Sanat sanat amacı mı taşımalı yoksa toplumsal sorumluluğu da olmalı mı?

Sanat sanat amacı mı taşımalı yoksa toplumsal sorumluluğu da olmalı mı? Estektik değer mi yoksa faydalı anlayış mı?

• Sanalsal değer için yapılmalı
    51% (31)46% (25)49% (56)Oy Ver
  • Toplumsal yarar için yapılmalı
    49% (30)54% (29)51% (59)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
8|23

En İyi Kız Görüşü

• Bence sanatın bir amacı olmamalı her şeyden önce anlık duyguları hissetirebilmeli sadece kendini anlatmalı sanatçı öğretmemeli ve güzel görünsün diye kasmamalı

0|1
    0|0
    • O zaman sanatçı sanat yapmak için gerekli olan motivasyonu kimden edinecek?

Jack Fresco'nun söylediğine göre, bir insanın bir neyseyi üretmesindeki en temel neden, üretilen nesne ile geçim sağlayacak bir şeyler edinmesi ve ayrıca o nesne ile takdir görecek olmasıdır.

• @Anchyralı İyi de o zaman sanat ile zanaat arasında fazla bir fark kalmaz ki

• @PortakalRengiii
      Bir şeyin sanat diye tanımlanabilmesi için, herşeyden önce o şeyin topluma sunulabilmesi gerek. Toplum da kendisine sunulanı takdir etmezse, muhtemelen sanatçı da benzer bir yapıt oluşturma motivasyonunu kaybeder. Dolayısıyla sanat diye bir şey de kalmaz ortada. Ayrıca sanatın evrensel bir tanımı da yok deniyor. Herkesin kendine göre bir sanat anlayışı var çünkü. Sen de sanatın "sana göresini" söylemişsin. Bu da sanatın evrensel bir tanımını olmadığına dair, vikipedia şeysi:

"Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayalgücünün ifadesi olarak anlaşılır. Tarih boyunca neyin sanat olarak adlandırılacağına dair fikirler sürekli değişmiş, bu geniş anlama zaman içinde değişik kısıtlamalar getirilip yeni tanımlar yaratılmıştır.[1] Bugün sanat terimi birçok kişi tarafından çok basit ve net gözüken bir kavram gibi kullanılabildiği gibi akademik çevrelerde sanatın ne şekilde tanımlanabileceği, hatta tanımlanabilir olup olmadığı bile hararetli bir tartışma konusudur.[2]"

Erkekler Ne Diyor 23

• Bu sorunuz 1900 ler de ortaya atılmış bir sorudur ve malesef bunun bir cevabı olamaz.
    Marx estetiği ve onun kuşağından olan DADA sanatı topluma yön verici bir niteliğe büründürmeye çalışmıştır. Ancak sanata anlam ve mana yükler salt benliğini bu şekilde kurarsak bu afiş olacaktır. Sovyet empresyonistler ise Stalin korkusundan sürekli Rus halkının eziyetini konu alan işçi sınıfı temalı resimler yapmışlardır.
    Ancak sanatın tabiatında özgürlük vardır.

Sanat sadece kendisi için var olmalı, süreç ve tarih onu gerekli gediğine koymalıdır. Ancak bu şekilde sanat sanat olabilmelidir. Örneğin Picasso'nun Guernica'sı.

0|0
    0|0
    • Hımm son paragrafı çok sevdiğim gibi örnek de gediğine koyulmuş :)
      Bana göre ancak bu kadar doğru bir yaklaşım olabilirdi.

• kesinlikle güzel bir yazı olmuş keşke 3 tane eic seçme hakkım olsaydı :)

• Toplumsal sorun derken siyaset ve benzeri şeyler olduğu zaman ciddi anlamda nefret ediyorum (kendi görüşümü desteklese de), ama konu olarak aşk, savaş, fantastik şeyler olduğu zaman cidden dinlemekten zevk alıyorum, Türkiye de bunu ayarında yapan yok ya aşırı melankoli ya da aşırı siyasi yapıyorlar, yabancı gruplara ve sanatçılara baktığımızda genel olarak sanatsal değere önem verdikleri için daha çok dinleniyorlar.

0|0
    0|0
  • Sanatın toplum için olduğuna veya sanatçının toplumu yansıttığına inanmıyorum sanatı kendi için yapar sanatçı para için kazanır yer gezer tozar ve zıçar durum bundna ibaret. yok toplumu yansıtır sanatçı neyse toplumda odur safsatası çok saçma ne yani levent kırca müjdat gezen benimi temsil ediyor benimi yansıtıyor peh:/

0|0
    0|0
  • sanatın içinde bir öğreticilik olmalı ama temel kaygı bu olmalıdır sanat ona buna mal edilmeden o anki duygusuna göre şairin hem sanat için hem toplum için olmalı

1|0
    0|0
  • Sanatın nasıl olması gerektiği, sanatçının bakış açısına bağlı bence. Selda Bağcan veya atıyorum Pir Sultan Abdal'ın sanat anlayışında topluma hitap etme kaygısı yatıyor. Yani bir toplumun duygu, düşüncelerine tercüman olma vesaire gibi şeyler. Ama genel hatlarıyla yapıtın takdire değer olması şartı var diye düşünüyorum. Çünkü yapıtları takdir edilmeyen sanatçılar üretken olamazlar.

