Müslümanların sanata uzak olma sebepleri?

http://hizliresim.com/0bG2PB

Bu resim belki doğrudur belki yanlıştır ama sanatın neden müslüman ülkelerinde değilde avrupa ülkelerinde gelişmiş olduğunu çözebilmiş değilim.

Sizin görüşleriniz neler?

0|0
16|8

En İyi Kız Görüşü

• Bu iki resmi kaynaştırmak ve ikisinin de hakkını vermek keşke bu kadar zor olmasaydı Müslüman alemi adına...
    ''Genel olarak'' ise sorun şöyle diye düşünüyorum, Müslümanlarda korku var. Korktukları için inandıklarından sorgulamak ve araştırmak istemiyorlar. Çünkü ''Ya yanlışlarla karşılaşıp, ortada kalıp, sudan çıkmış balık misali olursam.. Ya yanarsam?'' mantığına bürünmüş bir psikolojideler aslında.

Müziğe, resme, sanata haram diyen müslümanlara bakıp bu resim olayını düşünüyorum da.. Şu dikkatimi çekiyor aslında. Şimdi hadislerle Hz. Muhammed yasaklamış diyelim resim yapmayı, o zamanlar onlara put olarak tapıldığı için. Ama yine aynı peygamber resim yaptıran Fatih Sultan Mehmed'e övgü de yapmış misal İstanbul'un alınışını kastedip. Burdan da düşünülebilir aslında bir sanatla uğraşıldı diye tanrının yakıp yıkmayacağı. Velhasıl, sanat daha güzel bir yaşam için şahane bir araçtır, keşke korkmasalar..

0|2
    1|0

Kızlar Ne Diyor 15

• dinin yanlış ve fazla dogmatik anlaşılmasından dolayı.. bizde resim ve heykel geç gelişti.. yine biz bu durumdayken batıda da resim ve heykel dini ifade etmenin şekliydi.. din müziği de şekillendirdi sonra.. arap kültürünü v e enstrümanlarını benimsemeye başladık ve sonra başka etkileşimler.. sanat üzerine belli bir temelimiz yok bakıldığında... çürük olan temele de belli bir yere kadar kat çıkıabiliyor

0|1
    0|0
  • cunku resim mozaik heykel bunlarin hepsi cahiliye devrinde tapinim gormus ogeler. insanlar bunlari kullanarak tanrilarini yapmis. o yuzden yssaklanmis uzun sure yapilmamis. osmanlinin son doneminde avrupa da egitimi alinmis. bizim toplumumuzda en fazla 150 yillik bir gecmisi var. ee o zamandan bu zamana ne kadar gelisebilinirse o kadar gelisildi...

1|1
    0|0
  • Bu resimle sanatı bağdaştıramadım lakin resme bakınca şu meşhur sözü anımsadım ''Bütün kitaplar tek bir kitabın anlaşılması için okunur.'' ve resimde bakınca bütün kütüphaneler dolusu kitapların içindeki bilgilerin toplandığı tek kitap algısı oluştu :)

1|0
    1|1
    • Peki bir kitabı okurken anlıyor muyuz? Yardımcı olması başka kitaplar okumaz mıyız? Tefsir kitapları boşuna oluyor sizin söylediğinize göre.

• Hayır sözü anlarsanız dediğinize geliyor. Tefsir kitaplarrı v. s zaten Kur'an-ı Kerim 'i anlamak için okunuyor.

• sadece bir resimden yola çıkarak bu kanıya varmış olman tuhaf

0|0
    0|1
    • Yukarıdaki resim doğru veya yanlıştır diyorum. Ama genel müslümanlık resimine baktığımızda sanattan hep uzak durmuşuz bu konudaki düşüncenizi soruyorum.

• Bu yorumunuz biraz daha iyi. İlk başta bunu yazsaydınız keşke. Teşekkürler.

• Bu resim biraz sanatla degilde bilimle ilimle daha alakali olmus

1|1
    0|0
  • Kur'an-ı Kerim okuyan kitap okuyamaz ya da kitap okuyan Kur'an-ı Kerim'i okuyamaz diye bir yasa mı varmış? Bu resmi yapan kişi muhtemelen Müslümanları yobazlıkla, gericilikle karalayan bir kişidir. Müslümanlar da istese okur ve kendini geliştirir. Her şeyi dine bağlamayın.

