Yerli diziler kendi kültürümüzü yansıtıyor mu?

Dizilerdeki yaşam şekilleri öz kültürümüzle alakası var mı?

0|0
12|17

En İyi Kız Görüşü

• Daha hiç evde takım elbiseyle televizyon izlememiştir babam:) ben de akşamları bilgisayara etek ve şık bir bluzla oturmuyorum. E makyaj da yapmıyorum :))

Ayrıca evde topuklu ayakkabıyla da dolaşmayız genelde...Rahat değil o açıdan...

Bunlar da kültürün bir parçası sonuçta..:P

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Dizilerimiz evde değil, Otağda geçsin. Her ailenin keçileri olsun. Çocuklara herhangi bir kahramanlık göstermediği sürece isim verilmesin. Ağaç kavuklarında, gökyüzünde, denizde peri kızları serpiştirilsin. Bir Dede Korkut olsun. Dizilerimizde boy boylansın, soy soylansın... Orta Asya ya geri dönüp, kımız içile, ciritler oynana... Öz Kültürümüz yaşatılmalı... (uykusuzum, ne dediğimi bilmiyorum)

1|0
    0|0
  • iyide kendı kulturumuzden bızden bişeyler olsa ,şahsen ben, izlemem , nasıl olsa bende aynısını yasıyorum dıye.. farklı oldukları için izlenıyorlar zaten.. He o hayatları örnek alıp yasamaya çalışanlar da vardır mutlaka ..

0|0
    0|0
  • Modern (!) ailenin olduğu diziler var hani.Çocuklar her haltı yer aile gayet normal karşılar " aaa hayatım biz medeni ve modern bir aileyiz ".. tabii.. Gerçek hayatta kim o kadar serbest merak ediyorum .. Özellikle bu tarz dizilere gıcık oluyorum..

0|0
    0|0
  • kültür öyle ise ben kültürsüz olmaya razıyım.kimin kimle olduğu belli değil,normal hayatta yapılmayanlar dizide olunca normal gerçekte çoğu zaman :((((( ÖLÜM

0|0
    0|0
  • Genellikle yansıtılmıyor ama yansıtanlarda az sayılmaz

0|0
    0|0
  • Kendi kültürümüzün ne olduğu konusunda güncel bi fikrim yok.

0|1
    0|0
  • ne alakası var ya yatan yatana sanki türk kültürü böyleymiş gibi kızlık sorunu aşılsında ab ye girilsin diye böyle kültürü bozmaya çalışıyolar

0|0
    0|0
  • dizilerde buyuk olcude batıya ozenti var. ayrıca bana gore dizilerde halktan samimi kişilikler ön plana cıkmalı ancak bizim toplumumuz nedense zengin hayatları anlatan dizileri pek bi seviyor

0|0
    0|0
  • (bkz: batinin benzetme operasyonu, modernlestirme (!) cabasi)

0|0
    0|0
  • Diziler tek tip degil sonucta. Bazilari yansitiyor bazilari yansitmiyor.

0|0
    0|0
  • Bazıları yansıtıyor da genelinin yansıtmadığı kanaatindeyim.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Bu diziler toplumu şekillendirmek için yapılıyor. Kurtlar vadisinin yazarı bizzat Star TV de itiraf etti "biz burda ciddi bir iş yapıyoruz bu sadece bir dizi değil, toplum mühendisiliği bizim işimiz, biz toplumu şekillendiriyoruz" diye açık açık itiraf etmişti zamanında. Sonrada ATV ye geçti... Bu ergenekon tutuklamalarında polat alemdarın ağzından "bu gazeticiler aslında gladyonun adamı, gladyo böyle oyun oynuyor" gibi cümleler sarf ettirilerek insanların bu saçmalıklara inanması sağlanıyor. Aklını kullanmayan aptallar sanıyor ki "aaa dizide böyle olmuştu, demekki bu içerdekiler aslında suçlularmış, suçsuzmuş gibi göstermeye çalışanlarda komple gladyocuymuş, ergenekoncuymuş" diye düşünüyor...

Öbür yandan gavak yelleri mi öyle bir dizide kızlar zaten önüne gelenle düşüp kalkıyor. Birinin kaç sevgilisi oldu sayamıyorsun zaten... Kimin eli kimin cebinde...

Sevdiğim ezeldizisine bile son anda "bade" diye bi kızı monte edip bekareti ile alay ediliyor. Bu hanım kızımızıın ailesi de tutucu. Evinde mazbut ev kızı, dışarıda her istediğini yapan biri oluyor. 2 yüzlülük normalmiş gibi gösteriliyor.. Sonrada ezelle bir güzel yatırıyorlar. Ve "bunlar çok normal, bekaretini sevdiğine verebilirsin" imajı veriyorlar. Tabi sonunda dımdızlak kalmasının üzerinde durmuyorlar.

Yada bihter olayı var. Şan şöhret entrika, yalan dolan, hile hurda haş. Zenginlikler içinde. İnsan sanıyor ki böyle çatal dilli yılan olursan öyle zengin olursun. Bunlar psikolojik çıkarımlar. Açıkdan denilmiyor ama bilinç altına yerleştiriliyor insanların.

Hemen her dizide var bu gibi olaylar. En kalitelisinden en dandiğine kadar.

Asıl olay yurt dışından ülkemizi kontrol edenlerin planı. Aile yapısı bozulursa toplum bozulur. Ailedeki en kuvvetli halka olan bayanı bozarlarsa aile biter. Ailerlerden oluşan toplumda biter. O yüzden Türk bayanının elinde,özünde güzel ne varsa tek tek saldırıyorlar. Gördüğüm, başarılı da oluyorlar.

