Öncelikle deist olduğumu bilin, bana oruç ibadetinin mantığını anlatın?

Namaz kılmak kabul edilebilir, insanlarda kendilerine saygı gösterilmesi açısından ayağa kalkılmasını selam verilmesini bekler, peki oruç tutmak kendi bedenine fiziki olarak eziyet etmenin Allaha ne faydası vardır? Ve bu oruç ibadeti yapabilene farz kılınıp sağlık açısından sakıncası olanlara farz olmaması olayı. Sağlıklı insan da o da Müslüman ben de diyip neden kendine eziyet etsin?

0|0
9|20

En İyi Erkek Görüşü

• Fakirlerin halinden anlarız diye bahane bulduklarında iftarda arap prensinin sofrası gibi donatıyosunuz ama masayı dediğimde allahın emri bir kere ya hem nefsimizi kontrol ediyoruz diye bahane bulurlar ve ramazanda oruç zamanı dışarda yiyip içen insanları göz hapsine alırlar ayrıca kimi zaman fiziki ve sözlü tacizde bulunurlar müslümanlar. İslam hoşgörü ve mantık dinidir ama.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Aslında temelde ibadetlerin belki en güzeli oruç tutmaktır. Kendine zarar veriyorsun, eziyet çektiriyorsun ama bunun nedeni çok anlamlı. Fakirleri, açları, susuzları anlamak rızkını onlarla paylaşmak için 30 gün boyunca onlar gibi mütevazi bir yaşam sürüyorsun. Tabii artık günümüzde mütevazilik adına pek bir şey kalmadı, insanlar gösteriş için oruç tutuyor sonra da krallara layık sofrada oruç açıyorlar. Böylesi değil ama ilk anlattığım gibi gerçekten zor durumdaki insanları anlamak için orucunu tutarsan ruhen çok çok iyi olursun.

1|0
    0|0
  • Oruç ibadeti bir ay boyunca fakir insanları anlamak onların durumunu düşünmek ve aynı zamanda Allah'ı kendi nefsimizden üstün tutmaktır. Her gün sabah öğle akşam ara öğünler yiyen birinin her gün aç yatan birini anlaması ne kadar mümkün olabilir? Oruçluyken aç ve susuz insan öyle iyi anlıyor ki. Üstelik 1 ay boyunca insanın midesi rahatlıyor. O da Müslüman bende Müslümanım konusuna gelince. Oruç tutmak, Allah'a şükretmektir. Şöyle ki sağlığı yerinde olmayan insan oruç tutabilir mi? 1 ay oruç tutmak mı daha zor yoksa ömür boyu hasta olmak mı? Oruç ibadeti " Allah'ım senin için oruç tutabilme gücünü verdiğin için hamd olsun" demektir. Böyle yüce bir ibadet nasıl olur da mantıksız gelebilir?

0|0
    0|0
  • Oruç insanda sabır duygusunu geliştirir. Sabretmeyi öğrenirsin. Doktor sana tutma diyor ise tutmayacaksın. Onun yerine zekatını verebilirsin. Ince ayrıntı bunlar. Islamiyet'te bu kadar mantik ararsan halin böyle olur. Ama elbette her şeyin açıklaması var sınırlı olmak kaydı ile.

0|1
    0|0
    • beşikten mezara ilim öğreniniz sözünü barındıran bir dinin sınırlı açıklaması olmamalı, hatta bence ahiret hayatını da dünya hayatında görüp ondan sonra yolumuzu çizme şansımız olmalı

• Ahiret hayatından zaten bahsedilmiş. Gorsen ne olur? Anlatılan şey sana inandirici gelmiyor o zaman. Sana bir odada ateş var deseler, ille de görücem mi demelisin? Sonucunda ateş olduğunu biliyorsun. Kaderin nasıl olacagina sen karar veremezsin üzgünüm.

