Biri benim yıllardır kafamı kurcalayan sorumu cevaplasın artık! Sıcaklık milyon derece olabiliyor iken soğuk en fazla -273 derece neden?

biri benim yıllardır kafamı kurcalayan sorumu cevaplasın artık!
sıcaklık milyon derece olabiliyor iken soğuk en fazla -273 derece neden?
evrende daha soğuk bir yer yok mu evrende :-? yoksa neden yok?

0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

• çünkü -273 C de yani 0 K de hiçbir maddenin atomlarında titreşim ve kinetik enerji kalmamış oluyor

Isı: Bir maddenin tüm atomlarındaki titreşim enerjilerinin toplamıdır.

Sıcaklık: Bir maddenin atomlarındaki ortalama titreşim enerjisidir.

Eğer bir maddeyi -273 santigrat derece yani 0 kelvine kadar soğutabilseydik maddenin hiçbir atomunun titreşim hareketi yapmadığını görebilirdik. Biraz kuatum fizigi ile ilgili biraz karıştırmak lazım

Eğer titreşim hareketi yoksa ısı yok demektir dolayısıyla 0 kelvinden daha düşük bir sıcaklığa inmek imkansızdır. (0 Kelvine inmek de mümkün değildir.)

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 6

• Sen bu iki ucu değişken görüyorsun ama , asıl değişken bunu düşünen bizleriz. . Yani evrenin bir matematik ısısı var ve biz kendi yarattığımız ölçüde eksi ya da artı diyoruz. Oysa bizim tahammülümüz asıl o ısı çubuğu üzerinde basit bir değişken

0|2
    0|0
  • çünkü evren güneş sistemi üzerine kurulmuş güneş de hali ile sıcaklık yaydığı için dünya dahil bütün gezegenlerbunun etkisi altında eğer kisistem tam tersi olsaydı evrenin merkezi güneş değilde ısı yerine soğuk hava akımı yayan bir gezegen olsaydı dediğin olurdu ama bütün evrene can veren güneştir bütün gezegenler onun etrafında dönüyo çünkü tabi hepsinidahiyane oluşmasına sebep olan nitekim alemlerim rabbi olan ALLAH. tır

0|1
    0|0
  • Isı tanecik hareketiyle oluşur -273 derecede tanecik hareketi yoktur ve madde enerji kalmaz.
    Bu sebeple -273 derece yani 0 kelvin den aşağı düşemez.

0|1
    0|0
  • çünkü sıcaklığı artıdan bir etken varken soğukluğu artıdan bir etken yok

mesela güneşe yakın gezegen daha sıcaktır çünkü güneş sıcaklık yayar ama güneşten uzak gezegen daha soğuktur çünkü ısı kaynağından uzaktır ve daha az ısı ulaşır. o yüzden daha soğuktur.

özetle soğukluk az sıcaklık ile olur ama yüksek sıcaklığın soğukla ilgisi olmaz lakin soğukluğun sıcaklıkla ilgisi vardır

0|1
    0|0
    • sıcaklığın soğuklukla ilgisi vardır bence :) geceyi gece yapan gündüzdür. gündüzü gündüz yapan gecedir diye düşünütorum. neyse sağolasın adamsın. d

• evrenin başka yerinde bu kural değişebilir

• sanmıyorum. neyse dostum sağol teşekkürler :)))

• Çünkü genişleme olarak alan cokken. Dusun bir atomsun evren kadar genisle. Buzusme olayinda bir yerden sonra tikaniyon. Sinirli yani buzusme. Zaten eksi 273 celciusta elektronlar duruyor kanka.

0|1
    0|0
  • Soğuklukla elde edilebilen birşey yok, ihtiyaç duymamışlar daha soğuğuna

0|1
    0|0
Yükleniyor...