinsel tercihleri beni hiç ilgilendirmez hepsine saygı duyarım çok farklı uçlardan bir sürü arkadaşım vardır bugüne kadar bir pagan a rastlamadım ama eğer anlaşabilirsem kesinlikle arkadaş olurum yani şunun şurasında hepimiz dünya insanıyız herkesi bu kadar ötekileştirmenin hiç mi hiç anlamı yok bence

1|0
    0|1
  • 5 kuşaktır paganız. Geçen salonda ateş yakarken ev yanıyordu.

1|2
    0|0
  • şuanki semavi dinler pagan inanışlardan bir çok eklenti var, hatta bazılarına göre bu dinlerde tamamen paganizm kökenli olduğunu söyleyenler de var.

1|0
    0|0
  • hiçbir fikrim yok ama putperestlik baya gereksiz bir din kendi yaptıkları heykellere tapmak saçma geliyor :)

1|0
    0|1
  • Şu an Pagan bir insan var mı bilmiyorum ama kesinlikle saygı duyarım kim neye inanıyorsa inansın. Her zaman söylediğim gibi '' İnsanları artık kendi haline bırakın '' :)

1|0
    0|0
  • baganlık toprak ana inancından gelir
    bereket tanrıçası Kibele ye inanırlardı. paganlık ilk olarak midas toplumundan gelir ve bereket tanrısı Kibele ye inanırlardı ve Toprak ana sözü onlardan gelir. Eskişehir in han ilçesinde yaşamışlar hala izleri var

0|0
    1|0
  • Ne olursa olsun , iyi niyetli olduktan sonra neden arkadaş olunmasın ki, sonuçta her dinde iyi insanlarda var kötüler de

1|0
    0|2
  • Paganlık ne kank

1|0
    0|0
  • Putperestlik

1|0
    0|1
  • Pek bilgim olduğunu söyleyemem ama her türlü dini görüşe saygım var ^^

1|0
    0|0
  • Bize göre tanrıya inanmayan herkes putperestdir onlara göre ise pagan.

0|0
    2|3
  • o degilde sen ne ayaksın hacı :D

0|0
    1|0
  • Paganizm eski din olarak adlandırılır. Mitlere gore şu an ki dinlerin asıl temelidir. Öğretileri katıdır. Kuralları nettir. Ne bilmek istiyosun?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Arkadaşım bir ara pagandı 2 sene sonra ateistliğe terfi etti. Ama içinde bol bol doğa ve insan sevgisi olan bir inanış. Ben seviyordum bu inanışı hoş halada seviyorum. Bütün dini inanışlar aslında zaten insan sevgisi üzerine kurulmamış mıdır? Daha sonrasında insanların pis çıkarları yüzünden kötü hallere geliyorlar. Herhangi bir dini inanışa göre insanları yargılamamak lazım, onları dini değil davranışları şekillendiriyor. Bir çok insanda zaten kendi dinini kendi seçmiyor, ailesinin dini inanışını devam ettiriyor. Pagan aileler bu zamanda yok denecek kadar az olduğu için sonradan kendi inanışına yön veren bir insana daha çok saygı duyarım; çünkü kopyala yapıştır bir hayat yaşamak yerine kendi hayatını yaşıyordur bu insan.

1|0
    0|0
  • soru cok ilginc geldi, hafta sonu iki kafa dengi kizla tanistim, hemen kaynastik ve arkadas olduk. pagan olduklarini söylediler. bu konu hakkinda hicbir sey bilmedigimi fark ettim. Bir tanesi ayni zamanda cadiymis ve cadilik okuluna gitmis hatta.

0|0
    1|0
  • Saygi duyarim paganlik eski roma ve misirin cok tanrili inanc sistemidir diye biliyorum

1|0
    0|0
  • Ben birkaç yıldır bir Pagan gibi hissediyorum ve oldukça memnunum. Beni mutlu ediyor ve hayattaki amaçlarımı hatırlatıyor. Aslında kim olduğunu bulmak gibi.

0|0
    0|0
  • Dini inancimi herkesle paylasmam normalde ama herkes acmaz bu konuyu o yuzden soyluyorum ben paganim

0|0
    0|0
Yükleniyor...