Nazım Hikmet Neden SSCB'de Öldü?

Moskofçuların önderlerinden olan millet şairimiz (!) neden halkını bu kadar sevdiği halde SSCB'de öldü? Vatan sevgisiyle, halk sevgisiyle kavrulmuş yoldaşımız, Hikmetofumuz neden SSCB'de öldü? Nedennnn?

0|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

• Halk sevgisi o kadar fazlaydı ki gördüğünde kalbi çıkacak gibi atıyordu fazla dayanamadı yoldaşımız :D

0|2
    2|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Atatürkçü zihniyet tarafından baskılarla kovulduğu için sen Nazım a değil ona kovanlara suç bul ayrıca şairin millisi milsizi olmaz şiir evrenseldir tüm dünya nın malıdır şairlerde öyle

0|0
    0|0
  • şiirleri beğenmeyenler onu önce hapse tıktılar baktılar orada ölmeyecek o hasta haliyle hapisten çıkardılar ardından da askere gitmesini istediler orası öldürülmesi için daha ideal bir yerdi, bunun farkında olduğu için kaçmak zorunda kaldı, en iyisini de yaptı. Kaçınca da vatan haini dediler vatansız bıraktılar bu ülke neler gördü diyesim geldi...

0|0
    0|0
  • Milli egemenliği savunduğu için şiirleri yasaklandı hapise girdi ve Sovyetlere sürüldü. Ülkeye giriş yasağı getirildi. Adam keyfinden orada ölmedi.

0|0
    0|0
    • milli egemenlik Moskofçuluk mu demek?

• Biraz araştırırsan öyle olmadığını öğrenirsin... Sırf seninle aynı düşüncede değil diye birisi hakkında söylenilen kötü şeylere inanmak mı peki doğru olan? Ispatla dersen ispatlarım öyle olmadığını. Seninle tartışmaya girmiyorum galip çıkamam iyi geceler ;)

• beni bir şeye inandığım yok tartışmıyorum da sadece milli egemenlik Moskofçuluk mu demek dedim

Erkekler Ne Diyor 4

• Nazım Hikmet severlerimize baksan hepsi Atatürkçüdür ama Nazım Hikmet Atatürk'e hakaret eden şiir yazmış ve Atatürk zamanında hapis yatmıştır.

Yalnız Nazım'ı iki dönemde incelemek lazım. Gençliğinde vatanseverliği, milliyetçiliği vardır. Milli şiirler yazmıştır. Ancak sonra komünizme inanmaya başlamış ve ihanete düşmüştür.

Nazım'ın Atatürk'e şiiri: Trabzondan bir motor açılıyor
    Sa-hil-de-ka-la-ba-lık!
    Motoru taşlıyorlar
    Son perdeye başlıyorlar!
    Burjuva Kemal'in omuzuna binmiş
    Kemal kumandanın kordonuna
    Kumandan kahyanın cebine inmiş
    Kahya adamlarının donuna
    Uluyorlar
    Hav... hav... hak... tü

1|0
    0|0
  • yaşaşın kürt türk arap kardeşliği...

0|0
    0|1
    • Türk'ü karıştırmasan cevap yazmazdım fakat Türk kelimesini o iki terör örgütünün ortasında kullanamazsın.

• Müslüman kardesligi

• Kürtlere lafım olmaz terörist olmadıkları sürece. Fakat kürdüm kürdüm diyosunuz da ne demek kürt olmak bunu biliyor musunuz? nereden geliyor kürt soyu aslı var mı yoksa uydurma mı? Türkün soyunun nereden geldiğini dünya biliyor... Irkçılık yapmak değil kesinlikle amacım sadece merak.

• Hapisten kaçtı süründü sürüldü, hayatı hapishaneler içinde geçti

0|0
    0|0
  • ne istiyosun adamdan bu saatte napmasını issterdin nasıl memnun ederdi seni?

0|0
    0|0
Yükleniyor...