Nefret ettiğiniz kelime yazım hataları neler?

Konuşurken belki bi şekilde kayboluyor ama yazarken çok komik duruma düşürebiliyor kelime yazım hataları. Ben direkt müdahale ediyorum elimde olmadan hatta çok yakınımsa dalga geçiyorum :) Mesela ''eğer'' kelimesine ''eyer'' yazanlara deli oluyorum :!

0|0
27|24

En İyi Erkek Görüşü

• "de" ekini ayrı yazmayanlar, eğitim seviyesi hakkında bir fikir veriyor bana.

4|1
    0|1
    • Lafı ağzımdan aldın. Hele bir de "mi" soru ekini bitişik yazanlar yok mu!..

Erkekler Ne Diyor 23

• Bunların en başında hiç şüphesiz "şarz" gelir. Türk toplumunun %80 i şarj diyemez. şarz der.

Vahim vaziyettir. "herkez" ve "beyenmek" keza iç gıcıklayıdır.

hadi herkez bi yerde de "beğenmek" yazacağı yerde. "geçen arkadaşlarla pikniğe gitmiştik. Orda çekindiğimiz fotoları çok beyendim" yazdımı. Benim kafa bi sallanmaya başlıyor.

hem foto çekiniyorsun hem beyeniyorsun. Yahu foto senden çekinsin sen neden ondan çekiniyorsun ama yapacak birşey yok. bir yerde de iyi oluyor bu sayede alt kültürü anlayabiliryoruz.

"annemgiil tatile gidince şarz aletinine unutmuşlar foto çekinemişler filan, bende beyenmedim zati,yanlız evde otururken miğdem ağrıdı. Bi ilaç getirdiler hemi eşki hemide tiskiindim. bu ilacı bilen varmı, bu ilacın adı ney?"

gibi bir cümle benim asabımı bozmaya yeterlidir. Evet bilin bakalım yukarı da kaç tane bomba var ?

Türkçe trkçe..

Not: Klavye hatası ile geyik yapmak başkadır. Bilememk yanlış yazmak başka.

yoğusam ara biz de geyik yapmak makasadıynan yazıyok bişiler. emmeee niyetimiz belli canlar..

sağlamak yazacağım yere çok kere saplamak yazdığımı bilirim :)

3|0
    0|0
    • Yahu foto senden çekinsin sen neden ondan çekiniyorsun :D:D bi de görükmez adam var.ne gözükmez ne görünmez. orta karar bşydir o.

• Bazı yazımlar vardır, bilinçli değildir, ya gerçekten Türkçesini bilmiyordur (özellikle Almanya'da doğan ve Alman kültürüyle yetişen Türklerde oluyor ve bir art niyet yok, tamamen masumane) ya da yazım hatasıdır (hızlı yazılırken hata olmuştur, gözden kaçmıştır) onları mazur görürüm.

Ancak bazısı var ki resmen bilinçli yapılıyor. Mesela:

Emo Türkçesi denilen dile kıl oluyorum. "choq guzelll" bu ne allasen?

Onun dışında Türkçe bir kelimeyi İngilizce gibi yazanlara (örn. eskidji, chilek), Arapça/Farsça yapıda yazanlara (şehr-i bahçe), Türkçesi varken ısrarla ya İngilizcesini ya da Farsça/Arapçasını kullananlara, Türkilizce (yarı Türkçe yarı İngilizce) yazılanlara kıl oluyorum...

O değil de, geçenlerde, Narlıdere'de DEÜ Hastanesinin arkasındaki otobanda arabayla giderken bir tabela gördüm, arabanın içinde resmen çıldırdım. Şöyleydi: "Şehr-i Garden" Arapça-Farsça dil kuralıyla yazılmış, yarı Türkçe yarı İngilizce, ne idüğü belirsiz bir şey, ucube. Yuhhh!

0|0
    0|0
  • Sesli harflerin yok olmasına kıl kaparım ama bu bir hata değil, bilerek yapıyorlar.

0|0
    0|0
  • Direkt yerine direk

ne direği lan kale direği mi

3|1
    0|3
  • sex değil seks

eylenmek değil eğlenmek

q değil k

3|0
    0|0
  • beyenmek

yalnış

yanlız

sex var bir de, seks olacak.

2|0
    0|0
  • sagol yerine savul, yaksamlar eet ii

1|0
    0|0
  • Büyük küçük harf karışık yazan emolara kıl oluyorum. :)

1|0
    0|0
  • bebishim coq güsel br soru.Birde bütün -de ve -ki leri bitişik yazayımki dahada qıcıklashayım.ÖPtm kib.AsİBOYY

0|0
    0|0
  • Anlayamıyorum, bir insan nasıl olur da anadilini bilmez, korumaz ve kullanırken özen göstermez? Türkçe'yi katleden insanları kınıyorum.

