Yordam Kitap'a bir Pazartesi baskını?

Aslanlı Yol'un eciş bücüş merdivenlerinden otoriteye doğru çıkarken başını öne eğmeyenler... Kent şekerlemenin kızıl puntolarının, Karaköy'den Haliçe baktığı günleri anımsayan Eminönü müdavimleri... Birleşin!
...

Bazı yayınevlerinden kitap alırken, satış mahallinde kadınların olması tercih sebebidir. Misal: İsminden ve Wirginia'ya gösterdikleri alakabahştan ötürü sempatimi çeken Kırmızı Kedi Yayınları'nın kasa mahallinde o güleryüzlü hanımefendiyi ararım. Şayet kıllı mahluktan bir üye oturuyorsa, girmeden olay yerini terk ederim. Ha yıkıldı ha yıkılacak derken, Emek'in akıbetine son anda dümen kıran ancak sermayeye kiralanan Narmanlı Han'ın -Nimet Abla kadar meşhur- kedilerini ziyaret ederim daha iyi.

Ama mevzu Yordam Kitap'sa, cinsiyete bakılmaz. İçerideki endamı kısa yüreği geniş adam, size her türlü kolaylığı da sağlar. Sol literatürün, Evrensel ile birlikte iki amiral gemisidir.

Bugün itibariyle gözüme çarpan 3-5 eser;

- Dünyayı Sarsan 10 Gün: John Reed'in, 1917'yi gazeteci titizliğiyle hücrelerine ayırdığı kitap. İbrahim'in Kürecik Bölge Raporu, olmuş Moskova.

- İsyan ve Devrim Filmleri: Yol'dan Z'ye, Fırınların Saati'nden Modern Zamanlar'a, onlarca ajit film çözümleniyor. 81'de W. Beatty, üstteki kitaptan uyarlanma Reds'i çekecekti. Sergey Bondarçuk ise 82 ve 83'te Krasnye kolokola, film pervyy ve Krasnye kolokola, film vtoroy ile Beatty'e nazire yapmıştı. Bondarçuk, Savaş ve Barış'ın en iyi uyarlamasının sahibidir. Geniş planlara hakimiyetini Meksika'da da devam ettirir. Bu filmleri ağırlayan kitabı takdir ettim.
"Kısa kısa"da ise Bandit Queen ve Phoolan Devi efsanesi de var.

- Sıradışı İsyanlar: Marksist tarihçi Hobsbawm'ın bu kitabı, fazla kişisel ve son kısımdaki "diaspora müziği" dediği caz bölümünü saymazsak, deyim yerindeyse sarmıyor. "Çağ"lar, tercihimizdir.

- Neil Faulkner'in Marksist Dünya Tarihi, bu yıl çıktı. Siteden bir arkadaşımın dediğine göre SSCB kötülenmiş. Alet çağlarından 2008 Mortgage'ye, bir tazeleme için.

Güncellemeler:
- Teorisyeniniz Devrimciydi: Erkin Özalp'in kitabı. 147. sayfadan itibaren başlayan kısımda, solun iktidar alternatifleri, Kürt sorunu ve dinin etkileri seriliyor.

- Marksist Klasikleri Okuma Kılavuzu: Marx-Engels ve Lenin'in belli başlı eserlerinin analizine dair, alanında yetkin kişilerin dokunuşları. Özellikle Korkut Boratav'ın Lenin incelemesi faydalı. Finans kapitalin günümüzdeki vetiresiyle paslaşmalı gidiyor. Yeni başlayanlar dışındakiler de okuyabilir, faydalı.
- Neoliberalizm, İslamcı Sermayenin Yükselişi ve AKP: Lütfen okuyun. Ne Binnaz Toprak, ne N. Göle. İşte budur! Şu dar-ı zamanları iyi analiz ediyor.

- Assolistler en son çıkar: HALUK GERGER. Özellikle 2 kitabı: Abd, Ortadoğu ve Türkiye; Türk Dış Politikasının Ekonomi Politiği. Soğuk Savaş, Gerger'den okunur.