1|1
    0|0
    • Müslümanların geneli bilinçli müslüman mıdır yoksa kültür müslümanı mıdır?

• Sanat bu kadar kötü bir şey midir ki bu cümleyi çok taktınız? Anlamış değilim.

• Anlamak istemediğinizi anlamazsınız efendim. Sanat kötü değildir. İnsanların inançlarını öne sürüp insanlarla ilgili bir çıkarımda bulunuyorsunuz. "Müslümanlar cahil, sanattan, bilimden anlamazlar." demeye getiriyorsunuz. İşte bu kötü. Asıl yobazlık da bu ya zaten.

• Sanatin bazilari ahlaki bozabilir cunku ahlak da bir insanda olmasi gereken en muhim sey

0|0
    0|1
    • Peki ahlakı bozuk olmayan sanatı neden almamışız? Her şeyin helal dairede yeri yok mudur?

• Dinimizin haram olarak kabul ettigini biz sanat olarak kabul edebilir miyiz peki dinimiz neden kabul etmemis mutlaka bir sebebinin oldugunu dusunuyorum bu paylastiginiz fotografta gunumuzde ve gecmiste mevcut evet ama dinimiz arastirmayi ve ogretmeyi her zaman on planda tutmustur insanlar dini yanlis yorumladigi icin oluyo bunlar

• Her şeyin helal dairede olan kısmı vardır. Sanatın bile. Bence biz hiç konuşmayalım bu konuda. Fikirlerinizi beğenmedim sadece.

İyi geceler.

• Mevlana, Yunus Ere, bence santçılar onlar ve niye uzak olsunlar ki Türk edebiyatının temel taşları resmen. sadece iki örnekti bu. sadece yazmakla ilgili de değil bir çok konuda Müslman sanatkarlarımız var.

0|0
    0|0
    • Evet bu örnekleri vermek mümkün ama genel olarak neden çok az örnek verebiliyoruz. Genele yayılan bir soru. Bugün Avrupa'da sanat bu kadar yaygınken neden müslüman ülkelerinde yaygın değil? Bunun cevabını arıyorum. Sadece iki örnek bizim sanatçı toplum olduğumuzu göstermez.

• bunlar sadece iki örnekti. Türkiye'de de çok sanatçı var yapma. yazarlar, şairler, düşünürler, şarkıcılar, ressamlar, tiyatro, v. s. diğer ülkelerde olduğu kadar özen gösterilmiyor haklısın. ama yaygın değil de diyemeyiz ki.

• blmiyorum :))))

0|0
    0|1
  • Genelleme yapma sebepleriniz?

0|0
    0|1
    • Katılmıyorsanız katılmadığınızı ifade edin ama örnekler verin en azından. Burada genelleme yapmıyorum. Sanat alanında neden müslümanlar atılmamış o soruluyor size.

• Çünkü müslümanların çoğu fakir, mutsuz. Adam daha karnını doyuramıyorken sanatla uğraşamıyor. Suudi Arabistan'a diyeceğim yok. Onlar ciddi anlamda 'yobaz' o yüzden uğraşmıyorlar bu işlerle.

0|0
    0|0
  • günah diye

0|0
    0|0
  • Burada karikatür ne derece gerçeği yansıtıyor acaba?
    Muhtevasıyla sol taraf belki sağ tarafı bine katlar, raflarda kitap biriktirmekle kutsal kitaba duyulan saygıyı karıştırmayalım.

Ayrıca İslam sanata önem verir, destekler.
    Fuzuli misal, sanatı din adına o kadar güzel kullanır ki. Sanat hem araç hem amaçtır.
    Nice sanat eseri var İslam tarihinde, destan niteliğinde..
    Ayrıca..
    Ebru sanatı, Hat sanatı, mimariler, camilerin yapısı.. İşleme ve oymacılık..

Bana kalırsa batı dünyası sanatı hemen hemen hep amaç edinmiş, kötülemek değil. Güzel olanı kabul etmek lazım gelir

0|1
    0|0
  • Müslümanlar sanata uzak diyosunuz da Osmanlı olmasaydı Turistler gelip neyi gezecekti anıtkabirimi?
    En büyük sanatının İşine Bismillahla başlayan Mimar Sinanın ellerrinden çıktığını bilmiyormusun

2|0
    0|0
    • Ben genel olarak diyorum. Bugünkü durumdan bahsediyorum. Avrupa neden bizi bu konuda geçiyor. Tamam bilimde iyiler bu konuda sürekli tartışmalar yapılyor ama sanatta neden geçebiliyorlar?

