Oğuz Atay'ın tutunamayanlar kitabını okuyanınız var mı? Bir tek ben mi o kitaptan bir şey anlamadım ya :(?

Kitabı neredeyse yarıladım ama geriye dönüp ne anladığıma baktığımda elde var sıfır. Psikolojim bozuldu.. :/

1|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 7

• Tutunamayanları çok defa teşebbüs etmiş biri olarak gerçekten ilk postmoder roman olma özelliğini hak eden ciddi bir eser olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ve bu kitabı okuyup anlamayan bir sürü insan olduğunu söyleyebilirim.

Tutunamayanları ikinci kez gördüğüm için orada yazdıklarımın aynısını kopyala yapıştır yapacağım.

Kitap olarak hala yorum yapmadığım ancak sürekli tekrar okumak için fırsat bekleyen her okuduğum kitapta aklıma gelen bir kitap. 4 kere teşebbüs etmiş biri olarak galiba teşebbüslerimin karşılığını aldığımı düşünüyorum.

Ne zaman kitap muhabbetleri geçse Tutunamayanlara mutlaka söz geliyor. Ve şöyle katagorize etmek mümkündür.

1. Kategoride kitabı atlayarak okuyup (zira kalındır, malum), "ne gerek var hepsini okumaya ben işin özüne vakıf oldum" diyerek, kitapta kendini bulanlardır. uzun ve noktalama işaretsiz bölümden hiç bir halt anlamamışlardır ancak oğuz atay tam da kendilerini anlatmıştır.

2. Kategoride şekilciler vardır. sıkıntıdan patlayarak kitabı bitirmişlerdir. bu kategori kendi içinde
    a) Yarıda bırakanlar
    b) Yarıda bırakmış kadar olanlar olarak ikiye ayrılır.

3. Kategoride Ahmet Altan okurları vardır, anlatımı beğenmezler, dili üslubu beğenmezler, aşk nerdedir? kadın ruhuna göndermeler nerdedir?
    4. Kategoride kitap bittikten sonra aptala dönenler vardır. yıllardır herkesin dilinde olduğu için okumayı reddettikleri tutunamayanları bu kadar geç okudukları için kendilerine kızarlar. bu kategoride içinde ikiye ayrılır :

a) Tutunamayanların misyoneri olanlar: sürekli birilerine tutunamayanları tavsiye ederler. şunu okumalısın, 176daki göndermeler muhteşem vs. diyerek ömür geçirirler

b) Susanlar: Alnından öpülesidirler.

Hoşça kalın.

0|0
    0|0
    • Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de noktalama işaretlerinin olmadığı bölümün ( ki zira kalın bir bölüm) olduğu yerdeyim. Ama dayanamadım, darlandım. Kalitesinden şüphem yok ama anlamak istiyorum haklı olarak :(

• Tutunamayanlar yapıtını anlamak için önce biraz felsefe bilgisi yararlı olacaktır. Özellikle Jean Poul Sartre'nin varoluşçuluğu ve Nietzche üzerine biraz okumalar yapın derim.

1|0
    0|0
  • Bu sene, tüyap'tan alıp okumayı düşünüyorum.
    Henüz okumadım.
    Anlamadıysan, google'a ya da vikipedi'ye sor, onlar sana anlatsın.
    Ama öyle de, hem kitaptan zevk alamazsın, hem de kendi yorumunu oluşturamazsın.

0|0
    0|0
    • Dediğiniz gibi öyle de bir anlamı kalmıyor :( Gerçi okuyarakta kendi yorumumu pek oluşturamadım. Bakalım..

• Önümüzdeki sayfalara bakacağız artık... :)

• Denişik bir kitaptır kendisi
    Okudum bir daha olsa yemez:)) ama okunmalı mı okunmalı ;)

0|0
    0|0
    • İnsana çok şey katacağını düşünüyorum, farklı görüşler var ancak bir de anlaşılsa.. Konu bütünlüğü yok gibi. Ya da var ama o bütünlük bana işlemiyo :/

• İşte farklı bir kitap dayanırsan kafanda fikirler fakat yahu ne okudum ben olric derken buluyorsun kendini:)

• okuyup anlayamaman çok normal. Oğuz Atay kolay adam değildir. Vesselam..

0|0
    0|0
  • Tutunanların anlayamaz senin için iyi bişey

0|0
    0|0
  • Okumadim daha

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• onu okumadim da dostoyevsikinin öteki kitabinda ayni seyi yasadim.
    hicbirsey anlamamistim kitaptan gbfhnvfzj.

0|0
    0|0
    • Kitap çok güzel. Bir de Korkuyu Beklerken diye bir kitabı var. Peşinden onu okumuştum. İkisi de güzel. Biraz felsefeci abileri öğrendikten sonra tekrar bir döneceğim hatta :)

• hepimiz cahiliz sfddsf
      işte bunlar hep atalarımız yüzünden, şöyle okumaya abansalardı, gözler fıldır fıldır evrimleşseydi mesela böyle mi olurdu ddsfs
      hangi birini okuyah yani, onu de bana sdfds

• evrimsel psikoloji her derde deva dsfs
      gerçi şu son günlerde buzlu su döken meydan okumacı silahşorlar varken, ben hiç serpmeyeyim sdfds

• Üslubuna alışamamışsındır. Tutunamayanlar'ı bitiremeyenler için Korkuyu Beklerken önerilir belki sen de oradan başlamalıydın. Hikayelerden oluştuğu için daha anlaşılır gelirdi.

0|0
    0|0
  • Okuyacağım da korkuyorum...
    Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak çünkü bittiğinde...

0|0
    0|0
  • o kitap postmodern romanın ilk örneğidir. ayrıca birçok kişi o kitabın akıl sağlığına bozabileceği yönünde görüş beyan etmiştir. anlamaman normal yani. Oğuz Atay gibi kaliteli yazarlar pek gelmiyor dünyaya. O da erken gitmiş zaten.

0|0
    0|0
    • Galiba akıl sağlığını bozabileceğini düşünenler haklı, beynim yandı..

• Ben bir bilim adamının romanı isimli kitabını okudum o bile ilginç yani biyografi olmasına ragmen :)

• Ben iki cümlesini okuyup bıraktım. Yardımcı olamıycam :/

0|0
    0|0
  • Ya aynisi bana da oldu. Ben de hicbir sey anlamadim. Valla dizisini yapsalarda izlesek anca oyle anlayacagim sanki. :P

0|0
    0|0
Yükleniyor...