Cihad ı doğru buluyor musunuz?

Müslüman başka bir cana kıymamalı o zaman cihad için niye binlerce insan ölmüş ve öldürülmüş? Bilgisi olan gelsin lütfen

0|0
3|16

En İyi Erkek Görüşü

• Müslüman cana kıymamalı diye bir şey yok. Peygamber efendimizin adını güneşin doğup battığı her yere ulaştırmakla yükümlüyüz bu gerek kalem gerek kılıç yoluyla olur.

0|0
    0|0
    • Allahın verdiği canı yalnız Allah alır

• Bakara Sûresinin 191 . Ayetinde
      Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke’den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.
      Bakara Sûresinin 251 . Ayetinde
      Derken, Allah’ın izniyle onları bozguna uğrattılar. Davud, Câlût’u öldürdü. Allah ona (Davud’a) hükümdarlık ve hikmet verdi ve ona dilediğini öğretti. Eğer Allah’ın; insanların bir kısmıyla diğerlerini savması olmasaydı, yeryüzü bozulurdu. Ancak Allah, bütün âlemlere karşı lütuf sahibidir.

Nisâ Sûresinin 74 . Ayetinde
      O halde, dünya hayatını ahiret hayatı karşılığında satanlar Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse, biz ona büyük bir mükafat vereceğiz.
      Rica ediyorum oku.

Erkekler Ne Diyor 15

• Selamun Aleyküm.
    Akhi, cihad; mücadele kökünden gelir. Bütün gücünü kullanma anlamına gelir. "Bütün gücünü kullanarak mücadele vermek" de denebilir.
    Öncelikle kardeşim, Rasulullah (s. a. v) buyurdular; "Gökten yağmur yağdıkça cihad tatlı ve hoştur. İnsanlar üzerine Kur'an'ı çokça okuyanların, "Bu zaman cihad zamanı değildir" dedikleri bir zaman gelecektir. Kim bu zamana ulaşırsa, bilin ki bu ne güzel cihad zamanıdır." Dediler ki; "Ya rasulallah bunu diyecek kimse var mıdır?" Rasulullah (s. a. v) buyurdu : "Evet. Bu kimse Allah'ın meleklerin ve tüm insanlığın lanetlediği kimsedir" (İmam Nevevi; Tagribul Tezhib, Şifa-i Essudur, Meşariul Eşvag ila Mesari el Uşşag)
    Yapılan cihadlar inşaAllah boşa değildir kardeşim, islamda gayrimüslimler cizye verir yahut islamı seçerler. İkisinide kabul etmezlerse işte o zaman savaş vardır. Suriye, çeçenistan, yemen, afganistan ve nice yerlerde zalimin zulmü yok mudur? Rasulullah (s. a. v) buyurdular; "Şüphesiz ki insanlar zalimi görüp de onun zulmüne engel olmazlarsa , Allah' ın kendi katından göndereceği bir azabı hepsine umumileştirmesi yakındır." (Ebu Dâvud, Melâhim 17) Kim daha zâlim? Çocukların öldürüldüğü , genç kızlarımızın namusunun elinden alındığı , havadan bombalayan bir zalimin istediği gibi katletmesi mi yoksa bunca mazlumu öldürenin öldürülmesi mi?
    Canı yalnız Allah alır hususuna gelecek olursak,
    Rasulullah (s. a. v) şöyle buyurdu ; " Kıyamet günü bir adam bir başkasının elinden tutmuş olarak gelir ve " Ey Rabbim bu beni öldürdü!" Der. Aziz ve Celil olan Allah'ta " Onu niye öldürdün?" diye sorar. Adam, "İzzet senin için olsun diye öldürdüm!" der. Allah-u Teala "İzzet benim içindir!" buyurur. Bir başka adamda bir başkasının elinden tutmuş olarak gelir ve "Ey Rabb'im bu beni öldürdü!" der. Aziz ve Celil olan Allah da "Onu niye öldürdün?" diye sorar. Adam "İzzet falancanın olsun diye öldürdüm!" Der. Allah-u Teala "İzzet falancanın değildir!" der ve o adam öbürünün günahıyla döner." Nesai , Tahrim 2
    Maide/32 mealini okuyabilirsin.

0|0
    0|0
  • Cihad'ı radikal İslamcı gruplardan dolayı yanlış algılamak da bir o kadar o gruplar kadar yanlış. Müslümanlıkta Cihad Allah'ın emirlerinden dolayı dini yaymaktır. Zorla Müslüman yapmak diye bir şey yok, ayrıca zaten bizim dinimizde zorlamaya yer yok. Sadece Halifeliğin Osmanlı'ya geçmesiyle, ve Osmanlı'nın toprak genişletme politikası, yapılan savaşlar cihad olarak algılanmış ve günümüze de cihad sadece savaşla Müslüman yapma olarak bilinç altına işlenmiş.

