Erkekler duygusuz, aşktan anlamaz dense de kadın şair sayısı neden yok denecek kadar azdır?

Acaba yazıda mı kalıyor hepsi?
Daha felsefi bir yaklaşımı olan varsa buyursun cevaplara..

0|1
131|326

En İyi Erkek Görüşü

• En son ne zaman bir kadını sevdin?
    Ama öyle öptün, sarıldın, uyudun falan değil; en son ne zaman bir kadını gerçekten sevdin?
    Kaybetmekten korkarak, yanındayken bile özleyerek, deli gibi kıskanarak, koruyup kollayarak... Delikanlı adam korkmaz diye bir şey yok. Korkacaksın! Sevdiğin kadını kaybetmekten korkacaksın, kıskanacaksın da... Sokakta elinden tutacaksın, tanıdığın herkesle onu tanıştıracaksın. "İşte benim hayatım bu!" der gibi tanıştıracaksın. Güzel bir kadın sevmek istiyorsan onu gülümseteceksin. Çünkü dünyanın en güzel kadını mutlu bir kadındır.
    Bu yüzden kirpiklerini sev bir kadının,
    Avuç içlerini,
    Makyajsız yüzünü,
    Uyku sersemliğini...
    Saçlarını kesen bir kadının çektiği acıyı anlayabilecek kadar sev bir kadını.
    Ve asla bir kadının saçlarını kesmesine sebep olma..

4|1
    0|3

Erkekler Ne Diyor 325

• buna benzer çok yorum yaptım ama bu tip konulara nedense çok dalıyorum istemeden... kendimce sonuçlar çıkarmaya çalışıyorum...
    erkekler duygusuz derken yaratılış esaslarına ve bazen insanın elinde olmadan harekete geçebilen bilinçaltı dürtüleriyle erkeklik kavramı açıklanabilirse bunun doğruluğu ispatlanabilir..
    mesela en çok erkeğin beynini mesgul eden o herkes tarafından da bilinen cinsellik isteği... erkeğin bilinçaltına yaratılıştan kaydedilmiş verilerden en büyüğü ve çoğu zaman aktif olan cinsi birleşmedir.. ki bunun altında çoğalma gayesi yer alır hatta erkek her ne kadar seksten haz almak olarak yorumlasa bile... eğer insan bu hazzı aldıktan sonra bunun bir formaliteden ibaret olduğunu aslında cinsi birleşme sonrası insan neslinin devamının sağlanması olduğunu farkeder ve aslen bu isteğin hayvani bir vasıf olduğunu, çünkü aynı dürtünün hayvanlarda da bulunduğunu kavrarsa bu isteği ARAÇ edinirse bütün asl-ı insani vasıfları güzel huyları kendisine çeker alemlerden kendisine açılan ufukta yüksek burçlara erişmesini engelleyen perdelerden birini açmış olur... aşk ona hiç beklemediği bir anda gelir kadınına insan üstü varlık muamelesiyle yaklaşır... eğer biliçaltının ona dayattığını cinsi birleşme dürtüsünü AMAÇ olarak kullanırsa bunun sonu gelmez bütün hayvani sıfatları üstüne çeker çektikçede aşağı inmeye başlar insani duyguları yok olur.. sevdiğini zannettiği kadını yalnızca kullanır..
    Aşk , Sevgi , tatmin olma.. insandaki bu üç hal birbirinden çok faklı ve ayrı.. bu mevzuya genişce değinmek istiyorum aslında... 6 yıl sonra o ilk anki etkisinden tamamen kurtulabildiğim ilk görüşte aşk mağduru biri olarak erkeğin duygularını anlattım çoğu yerde.. yaşamadıkça inkar edildiği için gerçekten anlayan çok az insan olduğundan şimdi bunuda burada açamıycam.. ama tek söyleyebileceğim.. bu üç hale müptela olmuş erkeklerden her birini ayrı bir dünya olarak kabul etmek gerektiğini ve genelleme yapılacaksa bu ayrımın gözetilmesi gerektiğine inanıyorum.

1|0
    0|0
    • Cok guzel bir yaziydi, Bir erkegi sahsi yasanmis tecrubelerini de icine aldigi icin bence daha da guzeldi, Cok inaniyorum bende bu soylediginize, yani asik olmak, sevmem ve tatmin olmak...3 ayri konudur ve birbirine bir sekilde ucundan yanindan degsede, cok da benzer degiller aslinda.

• sağolun... aslında bunlar daha konunun başlığı bile sayılmaz.. fakat bundan ötesi de söylenmez.. aşk diyoruz ama bu aşkın altında çok ince sırlar yatıyor.. hatta bu sırlar kainatın yaratılış sürecinin en başına dayanıyor..
      aşk dahi ikiye ayrılır aslında..
      aşk-ı mecazi ve aşk-ı hakiki
      Yunus Emre gibi zat-ı muhteremler hakiki aşka muvakıf idi..
      bizlerin yaşadığı ise mecazidir..
      yani insandan insana..
      çok isterdim hakikatine vakıf olmayı..
      ama en azından o alemdende hoş kokular esmişti zamanında...

• yasadiklari aski degil genelde kaybettigi ya da hayalindeki aski yazar sairler yazarlar :))

kadinlar yasar erkekler yazar.. hepsi bu

4|0
    0|0
  • Erkekler duygusu degil ama kadinlar dengesiz.

Eskiden eziktim. Sevgilime siirler yazardim, kitap yazmisligim vardir, surpriz yapardim, cicek alirdim. l*n olmuyo. Ayrilirdik sonunda. Butun kizlar ''yaaa cok guzel mukemmelsin'' diyor ama kendisine yapilinca sıkılıyor.

