Dini inanış açısından deistliği benimsemiş insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dini inanış açısından deistliği benimsemiş insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
1014

En İyi Kız Görüşü

• ben öyleyim ve insanları dini ve inancı yüzünden ayırmak çok yanllış bir şey

0|1
    0|0
    • kıyamete inanıyor musun? ben deist olarak inanıyorum deistlikten başka bir inanış mı onu da bilmiyorum

• evet inanıyorum cennet cehennem tanrı falan bunlara iannılır

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 9

• İnsanların inançlarının bir tek onları ilgilendirdiğini ve yaratanla kul arasına kimsenin girmemesi gerektiğini düşünüyorum. İnanır, inanmaz, farklı bir şeye inanır kime ne? Onun inançları sizi günaha sokmaz ama insanlar hakkında olmadık şeyler söylemek, düşünmek sokar çok dindar geçinenler biraz da buna dikkat etse iyi olacak.

1|1
    0|0
  • Bu düşünce iman zafiyetinden kaynaklidir. Once basini kaldırıp kendini tanittirmak isteyen zatin guzel sanatlarina bakmalisin. Ornegin buluta bakiyosun icinde 23trilyon kat su var senin istedigin ihtiyacin oldugu an yagiyo ya da topraga bakacak olursa 1500derece isi verdi mi demir 2000derece isi verdi mi bakir oluyor. Bunlari kendileri mi yapiyorlar? Ya da bir akrepe bakalim bu hayvan 2 gun boyunca suda yasayan ve aylarca ac kalabilen bir hayvan deriside tank kadar dayanıklı. Bu kadar muhtesem seyleri yaratan bir zat hic basibos birakir mi? Orn: senle araba imalati yapacagiz. Düşünüyoruz jantlari plastik mi. olsun çelik mi vitesi düz mü olsun otomatik mi? v. s Bu ayirt edebilen hangisi iyi hangisi kotu bunu bilen bir insan olmak zorundadir dimi? Peki biz bunu biz yapiyoruz sen gidip bu arabayi baska bir arabaya hediye ediyosun ya da bir inege hediye ediyosun. Yani o kdr sermaye dokuyorsun anlayacak biri çıkmıyor. Kainata bakalim bu kadar sanatli eser varsa bunlari bir sekilde anlayacak bize rehberlik edecek yönlendirecek bir zat olmalidir dimi? Iste biz buna Peygamberlii diyoruz. Yoksa Allah bu kadar seyi yaratacak hic anlamayanlari birakacak olur mu? Bu elindeki jipi sokaktaki çocuğun elindeki lolipopla değişmeye benzer ve şeytanda elindeki imanini bir lolipopla alir. Anlatabilmisimdir umarim.

0|0
    0|0
    • Semavi dine mensup olduğumuzu varsayalım, 3 tane semavi din var günümüzdeki uygulamaları birbirinden farklı, peki bu dinler nasıl bozuluyor, Hristiyanlar da Yahudiler de müslümanlar da kendi dinlerinin hak din olduğunu iddia ediyor, hangisine inanacağız, tek bir din olsaydı kabul edilebilirdi

• ayrıca benim yorumladığım deistliğin dinlerle örtüşen tarafları da var

• Etliye tuzluya karışmayacak bir Yaratıcı kavramı bana boş ve enteresan geliyor.
    onlar aslından neye inanacaklarına karar verememiş arafta olan insanlar

0|0
    0|0
    • etliye tuzluya karışmayacağını kimse söylemedi insanlar arasında adaleti sağlayacak yaratıcı

• sen her hacca gidip müslümanım diyene inanıyor musun münafıklık diye bir kavram var araştır. onlar İslamdan nasibini almamış ;)

sen islamın içeriğine bak hem bireylere niye takılıp kalıyorsun :D

• Tuzak. O münafik dediginiz kisiler genelde gercek Müslümanlar.
      Müslüman olmayanlar ve Islami yanlis anlayanlar ve uygulayanlar gercekte sizsiniz ama farkinda degilsiniz.

• Deistlikle Teistlik arasında pek bir fark göremiyorum sonuçta inanç söz konusu. İkiside beni alakadar etmez. Saygı duyarım. Ama ben ateistim.

