• Sor
  • Bence

İstiklal Marşı'nın tamamını ezbere biliyor musunuz?

İstiklal Marşı`nın tamamını ezbere biliyor musunuz?

Anket Sorusu

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Mesele istiklal marşının tamamını ezbere bilmek değil, mesele istiklal marşının tamamının anlamını bilmek ve anlamak. Aha buraya kalıbımı basarım ! Biliyorum diyenlerin ÇOK büyük bir çoğunluğu sadece ilk iki dörtlüğünü biliyordur=))) ve istiklal marşının sadece ilk iki 4lükten oluştuğunu sanıyordur ! ve yine kalıbımı basarımki bu çoğunluk istiklal marşındaki sözlerin anlamını bilmiyordur. Mesele o kelimeleri ezberlemek değil, mesele o kelimelerin gerçek anlamları ile ortaya çıkan manayı "anlamak" tır... - diye düşünüyorum.."Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var,Ulusun korkma nasıl böyle bir imanı boğarMedeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar ! "(İstiklal Marşı - Mehmet Akif ERSOY)ahh şu gençliğimiz bunun anlamını bi bilseydi.. bi bilseydi...

• Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hil?l!
      Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi hel?l.
      Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihl?l;
      Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet,
      Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istikl?l! bunuda anlayamamış bir toplumumuz var.

• Öncekileri Göster
    • Hakkıdır Hakk'a tapan milletimin istiklal! diyor. Hakk'a tapanındır istiklal (3 nokta)

• Eyvallah arkadaşlar hala bu bilinçte kalabilen insanların olduğunu bilmek güzel

Kızlar Ne Diyor 29

• Biliyorum.

• Evet.

• unutmuşum =(

• evet biliyorum.

• Bilinen on kıtasını evet yanan otuz kıtasını hayır...

• Biliyorummmm

• biliyorum

• ilk iki satirini biliyorum sadece

• tabikide ezberletirdiler bizee sınavda bile soruyolardı :))

• evet hepsi hala ezberimde.. ve hepimizin ezbere bilmesi gerektiğini düşünüyorum..

• Evet

• Evet biliyorum 4. sınıfta ezberletmişlerdi o zamandan beride aklımda

• Okulda ezberlemiştik biliyordum ama unuttum tabi

• tabii ki :(

• Şu yüzün bir gülsün ya :D

• Öncekileri Göster
    • Kaçabilirsin ama saklanamazsın resktör benim işim :P

• tamam bak güldüm ama ya :)

• hayir, mac baka baka biraz ezberledim ama tam olarak bilmiorum

• ortaokulda ezberlemiştim ve halada aklımda. Herkesinde milli marşını bılmesi gerektiğini dusunuyorum

• bu da sorumu.

• ezberlemiştim ama unuttum.

• Soruyu görmemiştim kendi adıma özür dilerim.Bu arada Ks üyeleriyle gurur duydum 2 kişi hariç.İstiklal Marşı ve Türk Bayrağı bu milletin şerefidir.Herkes böyle bilsin.

• :) +1 sonuna kadar

• Öncekileri Göster
    • İncil ''hiç gereği yok'' demiş. Ben de diyorum evet 10 kıtayı ezberlemenin hiç gereği yok.
      Zaten herşeyi şekilci, göstermelik yapmaya bayılıyoruz. Ülkenin içine et ama marşın 10 kıtasını bil kralsın. Bu söylediklerimi kötü niyet olarak algılıyorsan 3. kişi olduğum için gurur duyuyorum kendimle. Bizi anlayanlar da vardır elbet. Ülke sevgimizi ölçmek de kimsenin haddine değil.

• O yorumun cevabını vermiştim oysa. Neyse uzatmanın alemi yok gerçekten.

• biliyorum okuym mu :) yanı yazayım mı :)

• Evet biliyorum..

• İstiklal marşımızı da bilmeyeceksek eğer bu ülkede yaşamaktan utanalım.. Ezberlediğim günden itibaren noktasını virgülünü bile unutmadım unutmam da ...

• Hayır ilk iki kıtası sadece.

• ilkokul 1.sınıftan beri.

• Atma. :P İlkokul 1. sınıfta mı öğretiyorlar marşımızı?

• @Keanu 5 yasında okumayı oğrenmiştim ilkokula basladıgımdada calıskanlıgımı ispat etmek için istiklal marsını, ineklik hobim vardıda :)

• şuan anladımkı unutmamısım cıdden

• bir on yıl sonra istiklal marşı falan kalmaz bizde bu iktidar olduktan sonra

• Biliyorum. Mehmet Akif'in 10'dan fazla şiirini daha ezbere biliyorum.

• Helal..

• güzel.

• Teşekkür ederim.

• 10 kıtanın hepsi.

• Yanlış anlamamışım son yorumu gayet açıklayıcı oldu.

