Evren hiçlikten nasıl oluştu sizce? Bence de yaratıcı var başka fikirleri almak istiyorum?

Hiçlikten madde nasıl oluştu sizce? Çoklu evren bilimsel olarak kanıtlanmadığına göre bunu ileri sürmek kanıt değil inanç olur , zamandan öncesi sorgulanamaz da bilimsel açıklama değil açıklamama olur , çünkü zaman yokken sonuçta bir eylem oluyor -big bang- bunu açıklamak zorundayız, ayrıca entropi kanunlarına göre de kendi haline bırakılan olaylar kaosa sürüklenir evren kendi halindeyse neden kaosa değil bir sisteme dönüştü?

1|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• Bilim adamları açıklayamamış biz mi açıklayacağız? :D Çoklu evren teorisi büyük patlamadan sonra olanları anlatır önce olanları değil. Büyük patlamanın nasıl olduğu hala muamma. ama sonra neler olduğuna dair bir yığın teori var. Şu an kuantum mekaniği sağ olsun kafalar yeterince karışık zaten.
    Ki zaman yokken olan bir eylem değildir büyük patlama. Zaman göreceli bir kavram. Uzayda bile göreceliyken üstelik tartışması uzun sürer.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Cernde hala arastirildigini hala sorunun yanitinin arandigini biliyosun zaten cok bilince hic bir sey bilmiyomus gibi olursun ya bendende hic bir fikir yok iste stephen hawkingin kitaplarini okuyabilirsin kiyisindan kosesinden fikir kirintilari olusabilir, ben yillarca natgeosuyla discoverysiyle bilim teknik dergisiyle buyumus insanim daha kuantumla ilgili kisa ve oz tanim bile yapamam en son 18 yasimda bunlari dusunmekten agir bir depresyona girmistim ama şu an ilgilenmekten zevk aldigim icin cok kurcalamadan oyalaniyorum sende cok kurcalama

0|1
    0|0
    • evet hawkingsin fikirlerini de biliyorum az çok mesela şunu der " Felsefe öldü" :D

• Brainfucker saati yasattigin icin tesekkurler cosmos

• Allah yarattı.

1|1
    0|0
    • Bence de :D ama Einstein der ki " Benim bir amacım var tanrıyı anlamak , evreni yaratırken ne düşündüğünü bilmek " Kuranda da bir çok yerde göklerin ve yerin yaratılışına kafa yormamız istenir Evet Allah yarattı ama gözünü çevirip bakmazsak bize harika değil sıradan gelir. İyi bayramlar :D

• Evreni insanlık için yarattı. İnsanlığı da ona kulluk etmeleri için ve yaşamayı tatmaları için.

• evren kaosta zaten. evren sandığımız kadar düzenli değil ki

0|1
    0|0
    • jupitere gök taşı çarpmasından bahsetmiyorum , hastalıkların olması bu da değil , neden kolera vibrio var bunlar değil kaos :D sen kaos derken neyi kasdetiyorsun?

• ne demek:) bilimsel konuşmalar iyidir

• Evet bilime sırtımızı dayamak zorundayız. Ama gel gör ki her zaman yeterli olmaz. "Mesajın anlamı kağıt ve mürekkebin fiziksel ve kimyasal niteliklerinde bulunamaz" Roger Spurry :D

• Germe beyin kanaması geçirirsin araştırırken çok derin konular :dd
    Allah yarattı de geç

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Bu konuyu irdelerken dünyada insanoğlunun türettiği kavramları evrensel bir gerçeklikmiş gibi kesin bir dille savunursak bizi çıkmaza sokar. Belli hesaplar ve tecrübelerle evreni algılamaya çalışıyoruz. burada görülüyor ki algımızın sınırı kadarıyla evreni anlamlandırabiliriz.

Evrenin varoluşu hakkında en eski bilgiler genelde din temalı öğretilerle nesillere aktarıldığından bir "hiçlikten" bahsedilmekte. Oysa öyle olmak zorunda olmayabilir de diyen bir bilim var günümüzde. Bunu büyük patlama teorisiyle açıklıyor fakat reddedilemeyecek kadar kesinleşmedi henüz. Sadece en makul açıklama şu an itibariyle.

