Bir deist olarak, ateizmin temelinin zayıf olduğunu düşünüyorum?

Ateizm hala bir çok soruya cevap verebilmiş değil.

http://www.deism.com/atheism.htm

Bu sitede ateizmin zayıf noktaları çok iyi anlatılmış. Ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Teist arkadaşlar, lütfen buraya gelip dininizi anlatmayın.

Ben bu soruyu ateistlerle konuşmak için açtım, teistlerle münakaşa etmek için değil. En süper din sizin dininiz tamam. Hadi başka soruya yol alın >>>

0|0
8|19

En İyi Erkek Görüşü

• Bütün yorumlarını okudum. Ve tamda benim düşüncelerime tercüman olmuşsun tebrik ederim. Eskiden bende teisttim fakat insan mantığını kullandıkça deizm çok daha akılcı geliyor

0|1
    0|0
    • :) Artık yazmaktan sıkıldım ama çoğuna cevap vermiyorum

• Anlatmakla yorma kendini, nasılsa anlamayacaklar. (mantıklı bir şekilde tartışanlar hariç) Mantığını biraz zorlayan bir insan dinlere ihtiyacı olmadığını görecektir bence

Erkekler Ne Diyor 18

• Gerçek Arıyorsanız Kuran-ı Kerime Bakabilirsiniz. Onca Bilim Dalı, Bilim İnsanı ve Görüşler Bile Takıldıklarında Oraya Bakıyor. Ateistmiş Deistmiş bir Görüş. Neden Bunlar Ortaya Çıkmış, Taki İslamiyet İlk İnsandan Beri Var. Nedeni Ap Açık. Allahın Emirlerini Yerine Getirmek İradesine Zor Gelince Böyle Görüş Dİnler Ortaya Çıkmış. 5 vakit namaz kılmak ramazanda 1 ay oruç tutmak fakirlere senede 1 kere yardım etmek, hacca gitmek, kendi iyiliğin için dua etmek bunlar zoruna gitmiş. halbuki islam dininde ne kötü bir araştır. zina etme diyor. hele bir dur niye haram. evlenmeden ilişkiye giriyo çocuk oluyo çocuğu çöpe atıyorlar, ya da aldırıyorlar her türlü katil ! başka zina ediyorsun farklı farklı insanlar ile hastalık kapıyorsun diğer insanlarada bulaştırıyorsun bu 2. evlendiğinde karı koca el değmemiş tertemiz olması için tamamen birbirlerine helal olması için. daha önce zina yapmadıkları için bir ömür boyu birbirlerine sevgi ayırabilecek zamanları olması için. Şunu Düşünemeyecek Kadar Akılsızmı bu insanlar :S Nerede bir doğru var ise nerde bir saf tertemiz bişey var ise yıkmak mı geriyor inkar etmek mi geriyor nefsin için. yazık çok yazık. sadece birini açıkladım günahın dahada o tek günahın üzerinden çok örnekler verebilirim. AMA ANLARMISINIZ BİLEMEM Kİ !!!

0|0
    1|0
  • Garip olan şey (ben deistlik ve agnostiklik arasında gidip gelen biriyim özellikle son zamanlarda) "sana göre bana görelerle konuşmayalım" demişsin birine. Ama ardından bir agnostiğe :
    Agnostizm ''aman kafayı ne çalıştıracağım. bilemeyiz işte, düşünmeyelim'' diyenlerin işidir bence.
    Diyerek cevap veriyorsun. E hani sana göre, bana göre yoktu? Sen de kendine göre yorumlamışsın başkasının seçimini. Öncelikle bu çelişkiden bir sıyrıl, sonra da ateistlere zorunda olmadıkları halde din ve yaratanla ilgili sorular sor, tartış. Ayrıca bu soruyu gizliden sorarak da nedense bir saklanma, kendini ele vermeme isteğin var. En azından bir ateiste "temelinin zayıf olduğunu düşünüyorum" diyip sağlam argümanlarla karşısına çıkacaksan, pısırık gibi gizlenmeyi bırak bari :)

1|0
    0|0
  • Bazen küçük bir böceğin toz kadar beyni olmasına rağmen bizden kaçmayı veya bizim kanımızı emmeyi planmasını sağlayan yeteneğin nasıl oluyorda evrimsel süreç sayesinde kazanılmış bir yetenek diyerek geçiştirebiliyoruz

0|0
    0|1
  • Peki bu Dünyada yapılan kötülükler insanların yanına mı kalacak? Allah'ın yarattığı insanı katledenler, yarattığı çevreye zarar verenler cezasını nerede çekecek? Yaratıcı (Allah) vardır diyorsunuz ama onun yarattığı Cennet ve Cehenneme inanmıyor sunuz? Onun gönderdiği Dine, Peygamberlere inanmıyorsunuz? Bu nasıl bir çelişkidir?

