Tarih bilenlere sorum.. İzmir'i 1922de kim yaktı?

1922 İzmir yangınını araştırıyorum nette bir taraf diyor ki Yunanlılar kaçıp giderken şehri de yakıp gitmişler, diğer taraf diyor ki hayır yangını Türkler çıkardı rumlar gemilere binip canını zor kurtardı..

Şimdi bazıları bana kızacak ama bizim kültürümüz orta asyadan beri fetih ve yağma kültürü üzerine kurulu.. Bir de daha sonraları 6 7 eylül olaylarını falan düşünüyorum rumlara azınlıklara yapılanları.. Ama bir de şu var bu yangın 13 eylül'de çıkıyor yani biz şehri zaten ele geçirmişiz bu durumda neden yakalım ki..

Okumuş olanlardan sağlam bir kaynak rica ediyorum..

Güncellemeler:
Kaynak önerisi gelmedi hala biraz daha bakınca da şimdilik bunu buldum Falih Rıfkı Atay , Çankaya kitabı.. Atatürkün en yakınındaki kişilerden biriymiş ama kitapta o bölüm uzun yıllar sansürlenmiş..

www.sabah.com.tr/.../bir_kemalistin_itiraflari_izmiri_nicin_yakiyorduk

0|0
5|15

En İyi Erkek Görüşü

• Kaçan bir ordunun şehir yakmakla uğraşması mantıklı değil, vakit kaybetmiş olur. Şehre fetih havasında giren Türk birliklerinin yaktığını düşünmek daha mantıklı. İzmir'in uzun yüzyıllardır bir Yunan kenti olduğunu da düşünürsek...

Güvenilir bir kaynak bulabileceğimizi sanmıyorum, çünkü her taraf resmi tarih kitabıyla dolu. Hemen hemen her şeyin Nutuk'a dayalı yazılması fazlasıyla utanç verici bir şey, bilimsellik yok

1|0
    0|2
    • Söylediğiniz mantıklı geldi mesela bu yangından tarih kitaplarında falanda hiç bahsi edilmez teşekkürler.. Ama illa bir kaynak vardır diye düşünüyorum canlı şahitlere de başvurmuş olan..

• Kaynakları yok etmek gibi bir kültürümüz yok değil. Canlı şahitlerin konuşturulmaması konusunda çok yetenekliyizdir, düşünsenize Dersim 38'in canlı şahitleri kaç yıl sonra zar zor bulunup konuşturuldu. Tarihçiler yapmadı bu işi. İş resmi tarihe kalsa, böyle bir olay "hiç olmamıştı"...

• Haklısınız..

Erkekler Ne Diyor 14

• Türkler müslümandır orta asyadan beri amaç müslümanlığı , türk egemenliğini ve kültürünü yaymaktır, senin söylediğin gibi yağma kültürü diye bir fetih düşüncesi olmadı aksine itaatkar azınlıklara ve girdikleri topraklardaki insanlara her türlü kolaylığı sağlayarak onların namusunu , canını malını koruyarak rahatça yaşama imkanı vermiştir , osmanlı topraklarına dahil olan her yerden vergi toplamış ve cümlenin refahı için kullanmıştır, senin söylediğin işgal , yağma ve sömürü kültürü avrupalı ve amerikalılarda var ve halen devam etmektedir , izmiri ermenilerin yaktığını biliyoruz o tarihte İzmir itfaiye şefi Paul Grescovich (sırp asıllı avusturya macar vatandaşı) durumu bir yardım kuruluşu adına burada bulunan abd li bir yetkiliye anlattıkları ve akabinde gelişen olayları itfaiye şefinin tanıklığı başlığında linkten bulabilirsin mutlaka oku
    www.taraf.com.tr/.../
    Ne tesadüfki bende izmirliyim grescovich in o zaman şefliğini yaptığı İzmir itfaiyesinde görev yapıyorum , tarihi sorgulayıp gerçeği öğrenmek hepimizin hakkı.

0|0
    0|0
  • Öncelikle bir çok kaynak var araştırabilirsen ; ve resmi bilimsel fotoğraflarla kanıtlanmış raporlar var... turgut özakmanın kitabında olmalı ve bir kitap okumuştum tek tek belge ve fotoğraflarla anlatılmış... Asla ve asla türk askeri vatanını yakmaz orayı kurtarmak için oradalardı ve düzenli ordulardı...11 eylülde yunan denize dökülse de çeteci rum ve yunanları temizlemek zaman almıştır ve bunu da 2 sene önce kurulan teşkilat-ı mahsusa - şimdinin MİT'ine yol açar- nın özverili çabasıyla temizlenmiştir... Yunan şerefsizlerin yaptıkları tecavüzler , ırza geçmeler , yakıp yıkmalar , adam öldürmeler tek tek amerikan ve alman gözlemciler tarafından kaydedilmiştir... Yaptıkları unutulmayacaktır unutulamaz da... nitekim kıbrısta ele geçirilmiş pilot Cengiz Topel'in vücudundan kanını şırıngayla çekerek orasını burasını keserek öldürmüş insanlardır rumlar ; aynı günlerde ele geçirilen rum pilot ise sadece seyirci! birleşmiş milletler ordusuna teslim edilmiştir...

0|1
    0|0
    • Turgut özakman doğru cevap olmaz ama ya

• Falih Rıfkı Atatürkçü çünkü

• Verdiğin link Falih Rıfkı Atay'ın değil ; nice Atatürkçüler de Falih Rıfkı Atay'ın arkadaşı!!! izmirde Atatürke suikast düzenlediler partili dönemde...

