Bazı insanlar kitap okuyunca uyurmuş, neden olabilir?

Birkaç kişiden duydum kitap okumaya başlayınca uyuklamaya başlıyorlarmış. Anlam veremedim neden olabilir ? Sizde de varmı böyle bir durum ?

0|0
13|12

En İyi Kız Görüşü

• bende tam tersi etki yapıyor kitap okuyunca uyuyamıyorum sabahlara kadar kitap okuduğum zamanları bilirim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• gözlerini yoruyor benimde uykumu getiriyor.

0|0
    0|0
  • bazen evet neden olmasın ki

0|0
    0|0
  • O kitaptan değil uyku pozisyonun da kitap okuduklarından kaynaklanır .ayakta okumayı denesinler bakalım uyuycaklar mı :D

0|0
    0|0
  • Kitap okurken gözleri yorduğu için olabilir. Bugüne kadar hiç kitap okurken uyumadım.

0|0
    0|0
  • Bende yok valla zaten hayatımda uyuyakalmışlığım yoktur =)

0|0
    0|0
  • Var maalesef :/

0|0
    0|0
  • gece uykun gelmedıgın nde roman bul ve okumaya başkla gorursun etkıyı

0|0
    0|0
  • sakız çiğneyeme başlayınca dalıyorum gibi 1şey bende de var.

0|0
    0|0
  • evet olur

0|0
    0|0
  • aynenn :D

0|0
    0|0
  • ben :-(( akşamları öyle oluyor genelde anlam veremedim

0|0
    0|0
  • Ben uyuyamayinca annem hep kitap oku der, gözleride yoruyor bu yüzden uykunuda getirebiliyormus.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Kitap okumaya başlayınca vücud hareketsiz kalıyor. Bu hareketsiz kalmasıyla metabolizma yavaşlamaya ve beyne uyuma sinyali gönderiyor. Gözler kapanıyor ve uykun geliyor.

Bunu önlemen için vücudun hafif biraz hareketli olması gerekir. Örneğin otobüslere iyi kitap okunur, sen koltukta oturuyorsun ama otobüste hafif bir sallantı var. Bu sallantı seni hareketlendiriyor. Sen farkında olmadan kendini dengeliyorsun. Bu dengeleme ile enerji harcıyor ve bedenin çalışıyor demektir.

Kitabı dik olarak okuyun, asla uzanarak kitap okumayın. Sinir hücreleri uyku salgısı yaparak uyumanıza sebeb olur

0|0
    0|0
  • benimde gece okurken uykum geliyor, gözlerim yoruluyor hissediyordum ama bir doktor göz işlevini yaparken yorulmaz demişti :)

0|0
    0|0
  • kitabın konusu sıkıcı geldiyse uyutabilir, normaldir :/

0|0
    0|0
  • uzanarak okumaktan kaynaklanıyor olabilir

0|0
    0|0
  • bende çoook oldu ondan kitap okumuyorum :))

0|0
    0|0
  • Belki de, beyni çok fazla yorduğu için olabilir.Ayrıca insan oturararak ya da yatarak okuduğu için, hareketsiz kalmak insanı mayıştırabilir.

0|0
    0|0
  • ben ben ben, çok üzülüyorum bu duruma yaa, eskiden öyle değildim son zamanlarda oldu

0|0
    0|0
  • Ben tv izleyince uyuyanlardanım

0|0
    0|0
  • ben okumaya başlayınca bitmeden yatamıyorum :/ yat artık diyip duruyor evdekiler :)

0|0
    0|0
  • kitap gözleri yorar evet, ama okurken uyumak için çok okuman lazım.

0|0
    0|0
  • sevmiyordur ondandır

0|0
    0|0
  • Dakikada ortalama 150 kelime okuduğunu varsayarsak, beyin de yaklaşık 600 kelime ile düşünüyor. Aradaki fark dikkat dağılmasına sebep oluyor; konu ilgi çekici değilse, gözler de hazır yorulmuş. :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...