Yok dedim bu boyle olmaz. Bildigin pic okuz herifin teki oldum. Bu sefer de herkes laf soyluyor. Okuzsun, romantik degilsin, sen ne anlarsin diyordu. Ama bir fark vardi. Kizlae birakmiyodu beni. Romantik olmami istemelerine ragmen okuzluguma baglaniyorlardi.

Kadinlar arafta kalmayi severler. Gariptirler. Ben yillardir cozemedim. Okuz olacaksin ama arada cicek alacaksin.

Neden alttan aliyorsun hep kavga etmek istiyorum diyip ayrilan da bir kadin,

Beni sevmiyorsun diyip ayrilan da kadin

Hal boyle olunca ne kadinin istekleri biter, ne de dengesizlikleri.

Bir anket dolaniyordu yillar once ;

Kadinlar, erkeklerin klozetin kapagini kaldirmasini istiyordu. Erkekler artik klozet kapagini kaldirmayi ogrendi.

Bir anket daha yapildi. Bu sefer de kadinlar klozetin kapagini kapatmalarini istiyordu. Cunku kendileri indirince yoruluyorlarmis.

Yakinda diyecekler ki 'erkekler isemesin'' :D

Kadinlarin her dedigine inanmayin.

2|1
    0|0
  • duygular ve aşk sadece kadınlara verilmez melonaparkta edisonun bir aşkı vardı güneşi camfanusun içine koymak ve başardı... hazerfenin gökyüzüne dokunma aşkı.. beyruninin yıldızlara aşkı.. frederic bastiatın adalete aşkı.. bunlar uzar gider... duygular insanların iç dünyasıdır orada sadece kadınlar yoktur.. ve şiirler sadece kadınlara yazılmaz.. beethoven bestelerinde müziğe aşıktı.. devrimci romantik akımın sanatçılarından voltaire özgürlüğe aşıktı.. ziya gökalp vatanına aşıktı.. şiirler kadınlara yazılan bir yazılı sanat değildir odunlukta cinsiyetle alakalı değil insanların yaşadığı kültürel norm ve değerlerle alakalıdır..

3|0
    0|0
  • Çok basit, çünkü yakın bir geçmişe kadar bırak okutmak kadınların dışarı çıkması bile günah ve ayıp sayılıyordu. Doğal olarak ne edebiyat ne de başka bir şeyin eğitimini almadıkları için bu tarz olaylara girişemiyorlardı. Bu nedenle çok az sayıda kadın şair var. İş sadece hissetmekte bitmiyor yani. O hissedilenleri kağıda dökebilecek kelimeleri bulmak ve güzelce dizmek de kolay bir iş değil. Yani bir kadının içinde ne fırtınalar esse de bunu nlatamazdı zaten. İşte bunlar hep negatif ayrımcılığın getirdiği şeyler. Kadın olmak cidden zor, hala.

1|1
    0|0
  • Kadınlar, genelde hep bir köşede sus pus oturup; aşık olmayı, sevilmeyi bekleyen yaratıklar olarak bilindi. Günümüzde bu durum bir nebze olsun aşılmış durumda. Erkeğin kur yapabilmesi için kadını şaşırtması şarttır. Bu sebeptendir erkeğin bu dallarda daha fazla oluşu.
    Şahsi görüşümü de ekleyeyim;
    "Kadının bilgili-kültürlü olanının g*tü fena kalkar! Erkekler bu durumdan haz alırken, kadınlarda ters teper. Ki zaten öncesinde fazla değerli, tanrısal görüldüğü için, üzerine bilgi-kültürde eklenince; aşk-meşk olaylarıyla öldürdüğü beyni kaldıramıyor.

2|0
    0|0
  • Sana tezat gibi gelen şey aslında senin şiire bakış açın, şiiri algılamadaki farklılığından kaynaklanıyor. Hepimizi insanız, insanlar, düşünür ve hisseder, üzülür, kızar, nefret eder, pişmanlık duyar, merhamet duyar, acır, tiksinir, korkar, utanır, heyecanlanır, aşık olur vs. bunları hissetmeyen bir insan düşüne bilir misin? Bu kadınlarda daha yoğun görünür ama değil. Nüans, kadın ve erkeklerin duygularını dışa vurum tarzı, kadın üzülünce ne yapar, ağlar. Erkek sigara içer, içki içer, dişlerini sıkar la havle der. Kadın sinirlenince ne yapar, çığlık atar, ağlar. erkek, dişlerini ve yumruklarını sıkar. Kadın aşık olursa ne yapar makyaj yapar, alışveriş yapar, erkek ne yapar, kadını tavlamak dil döker. İşte dil dökme safhası şiire geçişte birinci husus. İkincisi erkek ağlar mı, çok nadir. Bir kadın her duyguyu bahane edip ağlayabilir, sinirlenince, üzülünce, utanınca, aşık olunca, korkunca, anne olunca ağlar. Erkek, çok nadir değil mi? Peki erkek de yukarıdaki hisleri hissedebildiğine göre o ne yapabilir. Bu hislerin erkeklerde dışa vurumu nasıl olacak :)

1|0
    0|0
  • kadın yaratılmasaydı erkekten ne köööy ne de kasaba olurdu:)
    erkeği şair yapan kadına duyduğu aşktır.
    kadın Gül dür. erkekse bülbül.
    gül hiç konuşmaz gülmez ağlamaz, sadece durur öylece:) ama bülbül gül için bulutların bile üstüne uçar.
    kadın olmasa dünya da sanat diye bir şey olmazdı.
    iyiki varsınız lan:DDD

3|0
    0|0
  • kadınlar bir dönem şiirle ilgilenselerde ilerleyen yaşlarda dünya dertleri ağır basıyor. yemekti temizlikti derken şiire vakit kalmıyor

1|0
    0|0
  • Çünkü bayanlar duygularını davranış, hal ve hareketleriyle belli edebilirler. Duygularını konuşarak rahatlıkla paylaşabilirler. Ama erkekler bazen en yakınına bile anlatamazlar, kendilerini ve duygularını ifade etmekte güçlük çekerler. Sonra ne yaparlar biliyor musun?