0|1
    0|0
  • Cihad , bir yere adalet götürmekle olur din götürmekle değil. Hak hukuk ve adalet olmayan yerde zulm göreni zulm edenden kurtarmak için yapılır ve yapılmalıdır. Bu kişilerin ise müslüman olup olmamaları kendi isteğine bağlıdır. Yanlış anlaşılmasın yani. !

0|0
    0|0
    • Allahın dinini yaymak için yapılır

• yanlış ! cihad adaleti götürmek için yapılır kimseyi zorla müslüman yapmak için değil ! sen o dinin güzelliğini insanlara adalet ve hak getirdiğini göster. insanlar zaten müslümanlığı kendi seçer.

• ya zaten ben öyle bişr şey demiyorum cihadın amacı Allah ın dinini yaymaktır zorla Müslüman olamaz kimse

• çk basit :D bazı hataların suçların bedeli ölümdürde ondan :D bir düşün bakalım bir insanı öldüren birinin yaşaması nekdr mantıklı? eşit cezası olması gerk buda idam :))

0|0
    0|0
    • tamamda öldürmeyenlerin suçu ne

• of bilen birinin yorumlamasını istiyorum

• kim bilecek o dönemi kardeşim :D kayıtmı var sankide adamlar görüp söyliyecek :D aslında abim şu an mollalık okuyor bu yüzden şeriyattan falan çok iyi anlarda uyuyor şimdi şansına :D

• Cennet kılıçların gölgesi altındadır seklinde bir söylem var ayet, hadis, veya Hz Ebubekirin bir sözü tam hatırlayamadım. Cihada kesinlikle ölme öldürme gözüyle bakılmamalı. Öyle ki bir gemide 9 suçlu 1 masum olsa o geminin batırılamayacagına dair fetva verilmistir. Ama bugün cihadın yoklugunu müslümanlar Filistinde canlarıyla ödüyor. Zaten savasta kadın, cocuk, yaslı ve hastanelere dokunulmayacagı konusunda kesin hüküm İslam da mevcuttur

0|0
    0|0
  • din adına insanların ölmesini veya savaş yapılmasını istemem. ne haçlı seferleri ne de cihad savaşları hepsi de saçmalık

0|0
    0|0
  • Ya Allah benim verdigim cani benden baskasi alamaz diye dememis mi? He konu vatan korumaksa savunmak olabilir ama şu an cihadlik bisey mi var arap ulkeleri 5 yil oncesine kadar cok rahat yasiyorlardi rahat battigi icin şu an bu durumdalar

0|0
    0|0
  • Cihad dek sadece savaş değil peygamberimiz ilim ve bilimle cihad yapmamızıda önermiştir.

0|1
    0|0
  • cihad demek herkesi öldürüp korkutarak herkesi müslüman yapmak değildir. Hristiyanların misyonerlik faaliyetleriyle anıdır. Dinini herkese öğretmekdir cihad. sen olayı biraz yanlış anlamışsın sanırım :)

0|0
    0|0
    • tamamda Müslümanlar niye savaşır cihad için değil mi?

• öyleyse yapılan ilk savaşlara bakalım. Peygamber efendimizin yaptığı tüm savaşlar savunma savaşıydı. yanlızca 1 tanesi hariç. ondan sonra müslümanlık yayıldı. orta çağ da savaşlar yeni topraklar için yapılırdı. Bu müslümanı olsun yahudisi olsun müslümanı olsun fark etmez bir şekilde savaşmak zorundaydılar. Bir yandan da türklerin kızılelma ideası nın yanında cihad da gelmiş oldu. yani sırf biz dünyaya müslümanlık öğretecegiz diye savaşılmadı yıllar boyu.

• günümüzde cihadı sadece şu an gazze yapabilir amerika girdiği için savunma amaçlı harici hiç bir yerde cihad yok var demek toplumu kendini ve yaratanı kandırmaya çalışmak demektri

0|0
    0|0
  • O cihad degil onlar amacina ulasmis oyunlar.

0|0
    0|0
  • işin özü şu "insan cana kıymamalı.

0|0
    0|0
  • başka bir cana kıymama falan yok, işlerine geldiği gibi.

0|0
    0|0
  • hayır bulmuyorum

0|0
    0|0
  • Neymiş efendim :D islamı yayacaklarmış gördük 100.000 israilli 3 milyon arabı altına aldı.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

Yükleniyor...