Nezaket kurallarını ne kadar biliyoruz gelin bakalım birkaç sorum var?

Nezaket kuralları önemlidir Kişinin bilgisini, görgüsünü gösterir. O yüzden bir test yapalım bakalım ama google kullanmak yok.

1-Yolda yürürken bayan erkeğin ne tarafında yürür?
2- Merdiven çıkarkan bayan erkeğin önünde midir arkasında mı?
3- Masada bayan erkeğin ne tarafında oturur?
4- Karşılaşmada veya tanışma esnasında elini ilk hangi taraf uzatmalıdır?
5- Restoranlarda sipariş vermek için garsonun gelmesini istiyorsak ne yapmamız gerekir?
6- Çorbaya limon nasıl sıkılır?

0|1
11|12

En İyi Kız Görüşü

• 1. yolda yürürken erkeğin sağ tarafından yürülür araba tarafında erkek olur
    2. merdiven çıkarken ilk erkek çıkar kadına merdivende öncelik verilmez
    3. masada erkeğin sağ tarafında oturabilir ama en önemlisi kadın kapıya bakan tarafta veya koridor tarafında oturmaz
    4. karşılaşmada tanışmada ilk eli tanışmak isteyen uzatır genelde erkekler
    5. garsonu hep şipariş hemde hesap isterken erkek çağırır:(erkek hesap ödemeli demedim dikkat)
    6. limon çatal ile sıkılır.

yanlışlarım varsa bilmek isterim =)

0|0
    0|0
    • Erkek sağda yürür doğru. Kadına merdivende öncelik verilir düşmesi durumunda erkek tutabilsin diye. Toplu yemeklerde bayan erkeğin sağ tarafında oturur. Koridor ve kapı doğru. Tanışmada veya karşılaşmada ilk eli bayan uzatır. Sipariş için menüyü kapatmak yeterlidir. Garsona siparişi erkek verir doğru. Limon el ile sıkılır sol el sağ ele siper edilir. Çataldan sıçrıyor hep:D Çoğu doğru nazik bir bayansınız ama bir iki eksik var:=)

• Siz de cok naziksiniz bir bayan gozuyle once erkek ciksin diyorsaniz oyledir=> ben kitapta yazana gore konusmustum kitaplar her zaman dogruyu soylemez=>

• Bazı doğrular esnektir. Teşekkürler

Kızlar Ne Diyor 10

• sağ, arka, sol, erkek, asıl sunu söyle ne veriiim aplama derse ne yapmalıyız, niye limonla uğrasayım sıkılmış limon suyu oluyo zaten

0|0
    0|0
    • Her yerde olmuyor sıkılmış limon mesela ev ziyaretindesiniz sağ el ile sıkılırken sol el siper edilir:=)

• Elini ilk bayan uzatmalıdır.

• şahsen ben kiminle tanıştığıma bağlı ilk elimi uzatıp uzatmamam bazende hiç tokalasmamayı bile isterim

• 1- Sol
    2- önünde
    3- bayan erkeğin sağ tarafında oturur
    4- bayan ilk "Merhaba" demeli, ile elini uzatan olmalı
    5- Garsonla yüz yüze iletişim kurulur, mimikler ile anlaşılır, el ile çağırılmaz, el kol hareketi yapılmaz, hop, hişştt denmez.
    6- Sol el siper yapılarak sağ elle sıkılır, çatal kullanılmaz.

0|0
    0|0
  • Sol
    Arka
    Karşısında veya sağ
    Kadın

Menü kapatılır
    Limon sıkılmış halde ayrı bir kaptan eklenir genelde.

0|0
    0|0
    • Bencede 4) kadın

• Tekinsiz bir yere önden kadını gönderen erkek değildir zaten.
      Şimdilerde centilmen bulmak zor azizim, kızın tutulması şaşırılcak bir durum değil.

• Haklısın:=)

• Sol-arka-karşısında-sağ-pardon bakar mısınız-limonsuz severim :D

0|0
    0|0
    • Karşısında başbaşayken oturur doğru ama ben soruyu yanlış sormuşum toplu yemeklerde sağında oturur:=) Menüyü kapatmanız yeterli garson çağırmak için:=)

• Himm diğerleri dogrumu :D

• Bayan önde gider başı falan dönüp düşerse daha güçlü olan erkek onu tutabilsin diye:=) 4. soruyu da anlamamışsın galiba ilk bayan uzatır eli:D

• erkek merdivenlerde önden çıksın kendimi geremem :D

0|0
    0|0
    • Neden geriliyorsun ki önde çıkarken:D

• Bence de :=)

• Yoksa ya benim de gözümü oyacaksın ya da cimcikleyeceksin gerek yok:D

• sanırım nezaketten uzağım

0|0
    0|0
  • Solunda, arkasında, karşısına, erkek, bakar mısınız?, üstten sıkılır. :D

0|0
    0|1
    • Merdivende erkek arkadan gider:D 3. soruyu ben yanlış sormuşum başbaşayken karşısında ama toplu yemeklerde sağında:D ilk eli bayan uzatır erkek uzatmaz kabalıktır.

