Türkçe olimpiyatlarının Türkçe'ye faydası var mı?

Özellikle bu sene çok abartılmadımı sizce ,Ugandadan gelen biri merhaba dedi, olduk deli ,düşünceleriniz saygılar

0|0
4|11

En İyi Erkek Görüşü

• @ShqiponjeMadhe dediği gibi Eurovision'da neden ingilizce şarkılar söyleniyorda böyle bir hazımsızlık söz konusu değil ?

Öncelikle kendimi tanıtayım. Önyargılı olmayalım.! Herhangi bir cemaat mensubu değilim.!

Düşünüyorum. Sırf bu olayı yapan bir cemaat var diye bu tür düşünceleri dile getiriyorsunuz. Peki size soruyorum ben, siz hanginiz bu kadar büyüdünüz ve bu güce sahip oldunuz ?

Bu kadar görkemli ve dünya çapında bir ihtişam sahibi olupta böyle tüm insanları bir araya getirip Türkçe'nin güzelliğini herkese aşıladınız ? Herkes hazmetmediği CEMAAT'in olması. Onun haricinde herkes alkış ile karşılar. Cemaati savunmuyorum.! Hak ne ise onu vereyim. artısı eksisi var. Ona karışmam.

Gel gör ki bana göre dünya bir mesaj verildi. Siz bu gün elin yabancısının dımtıs dımtıs müziği dinlerken çok mu zevk alıyorsunuz ? " Farklılık" sen daha iyi bilirsin müzik dünyasını.

Elin gavuru şarkı söyler hiç usanmadan dinleriz, ne diyor ne demiyor anlamıyoruz. Oysa bu gün Türkçe olimpiyatlları yapılmış ama insanımız hep altında acaba ne var. ? Kim yaptı nasıl yaptı ?

Geçelim bunlar biraz daha olgun düşünelim, hep karşımızda kara duvar yok. Siz yapın biz sizi destekleyelim. Bu çaba ve zaman işidir.

@zedcezir iyi bilir. 3F meşhurdur. Bir ülkeyi yönetendir.

Bu olimpiyatların haricinde bir karnaval olsaydı hele rio ve samba festivalleri yapılsaydı o zaman bizim insanımız ne kadar gurur duyacaktı. Evet biz buyuz. Biz modern çağın entelektüel insanlarıyız.

3 F

- Fuhuş

- Futbol

- Festival

Bunlar bir ülkenin can damarlarını kurutandır. Bunu söyleyen Brezilyali bir Budist kahin.Daha devamını getirmemi isteyen varsa buyrun. Münazara edelim.

1|0
    0|0
    • ben yabancı birinin türkçe konuştuğunu görünce gurur duyuyorum duymayanı da anlamıyorum...

• Ben gereken hassasiyeti ne iyi şekilde kullanıyorum. Oysa çevremde gördüğüm kadarıyla bu hassasiyet pek yaygın değil. Kelimelerimizi eğri , büğrü yapıp farklı elbiseler giydiriyorlar.

• ben bunu tartışmaya açmak istemiştim işte saygılar

Kızlar Ne Diyor 4

• yararını bilemem de bizim ev arena nın orda o gece ki havai fişeklerin gürültüsünden uyuyamadım bide gerçekten kaliteli güzel havai fişek ler attılar gümbür gümbür uyku gözümden akıyo ama uyku yok bide caddemiz de tıklım tıklım bi trafik. yani bana zararı oldu.

0|0
    0|0
  • hiç bir faydası olduğunu düşünmüyorum..bu yıl kaçıncısı yapıldı?

o günden bugüne Türkçe kelimeler kullanma alışkanlığı kazanabildik mi?

be hala her yerde yabancı kelimeler kullanıldığını görüyorum..amaç sadece bazı gurupların bu ülke için bak biz bunları yapıyoruz imajını genişletmek...ilk önce Türkiye 'de yaşamasını bilsinler...