0|1
    1|1
  • İnsan olduklarını düşünüyorum. İnsanların inançları kendilerini ilgilendirir, inançları nedeniyle insanlar hakkında farklı şeyler düşünmem.

0|0
    0|0
  • Benim için asıl inanç, Görmediğine inanabilmektir. Benimle ruhsal bir bağ kuramayan bir tanrıya inanmam. Bu sebepten deizm bana ters.

0|0
    0|0
    • tuhaf deistliğin ateistlikten çok semavi dinlere yakın olduğunu düşünürdüm, gelen cevaplar şaşırttı beni

• Müslümanım diyip deistlerden daha kötü işler yapanlar da var

• Ö yönden yaklaşırsan işin içinden çıkamazsın. İyiler ve kötüler vardır. Bu insanların kimi müslüman kimi deist kimi başka bir şey... Bu şekilde yaklaşamazsın. Zaten şeytan doğru şeyi yapan insanlarla uğraşır. Bunu da unutma.
      Günün birinde elbette müslümanlar yok olacak inanşımıza göre.
      Hadisler ile aklıma gelen bir diğer şeyde gelecekte olacak şeylerle ilgili doğru tahminler yapılması. Bu beni hep şaşırtmıştır.

• Çoğu insan deist in kelime anlamanı bilmiyor
    Bkz başıma gelen bir olay..
    -Sen neden oruç tutmuyorsun
    -Deistim ben
    -Neist neist?

0|1
    0|0
  • Hayırlısı olsun :) ne düşüneceğim.

0|0
    0|0
    • bu cevap xper için miydi?

• :) canım sıkıldığı için yazdım öylesine. bir onemi yok iyi biri olduktan sonra inanır inanmaz ne farkeder. Olumsuz bir sey düşünmüyorum.

• Herkesin inanci kendine ama dogrumu orasi tartisilir

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• En mantıksız bulduğum inançsızlık diyorum. İnançsızlıktır çünkü Deizm samimiyetsizliktir. Ben Tanrıya inanıyorum ama onun bizden istekleri olduğuna inanmıyorum diye bir alakasızlık olabilir mi? Madem Allah'ın insanlar üzerinde birtakım istekleri olduğuna inanmıyorsun, o zaman Allah seni neden yarattı, yaşama amacınız neydi dediğimiz zaman ne cevap vereceksiniz? Canı sıkılmış ve ondan mı yaratmış haşa !
    Deizm, ben öğrenciyim ama derslere inanmıyorum demektir, ben avukatlara hakimlere inanıyorum ama yasalara inanmıyorum demektir. Bu, son derece samimiyetsizliktir.

2|0
    0|2
    • Katiliyorum deistligi ben de anlamiyorum. Agnostiklik daha mantikli halbuki. Deistlik usengecliktir. Yani hem allah var diyorsun, hem de cehennem kuran peygamber yok diyorsun.

• Osmanlida bu cezanin sadece iki kere uygulandigini kim söylüyor kaynak nerde?
      Osmanlinin Seriat ile yönetildigini idda etmekte zaten baska bir sacmalik.

Oglanci tutan padisha ve Halk, Sarhos lakabini tasiyan Padishalar nezamandan beri Seriati yasiyorlar?

Hirsizin elli kesilir, hangi nedenden olursa olsun. Ben daha tersini gösteren Ayet veya Hadis göremedim.

Dediklerini destekleyen bir Ayet ya da Hadis göster Süvari, yoksa yazdiklarinin bir degeri yok.

• Yanlis olan seye neden inanilsin ya da dedigin gibi Iman edilsin?
      Benim sorum Bassiti.

El kesme cezasinin, ac bir toplumda kalkmasini söyleyen bir Hadis ya da Ayet görmedim daha.
      Bunu kaynaklayan bir Hadis ya da Ayet istiyorum senden.

Bir ülkedeki Fakirligi ve Acligi tamamen yok etmek nekadar mümkün o baska konu tabiki.

• Agnostikim. Deistlik sacma ve usengeclik gibi geliyor bana.

Aciklanamayan seylere tanri sifatini yapistiriyorlar. Dinin gerekliliklerini yerine getirmek istemedikeri ya da usendikleri icin de dinlere peygamberlere inanmiyoruz diyorlar.

