Dedikodu yapmak neden kötü bir şey olarak bilinir?

Bunu bütün ahlaki ve dini ögelerden arındırarak düşünmek istedim.Herhangi bir olumsuz yanını göremedim.Belki de gözümden kaçırdım.Siz düşünecek olsanız cevabınız ne olurdu?

Güncellemeler:
Amaç benim arkamdan dedikodu yapılsa neler hissedeceğimi görmemi sağlamak değil arkadaşlar.Amaç soruya cevap vermeniz.Cevabı bilmiyorsanız unutun gitsin.

0|0
7|11

En İyi Erkek Görüşü

• kötülüklerin üzeri kapanmalıdır ya da özel hayatın. dedikodu denilen olay bunların üzerini açmakta ve de dağıtmakta. üstelik dağıtırken de kulaktan kulağa geçerken değişerek geçmekte ve o insanın yanlış anlaşılmasına sebebiyet vermekte bu gibi daha onlarca sebep çıkabilir.

2|0
    0|0
    • Bir insanın yanlış anlaşılmasına neden olmak neden kötü bir şey olsun ki? Ben birileri tarafından yanlış anlaşılıyor olsam umurumda olmaz..

• benim hakkımda insanlar ön yargılı yaklaşacak. bu kötü değil mi?

senin umrunda olmayabilir ama bir gün bi yerde olumsuzluk karşına çıkar.

Erkekler Ne Diyor 10

• TaşPrenses bacı: TaşPrenses eşiyle yemeğe çıkarken kocasına yolun ortasında bağırıp çağırıyor, nasıl bir kadın bu böyle - kocasıda çok kılıbık canım .. geçen gün TaşPrensesin kapısını çalıp ütü istedim vermediler, sanki ütülerini yiyeceğz ayol çok cimri bunlarda.

0|2
    1|0
    • Benim öyle hissetmemi istedin sanırım :) Ben her gün hissediyorum zaten.Aradığım cevap bu değil.Yine de sağ ol.

• Deminden beri aynı masalı okuyorum desene :D Neyse.İyi günler..

• sizede iyi günler

• Kötü bişey olduğu için.

0|0
    1|0
  • konuşulan kişi hakkında yorum yapmadan, iftira atmadan yalnızca bir konu üzerinden konuşuluyorsa problem yok bence.

1|0
    0|0
  • Metan gazı görünmediği halde öldürüyor ve öldürene kadar zararı bilinmiyor, dedikoduda zarar verene kadar zarasızdır

1|0
    1|0
  • dedikodu yapılması aptalcadır. arkamdan yapılsa umursamam da zaten çünkü boş beleş insanlardır. herkes kendini bilir.

0|0
    1|0
  • Dedikodu yapmak mantık olarak kötü birşey değilmiş gibi geliyor ama duygusal yönleri var şeref denilen birşey var

0|0
    1|0
  • bir insan bir kişilik yaşam yaşayabilir.başka insanlardan konuştukça gereksiz kirlenmelere yol açarsın.arkadaşlık ilişkilerini zedelersin.

0|0
    0|0
  • kötü bişeydir çünkü

0|0
    0|0
  • dedikodu aslında organizasyonlarda iletişim kanallarından biridir. İlla negatif değerlendirmemek gerek

1|0
    0|0
  • senin arkandan konuşsalar hoşuna gider mi ?

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• dedikodu yapmanın kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. sonuçta o senin dışardan görünen resmindir. hakkında söylenenler zaten hep bir tık abartılmış olacaktır fotoğraflarda neredeyse herkesin olduğundan kötü çıkması gibi. ama o sensindir sonuçta. tabii dedikodu yapmanın da bir adabı var :D biz de diyoruz "sevgilisi çirkin" , "biraz salak/saf" , "ay o gün ne dedi öyle" ... ama ötesine götürmemek lazım bence.

1|0
    0|0
  • mesela iş yerinde çalışıyorsunuz ve size bir üst makam teklif edildi. ve diğer bayanlar aralarında erkeklere de duyararak belki müdürle kırıştırmış yoksa bu yoksa nerede elde edecek bu makamı deseler.. dedikodu bir kimsenin kıskançlıktan olayları ya çarpıtarak ya da yalan söyleyerek onun kişiliğine karakterine ve benliğine zarar verici ithamlarda tınlamalarda ve hareketlerde bulunmaktır. bunu ne kadar çok basite alırsanız insan ilişkileri o derece saygısızlaşır arz ederim :)

1|0
    0|0
  • kötü konuşursun , sonra o kişi söylediklerini ona anlatır aranız bozulur

1|0
    0|0
    • Onunla ilgili kötü şeyler anlatıyorsam neden aramızın bozulmasını önemseyeyim ki?

• insan kaybedersen önemsemezsin , ben önemserim

• Haklısın.Önemsiyorsun sen, fakat arkasından da konuşmuyorsun.Din ve ahlak sistemi bize dedikodunun kötü bir şey olduğunu öğretti.Bir arkadaşının arkasından kötü bir şey yapan herhalde onu sevmiyor demektir.O zaman önemsemez.Empati kurmalıyız.

• Arkasından olduk olmadık laflar söylendiği için

0|0
    1|0
  • kötü denilir ama dedikodu yapmaktan alıkoyamam kendimi :)

0|0
    1|0
  • Karaktersizlik gibi geliyor bana., o kişi gözümdne düşüyor, diyorum ki gerçekten boşkafa.

1|0
    0|0
    • Peki neden? Ben bunun nedenini arıyorum...

• Dediğim gibi karaktesizlik olarak algılıyorum. Başkalarının hayatı neden insanı ilgilendirsin ki. herkesin özel hayatı vardır.

• bence en bi güzel şey dedikodu yapmak!

0|0
    1|0
Yükleniyor...