Osmanliyla gurur duymayan varmi?

Osmanli kültürünü ve ecdatla gurur duymayan kaç kişiyiz dünyaya hakki hakim kilmanin mucalesini vermiş bir ecdatin torunu olmak şeref veriyormu?

0|0
11|17

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 10

• Osmanlı torunu olunca kemalist olamıyormusun? Soyumu reddedicek değilim osmanlı torunuyum ancak Atatürkte osmanlı torunudur. Osmanlı torunu olmaktanda gurur duyuyorum, Türk olmaktanda, Kemalist olmaktanda!

1|3
    2|0
  • gurur duyuyorum tabii.. kaç yüz sene mücadele veren bir geçmişim var..

0|2
    0|0
  • cumhuriyetçiyim ama geçmişim olan osmanlıyla gurur duyuyorum

0|3
    1|0
  • Sonuna kadar gurur duyariz ecdadina sahip cikmamak ne demek gecmisine sahip cikmayan milletlerin gelecegide olamaz bknz. Arap ulkelerii

1|1
    2|1
  • Herkese nasip olmaz boylesi

0|1
    0|0
  • Biz Osmanli Torunuyuz. Kemalist diye sacmalik cikaran dinsizler yol alsin :)

0|2
    4|2
    • Kemalistlikle dinsizler derken senin dinin kardes katilligini sevap ya da mubah olarak goruyosa ben dinsizim kardesim osmanli senin lise ortaokul kitaplarinda okudugum polyana vari bir devlet degildi uzulerek soyluyorum fatih sultan mehmet han hazretlerini bir kenara koyup hadislerdede gecer eyup sultan hazretleri bile o zat icin hasta olmasina ragmen İstanbul fethine gelmistir. ondan sonrasinin ovunulcek gurur duyulcak tek bir tarafi yoktur.

• Dayı mayı deme belki ileride cariyem olursun :))

• Gurur duymayan ölsün diyorum. baska bise demiyom

1|2
    3|0
  • Utanç duyuyorum

1|3
    0|1
  • Klimanın diye okudum

0|0
    0|0
  • Duymuyorum kesinlikle.

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 17

• Yoo yağmacı, talancı zihniyetin neyini hak mücadelesi olarak görüyorsun.. Osmanlının yaptıklarını marifet görenler Amerika'nın Irak'ta, Fransa'nın Cezayir'de, İsrail'in Filistin'de yaptıklarına dünden razıdır.

2|1
    0|1
  • gurur duyuyorum tabi ki biz osmanlının torunlarıyız 1453 te fatih sultan mehmedin gemileri karadan yürüterek istanbulu fethetmesini nasıl unuturuz nasıl gurur duymayız bütün dünya ülkeleri osmanlı devletini duyduğu zaman kaçacak delik arıyorlardı ve her savaşta mehter marşıyla ilerlediklerinde düşmanlar korkularından kaçacak delik arıyorlardı bu vatana bu millete canım feda olsun

0|1
    0|0
    • Hay agizina diline yuregeni saglik kardeşim benim yasa :)

• bu topraklarda yaşıyorsak osmanlı devletinin sayesinde yaşıyoruz ve atalarımızın kanına bulanan türk bayrağımız la yaşıyoruz biri ejdadıma dil uzattımı boğarım boğamassam bile oradan kovarım

• Aynen kerdesim ne demişler aslını inkar edenin neslini s*k*m demişler:) hak veriyor ve katiliyorum

• Gurur duymamak saçma olur zaten gurur duyuyorum fakat yaşanan bazı olaylar hoş özellikle son dönemleri çok kötü Aslında gurur duyduğum şey yıllarca ayakta kalması ve müslümanlığı yayması onun dışında pekte fazla bşy yok

0|1
    2|0
  • “Ahmet Vefik Paşa’nın “Lehçe-i Osmani” adlı sözlüğünde; türk boylarının köylüsüne “türk ya da türkmen”, şehirde yaşayanlarına da”selçuk” deniyordu. Osmanlı’nın dilindeki ’kaba türk’ sözcüğü daha çok köylü anlamını taşıyordu. Türk, Osmanlıda “etrak-ı bir idrak” (akılsız türkler) diye horlanırdı. Divan-ı hümayun katiplerinden Hafiz Hamdi Çelebi Kanun-i Sultan Süleymana yazdığı manzumede:

“Devr idelden beri şahım eflak,
    Zem olur alem içinde etrak,
    Vermemiş türke hüda hiç idrak,
    Aklı evvel de olursa bir bak.
    Uktul-üt türke velev kane ebak, (türkü baban da olsa öldür)
    Dedi ol kani kerem şahı celal,
    Tük’ü katleyleyiniz kanı helal.” Diyerek türkü aşağılamıştır.

bak bakalım gurur duyduğun Osmanlı Türk Irkı için ne diyormuş

0|0
    0|0
  • Osmanlı müslüman dedelerimi kılıçtan geçirdi. Bununla gurur duyuyor ve kendi dedeleriniz olarak telakki ediyorsanız bana laf düşmez. Allah sizi dedelerinizle haşretsin, hiç onlardan ayırmasın.

0|2
    1|1
  • Gayette gurur duyulacak birşey ! Ozamanın şartlarını düşünürsek gerçekten güçlü bir iktidar sürmüşler.

0|1
    2|1
  • lanet olsun osmanlıya kanka :) harem sefası sürerken halkı düşündülermi hiç, o zamanları bilmeden sallamak kolay :)))

0|0
    0|1
  • İşte biz bu yüzden kaybediyoruz kimimiz osmanlıcı kimimiz kemalist kimimiz turancı tarihimizi bir bütün olarak türk olarak gurur duysak ve bu yaşananlar içinde yaşatsak emin ol farklı bir nokta da olacağız ben tek taraflı değilim tüm tarihimi seviyorum kemalistimde milliyetçiyimde osmanlıcıyımda turancıyımda türk işte bu dur aslında ama bunu anlatamıyoruz..

1|0
    0|0
  • Allahıma bin şükür böyle bir ecdanın torunuyum

0|1
    1|1
  • elbette ama bunun getirdiği bir utançta var tabii. çünkü o hakimiyeti devam ettiremeyen bir devletiz.

0|0
    0|0
  • yanlışına yanlış doğrusuna doğru derim

0|0
    1|1
  • Cok tehlikeli bir soru osmanlıyı gercekten bilmek mesele bize okulda o kitaplarda ogretilenlerin disinda ekstra bilgi sahibiysek bu konu tartisilir yoksa herkez muhtemelen onur ve seref duyuyodur

0|0
    0|0
  • ben duyuyorum hataları olsada

0|1
    2|1
  • Elhamdülillah Osmanlı Torunuyuz, Kemalist Değil

0|1
    4|2
  • pek bir fikrim yok o dönemde yaşamadan okuduklarımla tespit yapamam

0|0
    0|0
  • Peygamber övgüsü almış bir devletle gurur duymayanın imanından şüphe ederim