• Merdivende bayanın başı falan dönüp düşerse erkek daha güçlü olduğundan onu tutabilsin diye yoksa kötü bir amaç yok:D

• İlk üç soru gereksiz

1|0
    0|0
  • Adamına göre değişir bizim mahallenin melahat ablasına nezaketle yaşlaşsan anlamaz kardes;))

0|0
    0|0
  • Benim tek bildiğim garsonu çagırırken heeeeey bakar mısınız demek

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 12

• -yürürken erkek tehlikenin geleceği tarafta yani yol tarafında yürür
    -merdiveni bilmiyorum ama bayanlara her zaman öncelik tanınmaz bilinmeyen veya sapa yerlerde önce erkek dalar içeri
    -masada çiftler yanyana, başbaşalarsa karşı karşıya oturur ve erkeğin yüzü kapıya dönüktür yeri kadın seçer
    -eli sıkarken beklemek gerek sanırım bayanlar sıkmak isterse birde yüksek mevkide kişiler ya da ünlüler gibi insanlar varsa ortamda ooo kimler var tanışalım diye rahatsız edilmez beklenir
    -olabildiğince sessiz ve gözgöze mimiklerle iletişim kurulur
    -o ne am. k öyle bişey mi var :)

0|0
    0|0
    • En iyi cevabı hakettin:D tabi google kullanmadıysan:D limonu çatalla sıkıyorlar ya bazıları o yanlış çünkü karşıya da sıçrıyor sol elinle muhafaza edeceksin sıçramaması için=)

• Yani tutup da bayan sağda oturur diye yer değiştirmem elbette o kasıntılık olur ama bilmek güzel:D

• tabi bu işler insanın klasını gösterir hoştur yani

• Ohooo sende. 1 2 rabe olsa yazıcamda çok uzun sürecek bende bir tane sorayım. Garsona seslenmeden ve göz teması kurmadan hesabı nasıl istersiniz? ;)
    Aralardan rastgele sećip yazayım
    4- kadın uzatmalıdır
    6 - restorantda limon suyu bulunur limon olmaz (lüks ise tabi)
    1-sağ

0|0
    0|0
    • Parmak şıklatılır herhalde:=)

• :D ahahaha. Benim kuzen aklıma geldi o bıçağı sol da çatalı sağda tutuyordu. Eti kesince çatal sol ele geçiyordu

• :D mesela toplu yemeklere gideriz lüks restoranlarda iş yemeği bazı arkadaşlar hangi içeceğin hangi çatalın kendisine ait olduğunu bilmiyor. Sağdaki içeceği alacağına soldakini alıyor. Sonra tüm masanın düzeni kayıyor.

• Görgü ile bu saydıklarının zerre kadar ilgisi yok. Nereden okuyorsunuz böyle saçmalıkları? Batı medeniyeti getirmeyin buraya.

0|1
    0|1
    • Nasıl alakası yok allah aşkına hepsinin mantıklı bir açıklaması var. Bayan erkeğin solunda yürür çünkü olası bir tehlikede erkek sağ elini kullanarak tehlikeyi bertaraf eder sol eliyle de bayanı kollar. Batı medeniyeti değil bu adab ı muhaşeret kuralları evrenseldir.

• He ya kılıcı sağ eliyle çekicek tabi o yüzden.

• Bunları bire bir uygulamak için kendini şartlayan insan tiyatro oynamış olur. Samimiyetsiz geliyor bana. Limonu sıkarken bile şekilden şekilemi giricez. Hayvan değiliz oturup kalkmasını biliriz tabi ama ingiliz asilzadesi gibi takılmaya gerek yok :)

0|0
    0|0
    • İnan ki çoğu bilmiyor. Bunları uygulamak zorunda değilsin ama bilmek gerekiyor bence.

• Mesele kılıç değil ki mesela ben kitabını aldım okuyorum bu kuralların nereden geldiğini falan da yazıyor mantıklı ve güzel açıklamaları var. Dalga geçilecek bir şey de değil yani ben uygularım sen uygulamazsın yaptırımı yok sonuçta. Zaten bizim toplumda çoğu insan bilmediğinden kimse kimseyi yadırgamıyor o yüzden hiç sıkıntı yok. Ağzını şapırdatan mı dersin, garsonu hoop şşşt diye çağıran mı dersin...

• Yahu sen İstanbul'da yürüyecek kaldırımı buldunmu öp başına koy sonra düşünürsün sağını solunu.

• 6. limonu tamamen skacaksin babamdan gordugum kadariyla asdf

2|0
    0|0
  • 1 - Sağ taraf
    2 - Önünde
    3 - karşısına
    4 - Gelen taraf
    5 - el kaldırmak
    6 - limon suyunu alır çorbaya dökersin

0|0
    0|0
  • Kadın elini uzatmalıdır erkek önce uzatamaz ve kadın merdivende önde olur kim sağda oturmuş kim solda yürümüş önemsizdir garsona bakar mısınız denir

0|0
    0|0
  • 1-Kafasına göre
    2-Farketmez
    3-İstediği yerde otursun
    4-Kim daha istekliyse
    5-Hop baksana birader
    6-Elimizle

0|0
    0|0
  • 1. sağ tarafı
    2. arkasında
    3. karşısında
    4. erkek
    5. garson bakar mısınız lütfen?
    6. çorbaya yakın tutarak sıkılır

0|0
    0|0
  • Sağ, ön, sağ, kadın, el kol yapılmaz seslenilir, diğer elini siper ederek sıkılır çatalla sklmaz.

0|0
    0|0
    • Eskiden kılıcı sola takarlarmış eğer tehlike var ise kılıç çekilirken kadın zarar görmesin diye sağda dururmuş ama artık kılıç taşımıyoruz bu nedenle solda yürür bayan:D

• Benim kılıç duruyor hala.

• Sol- arkasında- karşısında- erkek- göz teması- limonsuz veya sıkılmış istenir.

0|0
    0|0
  • sağ-on-karşılıklı-bayan-bakarmısınız-güzelce damlatırız. :) acsam hunharca.

0|0
    0|0
Yükleniyor...