Şimdi büyük patlamada evreni oluşturan tüm etkenler patlayıp etrafa saçıldı diye söyleyip zamanı 0 olarak kabul etmek algısal sınırımızı dar tutmaktır bana göre. Şöyle düşünürsek evrende patlayan bir süpernovada ki ufacık zerrecikte varolabilecek akıllı yaşam için algıladığı evren süpernovanın patlama çapı kadardır. Ona göre patlama öncesi süpernovayı oluşturan madde farklı bir şekilde olduğundan kendi algıladığı zamandan bahsedilemez. Çünkü o üzerinde yaşadığı ve patlamadan sonra oluşan farklı bir maddenin üzerinde varolmuş kendisi.

Bu bizim içinde geçerli olabilir. Ayrıca yazında kendinde söylüyorsun "zaman yokken bir eylem oluyor". Evren patlamadan/yaratılmadan önce bir etkiye maruz kalıyor bu bizim algımızla kavrayabildiğimiz "zaman" kavramı dışında başka birşeye tabii durumda da olabilir. Din buna "yaratıcı" der bilim buna "etken". Bu ayrımı kesin olarak çözebilecek fiziki ve akli kapasiteye henüz sahip değiliz. Bu nedenle bu tartışmaları kırıcı bir üslupla devam ettiriyoruz oturduğumuz yerden.

Evrenin nasıl varolduğu hakkında kendi kurgularım var fakat bilimsel olarak veya matematiksel olarak saçmalık olma olasılığı yüksek, bu nedenle klasik görüşleri dinlemekten fazlasını yapamıyorum henüz...

1|1
    0|0
    • Yukarıda bir arkadaşa da yazdım tekrar yazayım "Mesajın anlamı kağıt ve mürekkebin fiziksel ve kimyasal niteliklerinde bulunamaz" Roger Spurry Bilim bir yere kadar bizi taşır ama yola yürüyerek devam etmemiz gerekir , O yüzden bilim adamları da bir çok şeye inanır bunu bilim gibi söyler buna tepkiliyim , ve maddenin yıldız tozlarını bu an burada sana cevap veriyor olmamı sağlaması bende bilimin ötesinde bir düşünceyi aklı tasarımı çağrıştırıyor hepsi bu

• Bu yazdıklarına bakılırsa gördüğünü ima ettiğin mesajın taşıdığı anlamdan emin değilsin. İnsan türünden olmamdan ötürü fiziksel kapasiteye sahip olmam ve bu kapasitenin farkında olmakla beraber düşüncenin sahip olduğu o küdreti kullanarak fiziksel sınırımın ötesine ulaşmaya çalışmam, bununda yaşam ve ölüm arasında kalan ömür denilecek sürede gerçekleştirebilecek imkanımın olduğunu bilmem var olduğunu imaa ettiğin o mesajlardan haberdar olduğumu gösterir.

Başta belirttiğim gibi seni birşeyin varlığı yokluğu hakkında fikir sahibi etmeye çalışmıyorum. Bu konudaki düşüncen ve kararın seni ilgilendirir. Ben sadece bilim dahilindeki olayları irdelemek istiyorum. Kaldı ki herşeyi ilahi bir mesaja dahil edip peşin hüküm vereceksek konuşmayı uzatmaya gerek yok..

• Bence sen bilip bilemeyecegimizi bile bilmiyorsun , kendine bictigin zihinsel kapasiteye saygi duyuyorum , x ray isinlarini goremesek de insanlik yararina kullanabilir ve onun varlığını anlayabiliriz., sadece fiziksel kapasitemizi kullanabiliyor olmamiz bizi robot yapardi , ben robot degilim sagol cevaplar icin Teşekkürler iyi günler

• evet doğru düşünüyorsun.

0|1
    0|0
  • Bunlarla uğraşacağına git çalış bir bmw al ara beni beraber yanlıyalım yan yan :D

1|1
    0|0
Yükleniyor...