Osmanlı padişahları arasında neden hiç yakışıklı yok?

Günaydın herkese. Sabah sabah nedense osmanlı hakkında araştırma yapmaya, bir kaç şey okumaya başladım ve wikipedia da sırasıyla tahta çıkan şehzadelere ve ailelerine bakarken fark ettim ki sağ tarafta bu padişahların resimleri var.

Bir kaç resimden sonra fark ettim ki bu osmanlı da genel olarak bir çirkinlik var :D

Ressamların çiziminden dolayımı yoksa bu soyla alakalı bir şey mi anlayamadım :D

O kadar padişah arasından yüzüne bakılabilir diyebileceğim ki oda nazaran hadi sadece 3 padişah seçebildim. Onlarda II. Osman, Yıldırım beyazıt ve IV. Murad oldu.

Hele o muhteşem yüzyılda öve öve bitiremedikleri sultan süleymanın resmini gördüm dee ayy sincap surat resmen :D

Gerçi sultanlarında pek güzel olduğu söylenemez ya :)

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Not: Buraya gelip "sen nasıl osmanlı padişahlarını eleştirirsin bıdı bıdısı yapacaksanız hiç cevap yazmayın.

Güncellemeler:
Soruyu gelin bana hakaret edin diye açmadım. Şurada iki gülelim yorumlayalım diye bir soru açtım iyi ki cıvıtın , çirkinleşin demi.
Benim milletim insanlara saldırmaya ne kadar meraklı..
Amacım saygısızlık yapmak falan değildi. Yeter artık. Böyle cevaplar yazacaksanız hiç yazmayın!

0|0
942

En İyi Erkek Görüşü

• Senin amacın saygısızlık yapmak değil değil mi? Böyle bir amacın vardı madem 40 küsür yılını sadece at üzerinde geçiren harem de harem diye tutturan değil de seferlerde savaşan Kanuniyi nasıl eleştirirsin? "Sincap suratlı" ifadesini o yüce insan için kullanırsın? Derdin ne senin anlayamadım? O insanlar ki hayatlarını canlarını Allah katın da hak din olan İslam için adamışlar İslam'ı geniş coğrafyalara yaymak için uğraşıp durmuşlar. At üzerinde Şehit olmuşlar... Onlar ki senin şu an da belki de hayranlık duyduğun Avrupalı devletlere bir mektupları ile diz çöktürmüşler. Savaşlara giderken kefenlerini sarık şeklinde başlarına bağlayıp öyle yola çıkmışlar. Onları da Allah yarattı ve malesef ki seni de Allah yarattı. Ama Alah katın da onlarla eş değer de olmadığını çok iyi biliyoruz.

0|2
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 41

• türklerin öyle karizma bir fiziği yok zaten ortaasyadaki kurganlara yakın herkel tarzı yapılardada tombalak suratlı koca gözlü birşeyler tek karizma bulduğum ermeni tarihçi metteodu zannedersem selçuklu askerlerini uzun saçlı ön saçlarını kazıyan arkadan saçlarının rüzgarla sallanıp uzun sakallarıyla hayvan derisi giysilerinin elindeki mızrak ve kılıçtan emin tarzı tarifi var arkalarında mavi bayraklar şahsen şöyle bakınca siyah atların üzerinde baya karizma gelir bana hatta pasinler savaşında bile olmak isterdim :) neyse osmanlıda tipik kayı uruğunda işte türkler zaten tarih boyunca karizmasıyla olan insanlar değil osmanoğullarınında öyle iddiası yok şahsen çirkin olsalarda tarihe isimlerini yazmışlar saygı duyarım... ama bir sultan sencerin karizması hiçbir hükümdarda yok benim için :)

0|0
    0|1
  • Çizimlerin ve sakalların etkisi diye tahmin ediyorum çünkü Osmanlı padişahlarının çirkin olma olasılığı çok düşük Don..

Hepsi özenle seçilmiş en güzel DNA'ya sahip Rus meleklerin çocukları ee haliyle padişah ırkları zamanla güzelleşmiş olmasık gerek..

0|0
    0|0
  • Soruda iki gülelim diye açtım, eğlenelim diye açtım demişsin ama ecdadımızla dalga geçip eğlenmek terbiyesizliktir. Yakışıklı ya da güzel olsa ne olur karakteri beş para etmedikten sonra bir insanın? Osmanlı ile ilgili daha faydalı bilgiler araştırmanı tavsiye ederim güzelim.