• Eğer görüp inansaydın cennetin ve cehennemin bir anlamı kalmazdı. Bunun adı sınav olmaktan çıkardı.

• 1. Sabretmesini öğreneceksin. Nefsini terbiye ediceksin.
    2. Açın halinden daha iyi anlarsın.

Orucu belli bir saat tutuyoruz. Eğer o zaman bittiği halde tutmaya devam edersen işte o eziyet olur

0|2
    0|0
  • Vucudun 12 ay boyunca çalışıyor. Miden bağırsakların.. 1 aylık dinlenme onlar için ne demek biliyor musun? Ne kadar sağlıklı olduğunu bilmiyorsun, çünkü bizim için en sağlıklı olanını o bilir. yoga hareketlerinin namaz hareketlerini kapsadığını biliyor muydun mesela? Başka yönden düşünsene;gününü 5 parçaya bölüyorsun ve bir sorumluluğu yerine getiriyorsun. hayatını düzenleyip programlıyorsun. Anlayacağın bizim için artısı olmayan hiçbir şey yok.

0|0
    0|0
    • Bunu başkası yazsa muhtemelen pişman olmuştu şimdi. Şu bebişi görünce yumuşuyor, gülümsüyorum nedense. Zekamla ilgili iltifat için de teşekkür ediyorum ayrıca.

• Bak kardeşim bu sana 30 günlük bir eziyet gelirken dışarıda aç kalanlar kışın soğukta yemek bile bulamazken tek buldukları parça onlara eziyet dediğin şeyden kurtarıyor. Sen orucunu tutuyorsun akşam kendine mis gibi en sevdiğin yemekleri hazırlıyorsun fakat onların akşam kendilerine istedikleri yemeği hazırlama imkanları bile yok oruç hem bunu anlatır hemde açlığa sabretmeyi anlatır lakin anlayana...

0|0
    0|0
    • peki o zaman süre sınırlaması niye var, bir çok müslüman afrika ülkesi var, onlar hayatları boyunca aç yaşarken, zengin Müslüman ülkeleri neden sadece bir ay oruç tutuyor?

• DEVİR DEĞİŞTİKÇE HERŞEY DEĞİŞİYOR KARDEŞİM O ZAMANLAR KARNIYARIK DESEN KİMSE BİLMEZDİ ŞİMDİDE HURMA AĞACI YAŞADIĞIMIZ YERLERDE OLDUĞUMUZ ŞEHİRDE YETİŞMİYOR YAPABİLECEK BİRŞEYİMİZ YOK ZATEN İNSANLARIN ÇOĞU GÖRDÜKLERİNDE ALIYORLAR
      NOT; CAPS LOCK AÇIK KALMIŞ*

• benim İslamiyeti anlamamaktaki sorunumu çözdüm, Çok ucu açık kuralları var, değişir miyim değişmez miyim bilmiyorum, cevap için teşekkürler ayrıca

• Sen oruç tutmayı eziyet olarak görüyorsun ama sürekli aç olanlar karnını zor doyuranlar var bizim onları anlamamız için bu ibadet ve sağlık açısından uygun olmayıp tutamayanlarda gerekli bağışı yapıyor

1|0
    0|0
  • Maksat insanı aç bırakmak değil, açı anlamasını sağlamak..

0|0
    0|0
  • eziyet değilki

0|0
    0|0
    • bütün sene oruç mu tutuyorsunuz?

