Kapat

Tarihte Türklerin yaptığı en büyük hata nedir?

Sizce Türklerin tarihte yaptığı en büyük hata nedir?

0|0
13|41

En İyi Erkek Görüşü

• İslam'ı kabul edip Türk kültürü ile hiç uyuşmayan Araplaşmak...

8|12
    5|6
    • Teşekkürler...

• @Atropates helal olsun bende çok araştırdım ve sevmediğim bir şey varsa o da asimile olup araplaşmak , zaten yeterince araplaştık fakat mankurtlaşmadık daha

• islami kabul dttmelerinde sorun yok dogru seçim yapmislar fakat araplaşmalari çok sacma bende müslümanim fakat arap itlerinin yaptigi bokluklari cok iyi biliyorum sonuna kadar türküm kültürüm tarihim atalarım soydaşlarım önce gelir yani islam dinini secmekle araplaşmanin alakasi yok bu bizim atalarumizin aptalligindandir

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 40

• tarihte türklerin yaptığı en büyük hata, at avrat silah üçlemesiyle yola çıkıp, yanlarına kalem kağıt almayı unutmalarıdır. işte bu yüzden türk tarihi diye bildiğimiz şeyi türkler değil, zamanında kaleme kağıda önem vermiş milletler yazarlar. büyük olaylar bellidir kesindir. onun dışında küçük ayrıntılara, küçük gelişmelere, hafif olaylara asla inanmıyorum hiç birisi bizim tarihimiz değil. bizim tarihimizin bu olmasını isteyenlerin yazdığı yalanlardır onlar.

1|3
    0|1
    • Şuana kadar yazılmış en doğru cevaptı. Gerçekten tebrik ederim dostum..

• beni tanımıyorsun evet. fakat hakkımda pek ala yorum yapabiliyorsun. söylediklerinle yaptıkların uyuşmuyor. diyorsun ki beni nasıl anlamak istiyorsan öyle anla. seni anlamak falan istemiyorum ben. yazdıklarını anlamak istiyorum. onlara cevap vermek istiyorum. bunun için çabalıyorum. fakat 50 defa söylememe rağmen inatla türk tarihinden türklerin hatasından değil de benim kişiliğimden bahsediyorsun. çok sıktı ya bu muhabbet. kaçtım ben.

• Bencede kaçalım yoksa bu muhabbet sabaha kadar sürer.

• osmanlı devletinde yapılan ve yıkılmasına neden olan değişiklikler kardeş katli olabilir ya da yabancı sultan almaları

2|0
    0|0
    • bence padişahlar tek çocuk yapmalıydı o zaman bu sorun çözülürdü :D

• Sorunun Cevabı ise koskoca bir imparatorluğa "hasta adam" denilmesine sebep olan yanlışlardır. bunların bence en önde geleni dünyada meydana gelen bilimsel ilerlemelere gözünü kulağını kapatmaktır. hızla gelişen bilim karşısında osmanlı seyirci kalmış, farkına varıldığında ise çok geç olmuştur.
    bilimsel gelişmeleri takip etmeyen osmanlı, askeri açıdan da geri kalmıştır. zaten yayılmacı bir politika güden bir devlet için de bu durum, yıkım demektir. bilim geliştikçe osmanlı'da çözülme hızlanmış, buna bir de avrupa'da ortaya çıkan özgürlükçü fikir hareketleri eklenince halkına ve ordusuna sahip çıkamaz hale gelmiştir. Bunlarla beraber Arap Kültürünü Benimsemesi de hatatır ama en büyük hata ders çıkarmayıp aynı hatayı tekrar yapmaktır bunu hala yapıyoruz demek yanlış olur şuanda avrupay yakında takip edyoruz yani bu gösteriyorki yavaş yavaş ders çıkarıyoruz kimin başa geldigi önemli degil benim için bahçeli olsun tayyip olsun kemal kılıç. olsun önemli olan bu hataları yapmamaktır

