Yunan Mitolojisi ile İslam arasında sizce de bir benzerlik var mı?

yunan mitosuna meraklıyım sürekli okurum beni en çok şaşırtanlardan bir tanesi bir gün kral agememnon truva seferine giderken ege denizinde donanma durur rüzgar esmez ve ordu denizde çakılı kalır ilerleyemez daha sonra ise artemis agememnondan kısı Iphigenia yı kurban etmesini ister tam kızı kurban edecekken gökten bir geyik iner kız yerine geyik kurban edilir bu sayede rüzgar tekrar eser ve agememnon ege denizini böylelikle aşar bu hikaye size tanıdık gelmedi mi?

0|0
4|14

En İyi Erkek Görüşü

• Boylece uc buyuk dinin kaynaklarini nerden aldigini bulmussun birini ispat etmissin iste :) butun kutsal kitaplar insan urunu biraz arastirsan cogu sey sumerlerden veya yunanlardan cikar zaten :)

0|1
    0|0
    • yani dinler gerçekten yalan mı?

• Ola kardes de bir git hele internette ateizm sizin beyninizi yıkamış hep :-)

• senin beynini kim ve neler yıkamış olabilir acaba hiç düşündün mü ya da daha önce hiç düşündün mü?

Kızlar Ne Diyor 4

• yunan mitoloji doğu mitolojisi kökenlidir doğu mitoloji ise sümer kökenli.
    sadece islam ve yunan mitolojisi arasında değil diğer tüm mitolojiler , dinler arasında da aynı bağlantıyı kurabilirsin bu normaldir çünkü insanoğlu din değiştirirken eski geleneklerinden ve inançlarında tamamen sıyrılamaz özellikle bazı olaylar artık tümünün ortak inancı olur mesela kutsal taş meselesi yani islamdaki hacerül esved yunandaki omphalos veya mısırdaki benben taşı bu liste uzar gider

0|1
    0|0
    • ama Kuranı insanlar yazmadı ki. Kuranda anlatılan bazı olayların mitolojik olaylarla bire bir benzerliği var sadece isimler farklı.

• uygulanışı peki
      dinlerin bu kısmı insanlara kalmış bir şey :)

• sbepsiz yere nie kurban edilmesi isteniyo anlamadm

0|0
    0|0
  • bir tanesinin aynı denk gelmesiyle benzerlik olmaz mitolojideki tanrı ve yaşanmışlıklarıyla ve din içindeki peygamber yaşanmışlıkları çok farklı

0|0
    0|1
    • bir tanesi değil arkadaşım çok fazla var ve sadece yunan da değil sümer de de çok fazla var örneğin zalpa hikayesi örneğin udnapiştim in tufan hikayesi bunlar semavi dinlerden çok önce olmasına rağmen tek tanrı yok yüzlerce tanrı var

• tamam ağlama geçti geçti :) herşey yoluna girecek sert duvara çarpmış olsan da :)

• ya bak objektif bir gözlemci şu atışmalarımızı yorumlasın 100 kişiden 85 i benim daha dominant olduğumu söyler :) neyse neyse zaten en iyi cevap i seçtim konu kapandı gel barışak bu didişme artık bir son bulsun sana zeytin dalı uzatıyorum :)

• Diğer dinler semavi dinlerden her zaman etkilenmiştir

0|0
    0|1
    • yunan mitolojisi bir din mi? bayan

• diyorum ki bütün dinlerin kaynağı Allah'tan geliyor. Ve budizmden önce bile dünya ilk yaratıldığından beri namaz var , emredilen birşey Hz Adem bile namaz kılıyordu.
      www.sorularlaislamiyet.com/.../...kilar-miydi.html

• bak bu senin inancın ve ona göre konuşuosun ve bu gayet normal ama din kafesinden çıkıp yorum yapmalısın. bu senin için daha iyi olur. bu senin görüşün değil dinin görüşü. hiçbir bilimsel kanıtı da yok. dinlere göre adem taş çatlasın 8000 yıldır var. ama şunu bil ki sırf 10 bin yıl önce tarım devrimi oldu. biraz düşün ve araştır dinlerin yalan olduğunu ve insanları kandırmacı oluduğunu görceksin. tüm dinlerin aynı olmasını ve birbirlerinden ne kadar etkilendiğini anlatmama gerek yok herhalde. efsanelere inanmak cahillerin ve ahmakların işidir.

Erkekler Ne Diyor 13

• Hinduizmle de benziyor
    Matsiya (Balık): Vişnu, yaratılış öncesinde insan olan Manu'nun eline bir balık olarak gelir. Bu balık ona suların yükseleceğini, bu gerçekleşmeden önce bir gemi yapmasını, yeryüzündeki bütün canlılardan bir çifti bu gemiye yüklemesini öğütler. Dalgalarla boğuşan gemiyi boynuna bir iple bağlayarak geminin kurtulmasını sağlar.