0|0
    0|0
  • Çizimleri o dönemler de çizmemişler zaten, tarihçiler nasıl tarif etmişse vucüt ve surat tiplerini ona göre çizim yapmışlar... Padişahlar çirkin de değildir, hayatları savaşlar da geçerdi çoğu çizimler de göbekli falan gösteriliyor mesela Yıldırım 15 yaşında savaşlara katılmıştır, Osman Gazi Orhan gazi çok iyi padişahlardır savaşlarla geçmiştir ömürleri. Kanuni yine at üzerinde ömrü geçmiştir, mesela 4. Murat vardır o kadar iyi bir vücudu vardı ki padişahlar arsında en heybetlisiydi. 100-200 okkalık güllelerle tamüm yapardı, attığı oklar mızraklar kalkanları delerdi.

Birde o sincap suratlı gibi benzetmeleri git babana yap, o adamlar olmasa annen belli baban belli olmazdı haberin olsun. Bu arada Türk tarihi sadece Osmanlıdan ibaret değil...

0|0
    0|0
  • Dikkat ettiysen yaşı diğerlerine göre küçük olarak resimi olanları yakışıklı bulmuşsun... Osmanlı padişahlarının genellikle 40 yaş üzeri resimleri mevcut... Cüneyt Arkının şimdiki halini biliyorsundur... Ayrıca giyim tarzları da yakışıklıklarını gizliyor... Yanlış anlamayın onların giyim tarzında problem yok, şimdikilerde problemm... Spor kesim tişört ve düşük bel pantolon giymedikleri için SEN ÇİRKİN GÖRMÜŞ olabilirsin...
    Diğer konuda da arkadaşlar zaten cevabını vermiş... ( güzelliği fizikte arama durumu)

0|0
    0|0
  • Osmanlı'yı yıkamayacaksınız!
    Bir şeyler yanlış oldu ama du bakalım:(

1|0
    0|0
  • Kardeşim o insanlar tipleriyle değil liderlikleriyle ön plana çıkmış insanlar o yüzden bir şey düşünmemizi gerektirecek bir durum yok. Şimdide çok tipsiz erkek var ve padişahlık olsa o tipsiz adamlar padişah olabilirdi. :)

0|0
    0|1
    • Liderlikleriyle öne çıkmaları ne alaka?
      Ben tiplerinden bahsediyorum, başka şeylerle bağdaştırmaya gerek yok :)

• Tipleriyle ilgili bir açıklamada yaptım zaten. Eminim o zamanda yakışıklı insanlar vardı ama tahta çıkanlar öyleymiş. Yapacak bir şey yok. :)

• Yanlış düşünüyorsun ordaki resimler gerçegi yansıtmıyor öyle heybetli padişahlarımızın şehzadelerimizin yigitlerimizin hepsinin güzel olmadıgını söylemek yanlış olur.

Emin olki çogu yakışıklıdır resimlere aldanma..

1|0
    0|0
    • Ve sakın hakaret ederek konuşma tamam çirkin dedin saygı duydum yinede ama sincap şu bu gibi tabirlerde bulunma sende saygı duy tarihine ve o şanlı insanlara.

• Bir kactanesi canlı gördün diye sorarım sana resamlarrin dandikligi.2 cisi o fotolarin hepsi yasli halleri heralda 40 50 yaşındaki adamlardan hoslanmiyosun sanirsan ve 3 ncu yanlism yok sa sultan mahmut avruba seyahati var Fransaya gidiyor ve hayranlik lari anlatıyorlar bir büyük zaata

0|1
    0|0
  • Alakası yok. Ressamlarin çizimi tabi etkiliyor. Fakat ben yakisikli olduklarini dusunuyorm çünkü zamanlar farkli ve zamanlardaki yakisiklilik anlayışı farklı mesela sakal ozamanki insanlara daha yakışıklı gösteriyordu vs. Vs. Zamana göre degerlendirin

0|0
    0|0
  • Ressam işidir knk O zmnlar millet teknoloji demeye dili Dönmüyordu..:)
    Ama En Yakışıklısı Sultan Mehmethan mış Bildiğim kadarıyla..

0|1
    0|0
  • padişah ben olsam değişirdi bu düzen

0|0
    0|1
  • bence 700 yıl dünyaya hükmetmiş türk hükümdarları hakkında böyle bir konu açman yanlış doğrusu. ama yinede cevap olarak ressamlar ile alakalı olduğunu düşünüyorum. duyduğum kadarı ile padişahlar da resmi aynı olarak değil değişiklik yaparak çizdiriyorlarmış. birebir kopya istemiyorlarmış.