0|0
    0|0
  • Bu sitede böyle soruları ben sorarım deyip 2. sınıf hollywood klişelerine gönderme yaparak gireyim konuya.

Sanat benim içindir yani sanatçı için. Bencil bir yaklaşım gibi gelebilir ama sanatın seyrini değiştiren adamlar hep bu kafadaydı. Brecht bunu tiyatroda lynch, haneke gibi yönetmenler de sinemada yaptı. Kişisel fikrim şu ki topluma yön vermek sanatçının işi değildir ki kendisi de hangi yöne gideceğini bilmez ama sürekli arar.

0|0
    0|0
  • Estetik değer gözetilirse (ki benim için önemli olan bu) sanat sanat içindir. Şiirden örnek verirsek Servet-i Fünun şiirleri ile Milli Edebiyat şiirlerini karşılaştırın. Sonuç ortada.

0|0
    0|0
    • şiir seviyorsun anlaşılan bende çok severim :)

• Evet severim Divan Edebiyatı şiirleri vazgeçilmezimdir ve onu takip eden Servet-i Fünün ile Fecr-i Ati tabiki :) Yeni dönem şiirleri çok yavan geliyor bana.

0|0
    0|0
  • Alanına göre değişir. Mesela müzik; bence asla ve asla topluma, genel kitleye hitap etme amacı olmamalı.

0|0
    0|0
  • Sanatçının tarzına bağlı bence. Van gogh sadece toplumsal sorumluluk gayesi icinde olsaydi boyle olmazdi mesela

0|0
    0|0
  • sanat için olmalı ama sanatçı dediğin duyarlı ve bilinçli biri olmalı necati şaşmaz gibi olmamalı

0|0
    0|0
  • güzel anket bu arada. ama c sıkkı da olmalıydı hem sanat olacak hemde toplumsal yarar ikisi bir arada olur benim bildigim :)

0|0
    0|0
  • Tanzimat dönemi, Servet-i Fünun falan şimdi.
    Ya eskide kaldı bunlar hey gidi hey. Bir asır geçmiş sanat sanat için mi, yoksa toplum için mi?
    Ebenin örekesi için.

0|0
    0|0
  • Estetiktir esnektir. nereye cekersen oraya gider
    Esnek olan hersey belki herseyi kapsayabilir
    O halde sanat sunuda icine almali demek biraz gereksiz gibi geldi

0|0
    0|0
  • Her ikiside olmalı bence

0|0
    0|0
  • ortaya karışık olmalı :D

0|0
    0|0
  • Bu kadar felsefe bana göre değil lan.

0|0
    0|0
  • sanat ıcın soyunurmusunuz?

0|0
    0|0
  • eğer nazım şiirlerini toplum için yazmasaydı nazım olmazdı

0|0
    0|0
  • saydığın bütün özellikleri taşımalı bence (:

0|0
    0|0
  • sanat sanat amacı taşırsa sanat için soyunan aptallarla insanımız kirlenmeye devam eder #kanka

0|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir

0|0
    0|0
  • Hissettiğin duyguları en iyi anlatabildiğin yol sanattır. Bir amacı olmamalı, gerek de yok zaten...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• dansla ilgilenen biri olarak söylüorum kesinlikle sanatsal anlamı olmalı mesela siz bir dans gösterisi iziliyorsunuz ve çok güzel diyorsunuz oysaki juri dülük puan veriypr sövüyordunuz :) fakat kişi hareketi yanlıs yapmısıtr o yüzdendir onu o juriden baskası anlamaz buda sanatı sanat amaçlı kılar :)

0|0
    0|0
  • Sanat, sanattan anlayan toplum içindir.

Tüm toplum için sanat yapmak, o sanatın değerini düşürür bence. Çünkü ''herkesin anlayabileceği'' veya ''her kesimin idrak edebileceği'' bir iş yapmaya çalışmak, yaptığın işin seviyesini düşürür.

O yüzden sadece sanattan anlayan kitleye hitap edilmeli.

0|0
    0|0
  • Sanatsal değer için yapılmalı.
    Toplumun değerleri her gün değişebilir ve dolayısıyla toplum yararına yapılan sanat unutulup gider.
    Ama sanat, sanat için yapılırsa; uzun yıllar kalıcılığını ve sanatsal değerini yitirmeden kalır.

0|0
    0|0
  • Sabat sanatsal değerini taşıyabiliyorsa bu toplum için zaten yeterli demektir.

0|0
    0|0
  • Sanat sanat için yapılmalı. Toplum yararına olanlar zaten zanaat..

0|0
    0|0

0|0
    0|0
  • herkese faydalı olmalı

0|0
    0|0
Yükleniyor...