0|0
    0|2
  • faydası zararından büyüktür...hemde çok büyüktür..

0|1
    0|0
    • hemde çokkkkkkk az yıllar sonra göreceğiz saygılar

• amaçda sıkıntı yok hemfikirim sorun bu etkinliğin altının başka şeylerle doldurulmaya çalışılması...

• tamam diyelim ki hakan bey altını dolduruyorlar nedir bu doldurdukları nedir..

• komik buluyorum.

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 10

• Türkçe dilimiz kültürümüz toplum yapımızın yazılı belgesidir. Ona sahip çıkmalı ve önemini bilmeliyiz. Fakat Afrikalı bir kaç çocuğun Türkçe şarkı söyleyip şiir okumasını izlemekten zevk alıp gururdan ağlamak ise bir bakıma emperyalist milliyetçi mastürbasyondan öte bir şey değildir.

Türkçe kitap yazan bir yazarımız Nobel Edebiyat Ödülü alıp İsveç'te konuşmasını Türkçe yapmıştı tüm dünyanın önünde. Nedense onu ülkeden kovmak için pek gecikmedik.

Aziz Nesin'i tekbirler çekerek yakmak için şevk ile koştuk, bu ülkeyi bütün milliyetçilerin toplamından daha fazla sevmiş Nazım Hikmet'i vatan haini ilan etmek için tereddüt bile etmedik. Şu sıralar da Fazıl Say'ı linç etmek için fırsat kolluyoruz. Gazeteci ve yazar hapsetmekte dünya markasıyız.

Türkçe ve Türk kültürü malesef popstar tarzı ucuz milliyetçilik kokan yarışmalarla değil kültüre, sanata ve edebiyatınıza verdiğiniz önemle gelişir. Masai kabileleri Serdar Ortaç şarkılarını ezberlediğinde bizim kültürümüz için pek ilerleme olacağını sanmıyorum. Ama tabi tek millet, tek bayrak, tek din, tek kürek.

1|1
    0|0
  • Her şeyin altında bir şey aramanın yersiz olduğunu düşünüyorum; seni tanıyorum siyasi yönünü söylemek istemiyorum ama söylediğin ve bu düşünceleriniz yüzünden hep oy kaybınız var. İnsanları kurumları organizasyonları hakir görmeyi bırakın abi, bu iş böyle olmaz anlayın artık. 1000yıldır müslüman olan 6500yıldır dli Türkçe olan bir toplumdan bahsediyoruz. Bunlar çok hassas konular. Yani böyle bir organizasyonun da abartılmasında şaşalı olmasında bence fayda vardır. Bu işi kimin yaptığı önemli değil fakat iş güzel.

2|1
    0|1
    • :)) gazeteye gazte diyen bölümünü okudun sorunun değilmi ben organizasyonu veya benim düşündüğüm şekilde altında yatan amacı değil ,biz sokakta türkçeyi düzgün kullanarak konuşmazken olimpiyatını yapmadaki tezatı konuşturmak istedim ..saygılar

• @Çokoturgaçlıgötürgeç " Bu işi kimin yaptığı önemli değil fakat iş güzel." Anlamlıydı.

• @farklılık: Bu Türkçeyi geliştirmek için iyi bir adım bence. Tamam sokakta yozlaşma olabilir ama bunu düzeltecek olan o sokaktakiler değil, düşünen yani senin veya benim gibi insanların adımları.

@Pitbull: Eyvallah dostum

• Bu ülkede, kim ki "yaraya neşter" olmak ister, kim ki "sorunun değil, çözümün bir parçası" olmak ister, gidin, sorun, öğrenin; mutlaka "Müslüman"dır!..

Kim ki "lâfla peynir gemisi yürütmeye" çalışıyorsa da; "Solcu"dur, "Sosyal Demokrat"tır, "Marksist"tir, "Maoist"tir, "Leninist"tir, "Ateist"tir.

