Osmanlı'da da laiklik anlaşı bir bakıma var mıydı?

şöyleki ...Fatih sultan mehmet han...ist.fehettiğinde...herkesin inancına saygılı olurnacağını ..dinlerini yaşamalarında serbest...vs...devlet kademelerinde gayrimüslim...çocukları olması...gibi ...sonuçta laiklik nedir...din ve vicdan özgürlüğü...gerçi türkiyede her ne kadar tek taraflı uygulansada...gerçek manada laiklik uygulanmıyo...

0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

• o zaman ki islamiyet yaşantısı ile şimdiki arasında çok fark var ve bu bariz açık. çünkü kuranda yazılı olanlar inanılmaz yaşanmış ve uygulanmış. müslüman olmayanlara baskı , eşitsizlik yokmuş . o zaman insanlar sadece devlete ve topluma karşı sprumluluklarını yerine getirdiklerinde sorun yok. bir papaz ve bir hoca aynı kahvehanede oturur sohbet ederlermiş.

şuan dindarım diyip malı götürenler

laikliği arkasına alıpta yahudi zihniyeti işleyenler

atatürk bayrağı asıp her haltı yiyenler.

bunu hukmumetler yada siyasi olarak algılayabilirsiniz ama asıl devlet kim ?

devlet mecliste oturan uyuklayan 550 kişiden ibaret değil ki devlet biziz arkadaşlar.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Şöyle ki... Osmanlıda din ve mezhep özgürlüğü bizim şimdi düşündüğümüz gibi değildi. farklı dinden olanlar Müslümanların gözüne gözüne sokulacak kadar dikkat çekici oluyordu. Örneğin farklı renk kıyafet giyerlerdi evleri farkı renk olurdu tek bir mahallede yaşarlardı vs vs...

0|0
    0|0
    • kolonileşmiş yaşam ..onlarun tercihi...olabilir...almanyada da günümüzde...aynı mahallede yaşıyor..türker.vs...senin dediğin nazi almanyası ...yahudilere dayatma şeklinde idi...reel olarak...

• Çok kitap okurum yani Osmanlı tarihiyle ilgili okuduğum tek kitap hürrem ve süleymanla kalmıyor. hem lisedeyken tarih dersini severdim. tarih hocası söylemişti bunları bende aktardım.

• fatih döneminde büyük ölçüde var desekte osmanlının özellikle son yıllarında bundan söz etmek zor olur..son yıllardan kastım aslında duraklama dönemi ve sonrası..çünkü o dönmeden sonra bir takım ıslahat hareketleri oldu azınlıklara karşı..ama sanmıyorum ki halk şimdi ki gibi olsun..o zamanlar her milletten insan daha iyi anlaşıyormuş gibi..şimdi o hoşgörüyü ben göremiyorum..

0|0
    0|0
  • ben genede uygulandıqını düşünüyorum..dini hristiyan yahudilik vsvs olan bir çok insan var başını mı kestiler ? hayır...cocuklar falan..bncee hepsii özgürlük içerisinde yürüyüp gidiyor.

0|1
    0|1
    • engizasyon mahkemelerinden haberin yok.heralde...senin beynin resmi ..oryantalist ..okulda okutulan tarihle yıkandığı için..bu yazman normal...araştırınca...neyin ne olduğunu anlarsın ...tabi...gerçeği arıyosan...yalan kulağa her zaman hoş gelir...ahmet teber -temellerin durşması...msutafa armağan..kitapları...vs..prf.dr. mehmet çelik konferans ...konuşmalarını takip edersen...evrile bilirsin...

• bakıcam ;)

• olmus bitmis

0|0
    0|0
    • o zaman uyuyalım ...::D ışıkları kapat...