0|1
    0|0
  • yok Allah var bizde onlarda tanrı bizde tek onlarda onlarca ilah , bizi Hristiyanlıktan ayıran denir. İnsanları ilah deyim tapmayız yarı tanrı yarı insan Herkül. Tanrı ve insan... girecek ve Akhilleus oryata çıkmaz her insan ölümlüdür. Tanrı şeyhetleri için parisle anlaşma yapması ne saçma yeter mi.

0|1
    0|0
    • azerbeycan dan mı?

• hayır yarı Rus yarı Türk ve inanın mitoloji yi sizden iyi bilirim hepsini mısır yunan roma Babil , Şamanizm paganizm kabala

• bende severim tüm mitolojileri 4 yıllık okuluna gittim 3 sınıfta bıraktım. kullandığım nick Babil tanrısının ismi ŞAMAŞ gerçi ş yerine s kullandığımı sonra fark ettim

• Şimdi kardes şöyle söylemek istiyorum kuranda 124bin peygamber gönderildiği ayetlerle belirtilmiştir. İslam dininden önce tabi ve butun dinler allahın dinidir. Allah bütün kavimlere elçi yollamıştır adaletsiz davranmamış herkes dini bilsin allahı tanısın iman etsin istemiştir. Dünyanın oluşumundan sonra ilk insan adem ve Havva a. s. Baktığımızda Arabistan civarında dünyaya gelmiştir taa ki son peygamber olan Hz. Muhammed (sav) e kadar butun peygamberler Ortadoğu yani Arabistan civarına gönderilmiştir. Dünya tarihine baktığımızda da hem bereketli topraklardır hemde insanlar adem ve Havva anamızdan sonra o bölgede çoğalıp yayılmışlardır. Onun için evet olabilir ama tam kesin birsey söyleyemeyiz.

0|0
    0|0
    • öncelikle arabistana gönderildiğine dair herhangi bir bilgi yok kutsal kitapta zaten dünyanın ilk oluşumunda arabistan diye bir yer yok çünkü daha kıtalar ayrılmamış 124 bin peygamber e gelecek olursak ben diyorum ki kadim medeniyetlerin hiç birisi tek tanrılı değil fakat semavi dinler tek tanrılı o zaman şöyle bir mantık çıkar tanrı bu 124 bin peygamberi gönderdi ama kendi buyruğunu insanlara teblig eden bu peygamberlere bir den fazla tanrılarının olduğunu mu söyledi bu çok mantıksız değil mi?

• sen önce kendin iyi bir eğitim al aydınlan sonra benim çelişkileri silersin.)

• Ben eğitimimi aldım merak etme sen :-) hala eksikler var araştırıyorum ama tek Bir şeyden eminim hiç bir şeyden bu kadar emin olmadım islam hak din buna adım gibi eminim burada imanı zayıf güçsüz insanları ateizm denen illet yollan çıkarıyor ama iman ehli bir kişiyle boy dahi ölçüşemezler sende bundan emin ol güzel kardeşim. Hadi Allaha emanetsin insallah birgun hakkı bulursun sende

• tüm dinlerin kaynağının sümerler olduğuna inanılıyor aslında. sümer mitolojisini oku daha da çok şaşıracaksın.

1|1
    0|0
    • tabii gılgamışı da okudum ama esasen bütün mitolojilerin ilk başta mısır sonra mezopotamya sümer hitit yunan roma islam diye gidiyo bence temeli mısır çünkü en kadim mısır

• Sümer mitolojisine kadar in bak
    Ne kadar büyük benzerlikler göreceksin

0|1
    0|0
  • İkisi de masallardan oluşur. İkisi de gerçek değil.

0|1
    0|0
  • Geçen senede Hindistan'da bir tane Hindu kendini tanrısına kurban edecekmiş, ki edeceği anda eve oğlu gelmiş. Babasının intihar edeceğini görünce doğru doktora götürmüş. Sizce bir benzerlik yok mu?

0|0
    0|0
  • Ben Agememnon kızını kurban ediyor diye biliyorum hatta sonra karısı öldürüyor Agememnonu bu sebepten. Bu Kurban hikayesi eski Türk mitosunda, Antik Mısırda ve Etrükslerde de görülür.

0|0
    0|0
  • Her dinde birbirinden izler var.

0|0
    0|0
  • bütün dinlerin kökeninde sümerler vardır

1|1
    0|0
  • Yok benzerlik ikiside uç inanlar tamamen zitlar yani

0|0
    0|0
  • Her dinde tanriya kurban verilir yani benzemesi normal sanki hi?

0|0
    0|0
    • her dinde verilmez ayrıca neredeyse Hz. İsmail in yaşadığı olayla birebir aynı fakat fark şu yunanda yüzlerce tanrı var ve de islam bu hikayeden neredeyse 2500 yıl sonra gelmiş

• Yani bu olay üzerine mi benzediği kanaatini getirdin? :/

0|0
    1|1
    • sadece bu değil çok var ben sadece basit bir tanesini örnek verdim

• Bence benzemiyirlar Ma bu senin düşüncen tabi. :)

Yükleniyor...