Deizmi mantıklı buluyor musunuz?

Sadece tek bir tanrı var, tanrının peygamberlere ve kitaplara ihtiyacı yok. Tanrının insanların ibadetine ihtiyacı yok.

Tanrı insanlarla iletişime geçmiyor. Tanrı sadece yaratan bir güç.

Dua eden deistlerde var, onlar ise Tanrının dünya işlerine müdahele edebildiğini söylüyor.

____

Bende bir deistim ve böyle düşünüyorum.

0|0
7|21

En İyi Erkek Görüşü

• Deistlere laf edenlere bakıyorum da
    Müslümanım diyip hiç bir şey yapmayıp başkalarına çamur atıyorlar

Türkiye deki bir çok müslüman Deist gibi yaşıyor haberleri yok
    Bende deistim
    İnsanların inançlarına da saygım var saygıda bekliyorum

0|0
    0|0
    • keşke senin gibiler daha fazla olsa halbuki anlattığın şahısların % 80 ni bu ülkeyi oluşturuyor

Erkekler Ne Diyor 20

• Bu çok hassas bir konu. Özellikle bilimsel yönü kuvvetli insanlar için bir muammadır.
    Her dinin içinde tutarlı olmayan bir çok nokta var. Örneğin evrimi (teori denmemeli) düşününce kutsal kitaplarda anlatılanlarla çelişen bir çok konuyu fark ediyor kişi. Bunları daha da detaylı anlatıp insanların aklını çelmek istemiyorum. Körü körüne bakmayan insanlar için bazı sorular canlanıyor kafalarında. Bunları anlamlandıramayan insanların sık sık sizin gibi düşündüğüne tanık oluyorum.

Benim kişisel görüşümde bir yaratıcının olduğu yönünde. İnancım müslümanlık yönünde ama eğer hesap verme zamanım gelir de bir soru sorma hakkım olursa mutlaka bütün bunların açıklamasını soracağım.

0|1
    0|0
    • İşte o tutarlı olmayan noktalar beni deizm yoluna getirdi. Eğer İslam gerçekse, bende senin sorularını aynen tanrıya soracağım.

• Dini düşünce tarzından değil bilimden gittiğimize göre bir de şu şekilde deneyelim. Madem dinlerde ve öğretilerinde gerçekle bağdaşmayan tutarsızlıklar var ve bu bizim kafamızı karıştırıyor ama bundan daha 300-500 yıl öncede kafamız karışıktı. Bu karışıklık büyük bir ihtimalle hiç bitmeyecek. Biz sorgulayacağız ve yine biz cevap bulup sonra yeniden sorgulayacağız. Bence Allah bizi kul olarak yarattıysa bizim kapasitemiz şu anda hissettiğimiz gibi yetersiz kalıyor. Eminim bütün bunların mantıklı bir açıklaması vardır. Zira istersen inançlı kesimin tezini savun istersen karşıt teze inan hem haklı hem haksız çıkarsın. O yüzden elimizdeki yetersiz bilgi ve düşük kapasite ile bunları sorgulamamız ne kadar doğru olur?

• En mantıksız inanç sistemi olarak düşünüyorum. Madem din yok, Allah'ın insanlardan birtakım istekleri yok o zaman Allah sizi neden yaratmış diye sorarlar adama güzelim. Ayrıca şöyle bir çelişki de var : Ben Tanrıya inanıyorum ama O'nun dinine, O'nun söylediklerine, insanlardan istekleri olacağına inanmıyorum dersen bu ne biçim Tanrı inancıdır? Ben kocama güveniyorum ama onun söylediklerine inanmıyorum demek gibi bir şey. Ben öğrenciyim ama okula, sınavlara inanmıyorum demek gibi bir şey. Yapma böyle bak sen zeki birisin...

1|3
    0|0
    • Öyle tanrı mı olurmuş derler adama...

• ;) tamam bir sorum olursa özel mesaj atarım

• Şimdi Mantıksız veya mantıklı demek olmaz.. Bu saygısızlıktır en başta.. İnsan düşüncesine göre değişiyor çünkü.. Deizm , Aleme müdahale etmeyen, yarattıkları ile ilgisiz bir Tanrı inancı şeklindeki popüler tarifi ile sınırlandırılamayacak kadar geniş bir konudur. Ama şu var Tanrı insanları yaratıyor ve dünyanın kullanma kılavuzunu vermiyor.. bir nevi Araba yapıp arabaya senin anahtarın var bile demeden kullan kendini demek gibi birşey...

İlk deistler ahirete inanıyorlardı.. Sonra bunun dinle aynı şey olduğunu düşündükleri için bazıları Ahirete inancı bıraktılar ve sadece Tanrı vardır , Doğa yasaları koymuştur ve kenara çekilmiştir dediler..

Deizm şu yönden de değişkenlik gösteriyor, her deiste göre Tanrı kavramı farklı.

