Deizm nedir biri bana açıklasin. Herkese +1?

Ilk defa bu sitede gördüm ama anlamini bilmiyorum biri bunu bana açıklasin :)

0|0
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• Bir yaratıcıya inanıyorlar ancak başka hiçbir şeye inanmıyorlar. Dinlere, meleklere, ahirete, peygamberlere vs hiçbirine inanmazlar. Yani okula ve öğrenciliğe inanıyorum derler ancak yazılı sınavlara inanmıyorum demek gibi komik bir şey. Allah'a inanıyorum ama onun söylediklerine inanmıyorum demek çelişkidir. Merak bile edilecek şey değil.

1|1
    0|2
    • Kıyaslamada yaptığın mantık hatasının haddi hesabı yok.

• Başka da bir inancı yoksa Deist oluyor.

• Deistlerin allahı yoktur sıradan bir tanrı modeli vardır her şeyi o yaratmıştır ama ne zeus ne el ilah ne başka bir şey.

Erkekler Ne Diyor 12

• Deizm bir din değildir. Deist kişi dinsizdir ancak inançsız değildir.

Kendince bir tek Tanrı inancı vardır. Felsefe sadece tek bir Tanrı olduğundan ibarettir.

Bu Tanrıya nasıl hitap ettiğinin bir önemi yoktur. (Tanrı/Allah/Zeus/Yehova/Gök Tanrı/Buda vs vs...)

Ancak bireyseldir. Deist olmak için kliseye gidip kutsanmaya veya kelime-i şehadet getirmeye gerek yoktur.

Kişi Sadece ''Tanrı'' ya inanır.

1|1
    0|0
    • En iyi cevap bu olmaliymis.. neymis ;

"ogrenciye okula inanmak ama sinavlara inanmamak" bu kadar cahilce konuşan bir kişi daha taniyorum 1.5 yasindaki yegenim..

• Deizm = akilli tasarimci modeli...
    Yaradanin bizimle irtibata gecmeye ihtiyaci yok mantigindayiz. O zatan her seyi tasarlayip kuran. Bilen goren. Insanlari yonlendirmek icin kitaba ihtiyaci yok cok daha fazlasini istese yapabilir mantigindayiz. Sonucta o mukkemmel olan. Sinirlari olan biziz

1|1
    0|0
  • peygamber inancı olmaması demek

1|0
    0|0
  • Herhangi bir dini inanışı kabul etmeyen ancak, bir yaratıcının olduğunu inkar etmeyen görüş şeklidir.

1|0
    0|0
  • Deist Tanrıya inanıyor ama diger varlıklara inanmıyor. ateist olmaktan iyidir

1|0
    0|0
  • Deizm veya Yaradancılık, mantık ve doğal dünyaya dair gözlemlerin kaynağını oluşturduğu; dini bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve esine dayalı tüm dinleri reddeden tek Tanrı inancıdır

1|0
    0|0
  • Tanrının varlığını kabul eden ama ona inanmak için insan eliyle yapılmış kitaplara ihtiyaç duymayan veya kutsal kitapların , dinlerin yalan olduğunu söyleyen bir akım

1|0
    0|0
  • tanrıya inanır peygamber ve kitaplara inanmaz.

1|0
    0|0
  • şarkıcı var ama şarkısı yok gibi.

1|0
    0|0
  • Şairi bilir de şiirine inanmaz böyle boş bişeydir kısaca

1|1
    0|0
  • Akla dayalı tek tanrı inanci. Vahyi falan reddeder

1|0
    0|0
  • google baba

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Allahın olduğuna inanıyorlar ama dinlere inanmıyorlar kısaca. Allah dediğim de bir tane tanrının olduğuna yani.

1|0
    0|0
  • Sadece tanrı var gerisi yalan diyenler.

1|0
    0|0
  • Değizim bildiğim kadarıyla Allah'ın herşeyi varetmiş oldugunu ve ondan sonra dünyaya hiç müdahale etmediğine inanıyorlar.

0|0
    0|0
  • yaradancılık demek bu kadarını öğrenmişim

0|0
    0|0
  • Allah var din yok

1|0
    0|0
Yükleniyor...