"Bekaret mi? Aaa ne kadar demode. Artık kalmadı öyle şeyler... Sadakat mı? Aaa herkes aldatıyor ne var 1 kere aldatsan. 2 yüzlülük mü, e ne var canım, herkez ikiyüzlü, yalancı. Ama herkes öyle, sende öyle olursan bir farkın olmaz ki." mesajını TV deki dizilerden veriyorlar. Eee gecesi gündüzü TV olan insanlarda meğer herkes böyleymiş diye sanıyor. Belirli bir aşamadan sonrada insanlar bu şekile girmeye başlıyor.

Gidişat? Mesela amerikada 18ine giren çocuklar rahatlıkla sokağa atılabiliyor. Yada çocuklar yaşlı ebeveynlere bakmıyor. Ne halleri varsa görsün diyor... Aileler kendi içindeki karmaşa ile uğraşırken oralarda da siyasetçiler insanları sömürüyor, paralarını çalıyor vs.

Ve bağımlı oluyorlar, iş verenlerine. Çünkü işten çıkartılsa sığınabileceği ne anne babası var, ne tanıdıkları. Yani "yeter lan" diyebilme potansiyelleri kalmıyor. Ne istenirse yapmaya mecburlar.. Ama arkalarında aileleri olsa, muhtaç duruma düştüklerinde yardım edecek tanıdıkları olsa kimse onlara köle muamelesi yapamaz.

Kısaca: dizilerdeki yaşam şekillerinin, bizle hiç alakası yok.

1|0
    0|0
  • Bir akasya durağı çilekeş taksicilerimizin hayatını göteriyor.Bir küçük sırlar gençlerimizin ne büyük zorluklar çektiğini,bir arka sokaklar arka sokaklarda neler olduğunu,bir aşk-ı memnu ise aile içi sıcacık ilişkileri gösteriyor.Büyük buluşma ise sadece bu hayatı değil öbür tarafı da göstererek bu sıralamada hepsini geçer.Sihirli annem,selena ise ,valla çok düşündüm onlar neyi gösteriyor bulamadım

1|0
    0|0
  • Ya bırakın allahaşkına toplum en aşağıdan çökmeye başlamış "gaynım bana gaydı" diyen köylüleri mi istersin, 4 eşli adamları mı istersin, imam nikahlı eşini aldatan başka adamla imam nikahı kıyan çok eşli kadınlar mı istersin, ensest de gırla gidiyor.

Diziler çok masum bence..

0|0
    0|0
  • Yerli dizilerden bir tek Sülüman'ı seyrettiğimden dolayı pek bir şy söylemem mümkün değil ama zap esnasında gördüklerim:

Öyle bir geçer zaman ki: her bölümde salya sümük ağlayan bir çocuk.

Adını feriha koydum: mağdurum da mağdurum.

Kavak yelleri: 2 dakikanın üzerinde mutluluk yasak.

Küçük sırlar (sanırım böyleydi): Gözleri kız, kendince zeki bir şeyler söyle, şeytanlık yap, öbürlerini üz.

Hep konuşulan bu dizilerde hep bir dram, hep bir üzüntü. Millet dram delisi olmuş. Bire bi kültürümüzü yansıtn dizi yoktur zannımca.

0|0
    0|0
  • (Ben yurtdışına çıkmadım,oranın insanı bilmem ama)Bence yabancı diziler de oranın insanını anlatmıyor,zaten dizilerin pek çoğu kurgu,toplumsal yaşamı yansıtan şeyler değilki

0|1
    0|0
    • Bravo amoklavin +1 verdim.Dizilerin kurgu olduğu gerçeğini bilmiyordum.Dexter biyografi değil miydi?Lost adasına tatile gitme hayallerim vardı benim.Demek hepsi kurguymuş :(

• şaka mısın ciddi mi anlayamadım?

• yerli dizilerde hep üst zengin kesimin hayatı geçmekte.. son model arabalar, müthiş konaklar, deniz kenarında evler, dev holding binaları, yatlar vb bunlar hep geçer ortalama bir Türk ailesini yansıtmaz..

0|0
    0|0
  • birçoğunda öz kültürümüzden kayma(!) ve kaydırma(!) eğilimi var dizilerde malesef ki...

0|0
    0|0
  • Birçoğu maalesef yansıtmıyor. Genelde çok uçlarda yaşayan insanlar ve onların hayatları servis ediliyor.

0|0
    0|0
  • Behzat Ç. dışında hiçbir dizi yansıtmıyor bence.

0|0
    0|0
  • Behzat ç hariç hiçbiri yansıtmıyo

0|2
    0|0
  • kesinlikle hayır.artık bayıyor.sanatçıların kendilerinin bile yaşamadığı zengin şaşaalı lüks hayatlar...mutsuz evlilikler.aldatanlar aldatılanlar,uçkur sevdalıları para meraklıları ...kısaca sorunlular.bir başka dünya onların ki...

0|0
    0|0
  • Her adım başı toplumsal mesaj gönderen misal çocuklar duymasın gibi bayıltıyor adamı hiç sevmiim:)

0|0
    0|0
  • Bizim aile Aşk-ı Memnu gibi. Kim kimi götürüyor hiç belli değil.

Korkuyorum.

0|1
    0|0
  • bazı diziler evet bazı diziler hayır

0|0
    0|0
  • örneğin hangi aile evlilik tazelemiş soruyorum? :)

0|0
    0|0
  • Bazılarının hiç alakası yok ama yansıtanlarda yok değil

0|0
    0|0
  • Zengin kesimi hitab ediyor.Halbuki ülkemizin gelir düzeyi belli.

0|0
    0|0
Yükleniyor...