Neden deist olmadığımı söyleyim çünkü birçok ateist, insanların, tesadüfler sonucu oluşan psikolojik yapılarındaki tesadüfi nedenler ile dinleri uydurduklarını iddia ederler. Ancak insanın Tanrı tarafından yaratıldığını kabul eden deistler için dinlerin insanlar tarafından uydurulduğunu iddia etmek kolay değildir. Zira insanların dine muhtaç olması, Tanrı'nın din gönderecek olmasından dolayı insanları bu ihtiyaç içinde yarattığını gösteriyor bana..

Alıntı yapıyorum ki bana göre çok doğru bir yorum..

''Önde gelen deistlerin, Tanrı‟ya teist dinlerdekine benzer bir takım nitelikler atfetmelerine rağmen, bazı deist yazarların âdetâ sınırlandırılmış bir Tanrı anlayışına sahip yaklaşımlarda bulunmasının kendi içinde bir çelişki oluşturduğu, deizmin vahiy kaynaklı dinlere karşı olmaya çalışırken ona alternatif olmakta yetersiz kaldığı ve bu anlayışın belki de sadece belirli bir kesime hitap edebilecek yarı dinî ve yarı felsefî ilkeleriyle, vahiy kaynaklı dinlerin sınırlandırılmış bir yorumu olmaktan öteye geçemediği sonucuna varılabilir.''

0|0
    0|0
    • Bir deist gayet kolay dinlerin yalan olduğunu söyleyebilir. 3 kitap içerisinde ki çelişkiler, Tevrat'daki vahşi ayetler, İncil'in içindeki tutarsızlıklar vs. (Kuranı yazmak istemiyorum çünkü suç oluyor). Bunları gören bir kişi deizmi seçebilir. İlla ateizme geçecek diye bir şey yoktur. Çünkü ateizmin kendi içinde mantığı yoktur. Bir bakteri asla kendi kendine oluşamaz. Bir bakteri tesadüfen insana kadar evrilemez.

• Bana sorarsan Deizm , ateizmden daha mantıklıdır.. bir insan dinlerin saçma olduğunu söyleyebilir ama bilinçsiz yapıların milyonlarca yasayla oluşacak kompleksli bilinçlileri oluşturacağını söylemesi bana çok saçma geliyor. Deizmin katı bir akılcılığa dayalı yapısının onun hem güçlü hem de zayıf tarafını oluşturduğu görülür Akla duyulan güvenin anlaşılması güç gizemler, dine dayandırılmaya çalışılan geleneksel inanç ve kabuller ile hurafelere karşı önemli bir dayanak sağlamış olduğu söylenebilir. Ancak tüm dinsel gerçekliklerin mutlaka akıl ile yargılanması gerektiği yani aklın üzerinde bir inanç olamayacağı ve aklın insan kurtuluşu ile gerçeğe ulaşmayı sağlamada asıl araç olarak kabul edilmesi, deizmin zayıf yanıdır. Tanrı'nın sıfatları noktasında büyük oranda teist din anlayışa yakın kalmışlardır.. Bu da fikirlerin özgür olarak ortaya çıkmadığı dinlerden etkilenerek deizmin ortaya çıktığını gösteriyor.

• Herkesin görüş, düşünce ve inanışları bambaşkadır. Saygı duymak gerekir ama hiç bir şey sebepsiz nedensiz olmaz. Attığımız adımın bile nedeni vardır. Haşa yanlış ve büyük konuşmayayım Yaradanın peygamberlere ve kitaplara ihtiyacı olmayabilir ama insanların ihtiyacı vardır. İbadet konusuna gelince bence her şey Yaradanın kulları için olduğunu söyleyebilirim. Yaradanın verdiği nimetlere şükür etmek ya da daha fazlasını istemek içindir.

Tanrı insanlarla iletişime geçmiyor. Din inanç ne olursa olsun Yaradan yarattığı herşeyle iletişim halindedir. Yaradanın yardımı olmadan da herşey yolunda gidemez.

0|0
    0|0
  • kesinlikle mantıklı değil tek bir tanrının olduğu kesin ama tanrı melekleri cinleri insanları hayvanları ve bilemediğimiz sayısız alemlerdeki sayısız varlığı kendisine ibadet etsin onu övsün diye yaratmıştır bunu da açıkça belirtiyor zaten bu güne kadar gelmiş 124,000 in üzerinde elçiyle.

0|0
    0|0
  • 1. yaratanın dine ihtiyacı yoktur. insanın var (gibi görünüyor ama dinsiz toplumlarda bir tanrı arayışının olmadığını düşünürsek tanrı sadece bize öğretilmiş.)
    2. deizm tek tanrıclıkla sınırlanamaz.
    3. dua eden deist: kuantum filan

Ateizm ve teizm ile karşılaştırınca deizm mantıklı gibi ama gördüklerimizle bir sonuca varsakda hiç bir suretle bilemeyiz. Yine de kendimi agnostizme daha yakın bulmuyorum deizmden. sadece dinsizim. başkasının fikrine ihtiyacım yok. kendi özgürlüğümden başkasınınkini benimsemem.