Alırlar ellerine mat siyah dolma kalemi bu " Bu senin için son şiir. Bu kalem , bu kağıt artık bir araya gelmez..."

www.politikadergisi.com/.../...6pf0_1255729306.jpg

0|0
    0|0
  • Kadınlar sever erkekler siir yazar.. Kadınlar evet yazmaz fazla yazanda fazla etkilemez ama kadın aslında şiirin anasidir bazı erkekler şiirden anlamaz ama kadın anlar ona bişey deme bir siir yaz anlar kadın sever erkekte siir yazar yani..

1|0
    0|0
    • Erkeklerin en büyük yanılgısı güzelliktir. Her koşulda ambalaja önem verirler. Erkekler güzel kadınların kusurlarını görmezden gelebilecek kadarda iştahlıdırlar. Güzel bir kadını kaybetmemek uğruna göze aldıkları fedakarlıklar aslında kendilerini kaybetmelerine neden olur. Bir kadının güzel olması o kadının iyi olduğunu göstermez. Zengin erkeklerin mutsuz evlilikleri burada ortaya çıkar çünkü kadınların satın alınamayacağını az önce söylemiştim. Yani nedir? Kadın satın alınmaz güzellik satın alınır. Ruhuna sahip olamadığınız kadınınızın etine sahip oluyorsanız kasaptan et alan bir erkekten farksızsınız.

Hatırlarsanız “kadınlar çiçek gibidir” diye bir söz vardır. Ama çiçekler albenili göründükleri kadar güzel kokmayabilirler. Güzellikler erkekleri aldatmasın. Dünyanın en güzel kadını size özel olandır.

Yani kısaca, özel olan kadın güzel olandan daha güzeldir!

Güzel bir kadına sahip olmak istiyorsanız onu güldürün ama kendinize değil!

• +1 diger mesajimdda unuttum da.

• Himm teşekkürler ederim...

• ben şunu öğrendim ki, kadının isteği doğrultusunda hareket edersen o ilişkinin ömrü çok az olur, çünkü sıkılır senden.. 3 tane sevgilim de sırf bu yüzden bıraktı, eskiden geceleri yatmayıp şiir yazan ben şiirden nefret eder oldum. seveni üzersiniz üzeni seversiniz

1|0
    0|0
  • Schopenhauer - Aşka ve Kadınlara Dair adlı kitabında kadınların duygularının sadece göz boyamak için olduğunu ve yaptıkları resim, müzik gibi şeylerin sadece hobi olarak kalıcağını, asla bu sanatsal etkinlikleri erkekler gibi gerçek duygular içinde yapamadıklarını iddia ediyordu. Kadınları çok aşşağılayan bir kitap ama haklı kısımlarıda yok denemez.

1|0
    0|0
    • Aynen kardesim. Bahsettigin kitabi alicam piyasada var mi?

• Şimdi baktım D&R da var üstelik çokta ucuz bir kitap. Bana hediye gelmişti bir büyüğümden. Cidden kadınlara olan bakış açını değiştiriyor ama yanlış anlama öyle romantik bir kitap değil. Genelde kadınların kusurlarından bahseder.

• Çünkü erkeklere dair ortaya atılan "duygusuz, aşktan anlamaz" söylemi doğru değildir. Sadece duygusuz, aşktan anlamaz erkekler sürekli kızlar tarafından talep edildiği için tüm erkekler için bu kızlar bu tarz bir genelleme yapmışladır. Bu işin sosyolojik yönü.

Diğer taraftan, kadınların şiirden ziyade, roman, tiyatro, sinema gibi alanlarda birçok sanatsal konuda kendini ispat etmişliği vardır. Şiir ilk bakışta yalnız romantizm temalı gibi görünse de aslında sanatsal faaliyettir. Neden şairlerin çoğunluğunun erkeklerden oluştuğu konusu ise erkeklerin reddedilme, acı yaşama ve içsel duyguları dışa vurma güdümlerinin çok daha yoğun olmasından kaynaklıdır. Kadınların reddedilmesi veya aldatılması bu erkeklerin başına geldiği kadar fazla olmamıştır, malum ilişkide teklif eden ve açılan taraf %90 hep erkek olmaktadır, haliyle en çok menfi sonucu erkekler almış ve bu nedenle şiir yazmak gibi bir yeteneği bu acıyı dile getirmek amacıyla gerçekleştirmişlerdir.

0|0
    0|0
  • Daha felsefi olan varsa buyursun demişsin, bende yazıyorum ozaman...
    Az sayıda kadın şair olmasının nedeni... Geçmişte Az sayıda kadın doktor, kadın hakim, kadın bilim adamı olmayışla aynı nedenlerdendir.. Kadınların uygarlık tarihinin başlangıcından beri Eğitim, Bilim, Kültür ve Sanat alanlarında etkin olarak yer alamaması, o tarihlerden günümüze kadının toplum içerisinde çalışma ve sosyal hayata olan dahli ile ilgili konudaki erkeklerle olan eşitsizlik sebepleri yüzündendir...
    Buarada bilinen ilk kadın şair sappho dan beri (M. Ö.630) uygarlık tarihinden günümüze Dünya Edebiyatında
    hatırı sayılır kadın şairler bulunmaktadır...;)
    saygılarımla...

