Mihrimah Sultan kimdir bilen var mı? Birşeyler öğrenmeye ne dersiniz? Haydi hep beraber :)

Arkadaşlar günümün çoğunu bu sitede geçiriyorum ve faydalı olduğunu daha da faydalı olmasını istiyorum.

Sorduğumuz sorularda birbirimize ayrıca birşeyler öğretsek fena olmaz mı? Öncelikle sorum şu mihrimah sultan kimdir bilen var mı?

Güncellemeler:
öğrenmek isteyen çok arkadaşım yok sanırım

0|0
4|5

En İyi Kız Görüşü

• Mihrimah Sultan Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı. Annesi Hürrem Sultan olup, 1522 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Ömrünü zafer meydanlarında geçiren Kânûnî Sultan Süleymân’ın hayatta kalan tek kızı.Dînine çok bağlı oluşu ile tanınan Mihrimâh Sultan, bütün servetini hayır işlerine tahsis etti. Mîmar Sinan’a kendi adıyla anılan İstanbul’da Edirnekapı Câmii ile Üsküdar’da İskele başındaki câmiyi yaptırdı.Mihrimah Sultan, ayrıca Mekke’de Zübeyde Kaynağı su yollarını da tâmir ettirmiştir.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Mihrümah Sultan dendiğinde aklıma Mimar Sinan gelir...

1|0
    0|0
  • kanuniyle hürremin kızıdır.mimar sinan kendisine aşık olduğu halde hürrem mihrimahı rüstem paşayla evlendirir bunun üzerine sinan mihrimah için iki cami inşa eder biri güneşin biri ayın doğumuna paraleldir bulunduğu noktadan bakınca açıkça görülür vs. vs.

1|0
    0|0
    • çok teşekkürler ayrıca mihri mah güneş ve ay demek 21 martta mihrimahın doğum gününde ay ve güneş aynı anda görünür bu camiden:)

• nerden söylüyosunuz bu fikirleri ya ne alakası var mimar sinan 99 yaşında öldü. birde mimar sinan o camileri yaptırırken 75 yaşlarındaydı mihrimah ise daha genç yani saçmalık bunlar

• Mihrimah; farsça "Mihr-ü Mah" yani Güneş ve Ay anlamına gelmektedir. Eğitimine çok önem vermiş ve annesinin ölümü sonrasında, babasına danışmanlık da yapmıştır. En büyük aşkı Mimar Sinandır ama kavuşamamışlardır.

1|0
    0|0
  • burada sormak yerine google lasan daha hizli ogrenebilirsin...

2|0
    2|0
    • arkadaşım ben biliyorum zaten amacım bilmeyenlerin dikkatini çekmek faydalı olmak.

• bilmiyordum ama öğrenmiş oldum :)) paylaşımlara devam..sayıların azlığı hevesini kırmasın..:)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Osmanlı’nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşk’ı Hürrem Sultan’ın bir kız çocuğu gelir Dünya’ ya .

Efsane bir ask’ın meyvesidir bu çocuk ve bu yüzden belki efsane aşkların en temeline , en masalsı olanına ithafen ismi Mihrimah konulur Mihr-ü Mah Farsça da Güneş ve Ay demektir.

Zaman hızla geçmiş Mihrimah Sultan büyümüş 17 yaşına gelmiştir ki o zamanlar için evlendirilmesi uygun olan bir yaştadır. İki talibi olur ,biri Diyarbakır valisi Rüstem Paşa dır,diğeri ise saray’ın baş mimarı Mimar Sinan… .

Padişah biricik kızını Rüstem paşa ile evlendirir , Sinan evlidir ve 50 yaşındadır ama bilinen odur ki Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır...

Mimar Sinan o derece derin bir tutku ile aşık olduğu Mihrimah Sultan’a kavuşamamıştır fakat o’na olan aşkını olanca güzelliğiyle ,sanatına yansıtmıştır.

