Sizce Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmasında hangisi çok yıkıcı etki göstermiştir?

Sizlerin de katkısını okumak isterim.

Temmuz 1770'de Rus Donanmasınca Osmanlı Donanması yakılınca eyaletler üzerindeki kontrol kaybedildi. İmparatorluk ölçeğinden devlet ölçeğine düşüldü.

Milliyetçilik hareketleri Osmanlı topraklarında hayatını sürdüren azınlıklar üstünde aksi etki yaptı. Bölünme ve iç savaşlar arttı.

Merkezden ayrılmak istemeyen veliahtlar merkeziyetçi idaresi üç kıtaya yayılan imparatorlukta yönetim aksaklıklarına neden oldu. Yer yer çıkan celalı isyanları bu bozulan gidişin ilk ayak sesleri olmuşsa da merkezde kimse bunu farklılık edecek vaziyette değildi. Eğitim sistemi ihtiyaca cevap vermiyordu.

Avrupa’nın mali sermayesi 1854 de ilk borç antlaşmasıyla girdi. Edinilen borçlar mevduat olarak değerlendirilmedi. Savaşlara ve gösterişe harcanınca hükümet faizlerini dahi ödeyemez oldu. Sonuçta alacaklı devletler 1881 de Duyun – u Umumiye kurarak Osmanlı Devletinin tüm gelir kaynaklarına el koydular.

1838 Balta limanı Antlaşmasıyla yabancıların ticaret kısıtlaması kaldırıldı. Gümrük duvarını kaldıran bu antlaşma pahalı olmayan Avrupa mallarını Osmanlı pazarlarına doldurdu.

Yepyeni keşiflerle sınırsız hammadde kaynaklarına ve yeraltı yeraltı maden bolluğuna kavuşan Avrupanın finansal gücü karşısında devalüasyon ve reel büyüme sıkıntıları işsizlik ve dış ticaret dengesizliği yarattı.

Coğrafi keşiflerle ticaret yolları yön değiştirince Osmanlı toprağından geçen ipek ve baharat yolu önceki önemini kaybetti.

0|0
8|12

En İyi Kız Görüşü

• Avrupa bilimde, sanatta , felsefede dünyayı sallayıp kimlik oluşturup tüm dünyayı da kendilerinin peşlerinden gitmesini sağlamışlardır. Buna Osmanlı bile yetişememiştir yani yetişmeye çalışmıştır bazı şeriat kurallarını çiğneyip fakat yinede kendi kimliğini bulup onların arasında yer edinip öncü olamamıştır. Küçük balıklar büyürken , büyük balık aralarında yaşlı kalmıştır.

1|0
    0|0
    • Katiliyorum efendim. Bilim adamlari veya sanatcilar icin de Istanbul, özgürlük, rahatlik, calisma ortami, zenginlik, kültürel ortam gibi önemli kavramlari sunamadigi icin, bunlarin tamami önce Floransa, sonra Viyana derken Paris gibi sehirlere göc etmeye baslamislardir. Bir nevi beyin göcü diyelim. Bugünlerde de Amerika'ya gidiyorlar tabii bu tarz insanlar.

Kızlar Ne Diyor 7

• Söylediklerinin hepsinin payı var, özellikle coğrafi keşiflerin çok fazla etkisi vardır, ki zaten coğrafi keşiflerden sonra yavaş yavaş gerileme dönemine girmeye başlamıştık. Ancak hepsini genel olarak toplarsak Osmanlıyı bağnazlık, cahillik bitirmiştir. Osmanlının yükseliş döneminine baktığımızda akıla, bilime önem veriliyordu. Bknz : Fatih Sultan Mehmet Dönemi. Medreseler aktifti, bilgi üretiliyordu.
    Ama 2. Beyazıt Döneminden sonra medreseler bilime kapatıldı. Hurafe, bağnazlık hakimdi. İslam araç olarak kullanılmaya başlanıldı. Kısacası Osmanlının hem yükseliş hem de gerileme dönemine baktığımızda Osmanlıyı bilgisizlik, cahillik bitirmiştir.