2|0
    0|1
    • Teorini curutmek ya da baltalamak degil maksatim fakat dusuncelerine katılmıyorum. Erkekler m. ö. sinde de gunumuzde de kadini ve cocuklari icin calistilar. yuvalarini korudular v. b. erkegin dusunmek icin pek vakti yoktu. sairlerin neredeyse tamami sakin bir ortamda yalnizken yazmislar siirlerini kadinlarin her donem dusunmek icin vakti oluyordu siirle sarki sozuyle ilgi duymadiklari icin kadin sairlerin sayisi yok denilecek kadar azdir. Kadinlar yazmaktan degil onun icin yazan erkekten dnlemek ister. ne kadar cok yazsanda sıkılmadan dinlerler. kadın şairlerin az olmasi siiri beceremediklerinden ya da 2. Plana itilmeleri ya da eşitsizlik degildi. eger sizin dusunceniz gibi olsaydi kadinlar erkeklere nazaran giyim tarzinda bu kadar üstün. diksiyon ve iliskilerde bilgili olamazlardi. kisacasi erkekler duygularını gizlyemez ve disari vurmakta bor sakinca görmez siirde dile getirmek icin yöntmlerden biri. Kadinlar duygularını gizlemeyi basarir. hesabını ya da planini yapmadan belli etmez

• Kim demiş duygusuzuz diye?
    bir kerem ben çok duygulu bir insanım..
    Bak mesela biraz önce açtım... bunu hissettim.
    Sonra yedim doydum. Bu duyguyu da tattım...

Heeeey gidi hey... :)

1|0
    0|0
  • Arada bir doğruyu söyleyen kadınları ayakta alkışlamak istiyorum. Yazıda kalmıyor, kadınların kaprisleri, sürekli beğeni istemeleri, mızmızlar zamanla bu duyguları köreltiyor. hepsi bu.

1|0
    0|0
  • Aslında şunu diyebilirim ki erkekler ve ya kadınlar daha duygusaldır diye bir tartışma saçma geliyor bana ancak şu açıdan bakarsak kadınlar duygusallıklarını çoğu zaman dışarı vurur ve çok duygusal gözükürler ancak erkeklerin %90 ı içine kapanıktır ve duygularını direk olarak dışa vuramazlar bu yüzden duygusuz öküzler gibi gözükürler :) Ama sıra yazmaya gelince dile gelmeyenler kaleme gelir insanın içindeki o acı, hasret, sevda, aşk ve ihanet ile beslenip büyümüş olan, içinde yıllardır sakladığı duygular akar gider çünkü kağıt onu yargılamaz asla neden bunu yazdın demez ve asla ama asla onu aşşağılamaz. Fakat ne yazık ki gerçek hayata geldiğimizde olay tam tersine dönüp erkekleri içine kapanık olmaya iter. Bu yüzdendir ki erkekler anlayışsız ve kalpsiz gözükür..

0|0
    0|0
  • Erkeklerin çoğunda mantık duygulara ağır basar. Kadınlarda ise tam tersidir. Bu sebeple genelleme yapınca duygusuz gibi görünürler. Ancak hepsinin duyguları olduğu gibi duygusu ağır basan erkekler de vardır. Bunlar iyi döktürürler. Romantik ve duygusaldırlar. İnce düşüncelidirler. Evet, az sayıda ama var.

Bir de çoğu zaman kaçan kadın kovalayan erkek olduğu için daha ziyade erkekler kaybettikleri kadınlar arkasından şiirler yazarlar. Ayrıca bir ayrılığı kadınlar yoğun duygularla ama kısa sürede atlatabilirken erkekler bu acıyı zamana yayar ve kendilerini melankoliye, şiire vs verirler. Bu sebeple erkek şairler daha fazladır.

0|1
    0|0
  • erkek haykırmak ister kadınsa duymak ister.
    erkek dokunmak ister kadın hissetmek ister
    erkek sahip olmak ister kadın ait olmak ister
    erkek yazmak ister kadın yazılmak ister..

2|1
    0|0
  • elini baktıgın zaman beş parmağın beşide aynımıdır değildir, bir erkeğe bakarak bütün erkekleri anlayamazsın , kadınlar duygusaldır romantizm isterler erkekler odundur herseyin hemen olup bitmesini isterler siirde insanın içindeki acığa cıkmayı bekleyen duygularıdır

1|0
    0|0
  • Erkek duygusunu yoğun yaşar o kadar yoğun yaşar ki dışa vuramaz zaten vursa da erkek adama yakışıyor mu yaftasını yer. Vura bilenlerde ya şair olur ya da yazar.

1|0
    0|0
  • Sen hiç deniz kenarında içip sarhos olduğunda seviyodum ulan xxxx i diyip ağlayan bir kız gördün mü_? tamam bazı erkeklerin tek odak noktası bellidir ama bu bütün erkeklerin böyle olacağı anlamına gelmez erkekler sevdimi sizden daha çok sever ki ayrılıkların %90ın kızlardan gelmeside bunun bir kanıtıdır

1|2
    0|0
  • Erkeklerin tek özrü duygularını dile getirmektir yoksa onlar da çoğu zaman sevinçlerini, hüzünlerini, aşklarını, acılarını kadınlar kadar hatta bazen daha da şiddetli yaşarlar, fakat dediğim gibi bunları kadınlar kadar iyi dillendiremezler, ama kalemiyle baş başa kaldıkları zaman içlerinde biriktirdikleri tüm duyguları kağıda akıtıyorlar, bazen rahatlamak için, bazen unutmamak için, bazen de duygularını daha güçlü yaşamak için, belki de kadınlar, erkekler kadar suskun kalıp biriktiremedikleri için kağıdın başına geçince bu kadar başarılı olamıyorlar

