NEDİR BU YABANCI HAYRANLIĞI?

insanların bir çoğu bir şey yabancılardan gelince ona daha çok iltifat ve yönelmede bulunuyorlar, yabancı müzik, yabancı sevgili, onların hayat ve giyim tarzına özenti...
Bunun sebebi nedir? özenti mi, yoksa aşağılık duugusuna sahip olmak mı? nedir sizce? cevap veren herkese teşekkürler

0|0
4|0

En İyi Kız Görüşü

• yabancılar tv ve eğlence dünyasıyla ilgili her konuda daha iyi çünkü. şarkıları, şovları, oyunulukları, dizileri, mütevazilikleri... inkar edilemez bir gerçek bir kere bu. tamam sen bizimkileri daha çok beğeniyor olabilirsin ama onların daha iyi ve kaliteli oldukları bir gerçek. o kadar iyi ve başarılı olmalarına rağmen ne kadar mütevazi ve düşünceliler bir de bizimkilere bak 3-5 kişi kendisini tanıdı diye bir havalar bir havalar bir nankörlük. bunun vatan hainliği olduğunu düşünenler var. asadfdga komikler. ne alakası var? kimse rihanna varken demet akalın dinlememi beklemesin. :)) ya da beyonce varken çakması hadiseyi dinlememi beklemesin. türkiye dekiler bir kaç istisna dışında hep onların çakması, kopyası, taklitçisi. o kadar mütiş olunca bazı hataları da daha hoşgörülebilir oluyor. aşağılıkla falan ne alakası var? ve yabanı hayranlığı niye bu kadar eleştiriliyor anlamadım. hiç bir şey beceremeden saçma bir şekilde yüceltilen insanlar yerine hakkıyla ve gerçek bir kaliteyle bir yere gelmiş insanları seviyorum. gayet normal.

0|0
    0|0
    • *mütiş yerine müthiş olacaktı pardon. :D dediğim gibi özentilikle alaksı yok sadece kalitelerinin farkındayız.

• tabii ki bizim de var. yukarıda da belirttim zaten istisnalar var diye.
      tabii ki sanat açısından değerlendireceğim.
      onlar sanat yapıyorlar ve sanat açısından değerlendirmek lazım.
      sanat olanları değerlendirmek lazım. sanat yapıyorum ayağına saçma sapan işler yapan burnu havada kişileri dinleyemem kimse kusura bakmasın.
      3-5 kişi kendisini tanıdı diye bir havalar, kabalık, şımarıklık, nankörlük, hor görme, aşağılama, üstüne üstlük yaptığı iş de hiçbir şeye benzemiyor.
      neyine değer vereyim şimdi ben bunun?
      ayrıca 1970-80 li yıllarda olanlar niye şimdikilerin suçu olsun? 1970 de benim annem bile doğmamıştı daha ne suçu var şimdikilerin o telifi yapanlarla ve evet dediğin tarzda şeyler olabilir ama sonuçta bu bizim yapımların büyük bir kısmının ne kadar kalitesiz olduğunu, onlarınkinin de ne kadar kaliteli olduğunu değiştirmez. ve yapımcılar öyle şeyler yapmışlarsa oyuncunun, şarkıcının, şovmenin suçu ne?

• ne olursa olsun saçma saçma şeyler yerine gerçekten iyi ve güzel olduğunu düşündüğüm yapımlarla ilgileniyorum ben aksi takdirde şebek şebelek insanlara boşuna milyonlar kazandırma benim mideme göre bir şey değil.

Kızlar Ne Diyor 3

• Neden özentilik ya da aşağılık duygusu olsun ki? Öncelikle şu küreselleşmeyi kabul etmek lazım, her şeye yerli yabancı diye damga vurmadan önce. Sanat evrensel, müzik evrensel... Bir işi kim iyi yapıyorsa onu takdir etmek lazım. Bunun yabancı hayranlığıyla ne ilgisi var. Sadece tek bir ülkede yapılan işleri takip etmek mi iyi olan yoksa dünya vatandaşı olabilmek mi? Dünyada görülmeye değer bunca şey varken niye kendimizi kısıtlıyoruz da böyle yapmayanları özenti, yabancı hayranı diye yaftalıyoruz?

1|0
    0|0
    • sanat sanat müzik de olarak kalmıyor bence, bu şekilde zihinlerimize farklı olgular kodlanıyor. zaman ilerledikçe de yozlaşma kaçınılmaz oluyor.

• Ben yozlaşma olarak düşünmüyorum bir şeyi beğenmek geri kalan her şeyi küçümsemek anlamına gelmiyor ayrıca gelişim denen bir şey var ki onu yabancılar bizden daha iyi başarıyorlar, her zaman ah eskiden şöyleydi demek, ya da hep geçmişi yaşamaya çalışmak mı en iyisi hep aynı mı kalmalı her şey? Eğitimle ilgili bu yozlaşma sence Türkiye^de eğitim ne durumda, haliyle çoğu şeye karşı bilinçsiz bir yaklaşım sergileniyor. Farklı şeyleri sevmek yozlaşma demek değildir, aksine yeniliği, farklılığı reddetmek daha büyük yozlaşma, ne yapalım sadece dünya Türkiye 'den ibaretmiş gibi mi yaşayalım? Geri kalanları reddedelim ki böylece bozulmadan kalalım mı?

• benim kanaatim, yabancı olan şeyleri (müzik, film, yaşam tarzı vb.) bilen sayısı az olduğundan bizde bilenler prim yapmaya çalışıyor, onların çevresinde bulunanlarda buna çanak tutuyor. küreselleşme adı altında tüm kültürleri birleştirip bir sentez üretme çabası gibi bunu açıklayanlar olsa da bence kültürlerin yozlaşması ve ortadan kaldırılması için yapılan bilinçli hareketlerdir bunlar..

0|0
    0|0
    • kültürlerin yozlaşması ve ortadan kaldırılması tezine kesinlikle katılıyorum, bunu sistematik bir şekilde uyguluyorlar

• söylediklerini çok iyi anlıyorum ve hak veriyorum. ben ise çoğu kişinin aksine anadolu kültürünü, köy kasaba hayatını, ortasına soba kurulan mahalle kahvelerinde okey oynayan adamlar görmeyi falan özlemeye başladım. malesef ki heryer giderek yozlaşıyor. artık öyle şeyleri sadece yeşilçam filmlerinde görebildiğim için yeşilçam tutkunu oldum çıktım... yabancı film izlemiyorum... burada bazen yeşilçamla ilgili sorup film tavsiyesi istediğimde 2-3 cevap zor geliyor veya hababam sınıfı vs gibi herkes tarafından bilinen klasikler önerilip işin kolayına kaçılıyor.. ama yabancı film tavsiyesi sorulduğunda en az 20 cevap geliyor.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...