Din ile Ahlak Birbirine Bağlımıdır?

dini inancı olan insan mı daha ahlaklıdır? inançsız birisimi daha ahlaklıdır?

1|0
10|24

En İyi Erkek Görüşü

• kesinlikle bağlı değildir.. "bağlıdır diyen arkadaşlar, hemen en tezinden ahlak kavramlarını incelesinler.." ben iyilik yapmak için, ahlaklı olmak için, hiç bir şeye ihtiyaç duymuyorum..!

Zaten din yüzünden, cehennem korkusu ve cennet ödülü yüzünden ahlaklı ve iyi bir insan oluyorsam.. bu beni çıkarcı ve içten pazarlıklı yapar.. yani iyi insan olamam.. o yüzden.. tartışmasız kabullenilmesi gereken bir konudur..

sorduğun için de sağol, güzel soru.. :)

4|0
    1|0
    • kesinlikle katılıyorum sana.
      bence din insanların bazı duygularını bastırdığı için kişiyi yasak olana zorluyor.( biraz devrik cümle olmuş olabilir:))
      rica ederim ne demek efenimm..

• :) takip ettim seni.. böyle sorular sormaya devamm.. :) bende yatıyım artık sabah erken kalkıcam.. :) iyi geceler..

• sende takibimdesin, herzaman sorunun böylesi çıkmıyor maalesef :)
      iyi geceler

Erkekler Ne Diyor 23

• Elbette değil. Dinin en zayıf olduğu ülkelerden biri olan İsveç'te bir bakan, televizyonunun bandrol vergisini ödemediği için istifa etmek zorunda kalmıştı. Herhangi bir dinleri olmayan Japon yöneticilerden birinin adı bir tür yolsuzluğa ucundan bile bulaşsa adamlar bunu gururlarına yediremiyor, kendini öldürüyor.

Bizde ise, Türkiye'ye Suriye'den roket saldırısı düzenleyelim, seçimlerde işimize yarar diye ses kayıtları ortaya çıkan bir adam, şu an başbakan seçilmez üzere. Hatta kendisine sorsanız, din konusunda mangalda kül bırakmaz.

Dinin sıkıntısı burada. Basit, gösteriye yönetlik ibadetlerle kendi iç huzurunu sağlayıp, kendi yaptığı pisliklere karşı daha dayalıklı olabliyorlar.

2|0
    0|0
  • insan gibi insan olan daha ahlaklıdır. din emretti diye ahlaklı olunmaz kişinin içinde varsa ahlaklıdır gerisi hikaye.

1|0
    0|0
  • Din sürü ahlakıdır. Yani ahlak daha önce gelir dinlerin oluşmasını da sağlayan budur. İnsan inançlı da inançsız da olsa ahlaklı olabilir kişilik meselesi :D

1|0
    0|0
  • bence baglı degil
    cünkü örnek veriyorum
    bir imam gidipde 15 - 16 yasında ki kız cocugu ile evleniyorsa
    bu nasıl din adamı , bu nasıl din , bu nasıl ahlak diye sorarlar insana

1|0
    1|0
  • Din başlı başına insanların bir arada yaşmasını kolaylaştıran ahlak kurallarını olmasını gerekenleri bildirir. Aynı zamanda bunlara uymayanları manevi bir yaptırım bekler (bu dünyada). Yani hukuk gibi maddi yaptırımları yoktur.

Fakat sorunun asıl cevabına geçecek olursam her inanan dinini yaşar diye bir kaide yok. İnanıp da yaşamayan bir ton insan var. Bence kişilerin karakterine bakmak lazım. İnancı da bir kriterdir ;)

0|0
    0|0
  • seni ahlaklı biri olmaya iten eğer dinse sen zaten ahlaksızsın

1|0
    0|0
  • Din ile Ahlak birbirinden tamamen bağımsızdır.

1|0
    0|0
  • gerçek dini yaşarsa din ve ahlak bütündür. dinimiz ahlaklı olmayı emreder. kuranın ruhu ahlaklı olmayı emreder. ticarette ibadetde namusta... ama gerçek dini yaşayanda çok az olduğu için dinci = ahlaklı kişi mantığı pek uymuyor. yani hayatımızda pek din ve ahlakın bir ilşiği yok. diğer dinlerdende çok saygılı insanlar var yerlere çöp atmayan. veya sokak hayvanları için yola su koyan. bu arada ahlak kavramını iyilik ve kalp temizliği olarak yorumlayıp yorum yaptım.

0|0
    0|0
  • Din ile ahlak ayri tutulamaz tutmakta sacmaliktir
    Dini kaliplarda olan emirleri yapinca zaten ahlakli olursun
    Yani bir dinsiz ahlakli olursa zaten dinin vasiflarini yerine getirmiş olur

0|0
    0|0
    • senin deyiminle dini emirleri yerine getiren ama aynı zamanda taciz, tecavüz vs. gibi şeyleri yapan kişi hangi gruba giriyor?

• :)
      adam öldürmenın ne gibi mantıklı sebebi olabilirki..
      neyse.
      iyi geceler

• Zinanin bedelide oldutulmektir
      Herşeyin bir bedeli var
      Aklinda olsun
      İyi geceler

• Baglidir

0|0
    0|0
  • ikisini karşılaştırmak bile yanlış bence.
    çünkü ahlak, daha ahlaklı

0|0
    0|0
  • Sanmıyorum canısı.