0|0
    0|0
  • Bence şundan kaynaklanıyor erkekler karşılarindaki güzel tatlı ve hoş bayanlardan ilham alıp şiir yazıyor ama bayanların ilham alacakları bu niteliklere sahip karşi cins yok maalesef

2|0
    0|0
  • Bana kalırsa kızların genelinde ön yargı ve bencillik mevcut onlara kalsa onlardan başka seven yoktur erkekler sevmez hep aldatır örnek olarak bu sabah gördüm önyargı.. ikizler erkeği hakkında bir çok bilmiş arkadaşımız ayrıll onlar çok inatçı sen onlara mesaj atmadığın sürece onlar mesaj atmaz umursamaz vs bunlardan sadece birini doğru bulabilirim inat. ki bu herkesde var belki biraz bizlerde daha fazla ama umursamaz düşüncesiz olamayız seven her erkek sevmeyen her erkek aynıdır sevmiyorsa böyle olabilir ama seviyorsa her dakika haber almak onu düşünmek bizim kaderimiz gibidir istesekte istemesekte düşünür arar sorarız sadece ikizler değil herkes her burçta bunlar burçlarla alakalı bir özellik değil burçla sevgi düşüncesini bir araya koymak en çok kadınlarımızın işidir ki bu çok saçma. ve gösterdiğin bu örnek için teşekkür ederim evet hepsi yazıda kalıyor bu yazarların şairlerin çoğunluğuda erkeklerde olduğuna göre konuşmalarına hakları yok ve dürüstlüğün için tekrar teşekkür ederim hemcinslerim diyip korumak yerine dürüstçe bunu ortaya sermiş olman için bende senin gibiyim sanırım hemcinslerimden şahsen onlarda gördüklerimden hepsi demeyimde bir çoğundan nefret ederim bu yüzden.

0|0
    0|0
  • kadınlar erkekleri şair yapıyor
    kadında malzeme bol duygu bol erkek bunu
    kullanıyor erkekte ya kaytan bıyık ya da boy post var
    bayan öğlemi adamı şair eder hiç şairle ilgisi olmasada
    bir bayanı bütün lezzetli meyvelere benzetir yani anlıyacağın
    sermaye bol sizde :))

1|0
    0|0
  • duygusuz insan olmaz ama bazılarımız kelimeleri birleştirmeyi başarabiliyor.. kadınlar sürekli duygularına göre hareket ettikleri için onlara göre şiir yazmak anormal bişey gibi görünmüyor olabilir. ya da erkeklerden çok daha seçiciler ve yazmaya deyecek bişey bulamadıkları için yazmıyorlar.. annemi örnek vereyim çok nadir güzel söz söyler bana ama ağladığı zaman benim için zaman durur, herşey anlamsız gereksiz gelir.. hani dağlanırsın ya; atar damarla toplar damarın arasına çivi çakmışlar gibi işte öyle olur insan.

1|0
    0|0
  • Altıncı günün sonunda her şeyi yaratmış tanrı, ellerini yıkayıp çamurdan arıtmaya hazırlanıyordu ki dışarıdan gelen kedi seslerini duydu. ve tanrı gördü ki çamurları henüz kurumuş adem hınzırlık yapıp kedilerin kuyruklarına konserve kutuları bağlamış, onları korkutuyor ve tanrı bunu görüp kızdı ve kükreyip dedi :
    - adem, yaramazlık yapma! yaramazlık yaparsan kırarım kemiklerini!
    ve adem duymazlıktan gelip köpeklere taş atmaya koyuldu. ve tanrı kükreyip dedi
    - çok oldun ama sen ! iyi bir cezayı hak ettin ve tanrı durdu, fısıldayıp şunu dedi :
    - aklıma daha iyi bir fikir geldi… şimdi görürsün sen!
    Ve Tanrı Kadını Yarattı...

0|0
    0|0
    • Tanrı deyince sanatçı mı oluyosun?
      Yaratıcı veya Allah demek bu kadar mı zor :)

• Dini bir konu olmadığından olabilir mi? Sanat ve kültür başlığında farkında mısın?

• İki türlü erkek var şekerim. Birisi su katılmamış odun , diğeride bu odunun aşık olmuş hali :) işte bütün mesele bu. Ve erkek aşık oldumu bir ilham gelir ama kadın aşık oldumu kafası nasıl çalışır bilemiyorum :) onuda size sormak lazım...

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    295

Kızlar Ne Diyor 131

• Çünkü kadınlar baskı altındaydı eskiden beri. Bırakın aşk şiirlerini sokak güzelliğini konu alan basit bir şiir bile yazdırmıyordu ki toplumumuz. Kadınlar okuma-yazma mı biliyordu? 13-14 yaşlarına geldiğinde direkt evlendirilmeye çalışıldığı , erkekler tarafından hizmetçiden bir farkları olmadığını bütün toplumlarda görebiliriz. Kadınlar , özgürlüklerini çok yakın tarihte almıştır bunu bile bilmeyen bir çok kadın var hala dünya üzerinde. Onun için kadın peçe altından ne yazsın ki? Bırakın bedenlerini saklamayı düşüncelerini , fikirlerini de saklamak zorunda kalıyordu sanki düşünceler insanların mahremiyetiymiş gibi. Şimdi kadınların özgürlüklerinin bu kadar fazla olmasıyla geçmiş yaşantıdaki kadınları karşılatırmayın. Her dönemin zihniyeti farklıdır o döneme göre ele alınması gerekiyor konuyu.
    Ünlü felsefeci Aristoteles bile kadınların ikinci sınıf varlık olduklarını düşünüyordu. Siz düşünün artık dünyadaki kadınların aşağılanma durumunu. Diyorlar ki , sabahlara kadar içki şişesiyle sabahlayan bir kadın görmedim diye. Güldürmeyin beni..
    Eskiden kadını bırakın içki şişesiyle görmeyi dışarıda tek başına görseniz direkt falaka ve şeriata göre cezalar veriliyordu. Çok yakın tarihten bakarsak olaya , Afganistan'da Taliban yönetiminde kadınlar tek başlarına yanlarında bir erkek olmadığında sokağa bile çıkmıyordu. Siz diyorsunuz ki içki şişesiyle sabahlasın? Akla yatkın mıdır bu?
    Kadınlar düşüncelerini açıklamayı , kendilerini ifade etmelerini , okumayı yazmayı çok yakın tarihte almıştır. Bu yüzden hemen tarihinizi unutupta şimdiki olanaklara göre değerlendirmeyin. Yavaş yavaş kadınlarda edebiyatta yerlerini almaya başlıyor.