• istrse manas destnı kadar olsuno düşünceye sahip olmadıkça bi şeyi ezberlemek çok mantıksız

Erkekler Ne Diyor 28

• Hafızamı yitirsem unutmayacağım şeydir İstiklal marşı.

• Çok anlamlı oldu.Geçmişini sahiplenmen çok güzel.

• @ istiklal marşı @ Atatürkün gençliğe hitabesi sağolsun ilkokulda hoclalrımzn saysende öğrenmştik ve halada aklımızda hepsine sonsuz teşkkerler hangi ülkede var böle bayrak vatan sevgisi !

• evet biliyorum

• yok hepsini bilmiyorum

• yazayim istersen hemen suraciga :)

• ama kopya çekmedigini nerdne bilçez

• Turk insani istiklal marsi icin kopya cekermi hic :)
      Ama o kadar kitayi yazmak kolumu yorar en iyisi kopyala yapistir yapariz :)

• :D

• bunu ezbere bilmeyeceğiz de neyi bileceğiz...

• Mehmet Akif yazarda bunu gönülden aşk ile,hiç bir bedel istemeksizin.Vatanın bağımsızlığı,bütünlüğünü her konuyla süzme kelimeler ve her kelime bir anlam bir değer.Elbette ezbere biliyoruz.Yoksa Mehmef Akif ve şehitlerimiz bizi ne kadar sever.!

• sonlara doğru bocalıyorum azicik ama yine de biliyorum denilebilinir. O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım.Her cerîhamdan, İlâhî, boşanıp kanlı yaşım;Fışkırır rûh-ı mücerred gibi yerden na'şım;O zaman yükselerek arşa değer belki başım!aha burada dilim dönmüyor.

• evet biliyorum 10 kıtasınıda

• İşim gücüm yok tamamını ezbere bileyim. Zaten okullarda zorla ezberletiliyor o da farklı bir yanlışlık. İsteyen ezberler istemeyen ezberlemez.

• O senin tarihindir onurundur.

• Öncekileri Göster
    • Sen benim yazdıklarımı okursan daha mutlu olacağım.Kimseye vatan haini demedim. ayrıca şu yorumumu tekrar okumanı tavsiye ederim "Bastığın toprakların değerini anlamak için gerekli.En azından ezbere bilmesende iyi ki var ve bize tarihimizi hatırlatıyor diyebilirsin"

• Sıkıldım cidden kendimi anlatmaya çalışmaktan.İstediğim kadar net olıyım kimse anlamıyor ya sorun bende.Sessiz kalmam da fayda var.

• yalan söylemicem ezbere bilmiyorum. önemli olan ezberlemek değil. onu okurken yaşayabilmek. hafızana o kelimeleri kazırsın, ağzından çıkar ama sendeki milli duyguyu uyandırmazsa hiçbir anlamı yoktur.kurtuluş savaşını, cumhuriyeti, kemalizmi bilmedikten sonra onu okumanın pekte milli duygularımıza etkisi olacağını zannetmiyorum.

• tabiki,noktalama işaretleri dahil

• tabikide :)

• istiklal marşı ve gençliğe hitabeyi bilmeyen yetişkin bir insanın olmaması gerekiyor

• 10 yaşından beri ezbere bilirim...

• evet ama son ıkı kıtada takılabılırım...

• Ezbere bilmek zorunda değil kimse.Unutmuş olanlara ne bu eksiler? Ezbere biliyorsunuz diye Çanakkale Savaşı'nda 1000'e 1 savaşan kahraman askerler mi oldunuz yani?Egzajere etmeyin her şeyi.M.K.A bunları okusa bir yerleriyle gülerdi size.Buyrun 30 tane eksi isterim.

• Böyle sorumu olur bilmeyen ölsün nerde yaşıyosunuz burası Türkiye.

• birazder ben bilmeyen ölsün mü diyorum lafi çevirme biliyomusunuz bilmiyormusunuz evet hayir buk dar sen lafi abartma

• bir zamanlar biliyordum

• 4. sınıftan beri 10 kıtasınıda biliyorum.. ayrıca Gençliğe Hitabesinide biliyorum. her Türkiye vatandaşının bilmesi gerekenlerdendir..

• BiliyorDUM ya ama unuttum

• biliyordum zamanında ama unutmuşum onu fark ettim :(

• Evet ezbere biliyorum, il çapında da "İstiklal Marşı Okuma Yarışması"nda derecelerim var.

• hiç gereği yok

• Vatan haini ilan ediyorum seni..

• Bu ülkede sana da gerek yok o zaman.Şerefle kazanılmış bu toprakları kirletme!

• Ne hakkın var bu vatanda?

• zorunda mıyım ?

• Bilsen ne olacak bilmesen ne ?

• hayır sadece ilk iki kıta

Yükleniyor...