"Hergün bir film izleyin, ama asla dizi izlemeyin!"?

Dayımın sözüdür bu...

... uyuşturucu gibi bağımlılık yaptığını, hayattan ve yapılması gereken işlerden alıkoyduğunu...

... izlenmesi gereken tonlarca filmin güzelliğine varılamadığını dile getirir...

Siz neler düşünür ve dersiniz...

Teşekkürler...

0|0
8|3

En İyi Kız Görüşü

• Bencede çok doğru söylemiş maşallah dizilere bir oturduk mu bitene dek çakılı kalıyoruz :)

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Bu konu sıklıkla tartışılır. Sinema 7. sanat olarak görülürken televizyon işleri - genellikle diziler - daha alt kaliteden kabul edilir.

Sinema 2 saat içerisinde size her şeyi verir. Tek istisnası seri filmlerdir. Diziler ise sezonluk oldukları için süreklilik söz konusudur. Her hafta aynı başarıyı yakalamak adına bazı değerlerden ödün vermek zorunda bırakabilir. Her bölüm aynı kaliteyi yakalamk çok zordur. Ya da bir noktayı aydınlatmak adına hazırlık yapmak icap eder. Dizi bağımlılıktır. Arkasını izlemeye teşvik eder. Halbuki film tek bir eserdir ve genellikle bir romandan ya da eserden uyarlanarak çekilir.
    Dizilerde sıkça rastlanan ölen babanın tekrar gelmesi, aynı konunun veya esprinin/duygunun tekrar edilmesi gibi tatsız gelişmelere gebedir. Hele ki maddi kaygılarla uzatılan diziler çok sıkıcı hale gelebiliyorlar.
    Sinemada gerçekten çok kaliteli yapımlar görülebilir. Fİlmin hazırlık dönemi aylar sürer. Dizilere göre çok daha uzun süren hazırlık dönemleri vardır. Diziler ise fabrikasyona misali hızlıca çekilirler.

Bu eleştirilerin ardından tam anlamıyla katılmasamda dayınızla hemfikirim. Bir noktada sinemayı eleştirmek istiyorum. Tıpkı diziler gibi yapımcı şirketlerin ticari gelir kaygısıyla filmleri de popüler eserler haline çevirmeleri nedeniyle sinemanın kalitesinde de ciddi düşüş var. O kadar çok seri filmler çıktı ki amaç bizi o yapımın sürekli müşterisi haline çevirmek oldu. Bu son derece rahatsız edici. İzleyicilerin yanlış yönlendirilmesi iyi film sayısını her yıl daha da azaltıyor. 25 sene önceki Oscar törenindeki filmler ile günümüzdekiler arasında çok büyük kalite farkı oluştu. Sanat ve değer yerine gişe başarısı ve popüleriteye bıraktı.
    O yüzden dizi sektörüne her ne kadar kızsam bile sinema da pek masum değil.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Bazı diziler vardır ki her bölümü film tadındadır. İzleyip bağımlı olanlar değil, izlemeyenlerin pişman olması gerekir. Filmin vereceği tadı, zevki, sana katacağı şeyi, dizi de yapabilir. Tabi arka sokaklar, selena'dan bahsetmiyorum, fringe , supernatural vb. 'den bahsediyorum

Bu da dedemin sözü

1|1
    0|0
  • İşte aonra yabancı dizileri izleyince "Türk dizileri çuvala mı girdi" diyorlar. yok kardeşim, uc saat dizi, iki saat reklam izlenmez..
    Biz bu işi beceremiyoruz.
    Yabancı dizilerde 40 dk. Reklam desen abartısız, konular muazzam.. Tercihim tabii ki filmden yana olsa da efsane diziler yok değil.

0|0
    0|0
  • Katılıyorum çok doğru.

0|0
    0|0
  • o değilde abi sen komünistlere benziisen :D

0|0
    0|0
  • Dizi candir yaa :D bu ara hic izlemiyorum ama :/

0|0
    0|0
  • Dogrudur. Dizi bagimliligim yuzunden film kulturum sıfırlandi

0|0
    0|0
  • katilmiyorum cok güzel diziler var :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Noktasından virgülüne kadar katiliyorum doğru birşey söylemiş :) Hayatı televizyondan ibaret olan insanlar tanıyorum

0|0
    0|0
  • Dayın da benim gibi düşünmüş..

Bir diziye 100 saatimi harcayacağıma, o 100 satte 50 tane farklı film izlerim hem daha eğlenceli olur hem daha çok şey katar..

0|0
    0|0
Yükleniyor...