Bal Kız ile bir Cuma eleğimsağmasında... (5)?

Bal Kız: Şu bilgi yüklenme sorunuz... Sanırım hakkınız var. Kaynaklar o kadar bol ki artık ve zahmetsizce ulaşılabilir. Artı, gayri iradi gelen şarjlar... Doğaya dönmeyi, daha az düşünmeyi isterdim. Ama bunu projelendirmeden, isteyerek, farkında olmaksızın yapamayacaksam; faydasız!
Evet, güçsüzüm. Okulda çok başarılı olanlar hayata atıldığında bocalar; onlardan da olmadım fakat.

Ben: Güçsüzüz. Bu arada seyahat ve korku kısmını anlamadım. Korku, bilinemezliğin ikiz kardeşidir. Yüzleşmeli ki, dağılsın.

Bal Kız: Yanılıyorsunuz. Korku, bazen hayatta kalma manivelamızdır. Gereklidir. Korktuğumuz için hayattayız. İçgüdüsel yaşanan bu korkular olmasa idi hayatta kalma şansımız azalırdı. Cesedimizi belki bir belediye çukurundan çıkarıyor olurlardı.

Ben: Peki ölümsüzlük itkisine ne dersiniz? Bir yazara üretim şevkini veren de bu mu?

Bal Kız: Tersi ve Yüzü'nün önsözünü de okuyun madem.

Ben: Okumam için her şeyi yaptınız zaten.

Bal Kız: Eskiden, ölenin yeri belli olmasın diye mezarının üzeri at toynaklarına çiğnettirilirmiş. Şimdiyse mozoleler yapılıyor. Uygarlık dediğimiz, oynak değer yargıları değil midir?

Ben: Yorum yok

Bal Kız: (Doğrulur)

Ben: Kalkıyor muydunuz? Oysa minibüslerin meskun mahalleri sevdiği gibi sevmiştim bu kayalığı. Sohbetimiz de yarım kaldı.

Bal Kız: Başka zamana. Gitmem gerek.

Ben: Bana ilk gün kızıl bir evden ve toplantılardan bahsetmiştiniz. Adres verirseniz toplantılarınıza katılmak, söz almak isterim.

Bal Kız: * ~ *

Ben: Hınzır bir sinsilik saklı bu gülüşün altında!

Bal Kız: Kahinmişçesine kurduğunuz Bardot benzetmeniz beni şaşırtmıştı, ona istinaden bahsetmiştim. Her "kırmızı"yı bağlanmacılığa mı yorarsınız siz?
Benim kızılım, soluk bir kızıl ve hemen yanıbaşında zevk pınarları akar. Pasaportunuz varsa 'Casa Malaparte'ye gelin. Bardot'unuz "Küçümseme"ksizin sizi bekliyor olacak.

Ben: ? (Uzaklaşmıştım ki)

Bal Kız: Hey, Marcelo! 'Tatlı Hayat' bekleyebilir. Ben aslında "Su" ülkesindenim
_______

Güncellemeler:
O başka zaman hiç gelmedi... :(

Oysa Bal Kız'ı çok özlüyorum ve bu özleyiş, bir kreşendo gibi artıyor. Ona sormak istediğim ne çok şey var. Bu geri dönüşsüz firarlar neden!

O son cümlelerinin ne anlama geldiğine dair ancak tahmin yürütebilirim. Bal Kız, belki tümüyle bana B. B.'lerin oyununu oynamıştı; belki Madonna'nın Material Girl'üydü; ya da bir ihtimal daha var o da "Su"yun kollarından biriydi. Ama en nihayet, o bir deniz kızı kadar da masum bakıyordu.
Penelope gibi ilanihai sevdiğini bekleyecek saflıkta bir sadakat taşıyordu. Ama uşşak makamından da değildi. Bal Kız, hiçbir şey yapmayıp da habire mızmızlanan şikayet makamındansa hiç değildi. Sırça köşkte oturup komşusuna taş atacağı yerde; önce "ben ne yaptım/ne verdim?" diyerekten kendini, yaşam pratiğini sorguluyordu. Ve bir davası vardı, gergef gibi ördüğü. Tam anlaşamıyorduk ama en azından çelişkiden arınık bağlandığı bir davası vardı.
Ötesi bana kalsın

NOT: Sorular, sohbete içkindir

0|0
5|0

En İyi Kız Görüşü

• Ben bu Bal Kız ı çok sevdim:) Size söylediği son cümlelerin de çözebilmeyi isterdim yani sizi sizin silahınızla vurmuş demişsiniz ya 1 de.. Çok meraklıyım:)

0|1
    0|0
    • Bu seriyi de -birçokları gibi- kendim için ve kısaltarak yazdım. Ya da Bal Kız'a saygı duruşu. Öyle arşivde -bir yerlerde- eskisin.

Sadece kadınlardan (canlardan) cevap gelmesi de beni -samimi söylüyorum- sevindirdi. İstisnalar bir yana, Bal Kız'ın kovanını mavili arılar pisleyecek diye endişe etmiştim; ne mutlu ki sadece kızlar yazdı.

Tabii Bal Kız, Kraliçe Arı da değildir. Benzetmeydi kovan.

• Bal Kız'ın ilk feyki gerçekten acıdır...

Kızlar Ne Diyor 4

• O değilde eskiden bizim dükkanda çalışan bir azeri arkadaş vardı; bana balgız, aygız derdi hep :))) neler hatırladım ya hey gidi...

0|1
    0|0
    • :)

Pentin Hanım. Zincirin ilk halkasını bir moderatör koparmış; oysa en zayıf halka da değildi. Serinin özsuyuydu o. Ne yapsam da geri getirsem? Olası cevabınız için teşekkürler.

• Okuyamadım cidden :S

0|1
    0|0
    • Bunu yazan bir erkek olsaydı (% 5'lik istisna payıyla) canın isterse der, geçerdim. Ama sizler başkasınız. Varlığınız yeter, önemli değil.

• Not aldım ki sonra okuyayım -_-

• Zincirin "ilk halkasını" kaldıran moderatöre (erkek olsa gerek :) teessüflerimi sunarım. Şu halde hükümsüz kalıyor seri.

Üstteki notu okumadığı da belli. Neyse, yanlış hesap Bağdat'tan döner diye ümit edeyim.

• Başımıza ne geliyorsa korkularımız yüzünden geliyor.

0|1
    0|0
    • Korktukça tutsak, ümit ettikçe... Neyse, bayağı eskidi bu :) Teşekkürler ilgin için.

• Korkuya değinecek olursak, evet belki hayatta kalmamızı sağlıyor. Ama hayallerine dahil olmak isteyen insanlarla yaşayacağın mutluluğunu engellediğinde, çok yaralayıcı oluyor,. Hayatta kalınsa da, yaşamayı engelliyor. Ya da bir kötülüğü yapmaktan alıkoyan bir ''ceza alma korkusu'', o kötülüğü yapmasan da samimiyetsizliğiyle var oluyor.
    Dünyanıza biraz olsun dahil olmak mutlu ediciydi. Çelişkiden arınık olanlara şahit olmak da. Ders almaya çalıştım.. Teşekkürler ve de.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...