Yordam Kitap'ın mütevazı han odasına yolunuz düştü mü?
- Neil Gaiman'dan "Halkların Dünya Tarihi"ni de ekleyeyim.

Alt başlığında da geçtiği üzre, "Taş Çağından Yeni Binyıla" değin en alttakilerin penceresinden bakılıyor tarihe. Bertolt Brecht'in 'Okuyan Bir İşçi Soruyor'undaki 7 kapılı Teb'i kuran "isimsiz" kalabalıkların penceresinden...

Klasik bir tarih kitabı değil bu. Ama çok doğru bir noktadan kavrıyor meseleyi: Sınıf... İnsanlığın gelişim tarihini, bu 5 harfli kelimenin üzerine kurarak alıyor.

0|0
0|2

En İyi Erkek Görüşü

• İstanbul'da olsam düşürmeye çalışırdım :) İstanbul'a geldiğimde en çok 4-5 gün duruyorum ve kitapevine fuara ayıracak vakit de olmuyor ki, bir yerden bir yere gitmek başlı başına işkence zaten :)

Haluk Gerger assolistten de öte bence. İngilizlerin güzel bir deyimi var, "stands alone in his glory" :)

"ABD, Ortadoğu, Türkiye" ve "Kan Tadı" kitaplığımızda mevcut... Gerger olmasaydı "Güney'in ağaçları veriyor tuhaf meyve" şiirini de bilmezdim sanırım... Çok dolu eserler, dümdüz tarih kitabı değil.

1|1
    0|0
    • Yayınevleri, 365 gün Tüyap hizmeti veriyor aslına bakarsak. Gittikçe ticarileşen (giriş ücreti) fuarın pek bir albenisi yok yani. Hem o hengamede dikkatini de yoğunlaştıramıyorsun. Sonuçta aynı kitaplar ve aynı indirim oranları, yayınevlerinde de var... Biraz da şov işi bu fuarlar. Sosyalleşme gösterileri. Ha, söyleşiye katılınacaksa, imza kuyruğuna girilecekse o ayrı tabii.
      Bir İstanbul gezinde, elinde yayınevleri adresleri, zamanı zorlayıp Taksim-Cağaloğlu yapmanı öneririm. Ama o 1 gün yeterli gelmeyecek :)

"Haluk Gerger versus Kissinger's Diplomacy" :) Emekten yana bir adam her şeyden önce... Çarpıtmacıların hiç sevmeyeceği türden, gerçek bir aydın.
      Kan Tadı'na bakacağım, sağ ol.

• Fuara gitmek isteğim 1 kereye mahsustu zaten, dediğiniz manzaraları görüp tuhaf bakışlar atacağıma emindim :)

Kan Tadı'nı bilmemeniz beni şaşırttı. "Tereciye tere sattığımı" düşünmüştüm açıkçası :)

Haluk Hoca her üniversiteli gencin evine girmeli, buradan bizi okuyan 2-3 kadar KS üyesine de şiddetle hararetle tavsiye edelim :)

Aralık ayında bu dediğiniz turu yapacağım, kaç gün sürerse sürsün artık :)

• Aralık soğuğunda ve tenhasında Bab-ı Ali yokuşunu arşınlamak da, insanı -yaşamadığı- çok eski zamanlara götürüyor :)

Kan Tadı'nı biliyorum elbette. Sadece "belgelerle ABD tarihi" alt başlığı, ön yargı oluşturmuştu. Hani şu tarihte şu olmuş şeklinde bir kronolojik döküm, pek cazip gelmiyor. Bir dahaki gidişimde inceleyeceğim.

Kesinlikle girmeli. Fahir Armaoğlu gibilere yüz kez tercih edilesi :)

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

• Selam

0|0
    0|0
    • Selam.

Düzeltmeyi buradan yapalım. İsyan, durduk yere alt komşuya sıçramış da:

"Sıra Dışı İnsanlar"

Yükleniyor...