0|0
    0|0
    • Neden birebir kopya istemiyorlarmış ki

• tam bilmiyorum ama öyle duymuştum. Mesela F. S. Mehmet in burnu aslında o şekilde kemerli değilmiş. ama öyle çizdirmişler.

• Güzelim o zamanda resim sanatının izlediği bir akım vardı. En basitinden Mona Lisa ne kadar güzel bir kadınki resimde. Hatta kadın değil erkek bence diyenler oldu :D sen düşün artık. Halbuki Leonardo orada en güzel altın orandaki hatunu çizmeye çalışmış.

0|0
    0|0
  • eleştiri yapmıcam ama minyatür ve ve bazı eski o dönemin çizimlerine bakara yorum yapmak çok yanlış olur

1|0
    0|0
  • Soruyu gülelim diye açtım hakaret etmeyin diyorsun ama senin gülmek için seçtiğin konu, tarihine ecdadına saygı duyan insanlara hakaret niteliği taşıyor, o sebepten kendine gülecek başka konu bul küçük hanım.

0|0
    0|0
  • Çünkü bi' çoğu akraba evliliği asşdmkadsg

0|0
    0|1
    • Hahahahhahaha :D :D

• Güldüğüne göre almak istediğin cevabı almışsın görünen

• Gençler bizde osmanlı torunlarıyız, orada mütabıkız.
      Hatun eğlenmek istemiş biraz eğlenelim, her daim ciddi olacağız diye bişey yok..

Eleştirilere kapalıyım, etmek isteyen özele gelsin buradan rahat sövemiyorum :/

• Ne alâka. Hepsi de yakisikli hem de karizmatik

0|0
    0|0
  • 4. murat fena değil gibi birde yiğit padişahmis zamanında padişahlar sefere gitmezken bizzat savaşmis bagdati fethettmis.

0|0
    0|0
  • O cirkin dedigin adamlar dunyanin afedersin ama mina koymuş. Sen hala aksama ne yapsam diye dusun ve dahada alcalma derim.

0|1
    1|1
  • Erkekler Devam
    21

Kızlar Ne Diyor 9

• ben çizimle alakalı olduğunu düşünüyorum. ben bu yeteneksizliğimle burak özçiviti bile maymuna çevirebilirim şahsen :)

0|1
    0|0
  • büyük ihtimalle çizim tekniğiyle ilgili sadece padişahlar değil o dönemde çizilen resimlerin geneli aynı herkes çirkin olamazya :)

0|0
    0|0
  • Bence o resim de derinlik verilmeden çizildiği için öyle görünüyor olabilir, bildiğim kadarıyla Fatih Sultan Mehmet Han'ın dönemine kadar resmini çizdiren padişah olmadı. Gerçekte daha farklı ve daha yakışıklı olabilirler bilemeyiz

0|0
    0|0
  • canım adamlar bızım gıbı gecıp poz vermedı orj ınal kamaralara çizimler sayesınde görüyorz belkıde daha ykısıklı ereden bılıcez

0|0
    0|0
  • Günümüzde güzel adamlar boş gezenin boş kalfası olduğuna göre, eskiden de aynıydı demek:) çirkin adamlar güzellere göre daha üst noktalarda bulunurlar

0|0
    0|1
  • hepside baba yiğitlermiş bence yeterli:) ah o zamanlarda yasayaydık bir hurrem olmak için neler vermezdik acep:)

0|0
    0|0
  • II. Selim çok yakışıklıymış. Öyle diyordu İlber Ortaylı

0|0
    0|0
  • Bencede değiller ama seçtikleri Sultanlarda çirkin eskiden güzellik anlayışı farklıymış demek ki

0|0
    0|1
  • Amaaan ben sevmem osmanlı padişahlarını.
    Kardeşini doğratan deliler hepsi

0|0
    1|0
    • Tarihini yanlış biliyorsun dünyaya nam salmış Allah'ın yücelttigi osmanlı devletine böyle sözler söyleme iyi araştır muhteşem yüzyıl veya dandik osmanlı filmleri hep yalan dolan..

• Hiç biri ne kardeşini, ne evladını boğdurmamıştır diyorsun yani:)

Yükleniyor...