1|0
    0|0
  • osmanlıyı yıkan özet sebep bilimin geriye atılıp doğmatik olan dinin bilime felsefeye gelişime yeniliğe ket vurmasıdır bu sebeple devlet adamları din adamları yanlış şekilde yetişmeye başlamış ve çok uzun değil kısa sürede osmanlının çöküşüne sebep olan diğer etkenler alınan yanlış kararlar da üstüne tuz biber ekmiştir..

0|0
    0|0
  • Tabii ki hoşgörü politikası. En yıkıcı faktör oydu bence.

0|0
    0|0
  • Milliyetçilik akımı kesinlikle. Çok uluslu bir devlet yapısına sahip olmasının yanı sıra herkes kendi çıkarlarını birden düşünmeye başlayınca çatırdadı bütün devlet. Sonrasında da yıkım kaçınılmaz oldu zaten.

0|0
    0|0
  • Osmanliyi yikan asil neden kibridir bence son donemlerde avrupayi cok kucumseyip bilim ve takibi bitakmasi ve islam arastrmacilarin arastirma yapmalarini seyhulislam fetva vererk engellyr ya gunah tarzinda bence bu nedenler daha baskin

0|0
    0|0
  • padişahların slip don giymemeleri :(

0|0
    1|1
  • Ee "ben ben" psikolojisine girilirse olacağı o idi.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Ben kisaca bir-iki noktaya atifta bulunayim. Millet eksileyecek beni ama olsun. Belki bir insan evladi cikar da birsey ögrenir.

- Osmanlinin cöküsü daha eskiden baslamisti. Aslinda bizlerle cok alakasi yok. 1500 ortalarinda baslayan reform hareketi, bilimi kilisenin hegamonyasindan cikarmaya basladi. Böylelikle müslümanlar, hristiyanlarla artik esit, basabas bir mücadele yapamaz oldular. (Hristiyanlik, reformdan önce Islamin bugünkü haline cok yakindi) Avrupa teknolojik olarak gelismeye basladi. Üretim ucuzladi. Kralliklar refahlasmaya basladilar. Osmanli bununla basedecek durumda degildi, zira ülkenin dinamikleri buna müsaade edemiyordu. Tarihte Fatih Sultan Mehmet ile zirveye vumus olan üstünlügümüzü kaybetmeye basladik.

- Ekonomik acidan da uygulanan sistem, o büyüklüge cevap veremez hale gelmeye basladi. Eyalet sisteminde altimizda yasayan halklardan sadece alip, hic vermeyince (ortacag ve yeni cagin basi icin gayet normal birseydi bu tabii ki) vergi kacakciligi da had safhaya ulasmaya basladi. Ordunun finanse edilmesi zorlasti. Ordu basarisiz kaldikca, hükümranligimiz zayiflamaya basladi. Biri digerini tetikledikce, gitgide girdaba gömülmeye basladik. Padisahlar enkaz devralmaya basladilar. Halk da kisa süreli cözümler görmeyince isyana basladi. (Bknz. Aziz Yildirim ve Teknik direktörler)

- Maci 89. dk'da cevirebilirdik aslinda. Viyana'yi alsaydik veya cok daha öncesinde Fatih Roma'ya kadar inebilseydi (Dk.45) bütün dünya cok daha degisik bir cehreye sahip olacakti.

2|1
    0|0
    • çok beğendim.

• İhtişamlı Osmanlıdan İhtişamlı Avrupaya.
      O kopuş beni benden alır:)
      Şimdi bile topa tüfeğe tutacaklarına göre hala bir ilerleme yok.

• O fransaya göç olayı da ayrı bir komedi ya.
      Osmanlı kültüründe büyü eğitime avrupaya git sonra kimlik kargaşası yaşa , sanatta bu durum komediye yol açmış.

• Bu yazdıkların işin görünen kısmı. Esas mesela işlerin bu hale gelmesi. Dindeki yanlış uygulamalar ve bilimden taviz verilmesi.