• yoooooooo sadece ramazanda
      birde kazaları

Erkekler Ne Diyor 19

• tıp uzmanları diyor ki;
    oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıkla karışmaktadır. bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. böylece bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolünü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir. oruç tutan bünye, adeta bakıma girer, iç organları saran yağlar erir, vücudun zindeliği artar, direnme gücü kazanır, mide, böbrek, şeker, kalb ve karaciğer hastalıklarına karşı mukavemeti artar.
    karaciğer, oruçlu iken, 3-5 saat istirahat eder, gıda depolama işine bir müddet ara vermiş olur. bu arada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. midedeki kaslar ve salgı ifraz eden hücreler, oruç müddetince birkaç saat dinlenir. kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalb rahatlar.
    gıda artıkları iyi yakılmayınca, damarları yıpratır. yakılmayan yağlar, damarları daraltır, damar sertliği denilen rahatsızlığa sebep olur. akşama doğru vücutta gıda hemen hiç kalmaz. yani bütün gıdalar yakılmış olur. bu bakımdan bilhassa damar sertliği olanların sık sık oruç tutmaları iyidir. oruç iken vücudun diğer organlarında da dinlenme olur.
    (alıntı)

0|0
    1|0
  • Kuran da Oruç tutma ibadetinin diğer dinlere farz olduğu gibi müslümanlara da farz olduğunu bildirmiş Yaratan. Bütün ibadetleri insan kendisi için yaparken Oruç Allah için yapılan bir ibadettir. Hatta sanırım ayet ya da bir hadiste " Orucun sevabını ben vereceğim " demiştir Allah. Mantığı ise Allah için aç kalmakla birlikte açlığı deneyimlemek, bedeni, ruhu terbiye etmek, sınamaktır anladığım kadarı ile. Ve bilinmeyen çok faydası da vardır Oruç tutmanın çünkü Allah her şeyde hikmet sahibidir. Ayrıca bilim insanları da oruç tutmanın faydalarından bahsediyor. Üstelik oruç tutarken maneviyatta çok yüklü oluyor, insan böyle mahmur mu denilir nasıl diyeyim farklı, durgun, garip, muhtaç bir halde oluyor ve Allah'ın nazarı altında olduğunu hissediyor, merhametini , rahmetini yaşıyorsun. Bilmiyorum belki biz inandığımız için de olabiliyordur bunlar.
    Yani Oruç tutmanın fazileti hakkında bunları biliyorum, yaşıyorum üstelik ahiret hayatında kim bilir karşılığında ne lütuflarda bulunacak Yüce Yaratan.
    Çok ilginç şeyler ama sanki hani oyun oynarsın sana bonuslar gelir öyle bir şey gibi bu durumda :D
    Allah herkese iman nasip etsin.
    İbadet etmenin lezzetini versin.
    İbadet ehli yapsın herkesi.
    Kalpler Allah'ın elindedir.
    Kalplerimizi de tek olan kainatın sahibinin yolunda sabit kılsın.

0|0
    0|0
  • Oruç ibadeti 11 aylık bir yiyip içmenin perhizi gibidir. Tüm organların perhizi bu. Cinsel hayatın da perhizi. Ayrıca aç insanın halinden anlayıp Yardımlaşmayi paylaşmayı yaymak amacı da vardır. Avrupa da tereyağı dağları var, Afrikada aç lar var. Kimse kimseye acimiyor çünkü halinden anlamıyor. Islam dunya barışı için gelmiştir.

0|0
    0|0
    • son cümle çok manidar, İslam dünya barışı için gelmiştir ama İslamiyet geldikten sonra İslam ülkelerinde savaş hiç eksik olmamış tarihi kaynaklara göre

• O kendini müslüman zanneden çeteler aslinda siyonist emellere hizmet eden ayrılıkçılardir. Bugün iran resmi rejimi ni kuran ibni sebe adinda bir yahudi. Bütün fitneler fesatlat savaşlar bunlarda, hizbullah bilmem ne. El kaide ise rusya ya karşı kurdurulan bir Amerikan mezhebi. Asılları vahhabilerdir ve suud rejimine bağlıdır. Suud rejimini ise ingilizler koymuştur. Yani sen burada önce batililari yargilamalisin. İslami kendilerine bir tehlike olarak saydiklari için müslüman ları paramparça etme faaliyetlerini onlar yapıyor. Asıl terör bu.

