Divan edebiyatından sevdiğiniz şiirler/beyitler var mı varsa paylaşabilir misiniz?

Benim en sevdiğim beyit : "Gönül Mecnûn gibi dil-beste olma zülf-i Leylâ’ya
Seni sâhra-neverd-i aşk eden zîrâ Hudâ’dır hep" en sevdiğim şiir ise şair Fuzuliden Su Kasidesi ya sizlerin :)?

0|0
4|10

En İyi Erkek Görüşü

• Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden
    Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak
    Ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak

Sular sarardı yüzün perde perde solmakta
    Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta

Eğilmiş arza kanar muttasıl kanar güller
    Durur alev gibi dallarda kanlı bülbüller
    Sular mı yandı neden tunca benziyor mermer

Bu bir lisân-ı hafidir ki ruha dolmakta
    Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta

Ahmet Haşim

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Dünyada akla değer veren yok madem, aklı az olanın parası çok madem, getir şu şarabı alsın aklımızı. belki böyle beğenir bizi elalem.

Halimi arz etmeye yari tenha bulamam, yari tenha bulsam, kendimi asla bulamam..

1|0
    0|0
  • Bende mecnun'dan füzun aşıklık istidadı var
    Aşık-ı sadık benim mecnun'un ancak adı var.

1|0
    0|0
  • aşık akif timurhan zevraki üstüne tanımam

1|0
    0|0
  • Omer Hayyam - Rubailer

1|0
    0|0
    • Hayyamın ben hastasıyım
      en beğendiğim rubaisi ise
      Eyvah gençliğin defteri dürüldü gitti
      Hayatın o taze baharı kış oldu bitti
      Adına gençlik denilen şey var ya
      Anlamadım ne zaman geldi ne zaman gitti.

• esdikçe bâd-ı subh perîşânsın ey gönül
    benzer esîr-i turra-i cânânsın ey gönül

1|0
    0|0
  • nefi/ sihamı kaza'dan, sevgilinin cinsel ilişkiye girmekten yürüyüşünün değiştiğine dair bir dize vardı. adam ne intikam almış ama... gelecek nesillere bile rezil etmiş. büyüksün nefi

0|0
    0|0
  • nefret ederim şiirlerden :))

0|1
    0|1
  • Türk edebiyatı bayılırım :) çok zevkli :)

0|0
    0|1
    • edebiyatı seven ve anlayan bir insan için pek bir fark yoktur :)

• sırf EİC seçilmek için, çok belli ediyorsun kendini

• neyini belli edeyim sevdiğim ve zevk aldığım şeyi size ispat etmek gibi bir zorunluluğum yok

• Lisedeyken arap edebiyatından nefret ederdim. Hiçbir halt anşalmadığı için. Öztürkçe olacak edebiyat.

0|0
    0|0
    • özellikle lisede kafamıza vura vura anlatıldığı için ders kapsamında sevemedi çoğumuz anlamaya çalıştığın zaman güzel duyguların sadece farklı bir dilde yani o zamanın dilinde anlatıldığını anlarsın
      divan edebiyatı derin bir iran ve osmanlı kültürü barındırmaktadır imgeler mazmumlar ve çağrışımlar o dönemden sonraki edebiyat kuşaklarını etkilemiştir sevilmemesinin tek nedeni osmanlıcaya yani 600 yıllık edebiyat dilimize olan ilgisizliğimizdir

• Bunlar hep lafta fakat icraat yok. Şu an Öz Türkçeyi tam anlamıyla konuşabildiğini ve anlayabildiğinizi düşünmüyorum.

• Orhun Yazıtları bizim öz türkçemizken ne işim olur arapça ve farsça karışımı ne olduğu belli olmayan halkın konuşmadığı sadece sarayda konuşulan uydurma bir dille.

Bilge Kağan yazıtında yer alan ve yazıtların en ünlü kısmı:
      « Türk Oğuz Beyleri, işitin! Üstte gök çökmedikçe, altta yer denizi delinmedikçe, ilini töreni kim bozabilir?

Ey Türk ulusu! Kendine dön. Seni yükseltmiş Bilge Kağanı'na, özgür ve bağımsız ülkene karşı hata ettin, kötü duruma düşürdün.
      Ulusun adı, sanı yok olmasın diye, Türk ulusu için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Kardeşim Kül Tigin ve iki Şad ile ölesiye, bitesiye çalıştım... »

Kızlar Ne Diyor 4

• "Ne yanar kimse bana âteş-i dilden özge
    Ne açar kimse kapım bâd-ı sabâdan gayrı"

Fuzuli

Günümüz Türkçesi ile

Gönlümün ateşinden başka kimse bana yanmaz ve sabah rüzgârından başka kimse kapını açmaz.

1|1
    0|0
  • su kasidesini tek gecerim en cokta bu beyitini begeniyorum: Hâk-i pâyine yetem dir ömrlerdür muttasıl
    Başını daşdan daşa urup gezer âvâre su

2|0
    0|0
  • El ile dövseler de,
    Dil ile sövseler de,
    Bin kez incitseler de,
    Bir can incitmeyesin.

Sen alemi kendinin kölesi kulu sanma;
    Sen hak için alemin kölesi ol kulu ol..

Bu divan edebiyatinin son sairi Hulusi Efendi'ye aittir. Kendisi ayrıca peygamber efendimizin 35. kusaktan torunu da oluyormuş. Güzel beyitleri vardir.

1|0
    0|0
  • Ömer Hayyam

0|0
    0|0
Yükleniyor...