Haa unutmadan, kaldırımdan yürümeyen yayaları da yakında ezeceğim!

0|0
    0|0
  • Bununla ilgili güzel bir anım var... Lisede Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeniz Özkan Tiryaki ile Msn de konuşuyordum akşam... selam hocam nasılsınız? yazdım bana ne dedi biliyormusunuz. "Oğlum benim adım "SALİM" değil Özkan" dedi.. Ve dinci dememize çok kızardı..

0|0
    0|0
  • Ayrı yazılması gereken -de -mi -ki leri yapışık yazanlara,

Yazım esnasında sesli harfleri kullanmayanlara,

K-Q değişimi yapanlara,

"Yalnız" yerine "yanlız" yazanlara,

UYUZ OLUYORUM! (Büyük harfler için özür dilerim ama bir nida var burada)

ÖSS'den beridir bu bana takıntı oldu ama ilginçtir ki bu hataları en çok yapan kişiler 18-24 yaş aralığındaki genç arkadaşlar. Bu nesile Türkçe'yi kimler öğretti, inanın merak ediyorum.

0|0
    0|0
  • Gidicem gelicem fitil oluyorum bunu yazanlara.Acaba bende farkında olmadan yazmışmıyımdır

0|0
    0|0
  • Ben en çok dikkatimi çeken hatayı söyliyim size. Bunu her insan, (yanlış yazdığını bildiği halde ve nedendir bilinmez) özellikle internet ortamında hızlıca yazarken en azından ömründe bir kere yapmıştır.

coşku yerine çoşku

0|0
    0|0
  • İngilizce kelimeleri, İnglizce'de yazıldığı gibi Türkçe'ye aktaranlardan hoşlanmıyorum. Mesela, piersing yerine piercing; şov yerine show gibi.

0|0
    0|0
  • çocuq, qız, thatlı, kib aeo tarzı yeni yazım salaklığına uyuzum...

0|0
    0|0
  • ben pilli bebek gibi konusan kızlara ayar oluyorum çok özenti geliyo

0|0
    0|0
  • Sperm yerine Siperm Trafik yerine Tırafik yazanlara kıl oluyorum :)

0|0
    0|0
    • peki sana bi soru kromudur kıromu ?:D

• Sana soru sormadı ki.! Sorsaydı, kro mudur, kıro mu.? demesi gerekirdi.. Pardon, araya girmiş oldum.. :)

• Sen herşeyi bilme konusunda bir eğitim aldınmı :)))

• "ğ" yerine y yazanlar, v yerine f yazanlar...

1|0
    0|1
  • yazı olarak diosan türkçenin içine s...tılar zaten poşet yerine phoşet gibi

0|0
    0|0
  • gerçek ismimi hala doğru yazamayan var ya.. hakaret gibi geliyor.

0|0
    0|0
  • 'ok'

bu kelimeyi guzel ulkemde ilk kullanan insanıma lanet okuyorum

0|0
    0|0
  • "oluorum"u bizi denemek için mi yazdın?

efet diyenlere uyuz olmamak elde değil.

0|0
    0|0
    • ben çok dikkat etmiorum bak yine etmiorum dedim :) ben doğrusunu biliorum en azından. ama iğne yerine iyne yazan birinin bilip te yazdığından şüphe duyarım ;)

Kızlar Ne Diyor 27

• Neden bazıları L harfini kelime içinde büyük yazıyorlar? seLam gibi. Bu nedir allah aşkına, cidden çok merak ediyorum. Ne anlama geliyor bu? Yani hem cevap hem soru oldu ama kusuruma bakma.

0|0
    0|0
  • "yalnız" ile "yanlız" karıstırıldığında

ve "herkes" i herkez diye yazıldığı zaman

1|0
    0|0
  • Dahi anlamındaki ekleri ayrı yazmayanlar

Değdi doğrusu..Gibi bir kalıbı deydi doğrusu diye yazanlara

yannız veya yanlız yazarak yalnız kelimesine yeni biçimler kazandıranlara

Bir de..en can alıcı olan...

Veee son olarak şu tip bir cümle...Böyle tüylerim diken diken oluyor ömrümden ömür gidiyor:)))

Yok cümle o değil bu:

Örnek: Bence bu günlerde herkes çok gergin diye düşünüyorum..

0|0
    0|0
  • "ne yapıyorsun" demek yerine (napıyorsun?)"nasılsın "demek yerine (nbr?) diye yazanlar."evet "yazmak yerine (efet) diyenler."gidiyorum" yazmak yerine (gidiyom) yazanlar.Nefret ediyorum ya.

0|0
    0|0
  • dahi anlamındaki "de" "da" ları ayırmayanlara gıcığım. bir de "direkt" yerine "direk" yazanlara. bu ikisi dışında da bir sürü yazım şekline gıcığım ama bu ikisi ennnn sinir olduklarım arasında.