• Sana vereceğim cevap kesinlikle seni tatmin etmeyecektir yani oyuzden sana kimse buradan cevap vermez, anlatsam anlamak ıstemıyeceksın konuşsam sabaha kadar sürecek ama sen bildiğini yapacaksın, bunu dini olarak düşünme git bir doktorla görüş sana sağlığın için tıbben nasıl iyi geldiğini o anlatsın dini bir bilgiye ihtiyaç neden duyuyosunkı zaten ınanmıyosan

0|1
    0|0
    • deist yaratıcıya inanan dinlere şüpheli demek

• Vay Arkadaş ya bide ahkam kesıyosun burada aman çok fark var ya gerçekten

• Orucun sağlığa faydasıda illaki vardır ama burada acaba insan bedenine ve bedeni arzularına sırf Allah için ara verebiliyor mu önemli olan bu , mesela yemek ve içecekten ve aynı süre zarfında cinsel yakınlaşmadan , bedeni isteklerden uzak durmak yani Ruhun ve aklın bedenin kölesi olmaktan çıkarıp aklın ve ruhun bedeni kontrol eden unsur hale getirmektir.

1|0
    0|0
  • Oruç neden tutulur işte cevabı; Oruç tutmak tok açın halinden anlamaz olayını yok eder ve aradaki maddi durumu sıfıra indirger bilsinler diye zengini de fakiri de bilsin ve ona göre yaşasın diye oruç tutulur.
    neden sağlıklı olan tutuyor olmayan tutmuyor demişsin senin hasta iken annen nasıl senden tek bişi istemiyor en zor işleri bile kendisi yapıyorsa o da senin eziyet çekmeni istemiyor.
    unutma Allah kendini inkar edenlere dahi nimet veren ama anne şefkatinden daha da şefkati davranandır.
    Sen onu inkar edip birşey kazanamazsın ama ya yaşanan söylenen doğruysa ne olacak hiç düşündün mü iman etmek sana bir ambargo koymaz hayatında bir değişiklik olmaz biz de sizden farklı yaşamıyoruz gittiğin yol doğru değil iyi düşün doğru karar ver ve kalbinin sesini dinle

0|0
    0|0
  • 21 saat 51 dk ile en uzun orucu tutan norveç, bir ekvator ülkesindeki vatandaştan daha fazla sevap kazanır mı :) soru budur

0|0
    0|0
    • O da başka bir mesele Hazreti Muhammed sahurda ve iftarda birer tane hurma yiyerek oruç tutmuş şimdi oruç tutmanın kuralı bu olmalı diye fetva verseler merak ediyorum kaç kişi oruç tutacak

• aclari, susuzlari anlamak ayrica kerbela olayı ve nefsi terbiye mevzusuda var
    Verileni surekli tuketiyoruz ac kalip sukretmek gerek acligida bilmek gerek..

0|0
    0|0
  • Eziyet değil temizliktir bilimsel aciklamasi vardir organlar 1 ayda 11 ayin yorgunluğunu atar temizlenir. Iman boyutunda paylasma birliktelik ve halden anlama gibi getirileri vardir. 20 saat yememek eziyet olmaz bu arada bebekmisin?

0|0
    0|0
  • Banada mantıksız geliyor dostum dışarda insanlar aç filan diyorlar ama iftarda tencerenin dibini sıyırıyorlar. Herkes 3 5 ne kadarsa işte aç olan insanı doyursun demek daha mantıklı olurdu bence

0|0
    0|0
    • İslamda aç insanı doyurmak da var oruç tutmak da. Aç insanı anlamadan onu doyurmazsın. Soran gelmiş, ahireti görsek inanırım diyor. E açı da onun aç halini görmeden nasıl doyurursun sen o zaman? Doyurmazsın. Allahın kurallarını sorgulamak kimseye düşmez. İftarda çok yememek gerek. Hep yapılan hatalar üzerinden gidiyorsunuz. İslamı kötü göstermeye çalışıyorsunuz.

