Fatih Sultan Mehmed mi daha yetenekliydi yoksa Mustafa Kemal Atatürk mü?

Ben ilim yönünden olsun, askeri tecrübe yönünden olun, liderlik yönünden olsun Fatih Sultan Mehmed'in daha üstün olduğuna inanıyorum. Lakin Fatih Sultan Mehmed'in babası II. Murad ona devrin en iyi en mükemmel hocalarını getirip ii bir eğitim almasını sağlamıştır. Yurtdışında bile hoca çağırmıştır. Fakat Mustafa Kemal Atatürk'ün böyle bir imkanı yoktu. Fatih Sultan Mehmed'e emrinde hazır bir ordu ve otağ zaten vardı. Ordu onu bekliyordu. Ama Atatürk'ün böyle bir imkanı yoktu. Sonuç olarak ilim ve liderlik yönünden Fatih Sultan Mehmed desem de azim ve çalışkanlık yönünden de Mustafa Kemal Atatürk diyorum. Sonuçta her ikisi de dünyaya ismini duyurmuş atalarımızdır. Siz ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Ayrıca sadece birini seçmeyin. Benim gibi açıklama yapın. Neden o diye?

0|0
7|10

En İyi Erkek Görüşü

• Yoktan var etmek mi? Yoksa vardan varlık yaratmaya çalışmak mı?
    Bence yoktan var etmek :)
    İsim söylemiyorum anlayan anlar

0|2
    0|0
    • Yoktan bir ulke kuran mı ya da var olan bir ülkeden yeni bir ülke yaratmaya çalışan mı demek istedin dimi? Doğru mu bencede yoktan var eden

• Yoktan var yanlış oldu. Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı Devleti üzerine kurulmuştur. Osmanlı devletide Selçuklu Devleti üzerine. Onu da belirtmiş olalım.

• Allah Allah Osmanlı Devleti'nden ne kaldı ki neyiyle kurulsun. Osmanlı Devletinin borçları kalmadı mı bize hayret bişeysiniz :)

Kızlar Ne Diyor 7

• Fatih Sultan Mehmed diyorum. Bahsettiğin şartlar elinin altında olmuş olsa bile, yıllarca hiç kimsenin fethedemediği İstanbul gibi bir yeri 20 yaşında hemde gemileri karadan yürüterek fethetmiştir.

1|1
    0|2
    • fatihin aldığı topraklar ne ne yazık ki uçtu gitti mondrosla beraber. e tabi kafa hep fetih yağma şeklinde bakmaya alışmış.

• Ikiside birbirinden kıymetli insanlar karşılaştırmak hata bence :)

1|2
    0|0
    • Elbette öyle. Sadece özelliklerinin bir kaçını kıyaslamak istedim. Her ikisi de eşittir ve en önemlisi biz Türkler böyle atalarımı olduğu için çok şanslıyız. Allah ruhlarını cennetle mükafatlandırsın.

• Evet oyleyiz :)

• Tarihsel olgulara zaman mekan ve kosullar yonunden degerlendirilir yani farkli devrin insanlarini
    karsilastirilmamalidir bana gorede
    dedigin gibi fatih sultan mehmet ilim ve azim olarak fakat mustafa kemalATATURK strateji caliskanlik azim ve elinde olanak fazla olmasada iyi degerledirip sunmustur yani ikiside doneminin en basarili komutalariydi ama benim icin hangisi daha olmazi oldurdu dersen Mustafa Kemal derim

0|2
    0|0
    • Teşekkürler güzel yorum. Haklısınız sonuçta her ikisi farklı devirde yaşamış lider. Birisi ülkeyi yükselme devrine sokuyor diğeri ise ülkeyi yıkılmaktan kurtarıyor. Böyle atalarımız olduğu için çok şanslıyız.

• Kesinlikle hem osmanli torunuyuz hemde turkuz bunun kiymeti bilinmeli

• Kiyaslama cok gereksiz.