Erkekler Ne Diyor 6

• O senin bahsettiğin Laiklik değil inanç özgürlüğüdür. Laiklik demek devletin alacağı hiçbir kararı herhangi bir din etkilememesi demektir. Oysaki Osmanlıda halifenin emri tüm islam alemine kanun oluyordu. Buna sadece Osmanlı toprakları değil İran, Arabistan gibi tüm islam ülkelerin topraklarında halifesnin söz geçerliydi. Halifelerde şeyhülislamın fetvasıyla ancak emir verebilirdi.

Yani devletin bütün kanunları İslam'a göre şekillenirdi. Böyle bir durumda Laiklikten söz edilemez.

2|0
    0|0
    • soruda dikkat edersen bir bakıma diye belirttim...devletin dini olmaz denilsede...şu an diyanet vs..olarak sünni müslümanlık baskın ...aynı hesap gizliden gizliye...osmanlıda halifeliğin şeklen old...1.dünya savaşında..görüldü...cihat ilan edilmişti...

• Ben anladım ve bir bakımada olsa Osmanlı'da Laiklik diye bir şey yoktu. Şu an ki devletin durumuna ben bir yorum getiremem. Yönetim devletin Laiklikle yönetildiği söylüyor. Bazıları yönetimin Laikliği bozduğunu söylüyor. Yönetim bazen İslam'a aykırı karalar alıyor ama şeriatçılıkla ithaf olunuyor. Ben anlam veremiyorum. O yüzden cevap veremem.

• bir yer fethedilmeden oradakilerin gönülleri fethedilirdi. 600 yy boyunca kuran ın ışığında yönetildi osmanlı. laiklikten söz edilemez haliyle çünkü padişahlar şeyh-ül islam'dan fetva alıyorlardı ve yaptıkları işlerin dine uygun olmasını gerekiyordu. devşirmelere büyük önem veriliyor ve eğitilerek devletin önemli kademelerine getiriliyordu. mimar sinan'ın devşirme olduğu bilinmektedir. günümüz için bunu söylemek imkansız elbette. din vicdan hürriyeti kalmadı. bu sitede bile dine karşı büyük önyargı var ve saygısızlık derecesinde. herkes istediği şeye inanır kimse kimsenin inançlarıyla alay geçemez. laiklik budur.

0|0
    0|0
  • ayinlerin serbestliği ile islam dini yada laiklik arasında bağ kuran epey bir hak yemişde kör olmuş hiçbirşey anlamıyor demektir.benim inancım fatih'in sarayında hadım edilmiş 4 yaşında çocuklar uşaklık yapıyorsa fatih te onu öven de cezaevine konmalıdır.

0|0
    0|0
    • google da ...engizisyon mahkemesi images kısmına girersen...senin dinin...ruhuna varırsın...

• suç işlediysen ve serbest halde isen belki allah cezanın artması ve azabı daha sonra sıkı basmak için mühlet veriyordur.kimbilir.

• hayır yoktu herhangi bir bakımdan. Laiklik ile inanca saygı farklı olgular

0|0
    0|0
  • laikliği başka yerlere çekmeye çalışan islam faşistleri varken evet laikliği tam anlamıyla yaşamak zor..

0|0
    0|0
    • herşey sırayla...eskiden kemalist faşitliği vardı...şimdi..islam .faşist...sonra belki gene...kemalist faşist..olur...millet neye layııksa..onu görür...

• Osmanlı Devleti zamanında bazen vardı, bazen de yoktu.Çünkü, şeyhülislam padişaha neyin dinen caiz olmadığını dile getirirdi.Bu dile getiriş de, padişahın kararlarını etkileybildiği zamanlar olduğu için laik ya da laik değil diyemeyiz.

0|0
    0|0
    • da normal tebea ya...yani fetih edilen topraklarda... halkın dini yaşamasında engel çıkarılmıyodu...tam tersi old...bulgaristanda..yunan vs...olduğı gibi...işgenceler..isim zorunlu değiştrilme...razgat olayında...müslümanların mezarlarının tahrip edilmesi..."..bir zamnalar ne millet ne milletmişiz gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz" der..m.akif...

Yükleniyor...