0|1
    0|0
  • Osmanlıyı yıkan şey hoşgörüydü vay anam Fransız ihtilalin den etkilenmişler hepsi bastırılabilirdi. Bir de dönemin paşasının Alman hayranlığı onun yüzünden girdik savaşa

0|0
    0|0
  • Fransız ihtilali sonucu ortaya çıkan milliyetçilik akımları- eğitim kurumlarında pozitif bilimlerin red edilşi (roketle uçan ilk insan olan lagari çelebi uğursuzluk getireceği düşüncesiyle kırıma sürgün ediliyor)- coğrafi keşiflerde pasif kalınması ve yeniçerilerin asimile edilememesi sonucu çıkan isyanlar daha bir sürü neden var.

0|0
    0|0
  • ittihat ve terayki partisi yüzünden girdik yönetim onların elindeydik ve padişah bişey yapamıyordu bilip bilmeden ejdadına söven mahlukatlar türedi şimdilerde az araştırıp okusular ve gerçek tarihi okuldan değil de kitaplardan öğrenseler göremiycekleri çok şeyi görücekler ama nerde bizde o millet neyse kimin zoruna giderse gitsin OSMANLIYIZ PEK ŞANLIYIZ !

0|0
    0|1
    • damadı ve parti başkanıyla almanyaya giden beceriksiz padişahların hiç suçu yok mudur sizce? bir Abdülmecit olamayan abdülhamid olamayan yeteneksizler de çok değil mi?

• kardeş yanlış biliyosun aç biraz araştır islam yönetilen ülkede milliyetçilik olmaz ! doğrusu da budur zaten Herkes Allah ın kulu senin diğerinden bir fazlan yok devletin adı OSMANLI olduğu için bizimden Osmanlı torunuyuz dememiz gayet normal ki ben oğuz türküyüm osmanlılar oğuzların kayı boyundandı neyse anlatsamda anlamıycak

mydigitallemon.com/.../fuck-you.gif

• ulan sen kimsin de anlayacak anlamayacak yorum yapıyorsun. madem bu kadar İslamcısın bu küfür ve terbiyesizlik niye? Ayıp değil mi?

• cevapların hepsi birbirine çok yakın ama bence Milliyetçilik hareketleri Osmanlı topraklarında hayatını sürdüren azınlıklar üstünde aksi etki yaptı. Bölünme ve iç savaşlar arttı. dir çünkü sırbıstan yunanistan romanya ermenistan karadag gibi bir çok ülke osmanlı devletine karsı savas açmıştır buda osmanlıyı olumsuz ve kötü etkilemiştir

0|0
    0|0
    • katılıyorum

• bak bn tarihi çok seven ve okuyan bir insanım osmanlının yıkıldıgını her okudugumda içim parçalanıyo böylesine muhteşem bir imparatorluk nasıl olurda böyle yıkıldı aklım almıyor osmanlının yıkılmasında bir çok etken var yeniçerilerin isyan etmesi tımar sisteminin bozulması cografi keşifler iç isyanlar yazık vallaha

• osmanlı bağnazlığının ve cahilliğinin kurbanı oldu.
    avrupa rönesans ve reform yaşarken biz tarım yaptık.
    bugün yunanistanla türkiye kıyaslanır ama yunanistan dünyaya felsefeyi, matematiği, politikayı, demokrosiyi kısacası medeniyeti vermiştir.
    biz ise ne yaptık? günden güne zayıflayan imparatorlukta halktan alınan vergileri arttırdık.
    bugün bile zihniyet aynı tarım ülkesiyiz hala ve enflasyonu bahene edip herşeye zam yapıyorlar.

0|0
    0|0
  • Şehzade Mustafa ölmeyeydi, sarılaydım gollarına, getme deyeydim...

Vikipedi mi bu soru? :)

0|0
    0|0
  • Herşey bir sebeb fakat kilit rol atatürk

0|0
    0|1
  • Din adamlari ve devletin sertligini kaybetmesi, bazi padisahlarin bireysel hatalari vs vs

0|0
    0|0
  • Osmanlı'yı Siyonistler yıktı , Yıkılmasının nedeni kimse Eyvallah dememesi -- Eğer Filistin'i Siyonistlere verseydi Osmanlı hala yerli yerinde duruyor olacaktı...

0|0
    0|0
  • şeriat gitmiştir :(

0|0
    0|1
Yükleniyor...