Çok okumak çok şeyi bilmek demek midir?

Çok okumak her şeyi bildiğini gösterir mi ya da o şekilde davrananları nasıl değerlendiriyorsunuz?

0|0
12|14

En İyi Kız Görüşü

• Çok okumak...

Şu cümleye bakalım şimdi..

"İnsan düşünen bir hayvandır"

Bu söze katılanlar olduğu gibi katılmayan ve saçma bulanlar da olacaktır. Bu da kişinin düşünce yapısına göre değişir..

Bu cümleyi savunan kitapları (örneğin) okumaz..Saçma bulur.Karşıt düşünceyi savunan yüzlerce kitap okur..

Dolayısıyla bu sözü söyleyenin neden söylediğini ve o kişinin aslında kim olduğunu vs. bilmez.

Tek yönlü öğrenir..Tek yönlü düşünür..

Fakat hem bu sözü hem de karşıt düşünceyi içeren kitapları okuduğunda çok yönlü düşünme açısına sahip olur...

Bildikleri de daha çok olabilir haliyle...

Kitap okumak çok şey bilmeyi sağlar, sadece "onaylananlar" okunmazsa..

kendimce böyle yorumladım :)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Okudukça kelime haznen gelişir öğrendiklerine pratiğe dökmedikçe hafızan da tutman kolay değildir ama yaşadığını hep hatırlarsın

0|0
    0|0
  • Teorik bilgi ile pratikde bilgi farklı şeylerdir..

Örnek veriyorum; sen balık tutmakla ilgili dünyanın kitabını okumuşsusundur, baya bilgin vardır, ama bende balık tutuyorumdur ve bunu yaparkende hiç zorlanmıyorumdur..

0|0
    0|0
  • Çok okumak herşeyi bilmek değildir elbette, lakin bir çok şeyi bilmek demektir.

Bilgi insanı ukala yapmaz, aksine çok okuyan kişi ne kadar az bildiğinin ve bilmesi gereken ne çok şeyin olduğunu öğrenmiş kişidir, daha mütevazi olur.

1|0
    0|0
  • arkadaşım 2 ayda 15 kitap bitirdim çok okuyorum ama bu demek değil ki ben çok şey biliyorum tam tersi okudukça nekadar çok bilmediğim şey var diyorum ama şu bir gerçek okumak insana çok şey katıyor ben okumadan önce çok içime kapanıktım şimdi görsen her ortamda konuşacak konum var ve insanlara kitap okuduğumu söylememe rağmen diksiyonumun düzgünlüğünden ve bilgimden bahsediyorlar bunu etraftakiler söylüyor ben değil kitap okumak gerçekten çok şey katıyor insana

0|1
    0|0
  • hayır çok şey biliyor gibi davranmaktır...

en çok okuyan akradaşlarım kibirli buradan yola çıktım :)

0|0
    0|0
  • Görüştüğüm biri vardı böyle dediğin gibi öyle ki "Artık okuyacak kitap kalmadı" derdi. Biz de arkadaşımla dalga geçerdik kendi aramızda KÜLTÜR MANTARI diye :D

0|0
    0|0
  • anlamaktır mesele .

0|0
    0|0
  • okuduğu kitaplara bağlı değilmi

0|0
    0|0
  • Hayır her şeyi değil.

0|0
    0|0
  • herşeyi bilmek için belki de hiçbir şey bilmemeli demiş birileri. acaba böyle bir şey olabilir mi?

0|0
    0|0
  • elbette çok okumak her şeyi bilmek demek değildir ancak eğer seçici ve dikkatli bir okuma yapılmışsa, bir çok şeyi bilmesi gerekir.

velakin üç buçuk bilgisiyle ahkam kesiyorsa benden uzak dursun lütfen.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Sadece roman okuyorsa çok okumasının ne faydası olabilir ki (dil hariç). Neyi okuyacağına doğru karar verdi ve sağlam kaynakları okuyorsa okudukları kendisine bir şeyler kazandırabilir. Sistematik olarak okunmalı ve kişi bir şeyi okumadan önce alt yapıyı hazırlamalıdır ki bina sağlam olsun.

Yanlış kaynaklar okunur ve kişi yanlış bilgilerle donatırsa kendisini, tam benim korktuğum insan tipine dönüşür; "Okumuş Cahil". Ve bunlara laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor olur.

