Hani afrikalılar, suratlarında binbeşyüz sinek olmasına rağmen kovalamıyor ya, bir gel konuşucaz?

Biz neden birtane sinek etrafımızda dolanınca kovalamak için dingilce hareketler yapıyoruz? Afrikalı rahat mesela, yüzünde binbeşyüz sinek takılıyor bana mısın demiyor; bizde neden hemen tiksinip uzaklaştırma isteği var? Bu bir gelenek midir?

0|0
5|20

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 19

• Hayır gelenek değil, bu toplumların yapısı ile alakalı şeyler. Medeniyet kavramları her ülkede kıtada ırkta farklı bir şekilde evrimleşmiştir.

Orada insanların temizlik sıhhiyat kavramı bizlerden farklı. Avustralya yerlileri aborjinler, Amerikan yerlileri kızıl derililir ve çeşitli afrika kabililileri genellikle tanrı olarak doğayı baz alan insanlardır. Dolayısıyla bizler gibi doğayı dışlamazlar ötekileştirmezler. Bizim için sinek pislik kavramıdır, ancak onlar için sadece havada turlamayı seven bir canlıdır.

Bazen kendime soruyorum acaba hangimiz medeni? Onlar mı yoksa kendi yarattıklarımıza hapsolmuş bizler mi?

1|0
    0|0
  • Bizim sineklerde bizim insanlar gibi nasıl 100 afrikali 1 türk bir değil 100 Afrika sineği 1 türk sineği değil...

1|0
    0|0
  • Afrikalı toprağa doğuyor biz küveze

1|0
    0|0
  • Avusturyalı aborjinleri de öyle anlatıyordu kadın hatta telepatiyle kanguru kuyruğunu bırak diyorlardı..
    Ben de diyorum ki ; "- bırak arkadaş bu işleri :)) "

0|0
    0|0
  • adamlarin baska öncelikleri var sinekten baska yemek gibi.
    ama bizim derdimiz yok ona takiliyoruz

0|0
    0|0
    • karşim ne alaka? yemek yemesek iki gün sinek kovalamıcaz mı mesela

• adam ac ya.. ac karni ac yemek yiyemiyor gunlerce belki
      biz ölemiyiz birkac gün yemeden durabilirmiyiz ben sanmiyorum..

• Hayır inatla geliyor ya bide resmen inat ediyor

0|0
    0|0
    • bide yavrulamış mı ne yapmış; ışıklar kapalı hepsi bilgisayarın ekranına geliyor bende parmağımla eziyorum :/

• alışkanlık bence ya da deriden olabilir bana sivrisinek gelmez

0|0
    0|0
  • Sineğe kafa atacam diye duvara kafa atmıştım hic unutmam

0|0
    0|0
  • Aliskanliktir. Senin yasadigin iklim ve cevre kosullari ile onların ki çok farklı. Ornek verecek olursak sen 35 derecede bunalirsin onlar 50 derece sicaklikta bisey hissetmezler.

0|0
    0|0
    • bu saatte germe bence. Eyvallah dalga falan olamaz zaten.

• Sana yazmadim zaten o cümleyi yorum yapan arkadaşa yazdim. üzerine alinmana gerek yoktu...

• Dogru noktaya parmak bastin. bir kompleksimiz atarimiz sinegemi yetiyo ezikmiyiz l*n biz.

0|0
    0|0
  • 1) Kaşındırıyor.
    2) Yediği zamanda sürekli kaşınma sebebi veriyor.

Rahat duracaksa istediği yere konsun umrum da olmaz D

0|0
    0|0
  • Adamlarin sinek kovacak enerjileri yokta ondan'

0|0
    0|0
  • Panpa bizede cocukluktan konsa bizde onemsemezdik sanırım

0|0
    0|0
  • nalışkanlık

0|0
    0|0
  • alışmakla alakalı. çok ciddi bir konu aslında insanlar o şartlara alıştırılmış ne kötü

0|0
    0|0
  • Bizdekiler evrimlesmis olmakla beraber tiksindirici oldu icin

0|0
    0|0
  • Kovalamislardir ama hep gelince ne yapcan kovalamaktan bikmislardir

0|0
    0|0
  • Muhafizlarr "tez bu soru kaldirilsin, soranda Afrikaya sürülsün" :)

0|0
    0|0
  • Sinek pis hayvandır

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Aslında aborjinlerde suyu idareli kullanmak, doğaya minimum zarar vermek , dengesine dokunmamak nedeniyle sabah güneşi ile gelen sineklerle temizlenlenmeleri bir çeşit gelenektir.

Diğerleri ise bu insanlara karşı tepki olarak doğmuştur :)

0|0
    0|0
    • ahhahahah son cümle olmasa kapatıp yatacaktım vallahi; bu saatte kimsenin geyik yapacak hali kalmamış diyecektim asdfsdfg
      Eğer bir aborjin olsa idim, sırf sinekler beni temizlemesin diye maykıl ceksın gibi derimi değiştirir kendimi kandırırdım :O

• Maykıl ceksına benzemektense dünyadaki tüm sineklerin arasına girip koşarak çıkmayı tercih ederim:))

• alışmışlar.. biz olsak sinirden kafayı yeriz.

0|0
    0|0
  • Onlarin ki aliskanlik sonucta, tiksinc gelmiyor onlara, temizlik yetersiz oldugu icinde saglik yonunden en geri toplumu olusturuyorlar, onlar kovalamiyor diye bizimde sinekleri bas taci yapacak halimiz yok heralde :)

0|0
    0|0
  • Onların sinekleri evcil bizimkiler yabani hep bir savaş halindeler :/

0|0
    0|0
  • Sinekleri kovacak takatimiz var.

0|0
    0|1
    • gece mesela ben uyurken vızır vızır uyandırıyor; uyku sersermi bile rahatsız olup kalkıyorum yastıkla peşine düşüyorum. Olay afrika aç takatsiz olayı değil; adamların kültüründe yok kovalamak.

• Ben sirf onlar yüzünden pikniklerden nefret etmiş sanırım. Boka da konuyor kolumada bacagımada.

ama bir belgesel izlemiştim onlar o yuzden kovmuyormuş , kovamıyormuş.

Yükleniyor...