0|1
    0|0
  • Fatih Sultan mehmed

1|1
    0|2
  • İkisi çok ayrı kulvardalar hem karşılaştırmak çok ayıp bence ikisininde bu ülkeye katkıları çok çok çok büyük illaki birinden biri iyi diceksin diye bişi yok

1|1
    0|0
  • Neden bu kiyaslama? İkisi de döneminin liderleri. Çok saçma. s

1|1
    0|0
    • Saçma değil. Bu soru çelişkili bir kıyaslama değil yalnız. Bak ben neden böyle olduklarını belirttim detayda. Kıyaslama bile sayılamaz çünkü yaşam standartlarını ortaya koyarak yazdım.

Erkekler Ne Diyor 9

• İkisi de Zamanın En İyileriydi. Karşılaştırma Yapmak Yanlış Olur. Ama İlla Karşılaştırma Yapmak Gerekiyorsa Tartışmasız Fatih Sultan Mehmed Derim.

3|2
    0|3
  • Fatıh Sultan Mehmet tabıkı hem zekı hem yeteneklı. Istanbulu fethettıgı yasa bak derım bence o kımseyle kıyaslanamaz.

1|1
    0|1
  • Fatih 70 bin kişiyle 7 bin kişilik İstanbul u zor aldı. Ayrıca mirastan faydalandı kendi yaptığı bir şey yok. Atatürk ise 7 bin kişiyle 70 bin kişiye karşı zafer kazandı hemde yokluktan.

1|2
    1|0
    • haçlı ordusunun yenemeyecegini anlaması üzerine saldırmadıgını unutuyorsun galiba. az kitap oku cahil.

• Mustafa Kemal Fatih Sultanın yanında çok küçük kalır

1|3
    0|3
    • Dostum böle küçümseyici cevaplar vermeyin lütfen. Tamam Fatih Sultan mehmed diyebilirsin ama atatürk yanında küçük kalıyor demen bira tartışma yaratıyor. Başka üyeler gelmezse şanslısın :D

• Adam yok olcak bir devleti ayaklandiran insandir bugun rahat rahat yasamani saglayan insandir fsm nin zaten imkanlari vardi , ag nun yoruma bak

• Fsm peygamber övgüsü almıştır ayni zamanda hocasi Aksemsettin evliya idi ve fsm yide evliya yapmisti.

0|1
    0|2
  • Fatih sultan diyorum
    Fatih İstanbullu verseydi ne Atatürk olurdu nede bizler

1|1
    0|1
  • fatihin fethettiği topraklar 1900 lerde yok oldu sınırlar iç anadoluya kadar sıkıştı. mustafa kemal fatih gibi dolu hazine ve güçlü ordunun başına gelmedi. hepsini sıfırdan oluşturdu. yani bugünkü modern kurumlar fatihin değil mustafa kemalin eseridir. he bir de atatürk daha çok kitap okumuştur (3000 küsür). seçim sizin :)

0|1
    0|0
    • Doğru ve güzel bir yorum. Teşekkürler. Atatürk'ün her şeyi sil baştan yaptığını bildiğim için azim ve çalışkanlık yönünden daha üstündür dedim bende.

• Bu nası soru mk niye sidik yarıştırıyon

0|1
    0|0
    • Soru detayını okusaydın bunu anlayamayacak kadar geri olduğunu düşünmezdim. Bu propaganda bir soru değildir.

• Özür kardeş okumadıydım valla

• Ne demek estağfirullah. Niyetim aralarında üstünlük derecesini ölçmek değildi. Her ikisinin yaşam standartlarını ele alarak bir yorum yaptım sizden ve sizinde bu şekilde yorum yapmanızı istedim. Yoksa her ikisi de bizim atamızdır ayrımcılık asla olmaz.

• Yaşadıkları dönemler çok farklı ama FATİH SULTAN MEHMET derim baska bisey demem

0|0
    0|1
Yükleniyor...