1|1
    0|0
  • En büyük hataları araplaşmalarıdır yani dinimiz islam olabilir ama arap kültüründen bize ne orta asya türk devletleri mesela islami seçtiler fakat asla araplaşmadilar mesela benim beyliğiim dedelerim karaman oğullarındandır karaman oğulları beyliği Osmanlının araplaşmasını istemiyordu fethettigi yerderle her şey türkçe idi osmanlı ortalarında aralaşmaya başladi arapların kıcinin başindan ayrilmadi tam araplaşti araplar ne yaptı arkadan hançerledi mesela kızılbaş türklerini yendikten sonra osmanli nin devşirme komutanlari türklere cok eziyet cektirdi ondan öncede hep eziyer çekti yani türkler ne zaman özünden kopunca başlarina bir bela geliyor şu an türkiye türkleri tam mankurt olmuş durumda atatürkten sonra ülkenin başina hep hainler gecti bir türlü düzelemedik türkler birleşmeli ve kimeye merhamet etmemeli kürt itlerini ermeni itlerini araplari hepsini yok etmek lazım

1|0
    0|0
  • 2|3
    1|1
    • Bir moğolun bunu söylemesi sana ilginç gelmedi mi? Cengiz Han'ın böyle bir sözü yoktur. Bu tamamen uydurmadır.

• Bu şekilde düşünürsek zaten hiç birimiz Türk değiliz. Ama bu sözü Cengiz Han söylemedi emin olabilirsin.

• Doğrudur bilemem fakat söz gerçekten doğru bir söz.

• Bunlara kafanı takma

1|0
    0|1
  • "Türk milleti çalışkandır, türk milleti zekidir" gazından sonra tembelleşip sadece çakallığa kafa yorması.

2|1
    0|0
  • 70 yıl boyunca araplar ve emeviler tarafından katledilmenin sonucu olan İslamlaşmak yaptığımız en büyük hataydı. Atatürkün dediği gibi olmalı. Başını ver yine de boyun eğme !

1|1
    1|0
  • Tarihçilerimize göre Çinli prenseslerle sevişmek, Katerina ile sevişmek falan olsa gerek... "Uçkura sahip olsaydık sanayi devrimi yapardık" demeye geliyoruz, bilimsellikten ölüyoruz...

1|0
    0|0
  • son padişahın ingiltereye kaçması ve bazılarının hala osmanlıya özenmesi. olağanüstü halin kaldırılması. özelleştirmelerin yapılması. amerika özentisi olup eyaletlere ayrılıp asıl bölünmenin bu olduğununbuolduğu halde görememek. daha da sayarım

2|1
    0|0
  • Osmanlının dağıtılması eğer dağılmasaydı dünyanın en büyük devleti oluyorduk ve rusya bizim sınırların içindeydi ve hatunlarla daha iyi ilişki kurabilirdik, evlenebilirdik :P

1|1
    0|1
  • Kim ne derse desin Atatürk halifeliği kaldırmamalıydı bugün tüm hristiyanlar papa altında toplanabiliyor ama müslümanların hepsi ayrı bir kafada...

2|0
    0|1
  • Hoşgörü yerine asimile politikası uygalansa idi şu an buralar daha iyi olurdu. Ayrıca Türk dışında ki diğer etnik unsurlara türk denmesi türklüğü zedelenmiştir. İslamiyetin benimsenmesi de Araplaştırdı ve özümüzden uzaklaştırdı.

1|0
    1|0
  • din ve kültürlerini fetih ettikleri yerlerdeki toplumlara zorla dayatmamalarıdır.

2|0
    0|0
  • Bence yaptıkları en büyük hata 1960 darbesini yapmaları Merhum Adnan Menderes gibi bir insanı idam etmeleridir.!

1|0
    0|0
  • tayyibe oy vermek

1|2
    0|1
  • Yavuz Sultan Selim komutasındaki Osmanlı ordusu ile Şah İsmail komutasındaki yine Türk olan iki ordunun onbinlerce kayıp vererek savaşması

1|1
    0|0
  • fazla ınsaflı oldular

1|1
    0|0
  • Dünyada adi gecmis cambridge yale üniversitesi yapilirken, osmanlinin bile varliginin olmayisi

1|0
    0|0
  • tüm islam düşmanları toplanmış alayınızı def etmek lazım bu ülkeden böyle düşmanca davrandığınız için..