3|0
    2|1
  • Erkek yazarlar evvela yazar olarak algılanırlar, sonra erkek kadın yazarlar ise evvela kadın, sonra yazar.
    Durum bir nevi bundan kaynaklı aslında. Kadının üzerine yıkılan annelik, ev işleri, kaynana istekleri vs vs vs gibi görevleri yüzünden kadının zaten kendine ayıracak bir vakti bile kalmıyor ki şiir yazsın.
    Kaldı ki kitap çıkartsın. Toplum baskısı yüzünden kim bilir kaç harikulade kadın yazarın eserleri gün yüzüne bile çıkmadan öürüdü gittim.

1|1
    0|0
  • Dogru cok yerınde cumleler yorumlarıda okuyorum herkes hemen hemen aynı seyı soylemıs. Ben kendı adıma konusmak ıstıyorum. Daha dogrusu ornek vermek bu ornektende askın onemı vurgulamak..
    Bende o hayatındakı hıc bır erkege sıırı bırak, guzel cumle bıle zor kuranlardandım. Dan dıyorum bırazndan oraya degınıcem :) Öncelıkle erkekler Romantıklıkten pek anlamıyorlar. Bızler onlara guzel sozler sıırler yazdıgımız zaman sıkılabılıyorlar. Ki cogu boyledır bızler duygusalız ya onlar zaten bunun bılıncındeler. (Çok gördüm çevremde arkadaslarımın iki güzel sözüne afedersin öküz gibi cevap verenleri) Onlar daha bır maco daha bır sert erkek edalarındalar bozuyo kımısını oyle cumleler. Bu boyle yanlıs dusunuyosunuz dıyebılırsınız. Tabiki hepsının böle olmadıgını dusundurtucek kısıler var.. Bır tanesı karsıma cıktı mesela. Ve ben şiirler yazıyorum ona hayatımda kurmadıgım cümleler kurdurtuyor bana. Kendime şaşıyorumm. Şair olucam yakında vallahi billahi :) Çünkü karşında öyle biri varki sen biliyosun yazdıgın zaman o okadar mutlu oluyor ki gözleri dolabiliyo okurken. Onun için yazıdan ibaret kalmıyor yani. Çok uzun yazdım saçmaladım belki ama ben kadınların hayatlarındaki erkeğe bağlı olduğunu düşünüyorum. Erkek kadın ruhundan anlayacak önce ! Kadınları konusturmak ve içlerindeki çocuğu, aşkı, ki bastırılmış duyguları cıkarması daha kolay olsun.

2|0
    0|1
  • Cunku bir erkegi anlatmak zordur. Bir erkegi anlatacak malzeme yoktur siirde. Nesini anlatacaksin ki?
    Ama bir kadin farklidir. Gozleri saclari narin ses tonu ince tavirlari. Anlatabilecek yazilabilicek o kadar sey vardir kii. Bu yuzden fazladir iste bayanlara yazilan siirler.
    Mesela bende siir yazmayi falan cok severim. Ama siir yazarken kendimu hep bir erkek gibi hisettmisimdir. Cunku kadini anlatacak daha cok malzeme vardir ve ask suslu puslu laflar olmadan anlatilamaz.
    Ama bir erkegi suslu lafarla tarif etmek gercekten cok zordur..

2|0
    0|0
  • Şiirlerin genelde aşk acısı üzerine kurulduğunu düşünürsek, erkekler ayrılıktan sonra daha fazla acı çeken taraf olduğundandır.

Çevremde dahi o kadar çift gördüm ayrılıktan sonra deli gibi aforizma kasan kız görmedim, bunu yapan hep erkekler. Resmen hayatın anlamını yeniden buluyorlar, yazdıkça yazıyorlar. Erkekler başarısız ilişkilerden daha fazla etkilenip farkındalık yaşadıklarından bunu yazıya daha kolay döküyor olabilirler.

0|0
    0|0
  • Kadınlar ilham almak için daha uygun. Narin bir kadın konu alınarak mı şiir yazılır odun bir erkek mi? Ilham alınıp aşkına şiir yazılabilecek erkek de fazla yok zaten o yüzden şiir de az. Kadınlar yazarken aldatılmak, terkedilmek, yalnız bırakılmak, kandırılmak, ilgisiz kalmak gibi konulara ağırlık veriyor çünkü ağırlıklı olarak yaşadıkları bu oluyor. Kadınlar not tutar, şiir yazar, belki resim yapar ama duygularını içlerinde yaşayıp bunları halka açmak yerine yakarlar.