0|0
    0|0
  • sanki tanrıyı savunanlar bilimsel bişeler yapmış gibi konuşuyorsun :) şahsen tanrıya inanırım fakat inanmak başka ispatlamak başka, bu ayrımı bir yapamadı tanrı tüccarları

0|0
    0|0
  • öyle değil aslında ilk samanyolunun resmine bak birde şimdikine arada çok fark var şimdi uzaydan evrenin resmini çekiyor bir pul kadarcık yerde neler görüyorsun kendini yüzyıllar öncesinin kısıtlı açıklamalarına sığdırma derim sürekli gelişen ilerleyen önüne bir sürü şey konulan hayatta adamın birinin taaa zamanında ydediği yaptığı şeye göre kendini kısıtlama derim kavram kargaşaından sıyrılmak gerek derim ben

0|0
    0|0
  • bir deistimiz eksikti:) ateistler ile aynı bir farkı yok bence çünkü Allah a inanıyor ama gönderdiği dine inanmıyor ve yapmiyor ne olursa olsun ayetlerimizi inlar edenler cehennemliktir denmiş cehennem ile ilgili çok ayet ve hadis var Suanda bu sicaklara bile dayanamiyorsunuz o ateşe nasıl dayanacaksiniz kuran da yazilan hangi ayet saçma? Dediklerinin hangisi yalan çıktı bırakın ya bu boş işleri

0|0
    0|0
    • Senin dininin ateşi cehennemi veya kitabında yazanlar beni ilgilendirmiyor. Onları ben geçeli çok oldu

• Ateist olduğumu Allah biliyor o yeter bana.

1|1
    0|0
  • Ya ateistler aslında iyi insanlar da çevreleri kötü.

0|0
    0|0
  • Vay a. q. ( agzini kiriim ) sene 2014 hâlâ aynı sacmaliklarla mesgulsunuz...

0|0
    0|0
    • 2014 yılında burzum dinlemekten iyidir

• Tartisma yapmiyoruz ki zaten. Tanri vardir ama din yoktur diyen adamla ne tartisacam. Size gore, Okul muduru var ama kural yok. Isletme sahibi var ama calisanlar kafasina gore takiliyor, ortada bir fabrika var ama isciler gönüllü para almadan calisiyor. Koskoca evren ve her bir zerresi bir kanun uzere yaratılmış ama icindeki tek akil bahsedilen varlik insan BAŞIBOŞ birakilmis. Mantik bunun neresinde. Butun ateist ve deistler ileri derecede sacma insanlardir.

• süper bir insansın

• ateizmin dayanağı yokki ama şöyle bir şey var cahile karşı kimse galip gelemez

0|1
    0|0
  • Dinlerden soğumanın sebebi o dine mensup insanların yapmış olduğu tavırlardan dolayı mı peki?

0|0
    0|0
  • haklılık payınız var

0|0
    0|0
  • Sanki deizm çok sağlam da:)

0|0
    0|0
  • Arkandayım Dostum Devam Et. (Yanlış Anlama Bende Deistim...)

0|0
    0|0
  • Kanka benide dehist yapsana be

0|0
    0|0
  • bende oyle

0|0
    0|0
  • ateizm de tıpkı din gibi ateizmin kanıtladığı şeylere din mutlaka bir yanıt üretir ya da dinin söylediği şeylere ateizm mutlaka bir yanıt üretilir o sebepten dolayı ateizm çözülemeyeceğini düşünüyorum şu anda gidilebilecek en ileri nokta deist olmak

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• ey yüce Allah'ım
    ilim hakikat ve erdemleri arayan kardeşlerimize yardım et
    islam dinini gerçek haliyle bilmeyi de bizlere nasip et
    bu duayı okuyanların düşüncesi her neyse bu düşünce ona fayda getirsin onu zarara itmesin
    amin
    selametle kalın

0|2
    0|0
  • Bir deist olarak bana da agnostisizm daha mantıklı geliyor, ateizmle kıyaslarsak. Ateist olmak büyük bir yük, büyük bir iddia.