1|0
    0|0
  • herkezzzzz yazanlara deli oluyrm canım herkez degil herkes

1|0
    0|0
  • aslında hepsi sinirime dokunuyor. insanlık hali o an yanlış yazılabilir ama bunu sürekli tekrarlayanlar hiç hoşuma gitmiyor. ama en çok de-da bağlaçlarının ayrı yazılmaması... bir de anlam bozukluğu da eklemek istiyorum bu konuya:

"eski istanbul valisi" !... böyle ibarelere de sinir oluyorum.

0|0
    0|0
  • o kadar çok ki... ben bu konuda gerçekten çok sinirleniyorum.. konuştuğumuz anadili doğru yazmak bu kadar zor olamaz..!

herkeZ !

yaNlız !

yada ! (ayrı yazılmalıdır)

ayrı yazılması gereken yerde bitişik yazılan da'lar ki'ler...

ama en çok; mı-mi soru eklerinin bitişik yazılmasına deli oluyorum...

0|0
    0|0
  • gidicem gelicem gibi kelimeler konuşma dilinde o kadar batmasa da yanlış yazılınca insanı rahatsız ediyor. mesela ben de şarja şarz denilmesine sinir oluyorum.. herkez yanlız dükyan yalnış lavobo ve daha bir sürü yanlış kullanılan kelimeler var..

0|0
    0|0
  • tam da benim uyuz olduğum konuya ayak basmışsın seni öncelikle teprik ediyorum pardon 'tebrik' =D klavyeyi hala düzgün kullanamayan arkadaşlar var ne zaman görsem ayar oluyorum resmen rahatsız mısın diyeceğine rahısız mısın diyenler bile var yaşama ya öl bence :D

0|0
    0|0
  • link Ben de mükemmel değilim ama nefret ediyorum işte...

0|0
    1|0
  • Ben kelimelerden sesli harfleri atanlara, "V" yerine W yazana ve k yerine q yapanlara çok sinir oluyorum.Ayrıca bu kadar güzel bir dile sahipken sürekli dilimizi yabancılaştırmaya çalışıyorlar ve saçma sapan kelimeler sokuyorlar dilimize...

Benim sinirimi en çok bozan olaylar bu...

Türkiyede yaşıyorsak türkçe konuşulacak bu kadar basit bence...

0|0
    0|0
  • herkes yerine herkez yazılmasına acayip sinirleniyorum faceboıokta bolca başıma geliyor. sinir katsayımı ilginç şekilde yükseltir

0|0
    0|0
  • herkez ve şu büyüklü küçüklü yazılan harfler...

0|0
    0|0
  • yazarken o kadar dikkat etmiyorum ama hep yaptığım bir hata yanlız yalnız :) oldum olası hep karıştırıyorum.

0|0
    0|0
  • zatene saten yazanlara bitane vurasım geliyo. hala ya hayla . ve okey yazanlara sinir oluyorum ha bide hea yazanlara :D

0|0
    0|0
  • herkeZ

beYenmek

şarZ

direk(T)

mer(H)aba

eYlenmek

... sürer bu...

0|0
    0|0
  • ''her şey'' kelimesinin ''herşey'' olarak yazılmasından. aslında ''makine'' yerine ''makina'' yazılması da bir o kadar itici. yani bu iki yanlış yazım kapışır anlayacağın.

0|0
    0|0
  • efet, eet, janım, ''g'' yerıne ''q'' yazanlar.

Daima caps lock tuşu açık konuşanlar, bunlara sinir oluyorum

0|0
    0|0
  • bildigimiz 'ya' yerine 'yağ' yazan arkadaşım var :Z

0|0
    0|0
  • evet'e eet diyenlere uyuzum yani bir harf söylese ölecek sanki:)

0|0
    0|0
  • evett bu ğ yerine y kullanılması eğitim seviyesini direkt ele veren bişey bencede

0|0
    0|0
  • Ben de bağlaç olan ' de ' yi bitişik yazanlara sinir oluyorum, ayrı yazın şunu lütfen..

0|0
    0|0
  • kiprik ve çarçaf

0|0
    0|0
  • Herkez! Aman yani, o kadar gözüme batıyor ki o 'z' harfi.

0|0
    0|0
  • deyil, beyendim, etmessenis( z ve s nin farkını bilemeyenler), de ve ki ler...

0|0
    0|0
  • redaktör eskisiyim, tüm takıldığım hataları yazmayı denesem karakterler yetmez sanırım. ancak en çok sinir olduklarımın başında bağlaç 'de' ve 'ki' eklerini bitişik yazanlar geliyor. bir de bunların bir üst versiyonu olarak 'de' ekini ayıran ancak bir önceki kelimenin son harfine uydurup 'te' haline getirenler var.

türkçe öğretmenlerinin hepsini sıraya dizip dövesim geliyor bazen...

0|0
    0|0
Yükleniyor...