0|0
    0|0
  • Okumak güzel bir donanımdır.. Tabi okuduklarında, hayattaki olayları bağdaştırabiliyorsan.. Mesela, konuşma sırasında bazı kitaplardan veya filmlerden alıntı yapıp anlattığın konuyu dahada güçlü bir hale getirebilirsin.. Ama "ben şunları biliyorum, bak buda böyle şuda şöyle.. hepsini ben okudum!" tarzı bi yaklaşımda bulunursan, istersen dünyanın en çok okuyan ve en çok bilen adamı ol kimsenin işine yaramaz..

Bir de okumak çok şey kazandırır ama insan bildiklerini genelde deneyerek öğrenir.. Nerden biliyorum diye sorarsan şu yanıtı veririm; Denemeden bilemezsin!

0|0
    0|0
  • Çok okuyan elbette her şeyi bilmez, ama "çok şeyi" bilir. Yazarların veya gazetecilerin bulunduğu bir ortamda bulunma şansınız olursa bunu rahatlıkla anlarsınız.

Tabii okunan malzemenin ne olduğu ve kalitesi önemli ama genel olarak rahatlıkla denebilir mi çok okuyan pek çok şeyi de bilir.

0|0
    0|0
  • Çok okuyan çok az şey bildiğinin farkına varır.Daha fazla şeyi öğrenmek için daha çok okur.Bu kısır döngüde hayatını yaşar.Her zaman okuma alışkanlığım yok,kitap okumak çok sıkıcı diyen ancak bir yandan da ben hayat kitabını bitirdim herşeyi bilirim havasındaki insanlara tebessüm ederler.

Çok okumak aslında çok az şeyi bildiğini bilmektir.

0|0
    0|0
  • Bir insan gördüğünü asla unutmaz. Çok gezen mi bilir çok okuyan mı demişler cevabı bence bellidir

0|0
    0|0
  • bence "tek bildiğim hiç birşey bilmediğimdir" felsefesini benmsemelyiz. ben iki haftada üç kitap btirdgim halde pek bişey bildgimi sanmıyorm. ama bilmedgim her kelimeyi wea ayrıntyı not alıp ögrenmye çalsrım. internet sadece zaman oldrmek için yok di mi. o sekilde dawrananlar çok okuyup boş okuyanlardır bence

0|0
    0|0
    • Bu kadar okurken keşke zamanının birazını da "nasıl yazılır"a ayırsaydın.Biz de yazdıklarını okumakta zorlanmasaydık

• güzel cevap.kusura bakma bu el alışkanlığını senin telkinin sayesinde düzeltiyorum arkadaş

• belki çok şeyi anlamaktır, algılayabilmektir, belki zihnimizdeki bazı soruların cevaplarını bulmaktır. ama tabii ki her şeyi bilmek olamaz, okumak belki ne kadar az şey bildiğimizi anlamaya yardım eder ve belki daha çok okumamız gerektiğine işaret eder.

0|0
    1|0
  • bence toplumda bı sorun var.onemlı olan okumak degıl egıtım gormek , kendını egıtmek.esegı bıle baglasan bellı bı sure sonra oda anlayıp okur ama egıtmek tamamen farklı bı olay oldugu ıcın.bıraz absurt ama ornegın pkk sempatızanı bır suru okumus adam var ama egıtılmıs yoktur

0|0
    0|0
  • ... Sanmıyorum.Ciddi bir okuyucu da var ,onu aksesuar gibi taşıyan kişi de var.Özellikle o gün yanına aldığı çantasına uygun kitabın kapak rengini seçen var.Dikkat edersen son dönemler deki kitap kapak dizaynlarının buna göre düzenlendiğini net olarak göreceksin.

0|0
    0|0
  • Sadece teori, pür bilgi anlamına gelmez. Pratik olmadan, teori çıplak kalır. Kısacası hem teorik, hep pratik bilgi gereklidir.

0|0
    0|0
  • Roman okumak insanın hayal gücünü geliştirir.Ama bi tıp sözlüğü,bi ansiklopedi,siyasi kitaplar öyle değil bunlar insanı geliştirir.

0|0
    0|0
  • cok okumak sadece yazilanlari teoride bilmektir, hadi diyelim dansla ilgili tum kitaplari okudun, fakat dans edebilir misin? hayir... kisaca insan okuyup yasayarak , tum duyularini kullanarak ogrenir :)

0|0
    0|0
  • hayır ben buna katılmıyorum çok okuyupta odun olanlar var.dneyimlerimiz uygulamalarımız yaşantımız bunlar hep tecrübedir.her konuda bilginin olması evet güzel ama n-bu her şeyi bilmek anlamına gelemez..

0|0
    0|0
  • cok okuyan degil cok gezen bilir

0|0
    0|0
Yükleniyor...