Dikkat ederseniz;

Kendilerini "Solcu... Sosyalist... Komünist... Marksist... vs." olarak konumlandıran insanların çoğu, "enternasyonal" olduklarını iddia ederler ama, aslında koyu birer "ulasalcı"dır!..

"Hayâl"leri bile "sınır"larla sınırlıdır...

Müslümanlar ise;

Hz. Mevlâna'nın dediği gibi; bir "pergel"e benzerler.. Ayaklarının birini "sabit bir nokta"ya koyarlar, diğer ayaklarıyla "dünya"yı dolaşırlar!.. Yani, asıl "enternasyonal" düşünenler, "Müslüman"lardır.

MUHTEŞEM FİNAL

Bunu, önceki gün, bir defa daha kanıtladılar. Evet, Türkçe Olimpiyatı ile...

Biliyorsunuz;

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği'nce düzenlenen 10. Türkçe Olimpiyatları; önceki gece Türk Telekom Arena'da "görkemli bir final"le sona ererken, Başbakan Tayyip Erdoğan'a 10. Yıl Özel Ödülü verildi.

Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen kapanış töreninde, 52 bin kişilik Türk Telekom Arena Stadı tamamen doldu... Stada giremeyenler, stat dışına kurulan barkovizyondan coşkuya ortak oldu.

Erdoğan'a ödülü; TÜRKÇEDER Başkanı Ali Ursavaş ve Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam tarafından sunuldu.

Ali Ursavaş, ödülü verdiği sırada yaptığı konuşmada, 5 kıtadan 135 ülkede Türkçe öğrenen 300 bin öğrencinin 1500 temsilcisinin Türkçe Olimpiyatları sebebiyle Türkiye'de bulunduğunu ifade ederek, Başbakan Erdoğan'ın, 1500 öğrenci ve 500 öğretmeni, olimpiyatların kapanış gecesine katılarak onurlandırdığını söyledi...

Uzun lâfın kısası;

Organizasyonda; 5 kıtadan gelen öğrenciler, seslendirdikleri türküler, şarkılar, şiirler ve dans gösterileriyle izleyicilere coşkulu anlar yaşattı...

Lâf arasında; teknik düzenleme de harikaydı... Açıkçası, muhteşem bir organizasyondu...

"Açılış" ne kadar görkemli idiyse, "kapanış" da o kadar ve hatta daha da görkemliydi.

Hadi, söyleyin bana;

Kendilerini "Solcu... Sosyalist... Enternasyonalist" olarak tanımlayanlar böyle bir "muhteşem organizasyon" gerçekleştirebilmişler midir?..

Müslümanların "organizasyon"ları ne kadar "coşkulu" ise, solcuların organizasyonları hep "kavgalı" oluyor!..

Meselâ CHP kongreleri!..

Hep kavga, hep yumruk!..

Var mı, aksini iddia eden?..

Devamı >> link

1|0
    0|0
  • ben çok faydalı olduğunu düşünüyorum, türk okulları çok önemli bir proje ve destek olunmalı, bu işin meyvelerini çok yakın zamanda göreceğiz bence, ülkemiz adına yanlış bir şey yapıldığında dünyanın dört bir tarafından sesler yükselecek ve destek göreceğiz, sığ düşünmeyelim çok büyük bir vizyonla yapılmış bir projedir türk okulları...

0|1
    0|1
  • Evet buyuk faydasi oldugu gercek, ama aklima su soru geldi benim. Eurovisionda İngilizler de bi nevi İngilizce Olimpiyatlarindalarmis gibi mi hissediyordur? Herkes İngilizce söylüyor çünkü.

1|0
    0|0
    • öyle hissedip hissetmediklerini bilemem ama, heryerde dillerini dayattıkları aşikar. tabelalrımız bile ingilizce dolmuşken, gençlerimiz hatta biz bile konuşmalarımıza ingilizce serpiştirirken türkçe olimpiyatlarını garipseyenleri anlıyorum..