2|0
    0|3
  • Sorunların sebebini, sorunun kendisinden uzaklaşıp hep başka yerde aramak.

1|0
    0|0
  • Saraya kadinin girmesi

1|1
    0|0
  • Başka ırktan birisiyle evlenmek

1|1
    0|1
    • aynen bu osmanlıyı yok etmenin tek çaresiydi çünkü yoksa osmanlı ordusu en güçlü orduya sahipti

• Ama yalnızca Osmanlıyı ele alma eski Göktürk devleti de buna dahil.

• Ne demişler "çayı suyundan kızı kendi soyundan al"

• Hatasız kul olmaz

1|1
    0|0
  • Allah'ı bilip inanmamaları..

1|1
    0|0
  • bazı devletlere ticaret ayrıcalığı vermeleri

1|0
    0|0
  • kemalizme boyun eğmeleri olmuştur. kemalizm toplumun dengelerini altüst etti kendine yabancılaştırdı

1|0
    1|0
  • Rus katerina icin bir dunya toprak vermemiz :)))

1|0
    0|0
  • avrupanın teknolojisini değilde kültürünü almak hoşgörü siyaseti

1|0
    0|0
  • Islamiyeti benimsemek.

2|1
    2|2
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 13

• Kürt'ü adam yerine koymaları. Hala da devam eden bir hata.

4|3
    0|1
  • Padişahların yabancı kadınlardan olan çocuklarının tahta geçmesi (sevme, sevişme demiyorum, çocuğu şehzade yapma), kontrol edemeyecek kadar fazla toprağa (ki içinde bir çok farklı etnik kimlik olan) sahip olup halkı asimile etmemeleri, milliyetçilik akımı Osmanlıya çok pis patladı. Kısfmet.

1|1
    0|0
  • Kanuni gibi kudretli bir padişahın ardından şehzade sarhoş Selim'in tahta çıkmasıyla biter yükselme dönemi hey gidi hey.

1|1
    0|1
  • Çinli kadınlarla evlenmeleri. Eğer Türk Türkle evlenseydi gücümüz bin kat daha artardı. Türk'ün Türkten başka dostu cidden yok. Aramıza girerek içten parçalamaya çalıştılar.

3|1
    0|0
  • İslamiyeti kabul etmek (Gelsin Eksiler)

2|4
    2|3
  • İslam dışı her inancı iyi bir şeymiş gibi görmeleri. İslamı ise adam gibi hakkıyla öğrenip yaşamamaları.

1|1
    1|3
  • Kesinlikle İslamiyeti kabul etmek
    Eğer 1453 te Fatih Sultan Mehmet Bizansı yıktığında Ortodoks Kilisesini kendi üstüne geçirseydi Osmanlı geriye gitmeyecekti saçma sapan İslamiyet ve Arap kültürü yüzünden

2|2
    1|0
  • Bugün yapılanlarda tarihteki en büyük hatalardan biri olarak geçecek. bizde bunlara seyirci kalan halk olarak anılacagız.

1|0
    0|0
  • RTB'yi başa getirmek

1|1
    0|0
  • Hangi biri söylenmeli ki?
    Medrese öğretmenlerinin babadan oğula geçmesi
    Medreselerde kimya fizik gibi derslerin kaldırılıp yerine dini derslerin konulması
    Sancak usulünün kaldırılması vs vs

0|3
    0|0
  • şehzade mustafanın öldürülmesi ve onun geçmesi gereken tahta selimin geçmesi

0|2
    1|1
    • onlar ne içindi.) daha önceside var bu işin bacım öyle 1 padişahın üf demesiyle olmuyor işte

• niye eksilıyosunuz xper dusuyo kendi fikrimı soyledim kime saygısızlık yaptım eksılemeniz sizin dötünüzü mu kaldırıyo guru olmaya çalısıyorum nedir yani bu kucumseme havaları

• ben artıladım bacım eşit oldu.

• Türk adetlerinden uzaklaşıp başka bir dini kabul etmemiz.
    Türk kadınına tengriizimde daha fazla değer verilirdi.

2|1
    0|1
  • Başka milletlere güvenmek

2|1
    0|0
Yükleniyor...