Fantastik bir roman yazıyorum, nelere dikkat etmeliyim?

Uzun zamandır aklımda gelişen bir konuyu yazmaya karar verdim. Farklı ırk ve kavimleri tek elde toplamış olan bir imparatorluğun (imparatorluğun başında da güçlü bir aile mevcuttu) yıkılması ve isyandan sonra ki dönemi anlatıyor.
Hızlı bir özetle tekrar toparlanma dönemini ele alacağım diyelim. İsyan çıkartan topluluğun saf dışı bırakılması gerekiyor.
Ana karakter olarak imparatorluk soyundan gelen 20 yaşlarında bir genç kızı kullanacağım. Kitap bitiminde muhtemelen 25 i geçmiş olacak. savaş zamanları olduğu için yılları uzun tutmayı düşünüyorum.
Irklar birbirlerinden çok kopuklar. Örneğin yıkılan imparatorluğu yöneten ırk anaerkil, isyan çıkaran ırk ataerkil olacak.
Benim sorunum teknik kısımda:
Giriş bölümünde imparatorluğu, isyanı ve isyandan sonra ki bir kaç yılı anlatacağım. Girişin uzunluğu konusunda karar veremiyorum. Fazla uzun olursa sıkar, kısa olursa da bir şey anlaşılmaz. Nasıl yapmalıyım?
600 sayfayı aşarsam iki kitaba bölmeli miyim?
Irklarda çok çeşit olması kafa karıştırır mı? Azaltayım mı?
Tabi ayrıca sizin önerileriniz neler?

0|0
2|3

En İyi Erkek Görüşü

• Özellikle söylemeliyim sevgili yazar :) Eğer konu uzunsa ve 200 sayfayı geçecek gibi görünüyorsa. Konuyu açık ve net tutmalısın ki insan okurken anlayabilsin. Ve ırkları fazla yapma. Çünkü okuyan bazı insanlar bu ırkları bilmiyor olabilir ve kitaptan pek fazla bir şey anlamaz. Olumsuzdur yani. Bu yüzden ırkların çeşidini normal yap. İnsanın kafasını karıştıracak şekilde olmasın :)

Sana başarılar :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Önce bir yazdıklarınız görsek, şöyle 5-10 sayfa ve daha sonra sorularınıza cevap versek diyorum. var mı okuyabileceğimiz bir link?

0|0
    0|0
    • şimdilik yok. taslak halindeler, bu haliyle arapça gibi duruyor biraz :)

• tamam. yayınlayınca haber veririm

• burada kimsenin kitap yazbilicek veya bilgisi olabilcegini sanmıyorum. Yani yardmci olamycam :/

0|0
    0|0
    • Ben sizi potansiyel okuyucu gibi görerek soruyorum. Okurken sıkılmaman, ilginin cezbedilmesi için neler yapılmalı mesela?

• Benim için öncelik olan sürükleyici ve heyecan verici olması yani bir dahaki sayfaya geçmek için sabirlanabilicegim bir kitap. Burdan aciklayabilicegim bukadr

Kızlar Ne Diyor 2

• olayların geçtiği mekanların haritasını çiz

0|0
    0|0
    • Bu daha çok kafa karıştırabilir sanki. İki parçadan oluşan bir ada ya da kıta düşünüyorum. Fazla geniş bir haritası olur çizersem

• Kitap yazmk isteyenlere çok özeniyorum ya. kendinden biraz bahsetsene yazmaya nasıl karar verdin ve cok kitap okur musun ne kadar okursun neleri daha çok seversin lütfen anlat

0|0
    0|0
    • 4 5 yıldır aklımda var aslında ama okul, üniversite sınavları derken hep erteledim. Erteledikçe aklımdaki konu da gitgide gelişti tabi. Artık boş vakit bulabiliyorken başlamalıyım diye düşündüm.
      Kitaplara çok düşkünümdür. Felsevi, bilim kurgu, fantastik, romantik, kişisel gelişim, polisiye... Bir çok farklı tür kitap okuyorum. Hepsinin de birikim olarak katkısı oluyor. En çok fantastikleri severim çünkü hiçbir kısıtlaması yok. Hayal gücünü nereye kadar zorlayabilirsen... Bu yüzden fantastik kitapların filminin çıkmasına çok karşıyım. Benim hayal ettiğim kadar iyi olamıyor filmler tabi ki. Sonuçta insan beyni montajların elverdiği ölçüyle sınırlı değil. Hatta anlatılmayanı bile kafamızda kurup aralara ekleyebiliriz.

• teşekkür ederim canım ya inşallah :)

• Önemli değil :) hadi kolay gelsin

Yükleniyor...