1|0
    0|1
  • Can yücele sormuşlar bunu neden okuduğumuz bütün şairler erkek, kadınlardan iyi şair çıkmaz mı? diye bakın can yücel ne demiş?

"biz şiiri sikimizle mi yazıyoruz ne bileyim ben.."

yani bence cinsiyetle pek alakası yok.

1|1
    0|0
  • Biraz kadınları incelersen anlarsın erkek kadını isteyen kadın istenendir kadın çoğu şeyi erkekden bekler kendisi evet diyerek gerekeni yaptım olarak düşünür yani kadınları elde etmek isteyen erkekler kadınları daha çok araştırıyor daha çok bilgi ediniyorlar ki erkekler kadınlardan daha araştırmacı ve sorgulayıcıdır

0|0
    0|0
  • Aşktan anlamak ne zamandan beri yazıya dökebilmek oldu ki? Ben bu düşünceye karşıyım.
    İnsan vardır çok güzel şekilde aktarır duygularını konuşma halinde veya hal hareketleriyle, ama insan vardır (ben gibi) yazarak aktarır daha net, "söz uçar yazı kalır" örneği gibi mesela, daha güzel.
    Ama bence bayanlar daha çok konuşarak veya hareketleriyle aktarabiliyorlar duygularını. Hem derler ya " Ne çok konuşuyor bu kadın milleti"...
    Erkekler de geçmişten günümüze kadar içine baskınlık olduğundan dolayı yazıyorlar bence... Bayanlar daha aktif rol alıyorlar genelde

0|0
    0|0
  • Kadınlar hemcinslerinin başarılarını, çok olmasa da, kıskanırlar; ister istemez. Bu sebepten tercih etmezler. Kadınlar duygusaldır. Ama sevgi ve aşk değil sadece. Nefrette bir duygudur. Kinde bir duygudur.
    Erkeklerin bilinç altlarında üreme isteği vardır. Bu istek için hayallerinde bir kadın yaratırlar. O kadına ithafen yazarlar, çizerler... Erkekler bir kadına sahip olmak isterler ve o kadını etkileyebilmek için bir şey üretirler. Üretme, icat etme konularında erkekler hep daha iyidir.
    Kadınlar daha çok organize etme, düzeltme konularında başarılıdırlar.

0|1
    0|0
    • Erkek aşık olduğu kadına cinsellik hissetmez, yani ona bakmaya bile kıyamaz iken böyle bir düşünce ona çok yanlış gelir. Bu durumda senin bu teorin yanlış canısı

• Aşkın temelinin cinselliğe dayandığını bilmiyorsun sanırım canısı. Araştır biraz.

• olmaz o iş tutmaz yani şair olmak averelik, işbilmezlik, aylaklık demek biraz.

"şimdi evime girsem bile
    biraz sonra çıkabilirim
    mademki bu esvaplarla ayakkaplar benim
    ve madem ki sokaklar kimsenin değil."
    demiş orhancım velicim
    heralde evde bakmakla sorumlu olduğu iki çocuğu olsa böyle bir şiir yazamazdı. l*n ben sevgili yapıyorum azcık rahata eriyorum şu kıytırık sitelerde yazmayı bile bırakıyorum düşün. kadın istediği kadar marjinal fikirlere sahip olsun kendine üç odalı bir ev hayali kurduktan o çocuğu yaptıktan sonra sanat yapması zor. olsa bile tatsız tuzsuz olur. iç sıkıntısı bu işin önkoşulu.

1|0
    1|0
  • Bence erkekler biz kadınlardan daha duygusal. Biz kadınlar duygusalız diye geçiniyoruz ama bence onlar kadar değiliz. Bir kere cadıyız, inadımız tuttumu, egolarımız devreye girdiği an sırf egolarımızı düşünüyoruz. Anaçlık tarafımız farklı ki bu yönümüzü bile egomuzu tatmin edebilen erkeklere gösterebiliyoruz. Erkeklerin duygusallığını şuradan anlamak bile mümkün, bir erkeğin en has tribi bile uzun sürmez, tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır misali doğru yaklaşmayı bildiğiniz takdirde o trip sonlanır, trip geçtikten sonra temcit pilavı gibi uzatmaz unutur gider. Peki biz kadınlar oylemıyız? En ufak bir olumsuzlukta "ama en gecen aynısını yapmıstın" der o an kı olana bır de eskıyıde eklerız. Bizim duygusallıgımız ancak romantızm soz konusuyla gecerlı ama onlar kalbende duygusal tek sorunları ifade. Onunda sebebı gerek atalarından gelen gerekse kulturumuzden gelen gerekse aılelerden gelen "erkek adam bellı etmez, erkek adam aglamaz" safsatalarından. Hepsı bu. Yoksa bır erkek duygusallıgının kullanılmayacagına ınandıgı cokta guzel dıle gelır.

0|0
    0|1
    • "Yoksa bır erkek duygusallıgının kullanılmayacagına ınandıgında cokta guzel dıle gelır" yazım hataları için özür :)

• bir erkege siir yazarsin sence alacagin tepki ne olur? Ama bir kadin kendisi icin siir yazan erkegi goklere cikarir... neden mi hep erkek sair? Iste bir yuzden

1|1
    0|0
  • ben erkekleri duygusuz asktan anlamaz diye hic adlandirmadim ama birde soyle aşki siirlerle doyuramazsin, yazida kaliyor bazilarin...