• teşekkürler

• tabii ki var o süre zarfında,

hatıra parası basıldı atatürksüz

fetullah baba ülkeye davet edildi

sonra apoya gel evde takıl dediler

öyle işte..

0|1
    1|0
    • İşte bu tek değilmişim demek teşekkürler

• @redbiber İşte bu. Kör düşüncenin Köroğlu. Herşeyi nerelere bağladın beee pehhhh. Helal sana.

• Hemen hemen hiçbir hatıra parasında Atatürk resmi olmaz evlat

• yurdum insanıyla bile oturup aynı dili konuştuğumuz halde anlaşamıyoruz,amaç da sorun yok güzel bir etkinlik ama bu kadar dikkat çekme isteği değişik...

0|0
    1|0
    • en büyük gazetelerden birinin genel yayın yönetmeni gazeteye gazte diyor biz türkçe olimpiyatları yapıyoruz ,sorunsuz amacın sorunu başka bence

• dikkat çekme isteği konusunda size katılıyorum ama, düşünün dünyanın bir ülkesinde ülkenize sempati duyan çocuklar var, sonra onların çocukları sempati duyacak belki, bu insanlar yönetici olacak belki ticaret belki eğitimci.. sizce zararı olur mu.. yıllarca senelerce hiçbir dış devleti ziyarete gitmeyen başbakanlar gördük ben bundan hoşlanıyorum ama nur cematini hiç sevmem keşke devlet yapsaydı bunu.. veya bunun gibi girişimler yapılsa..

• Faydası olmazmı medeneyiyetler ittifakı resmen organizasyonun diğer adı ;))

1|0
    0|0
  • Türkçe olimpiyatları kardeşlkik ve sevgi adı altında yapılmasada ırkçılıktan başka bir şey degildir.

0|0
    0|0
  • Evet reklamı, tv süreleri, izleyici tepkisi bence de çok abartıldı. Tamam gurur verici birşey bambaska bir ülkedekinin Türkçe konusması. Ama sırf 3-5 kişi türkçe konusuyor diye sanıyor musunuz ki, temmsil ettikleri ülkelerdeki herkes Türkiye ye hayran, hepsi Türkçe öğrenmek için yarışıyor. Tabii ki hayır. Türkçe bilmesi kimin ne işine yaramış? yarıyor. Gelip bu ülkede çalışmayı düşünüyorlarsa hepten gözümde hiçbir degerleri kalmaz. Geri kalmış ülkelerin çocukları, fakir ülkelerin ocukları tabii ki ogrenir, Türkiye de yaşamak calısmak ister. orda 10 yılda kazancagını burda 1 yıl da kazanır. Tamamen o fakir ülkelerdeki çocuklara, Türkiye bir umutmuş bir kurtuluş yoluymus gibi gösterildigi için boyle olduugunu düşünüyorum..Türkçe konusmak bu kadar onemli olsaydı oncee kendi türkçemizi düzeltmeli, işe alımlarda türkçe seviyesini de degerlendirmeliyiz. Kaçımız düzgün ve hakkkını vererek türkçe konusuyor. kelime ve harf yutmalar, yarım yamalak ve anlatım bozuklugu onderliginde konustugumuz, abi ya yö canım be amk vs gibi saçma sözcükler ekleyerek konustugumuz şeye Türkçemi diyoruz. Daha biz bile kendi dilimizin degerini bilmiyorken, baskasının Türkçe konusmasını neden bu kadar milli mesele, milli savas kazanılmıs derecesinde sevinçle şaşkınlıkla karsılıyoruz anlamıyorum. türkçe öğrenilcegine gidip ingilizce öğrensinler dogru düzgün.

0|0
    1|0
    • türkçeyi kulanırken göstermediğimiz dikkati.olimpiyat düzenleyerek düzeltemeyeceğimizi söylediğim düşüncemin aynısını düşünüyorsun ..saygılar

Yükleniyor...