Sol görüşlü arkadaşlar, Kürt sorunu, Kürtler ve HDP hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kürt sorunu konusunun sol içinde bir "turnusol kağıdı" görevi gördüğünü düşünenlerdenim. Kimin nerede konumlandığını en iyi gösteren konulardan birisi.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Bu kadar mı solcu var? Geçen sene KS'yi devrimle dolduran Geziciler nerede?

0|0
4|7

En İyi Kız Görüşü

• HDP merkez sol bir parti bence. Tam sol değiller. Ve yetersiz oldukları konular var.

Kürt sorunu ise, Kemalist diktanın ve nasyonalizminin yarattığı durumlardan biridir. Kürtlerin çoğu hakkı gasp edilmiş ve kültürleri yok edilmeye çalışılmış ve davalarında haklı oldukları konular var.

Kürtlerin çoğunun cahil olduğunu düşünüyorum. Ama bu cahillik onların suçu değil, devlet tarafından cahil bırakılmışlar.

Not: Soru solcu görüşlü arkadaşlara sorulmuş. Ben bireyci anarşistim. Kabul olur mu?

1|3
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• kürt sorunu diye bisey yok, kürt halkini asimile etmeye calisan sorunlu dövlet vardir.

2|1
    0|0
    • "Kürt sorunu" diye bir şey yoksa, niye AB ve ABD bağımsız Kürt devleti konusunda çok tartışıyor?

• luciferler falan da vardı, "çok sosyalistim" derlerdi... Piyasada yoklar.

• hatirlayamadim.

• Bence HDP py verilecek potansiyel sosyal bir demokrat parti ancak silaha dayalı siyaset yapıyorlar bu nedenle bence silahlar tamamen durana kadar ne HDP ne MHP ye oy vermek akıl karı değil... Oy vermeyi düşünmüyorum şahsen şu an ama en azından CHP gibi değil fikirlerini oldukları gibi yansıtıyorlar

1|0
    0|0
  • Hdp iyidir chp içerisinde bulunan sol seçmeni de kendisine kazandırmıştır fakat bir çelişki vardır ki kazandıkları kitle atatürke sempati duyan kitledir , hpd kitlesi de bir o kadar tersi duygular içerisindedir.
    Asıl kitle sonradan kazanılan kitleyi topa tüfeğe tuttuğu sürece o birlikten güç doğmaz.
    Bana göre saçmalık.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Solcuyum sosyalisttim ve milliyetmiyim hdp terör örgütünün siyasal sesidir hiç bir şekilde solculukla bağdaştırrılamaz ben kabul etmıyorum etmemde. Kürtlere gelince binlerce yıldır aynı topraklarda rahat rahat yaşadık ya şimdi? binlerce kürt arkadaşım var hdpye sövenler var bu nasıl çelişkidir her kürt hdpli değil..

0|0
    0|0
  • Politik duruş olarak komünist ve anti-militaristim. Ben zamanında kürt halkının çok ezildiğini düşünüyorum ve davalarında haklı oldukları yerler var ama bu demek değildirdir ki haklarını silahlarla ölümlerlerle kazansın. Hdp nin sol siyaset falan yaptığını düşünmüyorum. Sol adı altında kürt milliyetçiliği yapıyorlar bal gibi. Solda milliyetçiliğin, zorbalığın, terörün yeri olmaz. Tüm sorun insanların içindeki milliyetçilikte.

0|0
    0|0
  • Ya faşist , gerici zihniyetli sistemi değiştireceğiz ya da ulusların kendi kaderlerini tayin hakkını kullanacaklar en doğal haliye. Ben pekte bağımsız olacaklarını sanmıyorum ki seçimler de de görüyoruz kürt halkı faşist bir diktatöre oyunu vermektedir. Kürt halkı kendini satmaktadır.

0|0
    0|0
  • Kürt sorunu diye bitsey yok sadece ortaligi karistirmak isteyenler var

0|0
    0|0
    • Peki ne yapmak lazım sence?

• Bu arada dikkat ettimde yazilari cok duzgun yaziyorsun. Acikcasi ne is yaptigini merak etrim

• Türkiye'nin çevresi petrol yatağı ise, yapacak bir şey yok :)

Üniversite öğrencisiyim. Arada "freelancer" çalıştım, çeviriler falan filan... Düzgün yazmanın da bir esprisi yok, 15 yıldır internet kullanıcısıyım, parmak alışkanlığı sadece

• HDP ne yaa, 1 kere gittim :)

Ancak polisten dayak yemeyi bilirler, şimdi söylüyorum; HDP'lilerin görevi çevik kuvvetten dayak yemek ve tutuklanmaktır.. başka da işe yaramıyolar :D

0|0
    0|1
  • Arkadaşlarımın çoğu kürt ve böyle bir sorun göremiyorum.. Doğu yakasında zaten böyle bir sorun yok.

0|0
    0|0
  • HDP ırkçı kürt partisi tam bir sol denemez o yüzden oylar MHP ye

0|0
    1|1
    • MHP sol parti midir? Böyle gereksiz yorumlara gerek yok, gırgır yapacaksanız da başka soruya gidin

Yükleniyor...