• Yaratıcı düşünceyi kendimize bastırmışız yani?

• öylede denilebilir
      ama kısaca özentiyiz
      özgün olmak sanatın en önemli kuralıdır ve bu bizde yok

• yok öyle bişey

sadece heykele belki karşıdır oda put gibi oluşmasın diyedır yani

0|0
    0|0
    • Örneklerinizi alalım. Bu konuda yararınız dokunabilir. Ama sadece yok öyle bir şey biz iyiyiz gibi ahkam kesmek sadece sözde kalan bir şey.

Aynı parelellikte "kim demiş yahudiler en güçlü yok öyle bir şey müslümanlar daha güçlü. "

Erkekler Ne Diyor 8

• özellikle resim ve heykel konusunda oldukça uzaklar. çünkü bildiğin gibi pudperestlikten sonra islamiyet geldi ve heykelcilik ve resim pudperestliği geri getirir düşüncesiyle uzak duruldu.
    bunun dısında islamiyet öncesi arap edebiyatı özellikle siir konusunda cok gelişmişti. islamiyetle beraber arap edebiyatı gerileri.

0|1
    1|0
  • Avrupa ülkeleri rönesans ve reform hareketleriyle rahar bir nefes aldığı zamanlarda bunlara kafa yorcak zamanları bol olmuştur ancak ortadoğu öyle bir yer değildir iklimi, siyasi gerilimi, haydutlar olsun orada hayatta kalmak için sanatta çok zanaat önemliydi bu yüzdendir ki orada gelişen şey tıp ve bilim olmuştur. Zaten avrupa eğer bu günkü konumunda ise bunu zamanında kitaplarını arakladıkları Müslüman bilim adamlarına borçlular.

0|1
    0|0
  • Müslüman toplumlarının saçma bir düşüncesinin sonucudur. Öncelikle müslüman ülkelerde yaratmak Allah'a özgüdür gibi bir düşünceyle sanat eseri oluşturmayı günah saymışlardır.
    Diğer taraftan İstanbulun fethinden sonra bu bölgeden İtalya'ya göç eden hristiyanlar rönesansı başlattı ve her türlü alanda yenilik başladı. Bunların en önemlisi de sanattı.

0|0
    0|0
  • Mesele Müslümanlık-Hristiyanlık değil... Hristiyanlık dininden ya da Musevilikten ya da Budizmden bilim, kültür, sanat fışkırmıyor ki. Hepsi de dogmalarla, tabularla dolu, insan beynini baskılayan öğretiler...

Mesele aydınlanma çağı, devrimler yaşamak. Batı dünyası bunu yaşadı, Doğu yaşamadı.

0|0
    0|0
  • Müslüman biri olarak bana boş iş gibi geliyor. Sanat anlayışım biraz daha farklı

0|0
    0|1
  • Onlar bilime karsida oyledirler. Cünkü herseyi allahlarindan beklerler.

0|0
    1|1
  • Dünyayla ilişiğini kesmişler tutturmuşlar bir cennet cehennem bodoslama yaşıyorlar

1|0
    2|0
    • Keşke öyle olsa insanlar televizyondan internetten hiçbi şeye vakit bulamıyorlar ki.

• Yalvarırım size kardeşlerim! Yeryüzüne bağlı kalın ve inanmayın size dünya ötesi umutlardan söz açanlara! Ağı saçanlardır onlar, bilerek ya da bilmeyerek. Nietzsche nin bir sözüdür ve hayatımın her dakikası bu sözü kanıtladı

• Ne diyim şuana kadar kimsenin görüşüne karşı çıkmadım kimsenin de bana karışmadığı sürece bu tür muhabbetler tartışma konum olmadı hep sözüm şudur sen o yolda mutluysan o yolda kal ben de bu yolda mutluyum.

• resim cok sacma cok yanlı ve aptalca
    sanat dediğin sey herkes için baska bişi ki avrupada şu an sermaye var
    ama işin özunde baktıgında ortaya koyulmus her mimari muslumanlardan cıkmıstır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...