0|0
    0|0
    • Agnostizm ''aman kafayı ne çalıştıracağım. bilemeyiz işte, düşünmeyelim'' diyenlerin işidir bence.

• Anladım Lizard Queen

• ben de bir Musluman olarak ne deisti ne ateisti anliyorum, hepsi birbirinden curuk fikre saplanmis adam gibi kaynak yok cogu sunduklari gorusler komik geliyor.. her seyi birak ikisi de temelsiz.

0|0
    0|0
    • Deizmin çok sağlam temelleri vardır. İsterseniz bir gün size anlatmak isterim.

• Anlatın tabi fikir alışverişleri hakaret olmadığı müddetçe güzeldir. Bir gün konuşuruz

• hakaret mi. asla. dilediginizde gorusuruz

• Dinim islam herkesin dinine saygım vardır objektif bakacak olursak deistlik daha dogru geliyor yani yaratici olmali muhakkak hicbir sey kendiliginden olamaz basiti bu

0|0
    0|0
  • ben de deizmi anlamıyorum bir ateist olarak. deistlerin düşüncesi tanrı dedikleri varlık hiç bir şeye karışmıyor. güçsüz yani. her neyse herkesin inancı kendine.

0|0
    0|0
    • Deistlerin tanrısı güçsüz diye bir şey yok. Kim söyledi sana bu? Dua eden deistler bile vardır. Ama bazı deistler, deizmi farklı yorumlar.

• öyle bir sınanma yok diyorsun. peki yaratılış varoluş amacı ne o zaman

• sınanma var diyen zaten deist değil, teisttir.

ateistler illa ''şunda bir amaç olmalı. amaç yoksa tesadüftür'' diye düşünürler. bence çok yanlış bir düşünce. tanrının yaratma sebebi belli değildir.

• dinler insan uydurması diyorlar darvine inanıyorlar o insan değilmiydi dinsizde iyi olunur diyorlar müslümanlara hakaretler ediyorlar insanlarla dalga geçmek hakaret etmek iyilikmi

0|0
    0|0
  • Neden deistlik peki anlatır mısın?

0|0
    0|0
    • Akıl yoluyla tanrıya ulaşmaya çalışmak bence en mantıklısı

• Ama simdi tanrı diye bahsettiğim kişi allah olmalı ve şöyle düşünüyorum onun gönderdiği kitaplara peygamberlere inanmiyorsun sırf sadece ona inaniyorsun diye seni affecek mi? Ki affetmezse diyelim ona ulaşmanın ne anlami var belki seni bile dinlemiyordur? Ateist ya da müslüman değilim kafam karışık

• Allah neden insanların ibadetine ihtiyaç duysun? neden insanlara şununla seks yapma bununla seks yap gibi kurallar göndersin. Bu allahın ne işine yarar?

Allah bence öyle bir mükemmel varlıktır ki. onun insanlara ihtiyacı yoktur. Peygamberlere de ihtiyacı yoktur

• Ateizmin cevap vermesi gereken sorular yok aslında. Çünkü olup olmaması önemli değil her şeyi reddeden bir inanç. Deistlik bir yerden kurtaralım der gibi bir yaratıcıya inanıyor.

0|0
    0|0
    • Deistliğin bir yerden kurtarma amacı yoktur. Zaten dinler, bizim peygamberimize inanmayan cehenneme gidecek der. Deistlerde bu durumda değil ve kendilerini kurtarma amacı gütmezler. Bu bir akıl yoluyla tanrı inancıdır

• o SANA GÖRE. Sana göre bana görelerle sohbet edeceksek baştan hiç yapmasaydık

• kaç yaşındasın veya kaç yıldır böyle düşünüyorsun bilmiyorum ama, tahminen yıllar yıllar sonra içinde oluşacak olan boşluk sana dinleride, ibadetlerin gerekliliğinide kabul ettirecek. bunu sende biliyorsun :) umarım bu sürede tanrıya olan inancınıda yitirmezsiz..

Yükleniyor...