0|0
    0|0
  • Deistlik denen şeyin dinler arası diyolagtan bir farkı yokmuş o zaman Fethullah gülen ve çevresi tanrı vardır der fakat peygamberleri aradan cikarmak ister yani 3 din tek cati altinda fakat tek ortak yanları tek tanrı değil ayrıca tek bir ibadet biçimi bulmak Fethullah kurslarında okuyanlar bilir dinci diye anilirlar fakat ne kuran öğretilir ne peygamber sadece ve sadece allah ibarettir deistlikle çok benziyorlar dediğim gibi ama bana gore mantikli olan tercih etmiş olduğum din İslam dir

0|0
    0|0
  • Bu konuda ciddiyim, deizm mantık dışıdır.

1|0
    0|0
  • siz bir basıt şirkete giderken direkt müdür ile görüşe biliyor musunuz
    Kitaplar peygamberler aracı değil araç

0|0
    0|0
  • deizm mantıksız bir şeydir bir tanrıya inanıyorsak onun gönderdiklerine de inanmamız lazım çünkü o tanrı yani bence yanlıs yoldayken Müslümanlığa gel

1|0
    0|0
  • Tanrı iki defa zar atmaz diyordu Einstein... Tanrının bir çeşit yanılgı içerisinde olması deizm. Tanrının tanrılığını inkar etmesi. Öyle bir Tanrı ki yaratıcı bir hiç, hareket verdiği şey üstünde muktedir değil. Tanrı yarattığı şeyin çırağı. Yani yaratan yarattığından gittikçe geriye düşer deizmde. Bu durumda iki yol var ya yokluk ya varlık. Bence deizm bir zihinsel fantezi. Bir çeşit aydın mastürbasyonu.

0|0
    0|0
  • Evrenin muhendislik urunu olmasi hosuma gidiyor. Sanki nefes alan hareket eden hucreler toplulugu gibi mekanik bir canli... O kadar. Bn hubermechen derim yani ustun insan... Insan tanri

0|0
    0|0
  • Deist kardeşim, bu konular hakkında epey bilgi sahibiyim seninle tartışmayı edep çerçevesinde yapmayı çok isterim.

:)

0|0
    0|0
    • Özelden tartışırız bir ara

• You tubeye veya google ye çantacı Necmi abi yaz çok harika bir anlatımı var dinle

0|0
    0|0
  • Doğru Allahın insanların ibadetine ihtiyacı yok. İnsanların Allaha muhtaçlığı ve ihtiyacı var. Aciz olan insandır.
    Deistler kendilerini muhtaç ve aciz hissetmiyorlar,

0|0
    0|0
  • Çok saçma bişey deistim diyenlerle hep kavga etmişimdir :D

0|0
    0|0
  • Deizm en saçma inanç türü bence şahsen deist olsocağıma Müslüman olurdum.

1|0
    0|0
  • geçmiş olsun

0|0
    0|0
  • hangi inancın derinlerine inersen in biryerinde tutarsızlık veya anlaşılması güç noktalar oluyor

0|0
    0|0
  • Mantık dışı inanç akılsızlık çok saçma geliyor nedense

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• tanrı=evren sadece isimler farklı ben agnostik ateist'im ve bana kalırsa agnostik daha mantıklı ve deizm'de mantıklı

0|1
    0|0
    • Keşke :/
      Baksana tartışmayım diye gizliyim

• abdnin resmi nufusunun çoğunun benimsediği hıristiyanlık ya da musevilik, islamdan ileri mi? din, siyasal bir birlik elde etmek için kullanılsa da gelişmişliğe doğrudan etkili değildir. abdden farkımız, cumhuriyetin ilk yıllarında eğitime verdiğimiz önemin, sonraki dönemlerde kapitalizme satılmış olmasıdır.

• doğru.. bne kendim olarak demiyorum bunu tabi dinlede pek alakası yok fakat ülkede yaşayan şahıslardan kaynaklanıyor bence şimdiki tabiki

• Şehadet ederim ki, Allah’tan başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed O’nun kulu ve rasulüdür.

1|1
    0|0
  • Mantıksız

0|0
    0|0
  • Hayır l*n ama saygı duyarım ^^

0|0
    0|0
  • Ben de deistim mantıklı buluyorum

0|0
    0|0
  • Tanrinin şu an dunyadaki seylere etki ettigini dusunenler deist degil teist oluyo

0|0
    0|0
    • Hayır tam olarak değil. Teist demek aslen kitaplara ve peygamberlere de inanan demek.

http://www.deism.com bu adreste detaylı bilgileri bulabilirsin

• Yanlış biliyorsunuz. Bir müslüman aynı zamanda teisttir de. Lütfen okuyun ingilizceniz varsa tabi http://en.wikipedia.org/wiki/Theism

• Ingilizcem var okurum :D ben agnostigim. Din hocasinin anlattigina ve milli egitimin din kitabina gore soyledim. Ama oyle olmayabilir tabi. Okurum. Sagol

• Neye inanacağımı şaşırdığım bir dönem atlattım bende deistim artık değilim

1|0
    0|0
    • şu an nesin peki?

• Müslümanlığa dönmende seni iten şey neydi peki? İstersen cevaplamayabilirsin

• ya bir süre sonra saçma geldi bana

Yükleniyor...