Hürrem sultan hakkında ne düşünüyorsunuz?

malum efendim bugün muhteşem yüzyılın sezon finali vardı ben de müptelasıyım izledim yahu bu hürrem sultanın bu kadar hırsı nedir bu böyle yaw sarayı birbirine kattı bu dizinin ne kadarı kurgu bilmiyorum ibrahim paşa gerçekten hatice sultanı aldatmış mı ya yada mahidevran haremin yönetimini ele alıp borç batağına düşüp sonra da hürremin tuzağına düşmüş mü? bunların cevabını bilen varsa yazsın amma ve lakin hürrem yüzünden mustafa ve ibrahimin asıldığı aşikar bu rus yılanı başımıza gelmeseydi osmanlı devleti belki de şimdi bambaşka olacaktı mustafa kadar akıllı bi şehzadeye yazık oldu gayrimüslim kadınların devlet işlerine bu kadar karışması osmanlının gerilemesine neden olan olaylardan bikaçı hürrem sultandan cesaret alan ruslar başımıza bela oldu işte demek ki türk erkekleri nasıl şimdi rus hastası ise o zaman da aynı durumdalarmış

ama hürrem sultan a ne oldu sonunda çok beklediği valide sultanlığı bile göremeden öldü adalet yerini buldu

not bunları yazarken sadece diziye bağımlı değilim internetten hürrem sultanın hayatını okudum

Güncellemeler:
şuanda meral okayın röportajını izliyorum diyor ki kanuni hürremi şu yüzden sevmiş kanuniyle şakalaşan tek kadın hürrem öbürleri eteğini öpmüş çekilmiş kanuninin bi kadın tarafınfdan ilk defa bu şekilde yaşaması çok hoşuna gitmiş

0|0
8|13

En İyi Kız Görüşü

• nefret ediyorum hürremden.bu konuyu bi ara çok merak etmiştim ve çok kitap okudum hakkında dizideki gibi çoğu insan diziye kurgu deyip geçiştiriyor yok neymiş savaş sahnesi yokmuş yok bilmem neymiş tamam belki harem o kadar karışık olmayabilir ama dizide tamamen hayal ürünü değil.şehzade mustafayı hürrem iftira atarak öldürtüyor kanuniye mahidevran sürgün hayatı yaşıyor ve fakir olarak ölüyor :( çok üzücü bi hayat hikayesi mahidevran bana göre hürremden çok daha değerli.mustafadakimileri hürrem için yok annlelik yok çocuklarını korudu derler ama ben öyle düşünmüyorum annelik duygusu taşıyan bi insan kocasının (seviyorum dediği adamın) oğlunu öldürtmez bi annenin çocuğunu öldürtmez anne olan.ibrahim paşa siyasi hatalar yapmış olailir ancak hürremle düşmenlıklarının başlaması da öldürülmesine sebep olduğu bi gerçektir çünkü idam edilirken bi rivayete göre :hünkarım boynuma doladığınız bu ip hürremin saçları demiştir.şehzade mustafaya gelince zaten kendisi divan edebiyatında adına en çok mersiye yazılan kişi düşün kanuni sultan süleyman ölünce arkasından sdc 2 ağıt yazılıyor sultan mustafa için 14 tane neredeyse 7 kat fark var bu da çok açık gösterir ki şehzadenin ne kadar sevilen biri olduğunu.hatta en ünlüsü taşıcalı yahya bunu netten bulabilirsin şehzade mustafa mersiyesini.ordaki sözlerden iğnelemelerden anlarsın zaten hürreme olduğunu.hikayenin kurmaca olmdaığı ortada yani.tamam bazı sahneler kurgu olabilir ama ana konu doğru.ama ilahi adalet mustafadan sonra ne kanuni muhteşem olur ne osmanlı...sarı selim tahta geçtikten 8 yıl sonra haremde kadın kovalarken kalp krizi geçririr ve ölür..bir osmanlı padişahına hiç yakışmayacak şekilde..

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Ya o değil de sinirden nereye saldıracağını bilememişsin kıyamam ben sana :D

1. Şehzade Mustafa ruhsal açıdan hasta bir şehzade idi ''Sarı Selim'' gibi bir hükümdar olamazdı.

2. Pargalı Damat İbrahim Paşa sultana şart koştuğu için asıldı bu tarihsel kaynaklarda biliniyor zaten.

3. Osmanlı padişahları bile devşirme kanı taşır,göçebe Orta Asya genleri ile bunca şey yapamazlardı her daim avantajdır gen havuzunun genişlemesi, el elden üstündür çünkü.

4. Şunu senin üstünden attıramadım bir türlü canım: gayrimüslimler de insandır.Geçen gün neredeyse biri sana dua etti diye tersleyecektin adamı şimdi de hemen o yoldan saldırmışsın garibanlara :) Ayrıca Osmanlının yıkılmasında gayet de Türk kadınları ve erkekleri yer almıştır en az onlar kadar.