0|0
    0|0
  • Ahlakı içinde yaşadığın toplum koyar gelişir değişir esner din esnemez değişmez bir davranış başka bir yerde kotu sayılabilir vs vs

0|0
    0|0
  • İnançsız olup çok iyi bir abimiz var yardımsever cevresıne karsı duzgun davranan ahlaklı biri
    Dinini güzel yaşayan herkes ahlaklı güzel bir insan olur hristiyanıda müslümanıda din zaten budur ahlaklı temiz insan olmayı amaclar

0|0
    0|0
  • Herkesin kendi ahlaki değerleri farklıdır o yüzden tam olarak bağımlı diyemem ama din ahlakı etkiler lakin bana sorarsan insanlar ikiye ayrılır iyi insanlar ve kötü insanlar. Bir ateist de çok iyi bir insan olabilir bir müslüman da çok kötü.

0|0
    0|0
  • Ahlaki kuralları ilk din belirlemiştir nasıl oluyor dersen ilk peygamber Hz Adem babamız (a. s) aynı zamanda ilk insan olduğundan ahlaki kurallar dinle ortaya çıkmıştır ama dine inanmayanlar ahlaklı olabilir

0|0
    0|0
  • tam itikatli olan inancı sağlamolan. çünkü yaratıcının söylediğ gibi yasamaya calışıyor... yeterlimi

0|0
    0|0
  • Bağlı değildir. Ahlak toplum tarafından oluşturulan bir şeydir.

0|0
    0|0
  • bağlıdır tabii, ama dindar insan da ahlaksız olacak diye bişey yok tabi insanın içinde olacak biraz

0|0
    0|0
    • pardon dindar olmayan olacaktı

• ''bağlıdır'' ve ''insanın içinde olacak''
      çelişmedimi sence?

• evet biraz çelişkili görünüyo ama demek istediğim dine mensup bireyler ahlaksız davranacakları zaman ahirette cezalandırılacakları mantığıyla hareket eder, bu da onları dinlerinin yasaklığı ahlaksızlıklardan uzak tutar, tabi bu aşmış yani ermiş insanlar için geçerli değil onlar sadece allah rızası için yaparlar yaptıkları şeyleri, herhangi bir çıkar gütmeksizin, ama dine mensup değilse ahlaklı olması için kendi mantığıyla hareket etmesi lazım, doğruyu yanlışı kendisi ayırt etmesi lazım bunun için çok iyi gözlemci olması gerekir bu durumda dine mensup bir bireyin ahlaklı olması daha kolaydır dinle ahlakın tek bağlantısı dinlerin insana ahlaklı olmayı emretmesidir

• bağımlıdır tabi din ve ahlak bilgisi bile var

0|0
    0|0
  • Dini inanci olan daha ahlaklidr

0|0
    0|0
    • peki 15 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden imam?

• duymadım ''henüz''

• Bak iste o tam din adami o senin dedin imamlar afedrsin sikim imamlari yani

• Ahlak insanın içinden gelir.
    Tıpkı iyiliğinde insanın içinden gelmesi gibi.

Ama din bunlara insanı daha çok teşvik eder. İnsanın içindekinin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

0|0
    0|0
  • Din Ahlaksız toplumlara gelir

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• alakalı olmadığı gibi birçok dindar insanımız ne yazıkki ahlaklı değiller bkz ben

1|0
    0|0
  • valla 5 vakit namaz kılıp Kuran okuyup oruç tutup; garibanın tekinin fitre parasını elinden alan, milletin kızının göğsüne bakan bir komşumuz var... Bu nedenle din ile ahlak birbirine bağlı diyemicem. Dindar görünüp namussuz olan da var, dini gereklerini yerine getirmeyip namusundan ve şerefinden ödün vermeyen de...

1|0
    0|0
    • bireye özgü yani

• Belki dini gerekleri yerine getiriyormuş gibi yapmasının altında, dini kullanmak, onu kullanarak çıkar sağlamak var. Kuranı okumadan neden İslamı yargılamanızı haksızlık olarak değerlendiriyorum. Kuran eğer ahlaki değerleri emretmiyorsa size hak verirdim.

• bende zaten islamı kullandığından söz ettim... normalde dindar bir kişinin ahlaklı olmasıdır doğru olan fakat günümüzde pek öyle değil

• Hayır bağlı değildir, pek çok ateist dindar insanlardan daha ahlaklıdır.

1|0
    1|0
  • Allah c. c bizlere doğruyu da bildirmiştir yanlışıda.
    Siz şimdi cuz-i iradenizi ahlaksızlık üzerinde kullanıyorsanız kalkıp dinle bunu
    bağdaştırmanız yanlış olur. Çünkü Yüce Allah doğruyu emrediyor bize.

Ahlakı ve güzelliği emrediyor. Kul ahlaksızlığı seçmişse o, onun özgür iradesidir.
    Dolayısıyla Allah'ın c. c kurallarına doğru düzgün bağlı olan ve kul hakkını önemseyen bir insan zaten ahlaklıdır.

0|0
    0|0
  • Bagli degildir. Dini inanci olup tesetture girdigini sanan genc bayanlarin bazilarini park koselerinde ne hallerde goruyoruz. Ona kiyasla inanci zayif bir kiz daha ahlakli olabiliyor. Ahlak beyindedir, dini inanclara zaten o sekle girenler uymuyor

1|0
    0|0
  • Bunu tek bir sözle açıklamak istedim :

Ahlak örtüsü olmayanı başörtüsü dindar yapmaz !

Saygılar :)

1|0
    0|1
  • Inançsızlar bu ülkede daha ahlaklı

2|0
    1|0
  • Degildir

2|0
    0|0
  • İkisinin birbiriyle alakası yoktur başı kapalı hayat kadınıda var dekolteli giyinen namuslu kız da.

1|0
    0|0
  • ahlak olması için insanlar dine ihtiyaç duyar zaten ama Türkiyede maalesef bu ikisi birlikte yürümüyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...