Elektronik kitaplardaki telif hakkı problemi?

Kitaplar artık yavaş yavaş sanal ortama taşınmaya başladı. Bu iş için ciddi ciddi zaman ayıran insanlar biliyorum.

Peki bu kitaplar kimsenin izni olmadan dağıtılıyor. Elektronik cihazı olan herkes rahatlıkla okuyabiliyor.

Siz neler düşünüyorsunuz etik midir? Etik değilse neden değildir?

Not şimdi hiç kitap okumayan insanlar atıp tutacaktır. Yorumlarınızı bekliyorum.

0|0
2|0

En İyi Kız Görüşü

• Merhaba,

Ahlaki açıdan kendi çapımda irdelemeye başlamadan önce bir kaç kelam etmek istiyorum.

Elektronik kitaplar ilk çıkmaya başladığında hepten buna karşıydım. Kütüphanelerin yerlerini online platformlara bırakacağını düşünmek dahi korkutucu geliyordu ve ellerimle sayfalara dokunmadan okumanın bana keyif vermeyeceğini düşünüyordum. Özellikle kağıt fetişi olan bir insanım, dokunmaktan ve koklamaktan büyük anlamda keyif alıyorum. Hele ki eski kağıtlara bayılıyorum. İkinci bir bahanem de gözlerimi ağrıtıyor olmasıydı, lakin teknoloji bu konuda çenemi tamamen kapayacak buluşlarla karşıma çıktı.

Babam bir gün eline bir cihaz alıp gelmiş, dedi bunda kitap okuyacaksın. Başta mırın kırın ettim. Baktım ki gerçekten oluyor. Yani olabiliyormuş, okudum, epey de okudum hatta.

şu an için baktığımızda, bir kitapçıda çalışırken hoşuma giden 2-3 kitabı çaldığımı hatırlıyorum, ya da korsan kitaplar satın aldığımı falan biliyorum. Söz konusu okumak olduğunda işin etik boyutunu bir kenara bırakıyorum. Kapital'in yalnızca bir cildi 40 lira. Elbette kitabın içeriğine bakıldığında vermiş olduğun paranın hakkını fazlasıyla alıyorsun, ancak bilgiye ulaşmak neden bu kadar pahalı? Bu noktada, kitaplar ve hırsızlık konusunda çok esnek bir düşünce sistemine sahibim. Eğer ulaşması bu kadar güçse elbette telif anlamında da hırsızlık olacaktır. Keşke en büyük hırsızlığımız kitap hırsızlığı olsa...

Bu işin bir de çevre boyutu var, kütüphanelerde, kitapçılarda gördüğümüz binlerce alınmayı bekleyen kitap var ve bekleyen kitabın da kimseye bir yararı yok.

Hala aklımın almadığı tek bir şey var, basılmış kitaplar bile yavaş yavaş yokolmaya yüz tutmuşken, internetin geçiciliği ve rüzgarına kapıldığımız hız furyasına bu kadar kitap nasıl direnecek... Bence hepsi yokolmaya yüz tutacaklar. İşte bunun da temennisi verilebilirse içime sine sine rahatça okuyacağım.

Çok uzun oldu, kusuruma bakmayın, ancak böyle anlatabildim :)

0|0
    0|0
    • "Matbaayı seveni az çok anlarım, ama el yazmalarına bok atmaya çalışanları anlayamıyorum. bu buluşla el yazması miktarı belki biraz azalacaktır, ama bu el yazmalarını asla yok edemeyecektir. yaşasın el yazmaları, yaşasın el kokusu..."

abelard von wittenberg, mainz, almanya, 1455 yılının Şubat ayı.

Yazınızı zevkle okudum teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 1

• Ben "emek hırsızlığı" olarak niteliyorum. Sonuçta kitap yazmak kolay iş değil;yazardan izinsiz çoğaltanlar var. Tabi elektronik olarak çalışması için bazı uygulamalar var, orada da pek edebi eser görmüyorum.
    Bence etik değil bu sebepten.

0|0
    0|0
    • Piyasada olan bir çok kitap var.

Ben de emek hırsızlığı olarak rahatlıkla damga vurabilirim. Ama karşı olduğum fikir şu:

O kadar oyun, müzik, program gibi telif hakkı yenilen bir çok şey varken kitaplara saldıranlar hakkında.

• Haklısınız. Belki de kitaplar diğerlerinden daha az değer görüyordur.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...