Karadeniz kültürü hakkında ne düşünüyosunuz?

Çok kişinin Karadeniz kültürünü ve özellikle şivesini sevdiğini duydum. Acaba ben Trabzon'lu olduğum için mi bana iltifat anlamında söylüyorlar.. Sizlerden gerçek düşüncelerinizi alabilir miyim?

0|0
7|11

En İyi Erkek Görüşü

• Karadeniz, insanıyla, yemeğiyle, doğasıyla öne çıkar benim için. Biliyoruz ki, kurdukları mantık dolayısı ile birçok fıkraya konu olmuşlardır. İstemeden bile adamı delicesine güldürebilirler. Rahmetli babaannem Trabzon Sürmene'liydi, altın gibi bir insandı. Bir gün emeklilik döneminde oralara bile gidebilirim; öyle bir severim Karadeniz'i...

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Bir karadenizli komşu teyzemiz vardı (trabzonlu) bizim evde okey oynuyoruz saatler akıp geçmiş caminin hocası başladı ezana... amaaann teyzeyi göreceksin bi fırladı yerinden ''uuyy hocaya rezil'' olduk diye arkasına bakmadan evine kaçtı biz okey taşlarıyla kalıverdik öyle

Sempatik insanlar kafala rı garip çalışsada cin gibiler :))))

0|0
    0|0
  • ben enerjilerine bayılıyorum. karadeniz insanında bambaşka bir hareketlilik ve sempati var. genelde insanları yöresel, dinsel,milletsel ve her türlü sel ayırmayı hiç sevmem ama karadenizlilerin ortak yaşam kültürlerini de ortak eğlenme anlayışlarını da (dertleri dahi olsa o gümbürtüde unutup gidiyorlar:) çok sempatik buluyorum. karadenizli falan da değilim ayrıca.

0|0
    0|0
  • Karadeniz horonlarını değil ama Ağıtlarını severim.

Kültürü ve dili de hoş gelir bana...

0|0
    0|0
  • konusmaları cok sempatık oluyor boyle anıden sınırlenıyolar fılan guzel hayatları var bence çay toplamaya gıdıyolar tarlaya gıdıyorlar yaşasın dunya mısalı.

0|0
    0|0
  • Ben de konuşma tarzlarını falan severim, sempatik olurlar bence. Ama çok sinsileri de oluyor karadenizlilerin bildiğim kadarıyla.

0|0
    0|0
  • bi karadenizli olarak kendimizi seviorum :))

0|0
    0|0
  • Of'lular ve Giresun'lular hariç Oflular cok küfürbaz sütten agzım yandı giresunda gece yaşamı içki ne varsa allah korusun bidaha karsılaşmak istemem

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• konuşmalarını seviyorum... hele bazıları var ki hem şiveli hem de hızlı konuşuyor, ne dediğini anlamak mümkün olmuyor :) eski mahallemde rizeli bir fırıncı vardı, adam 5 saniyede 15 cümlelik laf ediyordu, hem de şiveli. çoğu zaman dediği şeyi birkaç defa tekrarlattırıyordum ne dediğini anlamak için. bazen de anladığım 3-5 kelimeden yola çıkarak cümleyi tamamlamaya çalışıyordum :) onun dışında, karadenizlilerin vatanseverliklerini, misafirperverliklerini ve kendileriyle dalga geçercesine mizahi yönlerini seviyorum...

amaaa... karadenizlilerin silah meraklarını (karadenizde her evde mutlaka silah bulunur derler. abartı payı olsa da gerçeklik payı da vardır) ve özellikle trabzonluların hamsi meraklarını, her şeyi hamsiiye yormalarını ve adeta hamsiye tapmalarını sevmiyorum...

benim eski işverenim trabzonluydu. tabii bir şerefsiz için koca bir şehrin ya da bölgenin insanlarını kötülemek olmaz ama onun yüzünden sempatim azaldı diyebilirim...

0|0
    0|0
  • Her lafında "biz X'liyiz". (X=Karadeniz, Trabzon, Rize, Of vs vs) formatında açıklama yapan/gözdağı veren tiplere gıcık oluyorum. "Yani?" diyesim geliyor.

Şu ana kadar pek uyuşamadık ama bu tarz kültürleri yerinde yaşamak lazım. Şehir ortamında sırıtabiliyor ya da tipler tam anlamıyla o ruhu yansıtmıyor. Bunu belirli yörelere giden herkesten duyuyorum.

0|0
    0|0
    • şehir ortamında her köylü sırıtır ve x liyiz ne dmk ilk defa duydm seneden bn sdece rizeliyim mesela

• Sohbet şöyle gelişir.

- Şunu şöyle yapmak iyi olur vs vs

- Biz Trabzonluyuz, bizde kabul olmaz.

- Ok.

• İltifat değil bence, severiz genel olarak Karadeniz insanını, sempatik, insan canlısı olurlar, muhabbetleri güzeldir.

0|0
    0|0
  • enerjileri ve konuşma tarzları insanı buyuluyo ve tabiki samimi ve misafir perverlikleri onları cok ayrı bi yere tasıyo

0|0
    0|0
  • rizeliyim karadenizli olduğm için mutluyum ama karadeniz insanı birz insafsız katı kalpli oluyor ve de çok hırsız çıkıyor bizm orlrdan mesela başkanımız ama çok iyi insanlarımızda var bunu bir bölgeye sığdırmamk lazım ama türkiynn en güzel en eğlenceli yeri bence karadeniz doğu karadeniz :)horonuyla sohbetiyle yemekleriyle doğasıyla deniziyle bitane

0|0
    0|0
  • Ben çok seviyorum askerde tüm arkadaşlarım karadenizliydi, en sevdiğim can dostum karadenizli ben değilim ama olsaydım mutlu olurdum.

0|0
    0|0
  • Sohbetlerini sevdiğim insanlardır, Giresunlular hariç.

0|1
    0|0
  • Çok karadenizli tanımadım ama genelde burunları biraz havada oluyor. Özellikle karadeniz dışında yaşayanların.

0|0
    0|0
  • 0|0
    1|2
  • kurban olurum o kültüre egeliyim ama en sevdiğim arkadaşlarım karadenizli aile ilişkileri yemekleri müzikleri varmı karadeniz insanı gibi beeeee

0|0
    0|0
Yükleniyor...