1|0
    0|0
  • Kadınlar duygularını arkadaşlarına anlatarak, aglıyarak bitirebiliyor ama erkekler ya kendini alkole vurup ağlıyor ya da satırlarına döküyor bundan kaynaklı ama ben şahsen bir bayan olarak aglıyamam anlatamam konuşamam herkesle herşeyi bende sadece yazarım şiirlerim bir sürüdür şarkılarım bestelerimide vardır. İnşallah zamanla kitapta bastırcam herkes çok beğeniyor mesala

0|0
    0|0
  • Bence biz şiir yazmak yerine direk ağlayarak duygularımızı ifade ediyoruz rahatlıyoruz :)
    Onlar ise içine atıyorlar (bazıları tabiki de ) sonrada o gizli şeyler bir şiir de açığa çıkıyor

0|0
    0|0
  • erkekler içini kadına açamadıkları için hislerini duygularını kaleme dökerler. kadınlar buna ihtiyaç duymazki. nasıl olsa elimi sallasam ellisi. mantığı vardır gerçeğinde.

0|0
    0|0
    • şiir sırf karı kız düşürmek için yazılmaz duyguları dökmek için yazılır ve üstat şairleri incelerseninz anlarsınız

• her başarılı erkeğin arkasında kadın vardır sözünüde unutmamak gerek.

• Erkeklerin ağzı iyi çalışırı ama içi boştur. Kızlarsa öyle duygular yaaşrki ifade edemez içinde yaşar.

2|1
    0|1
    • Kadınlar duyguları içinde yaşar ha :D dalga mı geçiyorsunuz anlamadım

• Klasik edebiyata baksak, kadin sair azdi. Eskiden kadinlarin is, sosyal imkanlari kisiltliydi.
    Her iki cinsiyet duygusal, sadece erkekler kendi duygular verbal veya yazili daha net acikliyor, kadinlar her zaman ahlaki dusunmek zorunda, kendi duygulari hemen aciklarsa," kullanilmis" duruma dusmeyi korkuyor.

0|0
    0|0
  • Erkekler aslında duygularını içine attarlar. İçlerinde olayı çözer, tartışırlar. Çünkü eğer bir erkek ağlarsa insanlar "erkek adam ağlar mı?" diyerek gururlarını kırarlar. Kısaca aslında erkekler duygusuz değildir ve her erkek içinde bir şairdir sadece bazıları bunu kelimelere döker :)

0|0
    0|0
  • "kadın yazdırıyor abi" olayı değil bu. kadının duygularını ifade etmesinin, hatta hatta aşık olmasının bile ahlak dışı olarak karşılandığı geleneklerle kol kola yürümüş bizim kadınımız. aşkın en zirve hallerini yansıtan şiire el atması peçe açması gibi bir şeydi ki, hepimiz biliriz kadının bu kadar açılması toplumca affedilmez. bir ayıp söyleminin süregelen etkisi bu... beyazorkide, bazı erkeklere sorduğunda, aralarında kendisine şiir yazılmasını itici bulan adamlar olduğunu fark edeceksin. yani bu şiirsizlikte her kesimin biraz payı var gibi sanki.

0|0
    0|0
  • Aynanın karşısına geçip söyleyemediklerimi dakikalarca ağlayarak dillendirdigimi çok iyi hatırlarım. Evet yazamam. Ama oturur ağlarım tek başıma içerim. Biten sigarayı diğerinin ucuna ekleye ekleye düşünürüm konuşurum kendimle. Başkaları bilmesin yeter benim içim paramparça olduktan sonra, ben harcandıktan sonra bir de mürekkep harcanmış nolacak.

0|0
    0|0
  • Nedeni kadınlar duygularını bir yere kadar gizleyebilir bir süre sonra muhakkak birine söyler ya da gösterir ama erkekler öyle kolay söyleyemezler düşündüklerini ya da gösteremezler bunun yerine yazmayı tercih ederler tabi çoğunluk için konuşmaktayım :)

0|0
    0|0
  • Sendeki kafaya hayranım kıss :)
    cevaba gelince erkekler içinde yaşıyor sanki sonra duygu patlaması ile kimi kağıda döküyor işte arkadaşım

1|0
    1|2
  • Aşktan anlayan erkeklerde var. Ama çoğunluğu odunluğundan belli etmiyor genelde.

1|0
    0|1
  • Erkekler dogdukları günden itibaren inşaatçılardir. Ve bu konuda da oldukca iyidirler. Her olayda bir taş daha koyarlar duvarlarinin üzerine kimisi duygusaldir kapida koyar arada çıkıp gezer. Kimisi korkaktır sadece cam koyar dışarıyı izler.

1|1
    0|0
  • bana gore erkekler daha cok yasiyor duygusalligi, bu yuzden de bayan sair cok cikmiyor , erkeklerin dunyasi baska ya , vardi bir arkadasim inanilmaz bir yorum yapardim , oyle duygusal erkeklere simdiki zamanda yer yok baksana hepimiz baska seyler dusunuyoruz

0|1
    0|0
  • Kadin Nasil sair olsun ya, is güç eve gel çocuğu doyur, yemek yap, camasir, bulasik, utu. Şairlerin analari bacilari sevgilileri karilari bu isleri yapacak ki, hallenmeler içine girip siir yazabilsinler. Bekleyen fatura iyi siir yazdirabilir ya da kesilen elektrikler ama kendinin farkinda olmayi engelleyecek kadar cok sorumluluk şiirin dusmanidir.

1|0
    0|0
  • ya ben bıle sıır yazıyorum baya. ama yazıda kalıyo tabı.. erkeklerde ole degl yaynlıyolar

1|0
    0|0
  • aslına bakarsak erkekler anneleri gibi kadın isterler hayatlarında ve bu yüzden aşık olucak kimseyi bulamazlar hayallerinde silüet oluştururlar onlara şiirler yazarlar. biz hemen aşık olup hayatımızı onlara adadığımız için kendi fikirlerimiz sınırlanıyo falan gibi

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    101
Yükleniyor...