Diziden çok gaza gelmişsin.Kurmaca o ya.Sakin ol hayatta daha önemli şeyler var :D

1|0
    1|0
    • şehzade mustafa nın hasta olduğunu nerden biliyosun? ayrıca selim ne yapmış ki yan gelip yatmış ondan sonra gerileme başladı pargalının ölmesine neden olan hürrem sultanın gazlamasıdır

ve de ben o dua edeni terslemedim sadece makbul değil dedim ama sonra da teşekkür ettim amma yıkımı başlatan olay hürrem sultandan aldıkları cesaret kaynaklarda yazılıyor

• Aslında olabilir defne yav.Valla biliyorsun ben sana yarım saat dil dökmesem onların dualarına ihtiyacım yok hatta tüh niye etti yaavv modundaydın neyse özele çok girmeyeyim daha fazla :)

Bilinenin ve size öğretilenin aksine Türk milletlerini yine kendi kendileri yıkmıştır.Yani her yerde ''Kafir'' Ruslar yok :D

Saygılar :D

• nasıl yok ya baksana padişahların karıları hep yabancı rus çoğu sonra da entrikalar döndürdüler ve yıktılar osmanlıyı

• izlemedim bilmiyorum, tarihten bildigim ve mantikli dusunerek soruna cevap veriyorum oncelikle. hurrem sultan tarihte cok guzel olmayan bir kadin olarak soylenir, ama bakislari , beyaz teni, gulumsemesi ve zekasindan bahsedilir. bu da biz erkeklerin asil zayif noktasi, ayrilip da hala bakisi ile aptallastigim kadindan biliyorum.

zeki bir kadini alip kole olarak getir bir yere, ailesini katlet, oradaki kurtlarin arasindan al, baska kurtlarin arasina kat, sen olsan ne yapardin? kendini, ileriki donemde de cocuklarini korumak icin her seyi yapardin. bence hakliymis sonuna kadar. bence de kadin sadece olan olaylari aciga cikartmis, isleri hizlandirmis o kadar. olmayan sucu yaratmamis.

2|0
    0|0
    • bizden olan herkes melek etmus +

• diğer gelen cariyeler de aynı durumdaki hepsi köle olarak geliyor köle geldi diye dünyanın anasını bellemesi mi gerek

• evet, akli varsa yapar. sahsen ben olsam ben de koleligi kabul etmezdim.

• Hay aksi,lanet gözü kör olası... sen üstüne alınma hürreme ithafen dedim :) İzlerken çıldırıyorum vay arkadaş hakkından gelemediler şu hürremin haa.. bahsettiğin diğer mevzular hakkında pek derin bir bilgim yok ama eşraflıca araştırıp öğrenmek lazım aslında bildiklerimiz lise kitaplarından ibaret aslında.. :)

0|0
    0|0
  • İşini biliyor.

0|0
    0|0
  • inan yazdıklarının hiçbirini okumadım ve sadece şunu söylim bu dizi tamamen hikaye hersey saçma ne Kanuni sulatan süleyman nede Hürrem sultan doğru yansıtılmıs nede OSMANLI yanı tamamen safsata yazık bıde bukadar izleyenı var buralara kadar geldi sadece yazık diyorum o değerli insanları uckur sevdalısı hırslı gibi göstermeleri cok yazık ...

0|0
    0|0
  • dizideki hürrem güzel bir kadın :D başkada bişi düşünmem :)

0|0
    0|0
  • aman benim başımda bir hürrem var gerisine gerek yok

0|0
    0|0
  • oolumu veren bana vaalidem

0|0
    0|0
  • hürrem için dizide anlatılanlara bakmamak lazım dizinin çoğu yalan gidin araştırın kitaplardan

0|0
    0|0
  • gerçek hürremle uzaktan yakından alakasının olmadığını düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Meryem Uzerli hoş bir insan.Sempatik Samimi Doğal.Diziyi izlemiyorum.

0|0
    0|0
  • Hürrem çok tatlı hürrem her zaman benim hürrem hep benim olmalı...

0|0
    0|0
  • dizide ki hürrem kaşarın önde gideni

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• dizide ki karakter evet zeki ve aşık bir kadın...aşkı için zekasını kullanıp adama da bişy çaktrmaması seni zilli seni diyorum :)) ama geçmişte ölür iken süleymanı sevmedini itiraf etmiş,aşkı yalan,hırsı gerçek bir kadın diye anlatılıyor ve evlatlarının hepsi fos çıkmış alkolik veya hasta imiş,sonuç olarakta osmanlının içine etmiş...o güzelim zekasını heba etmiş ve taht taht diye oğlu babaya öldürten zilli..evladının tahta çıktığını görmeden hakkın rahmetine kavuşmuş...

0|0
    0|0
  • Osmanlı'nın harem hayatını bilmeleri mümkün değil.Tamamen kurgu.Tarih'in arka odası diye bir program var çok izledim.İnternet'ten araştırdım.Kimsenin giremediği harem dairesi hakkında günümüzde dettaylı bilgi sahibi olmak mümkün değil.Ancak ana hatları bilinebilir.Osmanlı Sarayı'nı Dallas Çiftliğine çevirdiler.Diziyi seyretmektense tarih okumayı tercih ediyorum.

1|0
    0|0
  • kanuni bizim zamanımızdaki kızları yaşasaydı kankalığıda bilirdi:))))

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum ya. Ben zaten Osmanlı'yı anlatıyo bu diye değil sevdiğim için izliyorum diziyi. Hüreemide çok seviyorum, zeki kadın.

0|0
    0|0
  • Güçlü, hırslı, zeki hakkında düşüncelerim kadın dediğin böyle olmalı :-)))

0|1
    0|0
  • Bayılıyorum ben o kadına

0|0
    0|0
  • amma ve lakin dizi içine işlemiş:/ hürrem sultanın hırslı olmasını seviyorum.dizi nasıl bitti sahi?

0|0
    0|0
Yükleniyor...