• Yunanlılar Got korkusundan falan kacmadılar yunanlıları biz denize falanda dokmedık yunan ordusu Türkiye den giderken ızmırı yaktılar ve ciddi bir maddi zarar verdiler yunan ordusu türkiyeden gitti türk ordusu 2 gün sonra oraya ulasabıldı en kotusude yakıp yıkılan yerler için tek kuruş tazminat alamadık :/

0|0
    0|1
  • Yunanlıların yakıp kaçmış olması daha mantıklı geliyor.. oyle biliyorum..

Not tarihçi degilim.. okumustum lakin uzun zaman oldu.. aklimda yunanlilar diye kalmis..

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Hz. şaban :/

0|0
    0|0
  • Amın oğlu estaban :D

0|0
    0|0
  • valla ben yakmadım :)))

0|0
    0|0
  • Valla billa ben yakmadım

0|0
    0|0
  • Yunanlılar g*t korkusundan kaçtılar kaçarkende zarar vermek istediler o yüzden yaktılar.

0|0
    0|0
    • Böyle mesajlar zaten goglede dolu Bana sağlam kaynak bilgi istyatistik lazım mesela yakılan evlerin kaçta kaçı rum evi ya da 9 eylülden sonra ölü dağılımının oranı.

• Yanan mahallelerin Rum ve Ermenilere ait olması, yangını Türklerin çıkardığı anlamına gelmez. Zafer kazanmış ve işgal altındaki kendi toprağını kurtarmış bir ordu neden sahipleneceği malı-mülkü yaksın? Tersine “Türklerin eline kalacağına yakalım” zihniyetiyle hareket edilmiş olması çok daha akla yatkındır.

• Kim yakmış bilmiyorum ama yağma kültürü bizde yok

0|0
    0|1
  • Hazreti Şaban :D

0|0
    0|0
  • Pontus avcisi

0|1
    0|0
  • Sakallı Nurettin Paşa Hazretleri (pontus-ermeni-kürt-yunan avcısı) izmirin yabancı kısmını yakmıştır. Türk ordusuna kaçan vatandaşları bile vurma emri vermiştir. İzmiri yakan insan avcısı Sakallı Nurettin Paşa'dır mekanı cennet olsun.

0|0
    0|0
    • Yangında zarar gören mahallerler türk mahalleleridir ama yabancı kısmı değil :)

• yunanların yaktığını savunan kaynaklar var ise onları da atabilirsiniz karşılaştırma yapmış oluruz.
      deadia takma isimli arkadaşa da atar mısınız? ne düşündüğünü merak ediyorum.

Kızlar Ne Diyor 5

• Tam olarak bilinmiyor zaten o yuzden ne dersem dogru olmaz. bir izmirli olatak soyleyebilirim ki izmirin bu gunku roma, yunanistan ve pramitler kadar ilgi gormemesinde bu yanginin buyuk payi var. Yangin yerine bu gunku fuar kurulmus gerci fuar şu an tasindi ama. Benim baba tarafi Giritli.. Benimde koken Hanya dan. O zamanin yunanistani rumlara ve giritlilere zulm etmisler. Girit ve rumeliyi yunanistan topraklarina katmak istemisler.. hristiyan olmayi reddeden azinlik rumlari ve giritliler mugla, ayvalik, izmir, davutlar gibi bazi sehirlere goc etmisler...

1|0
    0|0
  • Yunanlılar yakmıştır ama ermenilerin de olaya dahil olduğu bilinir nedeni ise türk ordusunun izmire girmesinden sonra büyük bir yıkım yaparak şehre müdahalenin önünü açmaktır çünkü yunanlılar kenti kaybetmiştir
    türklerin yakmadığını belirten raporlar da zaten mevcuttur

0|0
    0|0
    • Ama Raporları hazırlayanın kimler olduğuda önemli yine de netten kaynağı varsa yazmanızı isterim.. Sadece öğrenmeye çalışıyorum çok merakımı çekti..

• Teşekkürler ama kafam iyice karıştı şimdi baya tehlikeli bir konu..

• Rica ederim :) ama karışacak bir durum yok aslında

• öncelikle bizim kültürümüz fetih üzerine ama yağma yok. özellikle çocuklara, kadınlara, yaşlılara kısaca eli silah tutmayan insanlara birşey yapılmıyordu hatta osmanlı hangi ülkeydi şu an yanlış söylemek istemiyorum ama orduyla birlikte gidiyorlar karşıların aülkenin ordusu çıkmıyor sadece normal halk savaşacak birini bulamadıkları için geri dönüyorlar normal halkı öldürmüyorlar.. yağma yok din etkili olduğu için zaten müslüman olmasada haklara önem veriliyor. yangını biz çıkarmadık ama bunun için sana tam bir kaynak çok kaynak var ama yanlış yönlendirmekte istemiyorum ama biz çıkarmadık yangını.

0|0
    0|0
    • İstanbulu da Osmanlı yağmalamadı zaten yağma kültürü vardır hatta avrupadada vardır ben kısıtlı tarih bilgimle bunu biliyorum yani okudum çok kitapta..

• hangi kitapta okudun yağma halkın normal malına zarar verme yok. ama elde edilen normal ganimet denilen şeyleri alma var. normal halkın bizzat özellerini alma yok. yağma geniş bir kelimedir kısıtlı bilginiz yağmanın nerelere gidiceni hesap etmiyor sanırım doğru kaynaklardan öğrenin

• Google a Sakallı Nurettin Paşa yaz oku. Sonra teşekkür bekliyorum.

0|0
    1|1
    • Baktım biraz ama ne vikide ne başka sitede tam görüş birliği yok net bilgi veren bir site yazarsan teşekkür ederim:)

• Eminem yakmış olabiler

0|0
    0|1
Yükleniyor...