• Deistlik için Hristiyanların hışmından korkan ateistler olduğu söyleniyor. ne diyorsun? :)

0|0
    0|0
    • hayatımda Hristiyan biriyle hiç hukukum olmadı, öğrendiğim tanıma göre deist olduğumu söyledim

• Deistliğin doğuşu benim söylediğim ama sağlık olsun neyse sen pek araştırmamışsın anlaşılan.

• İslamiyetin doğuşunda da hırsızın eli kolu kesilir deniyor şimdikiler ödüllendiriliyor

• Allahın emirlerini sorguluyorsan ateistsindir ben anlamam

0|1
    0|0
    • Ayrıca madem inanmıyorsun niye soruyorsun inanmıyorsan?

• yaratıcının varlığına kesinlikle inanıyorum bir alt cevaba yorumuma bakafbilirsin, ama İslamiyet dininde mantığıma uymayan uygulamalar var, zamanında oruç da tuttum namaz da kıldım, kelimei şehadet de getirdim, zekat da vermiş birisiyim." Biz dünyayı oyun olsun diye yaratmadık" ayetini öğrendikten sonra, Allah böyle bir açıklamayı yapıyorsa aklıma takılan konuları araştırma imkanım olduğuna karar verdim, ondan önce ben de hiç sorgulamazdım, ve son yorumundaki manaya gelecek tek kelime yazmadım

• Şunu bil ki islam dinindeki hiçbir ibadet öylesine değildir hepsinin bir sebebi vardır örneğin oruç insana 17-18 saat bile olsa nefsine hakim olmayı ve sabretmeyi öğretir.. Namaz bir yaratıcının olduğuna kendine ruhen ve bedenen inanmayı öğretir gibi gibi..

• Din de mantik olmaz. Sormayacaksın, yapacaksın.

1|0
    0|0
    • o yüzden deist oldum

• nihat hatipoğlunu bekle beni bekleme dostum

• Her şeyin en ince ayrıntısına kadar bir açıklaması var.. Lakin sizin tek derdiniz, hadi kanıtla nerde Allahın göster nerde. Bu kadar da basit düşünüyorsunuz. İtiraf etmeliyim çok zekisiniz!

• Basit bir putperest ibadeti işte.

0|0
    0|1
  • Neden herseye aciklama arıyorsun zekamiz buna müsait değil

0|0
    0|0
  • Bunun cevabını kuranda ara ki bişeyler öğren körü körüne gitme

0|0
    0|0
    • bulsam zaten sormazdım. dipnot: Kuranı Türkçe okudum

• La bırakın sunu

0|0
    1|0
    • aldığın exper çok mutlu etti mi kimseyi zorla davet etmedim

• zaten hiçbir ibadetin Allaha faydası yok sen baştan mantık hatası yapıyorsun
    hepsi bizin nefsimizi terbiye etmek için var deist olduğun için anlayamazsın, anlasaydın deist olmazdın

1|0
    0|0
    • Üç tane farklı semavi dinin gönderilmiş olması da tuhafesi

• Allah değiştirilmesini istediyse o daha iyisini hertürlü bildiği için demekki hayırlı olucak olan o imiş der geçeriz sonuçta haşa Allah'tan daha iyi bildiğimizi sanamayız.

• oruç tutmak fiziki açıdan bünyeye eziyet değil bünyeyi dinlendirmektir. organları dinlendirmektir. organikte olsak bizde birer makineyiz ve dinlenmemiz gerekir. niye uyku uyuyorsak o yüzden oruç tutarız. manevi açıdan maddi durumu iyi olmayan yiyecek birşeyler alamayan insanların ne yaşadıklarını anlamak için oruç tutarız. Allah bunların hiçbirine muhtaç değil. bu şekilde de insanları sınamış oluyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...