Eger bir tanri , yaratici varsa. Bir takim istekleri olmasi olasi. Bu yuzden deistlik sacma

0|0
    0|0
    • açıklanamayan olaylara agnostikler ne diyor?

• Hicbir sey. Su an bilim ve insan akli ne tanrinin yoklugunu ne de varligini ispatlayabilir. Vicdan olarak da bir seye inanma geregi duymuyorum.

• Deizmin bir Din olmadigini, senin Deizm üzeri yanlis fikirlere sahip oldugunu düsünüyorum.
    Deizm Dini inanis degildir. Deizm Dinsizliktir ve Tanri inancidir.

Kendi icinde Mantiklidir Deizm. Ama genede yanlis oldugunu düsünüyorum cünkü ben Ateistim.

0|0
    0|0
  • Bir deist olarak bende meraktayım :) acıkcası ne düsündükleri umrumda değil :)

0|2
    0|0
    • tuhaf bir cevap olmuş umrunda olmadığı halde neyi merak ediyorsun

• chocolatelover Müslüman bir ailenin çocuğuydum hatta ailemdeki insanlardan daha fazla ibadet ettiğim zamanlar oldu ama İslamiyetteki bazı çelişkili noktalardan dolayı deistliği benimsedim

• Yorumunun amacını bile anlayamadım :) ha diger inanısa sahip insanlara saygısızsın diyosan hayır benim inancıma saygı duymayana saygı göstermiyorum. ve insanların ne düsündükleri dinsel değil diger bir cok konuda umrumda değil.

• Saygı duyuyorum ne düşüneyim :)

0|1
    0|0
  • Bence yanlis bir görüş. NEDEN DIE SORARSANIZ Peygamberler araciligiyla Allahi ögreniyoruz. Peygamberler olmasaydi Allahi ögrenebilirmiydik?

0|0
    0|0
    • akıl sayesinde öğrenebilirsin

• Bunu diyemezsin.. Cahiliye devri deniliyo zaten sarap icip puta tapnicagini bilemezsin

• Dünyada sadece İslamiyet olsaydı biz halen taş devrini yaşıyorduk, bana göstersene bir tane uzaya kendi uydusunu göndermiş bir İslamiyet ülkesi

• Ateistlik deistlik putperestlik hepsi özentilik ve popüler olma çabasından başka birşey değildir. O kadar detay verilmiş neyi inkar ediyorlar anlamadım. Bu arada yorumuma karşı çıkmasın kimse sen sordun ben fikrimi söyledim.

1|0
    0|1
    • sen Müslüman mısın?

• elhamdüllillah

• Birsey inkar ettigimiz yok.

Birseyi inkar eden varsa, oda Kuranda dünya düzdür, Günes balcikta batiyor dedigi halde yok orda böyle birsey yazmiyor diyen Müslümanlardir.

Lütfen inkarci olarak basklarini inkar ile suclama.

• o değilde dine inananın inanmayana düşman olmasını, inanmayanında dine düşman olması hakkında hiç iyi şeyler düşünmüyorum aptal olarak görüyorum

0|0
    0|0
  • Sayimizin artmasina seviniyorum :)

0|2
    0|0
  • Arkadaşlar ateistlik tanrılığı yok saymaktır. Çoğumuz tanrının varlığını kabul ederiz. Ancak ateistlere yüklenmek, onları dışlamak salaklıktır. Onların düşünceleri de öyledir arkadaşlar. Eğer dini tartışırsanız içinden çıkamazsınız.

0|0
    0|0
    • konu ateistlik değil deistlik

• Pardon gözüm kaymış.

• Deistlik tanrının varlığını kabul eder arkadaşlar. Yalnız tanrının bize karışmadığını idda eder. Bu görüş benim açımdan çok saçma ama onlara saygı duymak zorundayız.

• Ateizmin avlusu. İçeri de girecekler.

0|1
    0|1
  • amaç şeksiz şüpesiz inanabilmek. insandan istenende bu. Bu varlıklar elle tutulur kanıt istiyor. Eline verilcek onların tutulur bişey

0|0
    0|0
  • saygılıyım başka bişey düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • allah dogru yolu göstersin amin!

1|0
    0|4
Yükleniyor...