Sanatçı tanımımız -sadece entellektueller gelsin mantıklı bir soru sorucam-?

Ben sanata bayılırım ve sanattan anlar, onu ve sanatçıyı taktir ederim. Ama herhangi bir sanat dalında bir yeteneğim yok, hiçbirinde hiç yok. Ama sanatı çok seviyorum eleştirmen gibi bir şeyim. Bu beni sanatçı kategorisine sokar mı yoksa bu egoistlik midir? Yani eleştirmenler sanatçı mıdır? Sanatçı değilse nedir, normal halktan insan da değil sonuçta?

0|0
2|16

En İyi Erkek Görüşü

• Bugün Demet Akalın veya türevleri de sanatçı diye anılıyor biliyorsun değil mi?
    Gerçek sanat/sanatçı ile senin/başkasının sanattan anladığı aynı değildir. Kişi kendisini ötekileştirebilir sen o meslek grubunun adına onları farklı kefeye koyamazsın. Ne kadar ötekileştirirsen o kadar geriye gidersin

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Sanatçı, görevini icra ettiği sürece sanatçıdır. aksi durumda, çarşıda pazarda sosyetede vb. ortamlarda sıradan bireydir. polis, asker, görev harici sıradan vatandaştır.

Elelştirmen, kendini yetiştirdiği alanda araştırma ve güncellemeleriyle kendini aktif tutan dahada önemlisi kendine özeleştiri yapıp başkalarınında hakkındaki düşüncelerini olumlu ve olumsuz yönde olsun tahammül saygı ve ders çıkarma niteliğinde kabullenebildiği sürece eleştirmendir.

Gurur, kibir, gösteriş, ilgi, ve egosunu okşayıp şişirilmesinden hoşlanıyorsa bir insan sanatçı ve elelştirmen veya herhangi önemli bir mesleği olsun kaybeden insanın tamda kendisidir.

İnsanlığını, kaybetmeyen haddini bilen Yaradanını ve yaratılanın hak ve hukukuna saygı gösterip gereğini gücü ve iradesi nispetinde yapabiliyorsa ve herkese faydalı olmaya çalışıyorsa işte esas sanatçı odur insana ve insanlığa sonuçta Yaradanına bağlı örnek kişidir..

0|0
    0|0
    • Soru başlığında, entellektüeller gelsin demişsin !!! mantıklı bir soru sorucam yazman, niyetin kötü olmasada yanlış bir yaklaşım.. ben, entellektüel değilim, kendini geliştiren insanları gözlemliyen psikolojiye meraklı olup 5 sene bu dalda sitede üyelik ve medaratorluk yapmış maneviyatına dikkat eden orta1. sınıftan terk olup 14 yaşında kuran kursunu bitirip çalışma yaşamına başlayan orta ve liseyi açıköğretimden bitirmiş 2005 yılında hacca gitmiş bir insanım.. yorumuma bakarsan tam aksi kişilikteyim şuanki açıklamamla dimi :) akıl yaşta tahsilde değil baştadır ve iradendedir.

• onu bilemem de nerdeyse benim kadar cahilsin

entellektüel değil entelektüel

www.tdk.gov.tr/index.php

^^

0|3
    0|0
  • önce sanatçının tanımına bir bakalımGüzel sanatların herhangi bir dalında yaratıcılığı olan, eser veren kimse, sanat adamı, sanat eri, sanatkâr. 2. Sinema, tiyatro, müzik vb. sanat eserlerini oynayan, yorumlayan, uygulayan kimse (www.anlambilim.net) ikinci tanımdaki "yorumlayan" kelimesine dikkat edelim. eleştirmek de bir nevi yorumlamak olduğuna göre sanat eleştirmenleri de birer sanatçı oluyor. tabi akademik yorum getirme şartıyla.:)

0|0
    0|0
  • sinemedaki eleştrmenler yeteneklimi bu konuda yetenek olmasa bile bilmek yeterli ama bende eleştri yaparım

0|0
    0|0
  • " normal halktan insan da değil sonuçta "
    sanatı icra eden kişi bile inzivaya çekilmediği sürece halkın içinden sıradan biridir. yani uzun lafın kısası bir bok değilsin hacı boşuna böbürlenme :/

0|0
    0|0
    • sanatçı sıradan bir insansa kim sıradan bir insan değildir? ne kadar da kabasın :/

• başta şunu kavramak lazım sıradan bir insan olmak kötü bir şey değildir. herkes sıradandır çünkü, sıçmıyormuş gibi kasılmak tam tersine insanı sıçıyormuş gibi gösterir.
      kaba olmakla kendini bir bok zanneden çakma entelektüellik arasında kıyaslama yapılsa birincisini seçerdim.
      belli de oluyor zaten :/

• Önce sen 'entelektüel" yazmayı öğren bacım. Sonra cagirirsin :)

1|1
    0|0
    • auto correctle yazdığım için yazdığımı okumuyorum bile, telefon düzeltmemiş yapacak bir şey yok

• :) Hiçbir sözlük entelektüel kelimesini entellektüele çevirmez :) sözlüklerde kelime harf hataları olmaz. Neyse :)

• Hayır hiç çevirmemiş, bazen yapıyor zaten öyle :D yazdıklarımı okumam yani

• Sanatci bence halkin duygularina tercuman olanlardir
    Senin sanatciligin arada bence
    Halkin anlamasina yardimci oluyosundur

0|0
    0|0
  • Yeteneksiz bir eleştirmen normal halktan biridir benim gözümde. Kimisi der ki yumurtadan iyi anlarım ama yumurtlamıyorum vs. saçmalık. Genellikle iyi niyetli eleştiri yapmaktan başka bir şey de yapmazlar. Boş insanlar benim gözümde.

0|0
    0|0
  • Sadece entelektüeller diyorsun ha diğerleri anlamaz yani.

0|0
    0|0
  • ''Sanat, şeytanın çok şık bir başkaldırısıdır''

0|1
    0|0
  • eleştirmenler sanatcı değildir. birçoğunun farklı meslekleri vardır. örneğin kaya çilingiroğlu. ünlü bir işadamıdır. ama sanatcı değildir aynı zamanda futbol yorumculuğu ve eleştirmenliği yapar olay budur yani :)

0|0
    0|1
  • bazen sadece izlemek gerek

0|0
    0|0
  • Anlamak kafi bence ben mükemmel yemek pişirebilen gurme görmedim

0|0
    0|0
  • seninki sadece güzellik merakı o her insanda oldugu gibi. emek olmadan sanat olmaz sanat olmadan sanatcı olunmaz

0|0
    0|0
  • Kendi kendine karar vermemelisin

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Bence yeteneğin olmadığına kendi kendine karar vermemelisin.

0|0
    0|0
  • bir işi eleştirmek için o işi iyi yapabilmek gerekir başka türlüsü bilmişlik taslamaktır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...