İstanbul’un en güzel yerlerinden birine ,Üsküdar’a Mihrimah Sultan adına bir cami yapması istenir kendisinden.1540 yılında inşa etmeye başladığı cami’yi 1548 yılında tamamlar.Cami inşa edilirken bir yandan kendi aşkını anlatır hiç şüphesiz ve eserine sanki “eteklerini giymiş bir kadın” siluetini verir, ayrıca cami için mimari olarak esinlendiği ,örnek aldığı yer ise bir başka aşka ,kutsal bir aşka adanmış bir şaheserdir ; Ayasofya………..

Bahsi geçen bu cami 2 Minareli olup ,padişah fermanı ile yaptırılan bir eserdir, ama Sinan’ın söyleyecekleri bununla bitmemiş olacak ki bu eserden 14 yıl sonra o güne kadar ilk defa ,padişah fermanı olmaksızın , Edirnekapı da surların yakınına pek kimsenin ilgilenmediği ,ıssız ,yalnız ama İstanbul’ un en yüksek tepesi olan bir yere ,sanki aşkının gizli,ıssız ve yalnızlığını ama bir o kadar büyüklüğünü haykırmak istermişcesine ikinci bir eser yapmaya koyulur...

Mihrimah Sultan’a ithafen...

Ve yine denir ki Mihrimah Sultan’ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen, yalnızlığını simgelemesi anlamında tek minareli yapılmıştır bu cami.

Ama Sinan aşk‘ını öyle sihirli bir tılsımla mühürlemiştir ki ,bu sırra şaşırmamak ,o sevdaların naifliğine imrenmemek elde değil. Sinan Usta'nın aşk'ının vesikasıdır sanki, iki caminin de yeri özenle seçilmiştir. Güneşin doğum ve batım yerleri tespit edilerek yapılmış camilerdir. Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’ni aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. Günbatımında (elbette, yılın sadece bir gününde ki o gün 21 Mart gece ile günün birbirinre eşit olarak kavuştuğu gün’dür daha enteresanı, o gün Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür) göreceğiniz muhteşem manzara şudur:

Edirnekapı Camii’nin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar’daki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır! “Bu nasıl bir hesaplama, bu nasıl bir estetik anlayışıdır!”

1|2
    0|0
    • çok teşekkürler paylaşım için:)

• yok artık diyesim geldi :) bunu not olarak alayım ben:))

• evet cok etkıleyecı ve büyülü..

• ''öğrenmek isteyen çok arkadaşım yok sanırım '' demişsiniz, bu soruyu okuyanlar genellikle soruyu cevaplamak için okuyacaklardır (bu sitenin genel konsepti bu), soruyu cevaplamak isteyenler de zaten bunu bilenler olacaktır. Öğrenmek isteyenler sorar, soruyu okuyanlar ise zaten cevaplamak isteyenlerdir. Meraktan okuyan ve öğrenenler ise maalesef sesini pek çıkartmaz, öğrenir ve geçer.

Her ne kadar sitede cinsellik, ayrılık ve aşk soruları fazla gibi görünse de pek çok arkadaşımız gerçekten kültürel açıdan donanımlı, lakin takdir edersiniz ki bu site bir tarihi bilgi paylaşımı sitesi değil.

Soruyu sormaktaki iyi niyetinizi takdir ediyorum. Teşekkürler.

2|0
    0|0
  • Mihrimal Sultan, Kanuni ile Hürrem'in kızıdır...Gençliğinden annesi tarafından Rüstem Paşa ile evlendirilmiş olup, Rüstem Paşa'nın saraydaki gücünü arttırmıştır. Böylece Hürrem ve Mihrimah Sultan saraydaki kadın egemenliğini pekiştirmiş oldular...Rüstem Paşa Şehzade Mustafa2nın öldürülmesine Hürrem ve Mihrimah ile ortam hazırlayan adamdır. ..Bu 3 isim Osmanlı tarihinin yüz karasıdır Hürrem-Rüstem-Mihrimah..Hayat sizin dizilerde gördükleriniz değildir...Hürrem'i seven bir kitle var ne yazık ki...Hürrem Pargalı İbrahim Paşa gibi üstü düzey bir devlet adamını ve şehzade Mustafa gibi büyük padişah olabilecek bir şehzadeyi öldürttü.. Unutmayın Pargalı İbrahim olmasaydı 3 kıtaya hakim olamazdık...

0|0
    0|0
Yükleniyor...